Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Hosting     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Já Vánoce juchuchu
oslavím na Lopuchu!

Lopuch.cz

Povinné ručení
Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub GENESIS [ŽP: 8 týdnů] (kategorie Hudba) moderují Vaklaf, Bubla, PepaNovacek.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 16.4.2019 20:53


Stojí za shlédnutí:
  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu. Práva vám může přidělit moderátor klubu. Požádejte ho v soukromé poště.

[ 24556 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
pepanovacek PepaNovacek 19.6.2019 19:53 - Oblíbené kluby (10:24) 44546
Rush – A Farewell To KingsPřiznám se, že mi tohle album dalo trochu zabrat, po prvních několika posleších jsem si říkal, že to bude poprvé, kdy nedám plný počet hvězdiček, a že proti 2112 je to velký propad. A opravdu až opakovanými poslechy se vyloupl další klenot, možná nejlepší album Rush, myšleno z prvních pěti, pořád se mi totiž (kupodivu) velice dobře daří nemyslet na jejich další tvorbu. A tenhle společný poslech (i když s malou účastí a opakovanými problémy s Lopuchem) je opravdu úžasný, a úplně jiný, vždyť jsem Rush poslouchal kompletně před necelým rokem – ale tohle, tohle je něco naprosto jiného, jsem v tom úplně ponořen, čtu si informace, pouštím různá videa a živé nahrávky, které jsem neznal, vždy k jednomu poslechu si čtu i texty, a i když jsem měl Rush vždycky rád, tak teď je doslova miluju, a obávám se, že na nich začínám být závislý, hehe.

Poslouchám A Farewell To Kings už týden, téměř denně, někdy třikrát, někdy i pětkrát, odhaduju, že celkový počet poslechů bude dost přes dvacet. Jestliže jsem o 2112 psal v superlativech, o tom, že nemůžu najít správná slova, která by vyjádřila moje pocity, že instrumentální zlepšení všech tří muzikantů je nevídané, a že se tímhle albem zařadili mezi legendy, tak A Farewell To Kings je zase dál. Ve všem, ač bych to před týdnem určitě neřekl.

Myslel jsem si, že budu psát konkrétně o každé skladbě, třeba o tom, že začátek A Farewell To Kings připomíná Horizons, o tom, jak se zhruba po půl minutě přidá nějaká zvonkohra a syntezátor (asi Minimoog), po další půl minutě celá kapela, a že je to tedy nářez jako prase, takový nečekaný, až brutální. O tom, že v podstatě je to taková normální, obyčejná písnička – úvod s akustickou kytarou, sloka, refrén, sloka, sólo, mezihra, refrén, opakovaný dvakrát, a konec zase s akustickou kytarou. Ale že to obyčejná písnička není, že to je taková nádhera, až se jednomu tají dech. O tom, že sólo mezi cca třetí a čtvrtou minutou je taky brutální, a je slyšet, že se všichni tři zase instrumentálně zlepšili, posunuli.

Myslel jsem, že třeba napíšu o Xanadu něco v tom smyslu, že jestliže při poslechu A Farewell To Kings mě několikrát napadlo, že je to možná nejlepší skladba, jakou (zatím) Rush natočili, tak popsat Xanadu bude evidentně ještě mnohem těžší a složitější práce, protože ta skladba je zkrátka geniální. Myslel jsem, že budu psát o nádherném úvodu se syntezátory a kytarou, trochu jako z Going For The One, který zabírá celých pět minut, o třetí minutě, o tom motivu, kde je tak skvělá basa, kytarová kila v pozadí, breaky na bicí, o šesté minutě, kde syntezátor hraje se zvonkohrou unisono, o fantastickém breaku v čase 7:30, o čase 7:51, kdy vyštěkne kytara, o kytarovém sóle na konci …

Pak jsem opakovaně poslouchal na sluchátka Cygnus X-1, a zase chtěl psát - o pětiminutové předehře, o tom, jak se mění rytmy, myslím, že hrají na šest, na sedm a na osm a střídají to.

