ocs Predem mojich rad i odpovedi zde na tve dotazy,bych ti tu k tomu napsal to,ze ja jsem kdysi z nutnosti/zvedavosti leta ruzne naboje prebijel a mam s tim tady rady zkusenosti, tak ze radit muzu a budu . Ted jiz ale leta neprebijim,z mnoha duvodu.(1)Prebijene naboje vetsinou nikdy nejsou tak kvalitni jako ty z tovarny(jiste jsou v tom vyjimky,ale me poznatky byly takove) (2)Dnesni svetova cena a dostupnost munice byla a je takova ze se to prebijeni moc nevyplaci a je s tim silena prace a vyzaduje to spoustu casu a hlavne trpelivosti,coz je vhodna cinnost zvlaste pro zeny,kde aspon te moji se tahle prace moc libila .(3)Prebijeni monice zvlastnich starych razi/typu,ktere se dnes jiz nevyrabi , se taky nevyplaci , tim,ze treba Italska firma Fiocchi dnes vyrabi pomerne levne a v perfektni tovarni kvalite vetsinu tech starych a mene popularnich razi a naboju .
OK, obraťme list :) Zase jednou mne svrbí prsty, že bych se sakra už ale opravdu měl pustit do toho zatroleného přebíjení. Tak bych si dovolil pár dotazů na odbornou i laickou veřejnost.
Hned ten první je určitě úplně debilní a prokáže, jaké ekskremento vím, ale... ehm: mám nasáčkovanou mosaz od nábojů, jež jsem tak porůznu nakoupil a vystřílel, a teď bych je chtěl přebíjet.Tak hned tady je problem c.1,vsechny nabojnice musi byt roztrideny do kategorii od jake firmy jsou a ze ktere zbrane z nich bylo strileno,podle toho se pak spravne steluji matrice,tim ze mezi nabojnicemi/hilsnami od ruznych vyrobcu je docela znalelny rozdil,treba do firmy WW(Winchester-Western)jsou ty jejich nabojnice z mosazi tensi a ja je zasadne tim k prebijeni nepouzivam ba i hned vyhazuji do sberny barevnych kovu Ponechám-li stranou čištění, první věc, kterou s nimi udělám, je vypíchání zápalek (spolu s tvarováním krčku).Ne jen tvarovani krcku,ale cele nove prelisovani i tim preformovani nabojnic je treba udelat No OK, ale dokud tam ty staré zápalky jsou, jak sakra poznám, zda to náhodou nejsou Berdany, jež normální jehlou vypichovat nejdou? Poctivě si posvítím do každé hilzny zevnitř, jestli tam je jedna díra nebo dvě? :-OAno spravne ! je treba po roztrideni tech nabojnic ruzne typy vyzkouset tim prosvetlenim do vnitr a zjistit o jaky typ se jedna .Vetsinou odbornik vsak tohle delat nemusi,tim,ze jiz davno pozna jen podle znaceni na te nabojnici o jaky naboj,firmu,zemi vyrobce se jedna a pak uz predem vi,zda je to Boxer nebo spatne prebijejici Berdan
Druhý se týká toho čištění: suché vibrační? mokré? Ultrazvukem? V ponožce v normální pračce? Má při suchém smysl samostatný separátor, nebo je to akorát fóglovina na tahání peněz lidem z kapes a stačí to vyklepat ručně? Co a proč kdo radíte?Pokud ty nabojnice nejsou plne bahna ci jineho sajrajtu a jsou siste a posbirany normalne po zemi po strileni a jsou jen mirne zakourene,tak jsem je ja nikdy necistil.Pokud se vsak jednalo o mosaz casem a starim zaoxydovanou , pak jsem ji cistil zde v rotacnim tumbleru(valci)v na sucho v rozdrcenych skorapkach od Vlasskych orechu.Problem vsak v tom byl jak to z tech nabojnic dostat vsechno ven presivanim .
Třetí dotaz zní, zda má smysl si připlatit za elektronický dávkovač prachu s integrovanými váhami? Máte s tím někdo zkušenosti? Mně to přijde celkem rozumné (a není to zase tak drahé), ale třeba něco zásadního přehlížím. A doporučí někdo na základě dobrých zkušeností konkrétní dávkovač?Davkovac prachu je na tom prebijeni ten nejdulezitejsi,ale ani mechanicky a ani ten elekrtonicky neni nikdy az tak presny aby se dalo na nej na 100% spolehat a ja jsem vzdy zdlouhave kazdou davku zvlast prevazoval na velmi presnych vahach nez jsem ji nasypal do te nabojnice .
Do čtvrtice stran usazovací matrice: zde asi chci mikrometrickou, nějaké připomínky? Pak jsem četl něco ve smyslu že „lepší matrice centrují střelu, horší nikoli,“ čemuž moc nerozumím, dává to někomu smysl?Ano to je ciste mechanicka zalezitost,kde kazdy prebijeci stroj musi mit matrice od stejne firmy treba RCBS .Jiste ze zavity v tech strojich budou stejne a vezmou i matrice od jinych vyrobcu,ale jejich uhly po nasroubovani i nasazeni i serizeni se pak muzou lisit,kdyz nejsou od stejneho vyrobce a tim pak celkova kvalita tech prebijenych naboji rychle klesa .Celkove problemu s prebijenim naboju je daleko vice nez jsi se tu zatim ptal a na ktere pak sam pozdeji prijdes az to budes delat . Prebijeni je jako kazda odborna prace otazkou praxe i zkusenosti a vlastnich poznatku casem . A tim,ze te jiz za ta leta velmi dobre znam,tak vim bezpecne i to,ze prave ty jsi jednim z lidi,kteri zrovna tim volnym casem moc neoplyvaji,spise naopak , tak nevim jak to budes chtit cele casem resit ? Jedine vzdy nastavit jednu operaci pro urcitou razi a pak na to nahnat bud zenu ci dceru at ti to udelaji;-)
Co potřebuji dalšího? Mazací podložku, mazání, nějaké frézky na hilzny? Měřáky speciální? Whateva? Lis mám (klasické O od Leeho).Ano tohle vsechno budes asi potrebovat i vice jako je treba i mensi soustruh v nekterych pripadech .
Už někdy někomu při přebíjení bouchla zápalka? Návody říkají právě kvůli tomu „přebíjet ve sluchátkách“; má to opravdu smysl, nebo je to jen přiblblá tisíckrát přehnaná idiotská pseudobezpečnost jak je dnes bohužel v módě? Mise to tu nastesti nikdy nestalo,ale ciste teoreticky to jiste mozne je .Jiste se vyrobci kryji z bezpecnostnich duvodu,at mas u toho jak klapky na usich tak i hlavne ochranne bryle.Ja jsem tu vsak uzival jen plastovy ochranny stit na cely oblicej,kdyby mi ty nahodou neco necekane bouchlo,jak plne nabity naboj pri tom prebijeni.Ale to se v praxi vetsinou pri spravnem pouzivani vsech nastroju i stroju nastesti nestava .
Účelem není ani tak ušetřit (počítám, že za dobu, již na tom strávím, bych si vydělal na hodně dobré náboje :))), jako spíše vyladit si co nejpřesnější náboj pro konkrétní pušku.Mnoho stesti,tohle se mi pri vetsi seriji 500-1000 naboju nikdy nepodarilo a vzdy zvitezila jen tovarni munice !
Tisíceré díky všem za veškeré názory a náměty! Jo rado se stalo!;-)Al
|