Al: díky moc za obšírnou a detailní odpověď! Mohu-li, ještě bych měl pár upřesňujících dotazů...
Prebijene naboje vetsinou nikdy nejsou tak kvalitni jako ty z tovarny (jiste jsou v tom vyjimky,ale me poznatky byly takove)
No, možná se praxe ukáže problematičtější (hlavně s tím časem je to samozřejmě problém), ale vede mne k tomu, že bych to rád zkusil, hlavně zkušenost RMPa, viz např. ... pro přesnou puškovou střelbu je přebíjení takřka nezbytné. Nejde (jen) o peníze, ale prostě neseženete tovární náboj, který by byl na míru postavený konkrétnímu kusu hlavně a individuálním tolerancím její komory. Příklad: samonabíjecí Saiga střílí s továrními náboji rozptyl (opis) 5 ran/100m tak 7-10 cm, s přebíjenými není 35mm nic mimořádného. Má jednoranová terčovnice dá s nábojem za 35Kč/kus tak 25-30mm (pořád mluvím o opisu), s přebitým (za cca 15Kč)umí 18mm...
Na druhou stranu ovšem je fakt, že v mém případě, na rozdíl od RMPa, není limitem přesnosti kvalita náboje, nýbrž, ehm, ruce :) :(
vsechny nabojnice musi byt roztrideny do kategorii od jake firmy jsou a ze ktere zbrane z nich bylo strileno
Jo, tohle je v pořádku, to „porůznu“ bylo trochu příliš nadnesené. Ve skutečnosti mám mosaz téměř všechnu -- až na pár desítek hilzen, jež jsem dostal -- vystřílenou z jedné a téže pušky (konkrétně z té RMPovy CZ527). A zdroje mám také odlišené, vlastně jsou jen čtyři:
(i) těch zmíněných pár desítek, jež jsem dostal; to jsou Lapuy;
(ii) dalších pár desítek týchž Lapuí, ale ty už byly stříleny z mé pušky (dostal jsem je přebité);
(iii) nějaké Remingtony kupované jako tovární, vystřílené z mé pušky;
(iv) přebíjenky kupované od prodejce střeliva, hilzny S&B, vystřílené z mé pušky.
Oprav mne prosím, pokud se pletu, ale nakolik tomu na základě četby rozumím...
Ne jen tvarovani krcku,ale cele nove prelisovani i tim preformovani nabojnic je treba udelat
... tak přinejmenším u všech hilzen (ii)-(iv), jež byly vystřeleny z mojí pušky (a půjdou opět do ní -- z příklepové vrtačky střílím ocelové, protože jsou laciné ;)), není přeformování celé nábojnice zapotřebí, tam stačí ten krček.
Otázka je, jak u těch hilzen z bodu (i), tam by přeformování mohlo být zapotřebí, hmmm...
Jinak mne ještě napadlo, že asi nejakutněji budu potřebovat nějaké rozumné krabice na náboje/nábojnice, jež mi umožní udržet si dobrý přehled v tom co je co, co kolikrát bylo stříleno (zde je zřejmé, že (iii) prvně, (iv) asi také, tam to nejspíše dělají z kupovaných nábojnic, nikoli z již střílených; u (i) a (ii) úplně nevím, ale zkusím se poptat u zdroje) apod. Zatím to mám v několika mikrotenových sáčcích, což úplně přehledné není :P
... Problem vsak v tom byl jak to z tech nabojnic dostat vsechno ven presivanim
Na to právě prodávají ty separátory. Ovšem jak dobře nebo špatně fungují, to zatím nemám ánung :)
... ani mechanicky a ani ten elekrtonicky neni nikdy az tak presny aby se dalo na nej na 100% spolehat a ja jsem vzdy zdlouhave kazdou davku zvlast prevazoval na velmi presnych vahach nez jsem ji nasypal do te nabojnice .
No právě ty dávkovače, jež mám na mysli (např. tento Lyman nebo tento RCBS), mají v sobě váhy integrované -- ale možná ty váhy nejsou dostatečně přesné (zrovna u toho Lymana si v diskusi zákazníci dost stěžují, že nic moc), nebo je tam nějaký jiný problém?
... to je ciste mechanicka zalezitost,kde kazdy prebijeci stroj musi mit matrice od stejne firmy treba RCBS .Jiste ze zavity v tech strojich budou stejne a vezmou i matrice od jinych vyrobcu,ale jejich uhly po nasroubovani i nasazeni i serizeni se pak muzou lisit,kdyz nejsou od stejneho vyrobce a tim pak celkova kvalita tech prebijenych naboji rychle klesa
Aha, hmmm, to by asi mohl být kapku problém -- já mám lis Lee, a uvažoval jsem o tom, že na usazování bych si koupil tady tu matrici od Forstera; mám dokonce nejistý dojem, že nějakého Forstera používal i RMP (s týmž lisem Lee -- ten jsem, spolu s vypichovací matricí, po něm podědil).
Jedine vzdy nastavit jednu operaci pro urcitou razi a pak na to nahnat bud zenu ci dceru at ti to udelaji;-)
Ale to je dobrý nápad! :)
Ještě jednou díky moc! |