Ale uvědomil jsem si, že vlastně jen upozorňuju a popisuju věci, které prostě každý slyší, a já bych se raději vyjádřil k albu, jako k celku, protože na mě jako celek působí, velice kompaktně, ale taky jsem si uvědomil, že to bude velice těžké. Ale zkusím to.

A Farewell To Kings je naprosto dokonalé dílo. Nemá chybu. Jsem z něj úplně paf, nemůžu se ho pořád nabažit, a s každým dalším poslechem je ještě lepší a lepší. A já přemýšlím, co mě na něm tak fascinuje. No, všechno. Řazení skladeb – tři (podle mého) stěžejní věci, úvodní A Farewell To Kings, následující Xanadu, a závěrečná Cygnus X-1, mezitím tři krátké skladby, úderná, rocková Cinderella Man, milá, křehká Madrigal, a doslova hitovka Closer To The Heart, to je velice chytré.

O instrumentálním zlepšení jsem už psal, a zajímalo by mě, jestli máte někdo informace o tom, jestli hoši navštěvovali nějaké školy, soukromé hodiny, nebo se prostě jen vyhráli na koncertech.

Ovšem největší posun je v muzice, což ale zaprvé nedokážu popsat, protože tomu (zadruhé) nerozumím. Řekl bych prostě, že tady Rush začali s něčím úplně novým, jiným, poprvé je album opravdu hodně syntezátorové, Geddy Lee i Alex Lifeson začali používat basové pedály, Neil Peart si svojí bicí soupravu obklopil spoustou různých zvonkoher, tympánů, gongů, temple blocků, kravských zvonců, trianglů atd., takže zvuk kapely dostal grády, a fantastické bylo, že i naživo to zvládli jen ve třech. Čeho jsem si všiml, jsou liché rytmy, poprvé použité opravdu hojně, třeba v první skladbě se hraje na sedm, na sedm je i ten dlouhý úvod v Xanadu, a liché rytmy jsou i v Cygnus X-1. A tak mě napadlo, jestli právě liché rytmy nejsou jedním z poznávacích znamení progrocku, hehe ?

Je opravdu neuvěřitelné, jak se kapela vypracovala, a kam se dostala za pouhé tři roky. Nechápu to, nemám slov, a jsem velice šťastný, jaký zázrak mě s Rush potkal, po skoro čtyřiceti letech, co je znám ...

Jo, pokud neznáte (já neznal), poslechněte se Rush Live At Hammersmith Odeon, je to koncert z roku 1978.

5/5

olias Olias tUnE-yArDs! - https://www.youtube.com/channel/UCeo49u1 19.6.2019 15:41  44545
Zpravu/spravu
olias Olias tUnE-yArDs! - https://www.youtube.com/channel/UCeo49u1 19.6.2019 15:40  44544
Nevim jestli by o to byl zajem vzhledem k evidentni nostalgii po zacatcich internetu, ale myslim si, ze mam dostatek pozvanek pro vsechny na server nyx.cz, kde lze napriklad normalnim zpusobem postovat obrazky, nebo linkovat videa tak, ze se vam rovnou zobrazujou a muzete je prehravat. Plus to ma funkcni zpravu a dalsi zajimave, nekdy i aktivni kluby..
pepanovacek PepaNovacek 19.6.2019 15:14 - Oblíbené kluby (10:24) 44543
KeyserSozeNo, až skončí Lopuch definitivně, tak tady:

https://www.okoun.cz/boards/genesis_klauni
pepanovacek PepaNovacek 19.6.2019 14:07 - Oblíbené kluby (10:24) 44542
KeyserSozeJá bych i myslel, že zvoní, hehe.
keysersoze KeyserSoze Loudness war vyhrajem, když se semknem! 19.6.2019 13:44  44541
No přátelé, nechci šířit paniku, ale tohle byly dlouhé problémy s databází. Doufám, že Lopuchu nezvoní umíráček.
pepanovacek PepaNovacek 16.6.2019 00:20 - Oblíbené kluby (10:24) 44540
Já taky nechápu, jak se mohli od skvělého prvního alba dopracovat k tomu, že se to nedá poslouchat, přece hluší určitě nejsou, tak proč to dělají ? A naživo byli vždycky perfektní, viděl jsem je třikrát.

