Na závěr Karisma ságy jsem si nechal tuto elegantní škatuli Znorska.
WOBBLER - I - III (2022) 4 LP BOX, Limited Edition of 500 copies, Karisma Records KAR208BOX
Obsahuje první 3 alba souboru
WOBBLER - Hinterland (2005) 2x 180 g LP, Transparent Yellow with Red & Black Marbling vinyl, Gatefold Sleeve, Karisma Records KAR208LP
WOBBLER - Afterglow (2009) 180 g LP, Transparent Yellow with Blue Marbling vinyl, Gatefold Sleeve, Karisma Records KAR209LP
WOBBLER - Rites At Dawn (2011) 180 g LP, Transparent Green with White Splatter, Gatefold Sleeve, Karisma Records KAR210LP
Barevná provedení vinylů jsou vyrobena speciálně pro tento box. Plus obsahuje 12 stránkový booklet a slipmat, obě položky vyšly též pouze v tomto boxu.
Barevný popis vychází z promo materiálů, které byly vytvořeny ještě před vylisováním vinylů, ale smícháním barev vznikly jiné tóny. Ve skutečnosti je provedení takové:
Hinterland (2005) Transparent Smokey Dark Brown Marble vinyl
Afterglow (2009) Transparent Smokey Light Green Marble vinyl (zde jen ocituji lakonický komentář Asi ale zapomněli, že když smícháte žlutou a modrou, dostanete zelenou. Takže s černým mramorováním to vypadá velmi, velmi zeleně. )
Rites At Dawn (2011) Transparent Green with White Splatter vinyl (u tohoto jediného barvy sedí)
Debut Hinterland (2005) byl nahrán mezi červnem 2004 a únorem 2005. První vydání bylo provedeno u amerických The Laser's Edge, a to pouze digitálně. Pro následná vydání v Norsku byl v letech 2015 a 2016 provedl Lars Fredrik Frøislie remaster a remix. Lze tedy předpokládat, že vydání v boxu prošlo stejnou procedurou. Srovnání s původním mixem z roku 2005 jsem zatím neprováděl, titul jsem si v témže roce od The Laser's Edge kupoval (CD v provedení se sběratelským OBI, dnes dost rarita), takže někdy zkusím vyzkoumat odlišnosti.
Album Afterglow (2009) obsahuje hudbu napsanou již v roce 1999, nahraná byla mezi červnem 2007 a říjnem 2008, party akustické kytary jsou z února až května roku 2003.
Album Rites At Dawn (2011) bylo nahráváno mezi květnem 2009 a únorem 2011.
Musím také zmínit zásadní účast tří členů WOBBLER v projektu The CHRONICLES OF FATHER ROBIN, který je další ukázkou současné hudební tvořivosti a také důkazem toho, že progresivní rock je stále aktuální a moderní způsob uměleckého vyjádření.
WOBBLER lze považovat za jednu ze zásadních skupin skandinávského prog rocku po roce 2000. Zde již mnohokráte zmiňovaný klávesista jménem Lars Fredrik Frøislie je jedním ze zakladatelů tohoto retro prog rockového souboru. Skupina dosud vydala pět studiových alb a termín "retro" je nezbytné chápat jako inspirační zdroj, který je náležitě rozvinut a obohacen. I v silné konkurenci takto laděných souborů hudba WOBBLER obstojí jako vrcholná ukázka invence a kreativity. Můžeme zde slyšet názvuky GENTLE GIANT, YES, KING CRIMSON vedle ikon jako ÄNGLAGÅRD a ANEKDOTEN. Mix těchto vlivů je přetvořen ve svébytný hudební materiál, každé album s ním pracuje jinak a prokazuje nezměrný talent protagonistů. Při přemíře produkce současné hudby je snadné přehlédnout i skutečné klenoty, nebo co hůř, podceňovat jejich hodnotu. Poslech boxu mne utvrdil v tom, že WOBBLER patří k tomu nejlepšímu, co v rockové oblasti kdy vzniklo a zcela neprávem stojí ve stínu třeba takových The FLOWER KINGS, kteří svůj potenciál dávno rozměnili nadprodukcí.
Cituji překlad ze stránek Karisma:
Pokud existuje jedna kapela, která zachytila zvuk zlatého věku progresivního rocku (1969–1975), aniž by zněla regresivně nebo napodobovala hudbu, je to norská kapela Wobbler. Kapela měla vždy energický a mladistvý přístup ke klasické prog éře a dokázala do žánru vdechnout nový život.
Bandcamp



|