Ono je potřeba rozlišovat vyšší princip mravní, z jehož hlediska je „obrana v době, kdy již útok neprobíhá,“ mnohdy jednoznačně správná, a zákon, který ji prostě neumožňuje, a proto je třeba hledat ty obezličky typu „občanského zadržení.“
Každopádně platí, že
- náš zákon o nutné obraně je (na rozdíl od spousty jiných zákonů) velmi rozumný a skoro bez chyb;
- ustanovení o „trvajícím“ útoku je snad jedinou jeho skutečnou chybou*, ale jde o chybu celkem zanedbatelnou;
- naprosto průserová u nás naproti tomu je policejní a soudní praxe :( Ale to je jiná pohádka (a velmi, velmi smutná).
O tom zákoně ten článek píše velmi rozumně a -- až na pár drobných výhrad, viz můj minulý příspěvek -- by se to dalo podepsat. O té praxi se explicitně moc nevyjadřuje, implicitně mám podezření, že ten člověk naivně věří, že soudy jsou spravedlivé, a tedy je správné se odevzdat do jejich moci; to je dokonalá kravina, nicméně výslovně to nenapsal, a tedy mu budiž ponechána výhoda pochybností :)
Poznámka: nejsem si úplně jist, zda o debaty na toto téma tady Al úplně stojí -- Ale? Co Ty na to? Kdyby ne, lze to probrat v klubu o zbraních na Rybě, tam se hodí i netechnické věci.
* Nejde ani tak o situace typu té, v níž se octl Bašta, jakkoli to také souvisí; hlavně ale jde o případy typu „zkusil mne zabít, nepovedlo se mu to, teď utíká; když ho nestřelím do zad, je vysoké risiko, že si počká na mou dceru, až půjde domů ze školy“ apod. |