Ale já to tedy zkusím, na to mám tu kapelu (pořád) moc rád.
antony Antony Klaun ve věku hudby 15.6.2019 21:44  44539
KeyserSozeKladu si stejné otázky, i u jiných interpretů. Odpověď neznám.
keysersoze KeyserSoze Loudness war vyhrajem, když se semknem! 15.6.2019 21:01  44538
AntonyBaroness nikdy nebyli můj šálek, takže je mi to celkem fuk, ale pořád mi nejde do hlavy, že ten zpatlanej zvuk nesere samotnou kapelu. Kdysi se hodně probíral zvuk na Red, tak jsem trochu pátral, co na to členové kapely a ti se tvářili, že je všechno v pořádku. Vždyť to jsou (výborní) muzikanti a musí to přeci slyšet...
antony Antony Klaun ve věku hudby 15.6.2019 19:56  44537
Vyšlo tohle:
BARONESS – Gold & Grey (2019). Ani ve snu mě nenapadlo zkoušet je poslechnout, leda by se mi zachtělo najít dalšího kandidáta pro sračku roku vedle WHITESNAKE a DREAM THEATER.
Ale mrknul jsem, co se o nich v recenzích píše. Myslím, že tohle stačí:
"Overproduced and saturated with effects, then mastered and brickwalled to within an inch of its life, Gold & Grey is similar to Purple in that it sounds horrible. And at seventeen tracks and about an hour, it makes for a very painful listen, and one that is not sustainable at high volume. It’s almost unfathomable that a band would foist the same aural travesty on its audience after Purple’s backlash, but Baroness have doubled down here." ... "Purple had its DR crushed down to a miserable 4, and, although we were only given a stream for this review, Gold & Grey sounds even worse."
https://www.heavymusichq.com/baroness-gold-grey-review/
pepanovacek PepaNovacek 15.6.2019 14:45 - Oblíbené kluby (10:24) 44536
OliasNo, upřímně, kdo z fanoušků na koncertě pozná, že hraje zprdele ? Odhaduju tak 10%. Maximálně.
olias Olias tUnE-yArDs! - https://www.youtube.com/channel/UCeo49u1 15.6.2019 14:23  44535
Podium, neboli jeviště. Místo kde se něcvo děje, nějaké umění. Z principu stvořené k tomu, aby ostatní, kdo se na to dívají, dění nějak hodnotili.
olias Olias tUnE-yArDs! - https://www.youtube.com/channel/UCeo49u1 15.6.2019 14:19  44533
PepaTak že hraje blbě, to už tady řešíme dlouho. Já v tom vidím především naprosto neuvěřitelnou nesoudnost, že leze na podium v tomto stavu. Možná absorbuje tu lítost fanoušků a bere to jako ozdravnej proces, jinak si to skutečně nedokážu vysvětlit..
pepanovacek PepaNovacek 15.6.2019 14:17 - Oblíbené kluby (10:24) 44532
RavilTo jsem (za prvé) nepochopil, a (za druhé) mi přijde nevhodné se k tomu bubnování vyjadřovat, když je asi rád, že tam může vůbec sedět.
ravil_saton Ravil Saton Indigo opět žije - 18.11. Chapeau Rouge - www.indigoseries.com 15.6.2019 14:13  44531
PepaNovacekTak zase máš alespoň jednoho bubeníka top kapely, o kterém můžeš říct, že bys to s určitostí zahrál lépe než on.

[ 24556 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
Povinné ručení porovnání

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt