Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Já Vánoce juchuchu
oslavím na Lopuchu!

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub 2. světová válka [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Politika) moderuje Hartmann.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 18:46
Nejrozsáhlejší konflikt v dějinách lidstva. Mohl proběhnout a dopadnout jinak? Jak k němu vlastně lidstvo došlo?

Bonus klubu od Alfiho - Seznam dokumentárních PDF(20.1.24) ZDE.
Seznam nikde nešířit!!! Je to pouze pro členy tohoto klubu!!! Pokud něco sháníte, pište mi do pošty.


CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWII CHRONOLOGY - v tomto klubu ve starších příspěvcích
CHRONOLOGIE PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWI CHRONOLOGY - právě probíhá

CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY (PACIFIK) - WWII CHRONOLOGY (PACIFIC) - právě probíhá včetně odborné a jazykové korektury za účasti členů tohoto klubu, prosíme o spolupráci všechny čtenáře a přispěvatele. Díky předem

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: umfauxo
[ 8301 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 8.8.2018 06:01  11430
8.8.
8. srpna 1941: Čína - japonské letecké síly zahajují týden náletů na město Čchung-čching. Do 13. srpna je provedeno celkem 40 náletů.

8. srpna 1942: Šalomounovy ostrovy - vyloděním zbytku první vlny amerických jednotek pokračuje invaze na Guadalcanal. V rychlém postupu do vnitrozemí obsazují netknuté japonské letiště a přejmenovávají ho na Henderson Field. Mise na ostrovy Tulagi a Gavutu jsou dokončeny a tyto ostrovy obsazeny. Kvůli japonským leteckým a ponorkovým útokům se admirál Fletcher rozhoduje stáhnout své letadlové lodě, nechávajíc křižníky a transportní lodě nedaleko ostrova. Tato akce je pravděpodobně chybou.

8. srpna 1943: Šalomounovy ostrovy - boje na Nové Georgii pokračují. Americké jednotky se pokoušejí zabránit dalším japonským evakuacím z ostrova Kolombangara.

8. srpna 1944: Mariany - ostrov Guam, americké jednotky porážejí odpor na hoře Santa Rosa. Zbytek japonské posádky je donucen k ústupu na severní konec ostrova.

8. srpna 1945: Moskva - Sovětský svaz vyhlašuje od půlnoci (9. srpna) válku Japonsku, odvolávaje se na to, že Japonsko nedokázalo pozitivně reagovat na Postupimskou deklaraci. Komisař Molotov konstatuje, že SSSR vyhlásilo válku, protože Japonsko je jedinou velkou mocností bránící míru. Poukazuje na to, že to bylo v zájmu Sovětského svazu zkrátit dobu války a přinést světu mír a proto Sovětský svaz souhlasil se spojeneckým požadavkem vzneseným na Postupimské konferenci, aby se Sovětský svaz zapojil do války proti Japonsku. Mimoto Molotov konstatuje, že byli Sověti požádáni, aby dělali Japoncům prostředníka, ale tento návrh ztratil všechna opodstatnění, když Japonci odmítli podstoupit bezpodmínečnou kapitulaci.; Tokio - Japonská válečná rada souhlasí, pozdě v noci, že by měla přijat Postupimskou deklaraci, pokud bude zachována monarchie. Některé námitky z armády jsou zamítnuty samotným Císařem.; Washington - prezident Truman v rozhlasovém projevu hrozí Japonsku destrukcí atomovými bombami. Během dne Truman rovněž podepisuje Chartu Spojených národů, čímž se USA stává první zemí, která ratifikuje svůj původní podpis.; Filipínské moře - přeživší z těžkého křižníku USS Indianapolis jsou zachráněni. Z 1 196 naloděných mužů posádky této lodi jich přežívá pouze 316.
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 7.8.2018 12:14  11429
Slováci vyrobili eurobankovku s československým tankem LT-38
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 7.8.2018 06:01  11428
7.8.
7. srpna 1941: Washington - po značné debatě senát schvaluje rozšíření periody branné povinnosti z jednoho roku na třicet měsíců (a obdobně je navýšena služba v Národní gardě).

7. srpna 1942: Šalomounovy ostrovy - první vylodění na Guadalcanalu. Taktický svaz tři letadlových lodí a podpůrných plavidel amerického námořnictva pod velením admirála Fletchera, výsadkový sbor pod velením admirála Turnera a 1. divize námořní pěchoty generála Vandergrifta, se vyloďují na Guadalcanalu. Menší jednotky se také vyloďují na ostrovech Tulagi a Gavutu. Zpočátku tato vylodění naráží na malý odpor.; Aleuty - americký taktický sbor ostřeluje Japonci držený ostrov Kiska.

7. srpna 1944: Mariany - ostrov Guam, útoky amerických jednotek na japonské pozice probíhají boje na celé frontě.

7. srpna 1945: Japonsko - japonský rozhlas odsuzuje atomové bombardování Hirošimy a kritizuje Spojené státy, první zemi, která použila tuto novou zbraň, jako "ničitele lidstva a co se týče sociální spravedlnosti jako veřejného nepřítele číslo jedna". Mezitím probíhá první let proudového bombardéru Nakadžima J9N Kikka (česky: Pomerančový květ). Provedení tohoto letadla vychází z německého proudového letadla Me 262.; Nad Japonskem - více než 200 bombardérů B-29 provádí nálet na města Jahata, Tokio, Kukujama.; Barma - britské jednotky narážejí na odhodlaný odpor japonských jednotek v zatopené oblasti mezi městem Myitkyo a starým kanálem řeky Sittang.; Filipíny - ostrov Luzon, v rámci příprav na nadcházející invazi do Japonska se setkávají důstojníci hlavního štábu americké 1. armády.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 6.8.2018 06:01  11427
6.8.
6. srpna 1941: Tokio - Konoeho vláda předkládá Spojeným státům návrhy obsahující ústupky v Číně a Indočíně a požaduje na oplátku ukončení zmrazení japonských aktiv. Tyto návrhy nejsou Spojenými státy akceptovány, a když jsou Japonci o tomto odmítnutí spraveni, navrhují jednání mezi Konoem a Rooseveltem ohledně záležitostí, které jsou v sázce.

6. srpna 1943: Šalamounovy ostrovy - v zálivu Vela dochází ke střetu mezi 6 americkými torpédoborci a 4 japonskými torpédoborci převážejícími vojáky a zásoby na ostrov Kolombangara. Tři z japonských plavidel jsou potopena.

6. srpna 1944: Mariany - ostrov Guam, během japonského protiútoku má pluk americké 77. divize těžké ztráty.

6. srpna 1945: Nad Japonskem - kolem 09.30 hodin je shozena první atomová bomba (přezdívaná "Litlle Boy"), je shozena na město Hirošima ze speciálně upraveného bombardéru B-29 (americké 12. armády konkrétně z uskupení: 509th Composite Group) pilotovaného plukovníkem Paulem Tibbetsem. Toto letadlo je pojmenováno po jeho matce Enola Gay. Tato bomba je zbraní uranového štěpení a odpovídá použití 20 000 tun TNT. Šedesát procent města je zničeno silným výbuchem a následným nekontrolovatelným požárem. Umírá kolem 80 000 Japonců. Mnoho dalších je vážně popáleno a další později onemocní v důsledku vystavení se radiaci. Nejde o nejvíce zničující nálet války, ale hospodárnost tkvící ve vyslání pouze jednoho letadla na zničení jednoho velkého města ukazuje jedinečně na úplnou změnu ve vojenském a politickém myšlení, která započala. Mezitím probíhají další americké nálety na města Tarmuizu, Kagošima a Miyakonoju.; Mariany - ostrov Guam, britský admirál Fraser, velící britské Tichomořské flotě, předává americkému admirálovi Nimitzovi Řád lázně (v češtině též Bathský řád).; Ostrov Wake - na japonské pozice útočí americká letadlová loď Intrepid.; Spojené státy - major Richard Ira Bong, nejúspěšnější letecké eso amerického letectva, který v průběhu druhé světové války sestřelil 40 japonských letadel ve svých 24 letech umírá při testovacím letu na zkušebním proudovém letadle.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 5.8.2018 06:01  11426
5.8.
5. srpna 1944: Austrálie - během noci se japonští váleční zajatci pokoušejí o masový útěk ze zajateckého tábora v Novém Jižním Walesu (anglicky New South Wales). Celkem jsou zabiti 231 Japonec a 3 dozorci.

5. srpna 1945: Mariany - ostrov Tinian, kolem 02.10 hodin vzlétá k Japonsku sedm amerických letadel. Jedno z letadel je speciálně upravený bombardér B-29 Superfortress --mající přezdívku Enola Gay--, který převáží atomovou bombu "Little Boy" a směřuje k Hirošimě.; Nad Japonskem - letadla z americké 5. a 7. armády se základnou na Okinawě útočí na město Tarumizu na jihu. Na tomto náletu se podílí kolem 325 letadel. Na dalších 12 japonských velkých měst jsou z bombardérů B-29 shozeny letáky, varující před přicházejícími nálety. Během noci americké bombardéry provádí nálety na města Imabari, Ube, Majobaši, Sága, Nišinomija a Mikage, naplňují tak varování obsažená ve shozených letácích.; Čína - čínská 13. armáda obsazuje město Tančuk. Čínská 58. divize osvobozuje město Čchang-čchun.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 4.8.2018 06:01  11425
4.8.
4. srpna 1943: Šalomounovy ostrovy - Nová Georgie, Američané obsazují oblast Munda a letiště.

4. srpna 1944: Barma - britská 2. divize (součást britského 33. sboru) obsazuje město Tamu.; Vulkánové ostrovy - uskupení z taktického svazu Task Force 38 (admirál Clark) útočí na japonské pozice na ostrově Iwodžima a způsobuje citelné škody.; Boninské ostrovy - uskupení z taktického svazu Task Force 38 (admirál Clark) útočí na japonské pozice na ostrově Čičidžima a způsobuje citelné škody.

4. srpna 1945: Nad Japonskem - americké letectvo shazuje letáky varující před nálety na 12 dalších velkých měst.; Barma - britské jednotky v oblasti na dolním toku řeky Sittang (dnešní a český název: Sistaun) vypuzují Japonce z železnice v oblasti zálivu Martaban v Abya, severovýchodně od pohoří Pegu.; Singapur - japonští dozorci popravují sedm zajatých amerických letců.; Velké Sundy - americké bombardéry útočí na japonské pozice ve městě Surabaya na Jávě.; Washington - oblast spadající pod velení generála MacArthura je rozšířena a zahrnuje ostrovy Rjúkjú (neboli Nansei), jižně od ostrova Kjúšú.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 3.8.2018 06:01  11424
3.8.
3. srpna 1944: Barma - společný čínsko-americký sbor obsazuje město Myitkyina na severovýchodě. Většině japonské posádky se podařilo úspěšně stáhnout.; Mariany - ostrov Gusam, americká 77. divize (součást amerického 3. výsadkového sboru) postupuje na východní stranu ostrova poté, co se Japonci stáhli. Japonské obranné pozice na hoře Santa Rosa jsou ostřelovány americkými válečnými loděmi.

3. srpna 1945: Ostrov Guam - v americkém oficiálním prohlášení je oznámeno, že americké bombardéry B-29 shazujíc nad Japonskem miny tak nyní neprodyšně uzavřely všechny hlavní přístavy, nechávaje tak tuto zemi úplně zablokovanou. Ve zprávě americké 20. letecké armády se uvádí, že v důsledku toho všechny přístavy v Japonsku a všechny obdobné v Koreji byly zaminovány a je odhadováno, že od března, kdy byla spuštěna tato operace na zaminovávání, bylo potopeno nebo poškozeno loďstvo o tonáži stovky tisíc tun.; Barma - spojeneckým vítězstvím "Bitvy o průlom" ("Battle of the Breakthrough") končí organizovaný japonský odpor. Je odhadováno, že z 10 000 japonských vojáků bránící hřeben Pegu Joma jih zahynulo 8 300.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 2.8.2018 06:01  11423
2.8.
2. srpna 1943: Šalomounovy ostrovy - Nová Georgie, americké jednotky postoupily na okraj letiště v oblasti Munda. Japonci se rozhodli posádku na Nové Georgii neposílit. Část této posádky je stažena na ostrov Kolombangara, kde Japonci zamýšlí vytvořit své další stanoviště.; Aleuty - americké námořnictvo ostřeluje ostrov Kiska, netušící, že japonská posádka již byla evakuována.

2. srpna 1944: Mariany - ostrov Guam, americké jednotky jsou v útocích na západní straně ostrova úspěšní, ale americké útoky na východní straně jsou japonskou posádkou odraženy.

2. srpna 1945: Německo (okupované) - končí Postupimská konference. Attlee, Truman a Stalin souhlasí s omezením růstu německého průmyslu a postoupení značné velikosti německého východního území SSSR a Polsku (na oplátku za území anektované Sovětským svazem). Spojenecké reparace budou placeny německými aktivy a těžcí váleční zločinci budou brzy vydáni soudu. Jak německé kartely tak válečný průmysl budou rozbity. Usiluje se o přijetí kontroverzního návrhu amerického ministra financí (Henry Morgenthau Jr.), kdy Velká trojka přichází s tím, že by se německá ekonomika "měla zaměřit hlavně na zemědělství" a "vnitrostátní průmysl". Kromě toho Stalin potvrzuje, že se Sovětský svaz připojí do války proti Japonsku, kdy rovněž zmiňuje Japonskou snahu o to, aby se Sovětský svaz stal prostředníkem mírových jednání s Američany a Brity.; Nad Japonskem - během noci (1. - 2. srpna), 820 americký bombardérů B-29 Superfortress shazuje rekordních celkových 6 632 tun bomb na pět japonských velkých měst: Hačiōji, Nagaoka, Mito, Tojama a ropné centrum Kawasaki. Většina města Tojama je srovnána se zemí. Američané také hlásí potopení 26 lodí během těchto útoků.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 1.8.2018 06:01  11422
1.8.
1. srpna 1940: Tokio - je učiněno veřejné politické prohlášení ohledně japonské podpory "Nového uspořádání" ve východní Asii.

1. srpna 1941: Washington - prezident Roosevelt zakazuje vývoz ropy a leteckého paliva ze Spojených států do všech zemí kromě Británie, zemí Britského společenství národů a zemí západní polokoule. Toto rozhodnutí je namířeno proti Japonsku. Rooseveltovo rozhodnutí navazuje na kroky přijaté nedávno, kdy byla zmrazena japonská aktiva (26. července).; Tokio - v důsledku amerického omezení ohledně vývozu ropy zůstávají Japonsku jen omezené zásoby této komodity. Situace je taková, že Japonsko musí změnit velmi radikálně svou zahraniční politiku nebo se rozhodnout vstoupit do války a pokusit se zajistit přístup k ropě v oblasti Východní Indie.

1. srpna 1943: Tokio - Japonci oficiálně uznávají nezávislost Barmy, která vyhlásila válku Spojeným státům a Británii. Vůdce barmské vlády Ba Maw podepisuje s Japonci tajnou dohodu.

1. srpna 1944: Mariany - organizovaný japonský odpor na ostrově Tinian končí. Většina posádky, kterou tvořilo více než 6 000 vojáků byla zabita a 250 vojáků bylo zajato. Americké jednotky mají 390 zabitých a 1 800 zraněných.

1. srpna 1945: Čína - spojenecké miny shozené ze vzduchu zastavují japonskou lodní dopravu na řece Jang-c´-ťiang (též i Modrá řeka). Japonci v důsledku tohoto leteckého zaminování ztrácí 36 lodí (dalších 11 je poškozeno, o celkové ztrátě 35 000 tun tonáže).; Šalomounovy ostrovy - Bougainville, spojenecké jednotky neprodyšně uzavírají japonské jednotky na ostrově Buin, na jižním cípu tohoto ostrova.; Ostrov Wake - americká letadlová loď Cabot útočí na japonské pozice.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 31.7.2018 06:01  11421
31.7.
31. července 1942: Šalomounovy ostrovy - americké bombardéry útočí na cíle na ostrově Tulagi a bombardují rozestavěné letiště, které Japonci budují na Gudalcanalu.

31. července 1944: Nová Guinea - na západě mysu Sansapor je z příbřežních ostrovů vyloděn americký prapor. U městečka Aitape provádí americké jednotky protiútok na japonské jednotky podél řeky Driniumor.; Londýn - admirál Fraser nahrazuje admirála Somervilla ve funkci vrchního velitele britské Eastern Fleet (Východní flota).; Mariany - ostrov Tinian, americké jednotky zahajují útoky na poslední ohnisko organizovaného japonského odporu na jihu ostrova.

31. července 1945: Washington - americký ministr války, Henry Stimson, posílá prezidentu Trumanovi memorandum ohledně toho, jak přimět Japonce ke kapitulaci. Samozřejmou součástí souboru opatření, která zahrnují konvenční bombardování, invazi a diplomacii, je použití atomových zbraní, které USA nyní vyrábějí.; Singapur - britské miniponorky pronikají do přístavu a s pomocí žabích mužů umisťujících magnetické miny potápějí japonský těžký křižník Takao.; Japonsko - Japonci jsou Američany varováni, že jejich osm velkých měst bude srovnáno se zemí, pokud vláda odmítne kapitulaci.
alfi Alfi 24.7.2018 17:58  11420
BRITISH FLEET IN ACTION IN PACIFIChttps://www.youtube.com/watch?v=ux9PdhOuHHk
https://www.youtube.com/watch?v=4JP1sUTLrqU
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 24.7.2018 06:01  11419
24.7.
24. července 1941: Tokio - Vichistická Francie souhlasí s japonskými požadavky ohledně základen v jižní Indočíně.

24. července 1944: Mariany - americký 5. výsadkový sbor (generál Schmidt) se vyloďuje na ostrově Tinian. Americká 2. divize námořní pěchoty poprvé provádí fingované vylodění na jihozápadě, zatímco 4. divize námořní pěchoty zřizuje předmostí na severozápadě. Tento americký sbor čítá 15 600 mužů. Taktický svaz Task Force 52 (admirál Hill) provádí transport jednotek. Palebná podpora je prováděna skupinami bitevních lodí pod velením admirála Oldendorfa a admirála Ainswortha. Japonské jednotky na tomto ostrově čítají 6 200 vojáků pod velením plukovníka Ogaty a admirála Kakuty. Poprvé je v Pacifiku při obraně tohoto předmostí proti japonským útokům použit napalm.

24. července 1945: Japonsko - britské a americké letadlové lodě pokračují v útocích. K dispozici pro letecké operace proti cílům ve Vnitřním moři, včetně námořních základen v Kure a Kobe, je 15 amerických a 4 britské letadlové lodě. Zapojeno je 1 600 letadel. Navíc probíhá spojenecké námořní ostřelování během noci (24. - 25. července) namířené na města Kušimoto a Šionomisaki. Je odhadováno, že je potopeno více jak 100 japonských lodí.; Nad Japonskem - oblast měst Ósaka a Nagoja, druhé největší populační centrum v Japonsku, je bombardováno 600 bombardéry typu B-29 Superpevnost.; Malajsko - britské námořní a letecké jednotky zahajují třídenní útoky na pozice japonských jednotek a dopravní cíle na západním pobřeží.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 23.7.2018 06:01  11418
23.7.
23. července 1942: Nová Guinea - japonská 17. armáda postupující vzhůru po Kokodské stezce naráží u Wosida na australské obránce.

23. července 1944: Mariany - ostrov Guam, příslušníci americké námořní pěchoty na severním předmostí doráží k pozici Adelup. Na jižním předmostí mariňáci překračují zúženou část poloostrova Orote, čímž odřezávají hlavní japonské letiště na ostrově.

23. července 1945: Barma - Japonci se navzdory těžkým ztrátám nadále pokoušejí prolomit východním směrem obklíčení v pohoří Pegu. Jen malá část Japonců je úspěšná v překročení cesty Rangoon-Mandalaj. Britští velitelé hlásí napočítání více než 500 mrtvých, mimo těch co byli zabiti v útocích dělostřelectva a letectva.; Velké Sundy - australské jednotky provádějí další nenapadené vylodění v zátoce Balikpapan, východně od Bornea, a zřizují 10-ti kilometrové předmostí.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 22.7.2018 06:01  11417
22.7.
22. července 1942: Nová Guinea - japonské jednotky pod velením generála Horiiha postupují z vesnice Buna po Kokodské stezce. Malá australská posádka se na Kokodské stezce připravuje na její obranu.

22. července 1943: Aleuty - americké námořní síly (2 bitevní lodě a 4 křižníky a další lehčí jednotky) ostřelují Japonci obsazený ostrov Kiska.; USA - na tento den podle konspisrační teorií připadá tzv. Filadelfský experiment. Experiment měl být založen na principu jednotné teorie pole popisující povahu sil, které zahrnují elektromagnetické záření a gravitaci a jeho cílem bylo dosáhnout neviditelnosti a cestování v časoprostoru. Zkoušky měly být provedeny na Filadelfské námořní základně s plně vyzbrojeným torpédoborcem USS Eldridge. Při testu s posádkou se prý podařilo dosáhnout téměř úplné neviditelnosti, někteří svědci toto zmizení popsali jako zahalení objektu „nazelenalou mlhou“. Případem byly inspirovány mnohé sci-fi spekulace a příběhy, mimo jiné také například film Tajemná záře nad Pacifikem.

22. července 1944: Mariany - ostrov Guam, příslušníci námořní pěchoty amerického 3. výsadkového sboru se útoky na odpoutání pozornosti pokoušejí propojit svá dvě předmostí. Proti intenzivnímu japonskému odporu jsou tyto americké síly s to každá postoupit o přibližně 1,5 kilometru.

22. července 1945: Barma - japonské jednotky obklíčené v pohoří Pegu, o odhadovaném počtu 5 000, mají v pokusech o průlom východním směrem k řece Sittang, značné ztráty.; Čína - americká Dálněvýchodní letecká armáda útočí na japonské letecké základny a lodní dopravu v oblasti Šanghaje 300 letadly (mezi kterými se objevuje nový typ lehkého bombardéru Douglas A-26 Invader). Japonská zpravodajská agentura později informuje, že oblast Šanghaje byla bombardována přibližně 100 bombardéry a stíhačkami a sděluje, že Japonci sestřelili 4 letadla a poškodily dalších 7.; Japonsko - americký taktický svaz Task Force 92 ostřeluje ostrov Paramušir v Kurilském souostroví. Během noci z (22. na 23. července) proniká 9 amerických torpédoborců krytých bouřkou do Tokijského zálivu a útočí na japonský konvoj. Ostatní spojenecké taktické svazy jsou zásobovány v nejrozsáhlejší námořní zásobovací operaci války.; Tokio - japonská vláda oznamuje, že je přístupná k vyjednávání o míru, ale bez pohrůžek.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 21.7.2018 06:01  11416
21.7.
21. července 1942: Nová Guinea - 18. armáda (generál Horii) se vyloďuje ve vesnici Gona, aby zabránila plánovanému spojeneckému vylodění.

21. července 1943: Šalomounovy ostrovy - malý americký sbor se vyloďuje na ostrově Vella Lavella, aby zde zjistil, zda-li zde může být vyloděn velký počet jednotek u japonského opevněného stanoviště na ostrově Kolombangara. Nová Georgie, Griswald plánuje novou ofenzívu.

21. července 1944: Mariany - jednotky amerického 3. výsadkového sboru (Geiger) se vyloďují na Guamu. 3. divize námořní pěchoty (Turnage) zřizuje předmostí v Asanu západně od Agany. 1. divize námořní pěchoty (Shepard) přistává na břehu u obce Agat. Nakonec je rozmístěno 54 900 Američanů. Na těchto plážích probíhá pouze nevelký japonský odpor. Taktický svaz Task Force 53 (admirál Connolly) provádí námořní podporu 6 bitevními loděmi a 5 eskortními letadlovými loděmi. Tři skupiny z Task Force 58 útočí na japonské pozice letadlovými loděmi. Japonská posádka čítá 19 000. Obrana je vystavěna na jednotkách 29. pěší divize (Takašima). Na ostrově je přítomen generál Obata velící japonské 31. armádě.; Nová Guinea - japonské jednotky zahajují další útoky přes řeku Driniumor nedaleko městečka Aitape. Američané tuto ofenzívu odrážejí.

21. července 1945: Spojené státy - vysílání amerického rozhlasu vyzývá Japonsko ke kapitulaci nebo bude čelit destrukci.; Čína - čelní představitelé města Čchung-čching sdělují, že čínské jednotky obkličují městskou prefekturu Kuej-lin, největší japonskou leteckou základnu a hlavní město jihočínské provincie Kuang-si.; Barma - s pokračujícími japonskými protiútoky probíhají intenzivní boje podél řeky Sittang.; Velké Sundy - ostrov Borneo, je hlášeno, že holandské a místní jednotky na severovýchod od Balikpapanu postupují. Spojenecké motorové torpédové čluny operující u severozápadního pobřeží ostřelovaly oblast města Jesselton (dnešní Kota Kinabalu) a na pobeží způsobily velké exploze a požáry.; Korejský průliv ( angl. v českém překladu - průliv Cušima) - letadla amerického námořnictva napadají lodní dopravu.

[ 8301 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt