nekro: Nejprve k jazyku: zjevné jest to, co je nepochybné, přičemž tuto jistotu získáváme smyslově, zatímco zřejmé je to, co je nepochybné, přičemž tuto jistotu získáváme rozumem. Zjevně je přede mnou monitor, zřejmě 1 + 1 = 2 v celém vesmíru.
Tudíž jsem tam v tom příspěvku užil chybného termínu, správně tam mělo být "Takový výběr a takové hodnocení na něm postavené jsou naprosto zřejmě tendenční.", ovšem chybného jen s ohledem na způsob nabytí jistoty, nikoli tedy v tom smyslu, jak to vykládáš Ty. Věci jsou vždy tím, čím se jeví, omyly nastávají nanejvýše při vyhodnocení jevu.
Pokud jde o angličtinu samu, pak i když pomineme fakt, že je to krásný jazyk a bylo by škoda, kdyby zanikl (ačkoliv pak bychom o tom ani nevěděli), tím podstatným není to, zda je Británie lepší s ní nebo bez ní či zda je ta důležitost jazyka nějak objektivní. Podstatným je, že v Británii se anglicky mluví, ergo Britové se s angličtinou identifikují, ergo zcela přirozeně nehledí s obdivem na období, kdy anglickému jazyku hrozil zánik. A to je to, o čem jsi mluvil.
A příště prosím neklaď otázky na "objektivně" (to či ono). Objektivně neexistuje. Objektivně je blud pomatených. |