Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Tolik rozruchu
jen v Lopuchu

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub 2. světová válka [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Politika) moderuje Hartmann.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 18:46
Nejrozsáhlejší konflikt v dějinách lidstva. Mohl proběhnout a dopadnout jinak? Jak k němu vlastně lidstvo došlo?

Bonus klubu od Alfiho - Seznam dokumentárních PDF(20.1.24) ZDE.
Seznam nikde nešířit!!! Je to pouze pro členy tohoto klubu!!! Pokud něco sháníte, pište mi do pošty.


CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWII CHRONOLOGY - v tomto klubu ve starších příspěvcích
CHRONOLOGIE PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWI CHRONOLOGY - právě probíhá

CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY (PACIFIK) - WWII CHRONOLOGY (PACIFIC) - právě probíhá včetně odborné a jazykové korektury za účasti členů tohoto klubu, prosíme o spolupráci všechny čtenáře a přispěvatele. Díky předem

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: oknvzkp
[ 8334 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
kstavk kstavk ať žijou Kapybary! 2.8.2017 09:30  10948
shazuje rekordních celkových 6 632 tun bomb na pět japonských velkých měst .... to celkových je tam už zbytečné
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 2.8.2017 06:01  10947
2.8.
2. srpna 1943: Šalomounovy ostrovy - Nová Georgie, americké jednotky postoupily na okraj letiště v oblasti Munda. Japonci se rozhodli posádku na Nové Georgii neposílit. Část této posádky je stažena na ostrov Kolombangara, kde Japonci zamýšlí vytvořit své další stanoviště.; Aleuty - americké námořnictvo ostřeluje ostrov Kiska, netušící, že japonská posádka již byla evakuována.

2. srpna 1944: Mariany - ostrov Guam, americké jednotky jsou v útocích na západní straně ostrova úspěšní, ale americké útoky na východní straně jsou japonskou posádkou odraženy.

2. srpna 1945: Německo (okupované) - končí Postupimská konference. Attlee, Truman a Stalin souhlasí s omezením růstu německého průmyslu a postoupení značné velikosti německého východního území SSSR a Polsku (na oplátku za území anektované Sovětským svazem). Spojenecké reparace budou placeny německými aktivy a těžcí váleční zločinci budou brzy vydáni soudu. Jak německé kartely tak válečný průmysl budou rozbity. Usiluje se o přijetí kontroverzního návrhu amerického ministra financí (Henry Morgenthau Jr.), kdy Velká trojka přichází s tím, že by se německá ekonomika "měla zaměřit hlavně na zemědělství" a "vnitrostátní průmysl". Kromě toho Stalin potvrzuje, že se Sovětský svaz připojí do války proti Japonsku, kdy rovněž zmiňuje Japonskou snahu o to, aby se Sovětský svaz stal prostředníkem mírových jednání s Američany a Brity.; Nad Japonskem - během noci (1. - 2. srpna), 820 americký bombardérů B-29 Superfortress shazuje rekordních celkových 6 632 tun bomb na pět japonských velkých měst: Hačiōji, Nagaoka, Mito, Tojama a ropné centrum Kawasaki. Většina města Tojama je srovnána se zemí. Američané také hlásí potopení 26 lodí během těchto útoků.
stanny stanny - Wroc³awský démon - Pacific Panzer General creator 1.8.2017 07:11  10946
EisenwoIf [10945]: Buin není ostrov, ale město.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 1.8.2017 06:01  10945
1.8.
1. srpna 1940: Tokio - je učiněno veřejné politické prohlášení ohledně japonské podpory "Nového uspořádání" ve východní Asii.

1. srpna 1941: Washington - prezident Roosevelt zakazuje vývoz ropy a leteckého paliva ze Spojených států do všech zemí kromě Británie, zemí Britského společenství národů a zemí západní polokoule. Toto rozhodnutí je namířeno proti Japonsku. Rooseveltovo rozhodnutí navazuje na kroky přijaté nedávno, kdy byla zmrazena japonská aktiva (26. července).; Tokio - v důsledku amerického omezení ohledně vývozu ropy zůstávají Japonsku jen omezené zásoby této komodity. Situace je taková, že Japonsko musí změnit velmi radikálně svou zahraniční politiku nebo se rozhodnout vstoupit do války a pokusit se zajistit přístup k ropě v oblasti Východní Indie.

1. srpna 1943: Tokio - Japonci oficiálně uznávají nezávislost Barmy, která vyhlásila válku Spojeným státům a Británii. Vůdce barmské vlády Ba Maw podepisuje s Japonci tajnou dohodu.

1. srpna 1944: Mariany - organizovaný japonský odpor na ostrově Tinian končí. Většina posádky, kterou tvořilo více než 6 000 vojáků byla zabita a 250 vojáků bylo zajato. Americké jednotky mají 390 zabitých a 1 800 zraněných.

1. srpna 1945: Čína - spojenecké miny shozené ze vzduchu zastavují japonskou lodní dopravu na řece Jang-c´-ťiang (též i Modrá řeka). Japonci v důsledku tohoto leteckého zaminování ztrácí 36 lodí (dalších 11 je poškozeno, o celkové ztrátě 35 000 tun tonáže).; Šalomounovy ostrovy - Bougainville, spojenecké jednotky neprodyšně uzavírají japonské jednotky na ostrově Buin, na jižním cípu tohoto ostrova.; Ostrov Wake - americká letadlová loď Cabot útočí na japonské pozice.
kstavk kstavk ať žijou Kapybary! 31.7.2017 14:31  10944
29. července 1941: ........ Japonsko - Japonsko zmrazuje holandská aktiva. Téměř 75 procent japonského zahraničního obchodu je zastaveno a 90 procent dodávek ropy do Japonska je přerušeno. - takhle to vypadá jako by se japonsko ztrestalo samo ;-)
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 31.7.2017 06:01  10943
31.7.
31. července 1942: Šalomounovy ostrovy - americké bombardéry útočí na cíle na ostrově Tulagi a bombardují rozestavěné letiště, které Japonci budují na Gudalcanalu.

31. července 1944: Nová Guinea - na západě mysu Sansapor je z příbřežních ostrovů vyloděn americký prapor. U městečka Aitape provádí americké jednotky protiútok na japonské jednotky podél řeky Driniumor.; Londýn - admirál Fraser nahrazuje admirála Somervilla ve funkci vrchního velitele britské Eastern Fleet (Východní flota).; Mariany - ostrov Tinian, americké jednotky zahajují útoky na poslední ohnisko organizovaného japonského odporu na jihu ostrova.

31. července 1945: Washington - americký ministr války, Henry Stimson, posílá prezidentu Trumanovi memorandum ohledně toho, jak přimět Japonce ke kapitulaci. Samozřejmou součástí souboru opatření, která zahrnují konvenční bombardování, invazi a diplomacii, je použití atomových zbraní, které USA nyní vyrábějí.; Singapur - britské miniponorky pronikají do přístavu a s pomocí žabích mužů umisťujících magnetické miny potápějí japonský těžký křižník Takao.; Japonsko - Japonci jsou Američany varováni, že jejich osm velkých měst bude srovnáno se zemí, pokud vláda odmítne kapitulaci.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 30.7.2017 06:01  10942
30.7.
30. července 1941: Čína - americký dělový člun Tutiula je poškozen útokem japonských bombardérů ve městě Čchung-čching. Japonci se za tento incident omlouvají, což ale nijak neuvolní napjaté vztahy mezi Spojenými státy a Japonskem.

30. července 1942: Holandská Východní Indie - Japonci obsazují malé ostrovy mezi ostrovem Timor a Novou Guineií, aby zajistili podporu pro svůj plánovaný útok na Port Moresby.

30. července 1944: Mariany - ostrov Tinian, americké jednotky obsazují Tinian, hlavní město tohoto ostrova. Americké jednotky mají pod kontrolou jižní polovinu ostrova Guam.; Nová Guinea - americká 6. divize (Sibert) se bez odporu vyloďuje na ostrovech Amsterdam a Middleburg, u mysu Sansapor. Taktický svaz Task Force 78 (admirál Berkey) provádí námořní podporu.

30. července 1945: Tokio - nedostatek jídla vede vládu, aby vyzval civilní populaci ke shromáždění 2,5 milionu bušlů (1 bušl = 35,23907017 litrů) žaludů, které budou využity jako potravina. Průměrný Japonec v této době přežívá na průměrné denní dávce kolem 1 680 kalorií, neboli na 78 procentech dávky, která je považována za minimální dávku nezbytné k přežití.; Nad Japonskem - britské a americké letectvo z letadlových lodí nadále útočí. Bombardováno je město Kóbe, město Kure a ostrov Honšú. Za poslední týden jsou zbývající velké lodě japonského námořnictva zasaženy a vážně poškozeny, včetně 3 bitevních lodí a 4 letadlových lodí.; Nová Guinea - japonská 18. armáda u vesnice Numbogua klade poslední větší odpor. Generál Adachi, velící této armádě, nařizuje svým vojákům "aby zemřeli v čestné porážce".; Washington - i přes japonské odmítnutí Postupimského ultimáta, dává generál Marshall instrukce generálovi MacArthurovi a admirálovi Nimitzovi, aby koordinovali plány v rámci příprav na brzkou nepřátelskou kapitulaci.; Filipínské moře - japonská ponorka I-58 potápí americký těžký křižník Indianapolis. Díky shodě náhod, systémovému i lidskému selhání ještě několik dní nebude loď nikdo postrádat, což zapříčiní smrt stovek trosečníků. Indianapolis byl poslední americkou velkou válečnou lodí, která byla za války potopena a také lodí, při jejímž potopení zemřelo nejvíce členů posádky.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 29.7.2017 06:01  10941
29.7.
29. července 1941: Tokio - Vichistická Francie a Japonsko podepisují dohodu o společné obraně Indočíny.; Japonsko - Japonsko zmrazuje holandská aktiva. Téměř 75 procent japonského zahraničního obchodu je zastaveno a 90 procent dodávek ropy do Japonska je přerušeno.

29. července 1942: Nová Guinea - posíleným japonským jednotkám podléhá Kokoda. Pomoc, která měla usnadnit Australanům odvrátit japonský postup se obrací zpět, když jsou letadla převážející zásoby mylně informována, že je letiště již v japonských rukách.

29. července 1944: Mariany - ostrov Tinian, americké jednotky mají nyní obsazeno více než polovinu ostrova. Japonský odpor narůstá.; Nová Guinea - ostrov Biak, je zlikvidováno poslední ohnisko organizovaného japonského odporu kolem Ibdi. Na pevnině nedaleko městečka Aitape se americké jednotky pod tlakem japonských jednotek stahují v oblasti Afua.

29. července 1945: Japonsko - spojenecké námořní ostřelování 5 bitevních lodí a několika křižníků a torpédoborců cílí na letecké závody ve městě Hamamacu v jižní části ostrova Honšú.; Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - u ostrova Okinawa, japonská letadla kamikaze poškozují americký torpédoborec a rychlou transportní loď.
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 28.7.2017 08:19 - Oblíbené kluby (20:10) 10940
Aleuty - poté co byly objeveni americkými jednotkami, evakuují Japonci většinu své posádky z ostrova Kiska.

Aleuty - aniž by to Američané zpozorovali, evakuují Japonci celou posádku z ostrova Kiska.


Nemusím chodit daleko, událost je popsána na PacPG webu v sekci Příběhy
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 28.7.2017 06:01  10939
28.7.
28. července 1941: Francouzská Indočína - japonské jednotky začínají obsazovat základny v jižní Indočíně. Je zřejmé, že hlavním využitím pro tyto základny má být invaze do Malajsie, oblasti tzv. Východní Indie nebo na Filipíny.; Japonsko - americká a britská aktiva jsou zmrazena v reakci na obdobná opatření v Japonsku a Velké Británii 26. července. Japonská aktiva v Holandské východní Indii jsou zmrazena a dohody ohledně ropy zrušeny.

28. července 1943: Šalomounovy ostrovy - pokračuje americký útok na ostrově Nová Georgie. Aktuálním cílem je pahorek Horseshoe. Nedaleko města Rabaul jsou letectvem potopeny dva japonské torpédoborce.; Aleuty - poté co byly objeveni americkými jednotkami, evakuují Japonci většinu své posádky z ostrova Kiska.

28. července 1944: Mariany - ostrov Guam, američtí příslušníci námořní pěchoty obsazují velkou část poloostrova Orote. Americké jednotky nadále usilují o propojení svých předmostí, při tom obsazují horu Chachao a Alutom.

28. července 1945: Tokio - premiér Suzuki pořádá tiskovou konferenci, na které sděluje, že japonská vláda si Postupimské deklarace "nebude všímat". Ačkoli je možné, že tato formulace, kterou premiér Suzuki pronesl, byla myšlena ve smyslu "pro tuto chvíli bez komentáře", je zřejmé, že japonská vláda nezamýšlí přistoupit k okamžité a bezpodmínečné kapitulaci, což se od této Postupimské deklarace prakticky očekává.; Nad Japonskem - kolem 2 000 spojeneckých letadel bombarduje města Kure, Kóbe a cíle ve Vnitřním moři. V těchto leteckých úderech je potopena japonská letadlová loď Amagi, starý křižník Izumo, lehký křižník Ojodo a jeden torpédoborec.; Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Japonci útočí na americké lodě kolem Okinawy, v reakci na spojenecké údery na Japonsko. Japonským sebevražedným letadlem je potopen americký torpédoborec Callaghan. Jde o poslední loď zničenou útokem kamikaze.; Barma - Japonská 28. armáda se pokouší stáhnout přes řeku Sittang. Tento pokus vede ke 13 000 zabitých a utonulých vojáků.
stanny stanny - Wroc³awský démon - Pacific Panzer General creator 27.7.2017 06:47  10938
EisenwoIf [10937]: Ushi Point = Výběžek Ushi.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 27.7.2017 06:01  10937
27.7.
27. července 1944: Mariany - ostrov Guam, americká 77. divize se připravuje k útoku na horu Tenjo. Na ostrově Tinian začínají Američané s pracemi na vybudování nového letiště na pozici Uši.

27. července 1945: Japonsko - britské a americké letadlové lodě provádějí rozsáhlé letecké údery. Během noci (27.-28. července) shazují americké bombardéry B-29 kolem 600 000 letáků nad 11 japonskými velkými městy, v kterých obyvatele varují, že jsou tato města na seznamu cílů bombardování.; Čína - první čínské jednotky pronikají do městské prefektury Kuej-lin. Boje o ovládnutí města pokračují do konce měsíce. Jiné čínské jednotky obsazují letiště v oblasti Tančuk.
kstavk kstavk ať žijou Kapybary! 26.7.2017 14:36  10936
urania 235 - uran 235
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 26.7.2017 06:01  10935
26.7.
26. července 1940: Tokio - japonská vláda oficiálně přijímá politiku dokládající, že Japonci kladou důraz na řešení jejich čínského problému blokováním zásob, které Číňané získávají z Indočíny a na zajištění svých vlastních surovin agresivnějším postojem v Holandské východní Indii.

26. července 1941: Británie a Spojené státy - ve Spojených státech a Británii jsou zmrazena japonská aktiva.

26. července 1942: Pacifik - kolem 640 kilometrů na jih od Fidži se americké letadlové lodě Wasp, Enterprise a Saratoga setkávají s invazními silami na Guadalcanal. Jde o nejmocnější sbor amerického námořnictva, který byl doposud v Pacifiku shromážděn.

26. července 1943: Šalomounovy ostrovy - americké jednotky pokračují v pomalém postupu za intenzivní letecké a dělostřelecké podpory. Rovněž jsou nasazeny tanky a plamenomety.

26. července 1944: Honolulu - Roosevelt se setkává s MacArthurem a Nimitzem, aby jednali o strategii Pacifické oblasti. MacArthur argumenty vybízí k útoku na Filipíny. Nimitz a štáb námořnictva navrhuje jako příští hlavní cíl ostrov Tchaj-wan (též Formosa) s tím, že je možné se Filipínám vyhnout.; Nová Guinea - pokračují boje kolem městečka Aitape. Stejně tak kladou odpor Japonci na ostrovech Biak a Numfoor.

26. července 1945: Jihočínské moře - probíhá první útok kamikaze na britskou Východní indickou flotu, který poškozuje eskortní letadlovou loď Ameer a potápí minolovku Vestal u pobřeží Malajska.; Malajsko - britské námořní a letecké jednotky končí útoky na japonské pozice a přepravní cíle na západním pobřeží.; Mariany - těžký křižník USS Indianapolis dodává zásilku urania 235, potřebného k sestavení první akceschopné atomové bomby, na americkou základnu na ostrově Tinian.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 25.7.2017 06:01  10934
25.7.
25. července 1940: Washington - Spojené státy zakazují vývoz ropných a kovových produktů určitých kategorií do zemí všeobecně mimo Ameriku a do Británie, vyjma těch případů kdy budou mít tyto produkty licenci. Tento krok je vnímán jako opatření proti Japonsku, zejména proto, že je Japonsko závislé na zahraniční ropě. Od této doby začínají japonské zásoby paliva klesat. Obdobné problémy má Japonsko s dalšími surovinami. Japonská pozornost se proto upíná na oblast na jih od Číny na zdroje Holandské východní Indie a Malajsie.

25. července 1943: Šalomounovy ostrovy - začíná nová americká ofenzíva. Americká 43. a 37. divize jsou doplněny o 25. divizi. Je zaznamenán postup nedaleko hřebene Bartley.

25. července 1944: Holandská východní Indie (okupovaná) - britská východní flotila (admirál Somerville) útočí na ostrov Sabang. K útoku na místní letiště jsou vyslána letadla z letadlových lodí Victorious a Illustrious a poté se přesouvají 4 bitevní lodě a také křižníky a torpédoborce blíže, aby mohly ostřelovat místní přístav a ropná zařízení.; Mariany - ostrov Guam, americké jednotky námořní pěchoty nejsou stále s to propojit svá dvě předmostí. Na jihu vylodění se také bojuje na poloostrově Orote. Na ostrově Tinian postupují jednotky amerického 5. výsadkového sboru obezřetně poté, co odrazily řadu japonských protiútoků.; Karolíny - dvě uskupení letadlových lodí z taktického svazu Task Force 58 (admirál Mitscher) útočí na ostrov Palau zatímco třetí uskupení útočí na ostrovy Yap, Ulithi, Ngulu, Tais a Sorol.

25. července 1945: Japonsko - americké křižníky Pasadena, Springfield, Wilkes-Barre a Astoria ostřelují japonské letecké základny v jižním Honšú. Mezitím druhý den napadají letadla z americké 3. flotily námořní základnu v Kure a letiště ve městech Nagoja, Ósaka a Miho. Bitevní lodě Hjúga, Ise a Haruna, eskortní letadlová loď Kaijó a těžké křižníky Aoba a Iwate jsou všechny potopeny. Těmto úderům Japonci nekladou žádný znatelný odpor.; Barma - Japonské jednotky se stahují z města Taunggyi v Šanském státě.; Malajsko - britské námořní a letecké jednotky pokračují v útocích na japonské pozice a dopravní cíle na západním pobřeží.; Filipíny - ostrov Mindanao, v oblasti zátoky Sarangani končí všechen japonský organizovaný odpor. Začínají americké operace na likvidaci zbytků nepřátel.

[ 8334 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt