Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Hosting     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Komu se nelení,
tomu se zelení.

Lopuch.cz

Povinné ručení
Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub 2. světová válka [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Politika) moderuje Hartmann.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 25.4.2012 09:11
Nejrozsáhlejší konflikt v dějinách lidstva. Mohl proběhnout a dopadnout jinak? Jak k němu vlastně lidstvo došlo?

Bonus klubu od Alfiho - Seznam dokumentárních PDF(2.1.18) ZDE.
Seznam nikde nešířit!!! Je to pouze pro členy tohoto klubu!!! Pokud něco sháníte, pište mi do pošty.


CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWII CHRONOLOGY - v tomto klubu ve starších příspěvcích
CHRONOLOGIE PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWI CHRONOLOGY - právě probíhá

CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY (PACIFIK) - WWII CHRONOLOGY (PACIFIC) - právě probíhá včetně odborné a jazykové korektury za účasti členů tohoto klubu, prosíme o spolupráci všechny čtenáře a přispěvatele. Díky předem

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: mdpxdqv
[ 5528 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 9.12.2018 05:58  11663
9.12.
9. prosince 1941: Pacifik - Gilbertovy ostrovy - Japonci obsazují atoly Tarawa a Makin.

9. prosince 1941: Jihočínské moře - britské bitevní lodě Prince of Wales a Repulse jsou na své plavbě k japonským vyloďovacím místům v Malajsii objeveny japonskými ponorkami. Lodě pokračují v plavbě, dokud nejsou zpozorovány japonskými letadly, poté se obrací zpět.

9. prosince 1941: Malajsie - japonští vojáci pokračují ve vyloďování na Kota Bharu, Singoře a Pattani. Japonská armáda obsazuje Bangkok.

9. prosince 1942: Šalomounovy ostrovy - Guadalcanal, 14. sbor generála Patche střídá vyčerpanou námořní pěchotu. Námořní pěchota opouští ostrov a směřuje do Austrálie.

9. prosince 1943: Šalomounovy ostrovy - Bougainville, nedávno vybudované americké letiště na mysu Torokina se stává provozuschopné.

9. prosince 1944: Filipíny - Leyte, malému počtu japonských posil se daří vylodit v Palomponu na západním pobřeží, severozápadně od Ormocu. Na jih od Ormocu rozšiřuje své předmostí americká 77. divize.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 8.12.2018 05:58  11662
08.12.
8. prosince 1937: Čína - Nanking, z obklíčeného hlavího města odlétá čínský nacionalistický vůdce Čankajšek.

8. prosince 1941: Šanghaj - japonští vojáci obsazují město a poráží malou americkou posádku v cizinecké čtvrti.

8. prosince 1941: Hong Kong - japonská 38. divize útočí na britskou posádku, která disponuje pouze šesti prapory a 28 děly. Britští a kanadští vojáci začínají s ústupem k linii Gin Drinkers.

8. prosince 1941: Ostrov Wake - japonské letecké útoky pokračují. Malé vyloďovací síly opouští Kwajalein, chráněné jedním křižníkem a dvěma torpédoborci.

8. prosince 1941: Malajsko - japonští vojáci (18. divize) začínají s vyloděním ve městě Kota Bharu chráněném dvěma bitevními loděmi a šesti těžkými křižníky pod velením admirála Kondó. Ráno ještě následuje - vojáci (5. divize) a stejně tak tankové jednotky se vyloďují v Singoru a Patini v Thajsku. Britští obránci pod velením generála Percivala mají v Malajsku 3 divize, ale téměř žádné tanky. Pouze jedna divize není vyčleněna k zaujmutí statických obranných pozic kolem letiště a u možných míst vylodění. Ze 158 letadel RAF je jich většina zničena na zemi a letiště ve městě Kota Bharu je Japonci dobyto nedotčené.

8. prosince 1941: Singapur - britská bitevní loď Prince of Wales, bitevní křižník Repulse a čtyři torpédoborce vyplouvají ze Singapuru na pomoc bojům v Malajsii.

8. prosince 1941: Thajsko - obavy z pohoršujícího amerického veřejného mínění, v případě porušení thajské neutrality, brání Britům v přípravách obrany v Thajsku a obtíže s thajskými pohraničními hlídkami brání rychlé reakci na japonská vyloďování dále na severu.

8. prosince 1941: Filipíny - japonský útok začíná dobytím ostrova Batan a zřízením letiště pro doplnění paliva letadlům. Japonské invazní pěší jednotky opouští Paulau a směřují k Filipínám. Hlavní útok začíná masivním leteckým bombardováním, které snižuje americkou obranu na 17 B-17 a méně než 40 stíhaček. Většina letadel je zničena na zemi. Americký generál Douglas MacArthur velí 130 000 vojákům (20 000 Američanům). Jeho plán bránit ostrov se stává neuskutečnitelný vzhledem k destrukci významné části jeho leteckých sil a ztrátám v Pearl Harboru.

8. prosince 1941: Washington - prezident Roosevelt promlouvá ke Kongresu, kdy označuje 7. prosince za "datum proslulé hanebným činem". Válka je vyhlášena Japonsku nejen Američany, ale také Brity. Austrálie, Nový Zéland, Nizozemí, Svobodní Francouzi, několik jihoamerických zemí rovněž vyhlašují Japonsku válku. Čína vyhlašuje válku Německu, Itálii a Japonsku. U posledně jmenovaného jde pouze o formální vyhlášení, protože fakticky trvá válečný stav mezi Čínou a Japonskem již 7 let.

8. prosince 1942: Nová Guinea - v ještě dalším krvavém střetnutí jsou napadeny japonské pozice v Goně australskou 21. brigádou.

8. prosince 1943: Nová Guinea - australské síly obsazují Wareo a postupují směrem na Wandokai.

8. prosince 1943: Marshallovy ostrovy - americké síly sestávající z 5 bitevních lodí a 12 torpédoborců, pod velením admirála Leea, ostřelují atol Kwajalein. Jeden japonský torpédoborec je poškozen.

8. prosince 1944: Filipíny - Leyte, americká 77. divize postupuje ze svého předmostí v prostoru 2 kilometry od Ormocu. Jinými americkými jednotkami jsou odraženy útoky japonské 26. divize u Buri.

8. prosince 1944: Vulkánové ostrovy - americké námořní síly, jimž velí admirál Smith a které sestávají ze 3 těžkých křižníků a doprovodu torpédoborců, ostřelují Iwodžimu.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 7.12.2018 05:58  11661
07.12.
7. prosince 1937: Čína - Nanking, hlavní město je zcela obklíčeno japonskými vojsky. Jediná ústupová cesta vede přes řeku Jang-c’-ťiang, po které jsou evakuovány vládní úřady a část civilistů.

7. prosince 1941: Washington - poslední část japonské zprávy, v které je konkrétně řečeno, že vztahy jsou přerušeny, je Američany zachycena a rozluštěna. Zpoždění v rozluštění zprávy a obtíže se svoláním schůzky s ministrem zahraničí Hullem vede k tomu, že japonská delegace promarní nejzazší termín své země pro předložení oficiální nóty přerušující diplomatické styky ještě před útokem na Pearl Harbor.

7. prosince 1941: Havaj - v 06:37 torpédoborec USS Ward spatřuje periskop neznámé ponorky, která se pokouší vplout do Pearl Harboru následováním nákladní lodi skrz otevřené protiponorkové sítě na vstupu do přístavu. Z Wardu padají první americké výstřely druhé světové války, několik dávek z hlavních děl zasahuje věž ponorky a také je během útoku shozeno několik hlubinných náloží. Ward je torpédoborec třídy Wickes sloužící v americkém námořnictvu od První světové války, kdy byl postaven v rekordním čase: kýl byl položen 15. května 1918, spuštěn na vodu jen o 17 dnů později 1. června 1918, a po 54 dnech vstoupil 24. července 1918 do služby.

7. prosince 1941: Havaj - v 07:55 hod místního času začíná japonský útok ze šesti letadlových lodí, Akagi, Kaga, Hirjú, Sórjú, Zuikaku a Šókaku, které nesou celkem 423 letadel. Jeho cílem je hlavní základna americké US Pacific Fleet (Tichomořské flotily) v Pearl Harboru. Jde zcela o taktické a strategické překvapení. Japonský taktický svaz, pod velením admirála Naguma, také zahrnuje 2 bitevní lodě, 2 těžké křižníky, stejně tak torpédoborce a podpůrná plavidla, včetně tankerů. Námořní základna je napadena ve dvou útočných vlnách. První vede kapitán Fučida a podílí se na něm 40 torpédových bombardérů, nesoucí speciální torpéda využitelná v mělkých vodách, 51 střemhlavých bombardérů, 50 výškových bombardérů a 43 stíhaček. Druhou vlnu tvoří obdobný počet letadel, s větším počtem střemhlavých bombardérů, které nahrazují torpédové bombardéry. Všech osm amerických bitevních lodí v přístavu je poškozeno. Arizona je potopena s většinou posádky na palubě, Oklahoma je potopena, ale později je vyzvednuta a sešrotována. California, Nevada a West Virginia jsou později opraveny a znovu připojeny k flotile. Tři křižníky a tři torpédoborce jsou rovněž potopeny. Američané ztrácejí 188 letadel, Japonci 29. Admirál Nagumo, navzdory možnostem taktického svazu a v rozporu s doporučením, již třetí útočnou vlnu na základnu nevysílá. Tři americké letadlové lodě sloužící v Pacifiku jsou mimo přístav a unikají tak poškození, stejně jako velká část infrastruktury přístavu, včetně skladovacích ropných nádrží. Nicméně útok tak ponechává Spojencům z aktivních velkých lodí "na scéně" pouze tři americké letadlové lodě a dvě britské bitevní lodě. Křižníky, torpédoborce a ponorky Holanďanů a Svobodných Francouzů, které jsou k dispozici, zmenšují početní převahu japonského námořnictva, na druhou stranu jsou však spojenecká plavidla velmi rozptýlena a pod rozdílnými veleními.

7. prosince 1941: Pacifik - japonské letecké síly provádějí z pozemních základen na Mariánských a Marshallových ostrovech nálety na Guam a Wake. Atol Midway je ostřelován dvěma japonskými torpédoborci.

7. prosince 1941: Tokio - Britům je předána oficiální zpráva od Japonců o tři hodiny později, kdy je jejich velvyslanci v Tokiu předána kopie japonské nóty. Jak britskému, tak americkému velvyslanci je předáno vyhlášení války o další tři hodiny později.

7. prosince 1941: Ottawa - kanadská vláda vyhlašuje válku Japonsku.

7. prosince 1942: Šalomounovy ostrovy - americké torpédové čluny donucují japonský konvoj obrátit se zpět ještě před zamýšleným vyloděním svých zásob na Guadalcanalu. Konvoj je chráněn 7 torpédoborci pod velením kapitána Sata.

7. prosince 1942: Nová Guinea - japonské protiútoky ohrožují americká postavení. Američané nakonec odolají.

7. prosince 1944: Japonsko - zemětřesení postihuje oblast Tokaj, kde přerušuje železniční tratě a dočasně zastavuje výrobu leteckých závodů Mitsubishi ve městě Nagoja (nebo také Nagoja-ši, čtvrté největší město v Japonsku). Rozsah zemětřesení je v Japonsku před veřejností držen v tajnosti.

7. prosince 1944: Filipíny - Leyte, na severu pokračuje americká 7. divize v útoku směrem k Ormocu. V Ormocké zátoce necelé dva kilometry od Ormocu se vyloďuje americká 77. divize, které Japonci kladou odpor. Jeden z 12 eskortních torpédoborců je potopen útokem kamikaze. Jedná se o torpédoborec USS Ward, jehož posádka na den přesně před třemi lety v Pearl Harboru při stíhání japonské miniponorky vypálila první výstřely války v Pacifiku. Hořící a potápějící se vrak Wardu pošlou ke dnu palubní děla torpédoborce USS O´Brien, paradoxně na rozkaz jeho kapitána Williama W. Outerbridge, který Wardu v Pearl Harboru velel.
kstavk kstavk ať žijou Kapybary! 6.12.2018 15:08  11660
sice mimo WWIIKorejské město Suwon a jeho pevnost Hwaseong (zapsaná i v Unesco) - rychlá návštěva v rámci služebky. Postaveno koncem 18.století. Že by v té době v Koreji ty hradby někoho zastavili? V Evropě si myslím, že by s tím udělala jakákoliv armáda rychlý proces...
https://kstavk.rajce.idnes.cz/0847_-_Suwon_Hwaseong_Hwaseong_fortress_-_27.11.2018/
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 6.12.2018 05:58  11659
6.12.
6. prosince 1941: Pacifik - japonské síly opouštějí Palau, plaví se k útoku na Filipíny.

6. prosince 1941: Washington - definitivní rozpad upadajících vztahů mezi USA a Japonskem. Roosevelt vyzývá japonského císaře k míru. Tato přímá snaha o kontakt přestupuje japonské kulturní obyčeje týkající se role císaře a zůstává bez odpovědi. Američtí šifranti rutinně zachycují a dekódují všechna japonská diplomatická sdělení a většina těchto sdělení ze 6. prosince je přeložena a zaslána prezidentovi. Z těchto zpráv je jasné, že válka je na spadnutí, jen zde nejsou uvedeny žádné konkrétní detaily.

6. prosince 1942: Nová Guinea - po těžkých bojích se daří americkým silám dosáhnout pláže na východní straně Buny. Australský útok na Goně má jen malý úspěch. Japonské posily ze západu, bojující na pobřeží, zaznamenávají určitý postup.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 5.12.2018 05:58  11658
5.12.
5. prosince 1942: Nová Guinea - japonská armáda odráží silný americký útok na její obranné pozice v Buně.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 4.12.2018 05:58  11657
04.12.
4. prosince 1941: Jihočínské moře - japonské vyloďovací síly se plaví z ostrovní provincie Chaj-nan do Malajska.

4. prosince 1943: Šalomounovy ostrovy - americkým divizím na Bougainville jsou dodány další posily a rozšiřují svůj perimetr.

4. prosince 1943: Marshallovy ostrovy - Task force 50 (admirál Pownall) a taktický svaz, kterému velí admirál Montgomery útočí na atol Kwajalein kombinovanou flotilou sestávající se z 6 letadlových lodí a 9 křižníků. Japonci přicházejí o 6 transportních lodí a 2 křižníky mají poškozeny. Je hlášeno sestřelení 55 japonských letadel ku ztrátě 5 útočících amerických letadel. USS Yorktown podniká nálet na Wotje.

4. prosince 1943: Severní Pacifik - v japonských pobřežních vodách je americkou ponorkou Sailfish potopena japonská eskortní letadlová loď Čújó. V jejích útrobách zahyne 20 z 21 zajatců ze sesterské americké ponorky Sculpin (viz. 18.11.). Paradoxně tak posádka Sailfish zahubí své vlastní zachránce z roku 1939, kdy se ještě pod jménem Squalus ponorka díky závadě potopila se ztrátou 26 mrtvých a 33 zachráněných. Čújó se stává první japonskou letadlovou lodí potopenou americkou ponorkou a jediné velké japonské válečné plavidlo potopené v roce 1943.
kstavk kstavk ať žijou Kapybary! 3.12.2018 08:54  11656
výlet do ázije
tak mě služební cesta zavála na Filipíny a do Koreje.

Manila - Corregidor nevyšel (jezdí tam 1 loď denně a ta je dost dopředu zamluvená :-( ) . Prozkoumána pevnost co tam zůstala po španělech (za WWII kompletně zničena, ale do 80-tých let jí postavili prakticky znovu).

Korea - Su Won - super hradby kolem města co jsou zapsaný i v Unesco (z časových důvodů sem nemohl obejít celých asi 5km co mají)

Soul - navštíveno muzeum války - cca 5 hodin a to jsem nepročetl a neprostudoval důkladně všechno co tam mají. Korejskou válku komplet - kromě shlédnutí všech filmů co asi v 20-ti promítacích sálech běží, historii Koreje částečně, účast ve Vietnamu částečně, účast v současných misích jsem zběžně prolítnul. Co oceňuju je, že jsem viděl B52 a Sabre :-) Procházet kolem desek s tisíci jmény padlých je ovšem docela depresivní, ale je tam viděl jak jsou každýmu kdo jim pomohl vděční. Vlajky a děkovné desky pro spojenecké vojáky tam mají na každém kroku... překvapila mě třeba účast Indů a Filipínců....

Pokud se do Soulu ještě dostanu tak si zaplatím výlet na hranici s KLDR - půldenní vyjde asi na 900,-

Zpracování fotek bude chvíli trvat - jen ze Soulu mám asi 800 fotek. Až budou na rajčeti dám info.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 3.12.2018 05:58  11654
3.12.
3. prosince 1942: Šalomounovy ostrovy - kontradmirál Tanaka vede v zásobovací operaci 10 torpédoborců, aby dodal potraviny zoufalým japonským vojákům na Guadalcanalu. Náklad je shozen, ne vyloděn. K japonským jednotkám doráží pouze 300 z 1500 kontejnerů.

3. prosince 1944: Barma - britské koloniální jednotky (z východní Afriky) obsazují město Kalewa, jedno z hlavních center říční dopravy jižně od města Mandalaj (pozn. druhé největší město Barmy a poslední královské hlavní město Barmy).
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 2.12.2018 05:58  11653
2.12.
2. prosince 1941: Východní Indie - britská bitevní loď Prince of Wales a bitevní křižník Repulse připlouvají do Singapuru. Připlouvají příliš pozdě, aby dosáhly plánovaného odstrašujícího efektu, Japonci ani britskou námořní přítomnost nezaznamenávají.

2. prosince 1941: Tokio - speciální kódovaný rozkaz "Niitaka yama nobore" ("Vystupte na horu Niitaka") je vydán z japonského hlavního štábu námořnictva a je určen svazu letadlových lodí plujících k Havaji. Tento rozkaz potvrzuje definitivní konec vyjednávání a skutečnost, že bude následovat útok na Pearl Harbor.

2. prosince 1942: Spojené státy - v Chicagské univerzitě je dosaženo první uměle vytvořené samostatně se udržující řetězové reakce v atomovém svazku.

2. prosince 1942: Nová Guinea - Australané poráží část obrany v Goně. Japonský konvoj vezoucí posily je v důsledku leteckých útoků odkloněn, ale dokáže vylodit své vojáky na pobřeží na západě. Generál Eichelberger, vyslán generálem MacArthurem, aby prošetřil nedostatek pokroku v Buně, se rozhoduje vystřídat generála Hardinga ve velení místních amerických sil.

2. prosince 1943: Nová Guinea - australská armáda obsazuje Huanko na poloostrově Huon.
hartmann Hartmann 5T Modráskové - Panzer General developer 1.12.2018 11:03  11652
Nejmladší pilot US Navy
alfi Alfi 1.12.2018 10:15  11651
LoděMůj bože. Potkat tohle na silnici, tak se vybourám!
https://www.youtube.com/watch?v=OSIH4hl650E
hartmann Hartmann 5T Modráskové - Panzer General developer 1.12.2018 10:14  11650
George Bush sr, +1.12.2018 :(
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 1.12.2018 05:58  11649
1.12.
1. prosince 1941: Malajsko - britské úřady vyhlašují "Stav nouze" po přicházejících zprávách o hrozbě japonského útoku.

1. prosince 1942: Spojené státy - po celé zemi je zaveden přídělový systém na benzín.

1. prosince 1943: Írán - Teheránská konference končí. Churchill, Roosevelt a Stalin se svými týmy se setkávají poprvé. Američané vypadali jako by se pokoušeli během jednání od Britů distancovat. Je potvrzeno rozhodnutí napadnout západní Evropu v květnu 1944. Následně byly schváleny plány na invazi v jižní Francii. Stalin slibuje, že se připojí do války s Japonskem, jakmile bude Německo poraženo. Objevují se zvěsti, že americké ubytovací prostory byly odposlouchávány sovětskými agenty.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 30.11.2018 05:58  11648
30.11.
30. listopadu 1940: Tokio - Japonci oficiálně uznávají vládu v Nankingu v jejímž čele stojí prezident Wang Ching-wei (nebo také Wang Jingwei nebo Wang Tsing-Wei).

30. listopadu 1942: Japonsko - německý pomocný křižník (korzár) Thor je poškozen požárem v přístavu Jokohama. Oheň tak ukončuje jeho desetiměsíční křižování, během kterého Thor potopil lodě o celkové tonáži 56 000 tun.

30. listopadu 1942: Barma - v postupu doráží britská 123. brigáda v Arakanu k Bawali Bazaar. Extrémně špatné počasí zpomaluje postup a ztěžuje výstavbu zpevněné komunikace.

30. listopadu 1942: Nová Guinea - americké jednotky útočící na japonské pozice v Buně zaznamenávají první skutečný postup.

30. listopadu 1942: Šalomounovy ostrovy - Bitva u Tassafarongy. Americké pokusy zastavit pravidelné noční zásobování "Tokijským expresem" pod velením admirála Tanaky opět ústí do větší bitvy. Tanaka má k dispozici 8 torpédoborců a admirál Wright má 5 těžkých křižníků a 7 torpédoborců. Wright používá radar, aby našel japonské síly a vypaluje první salvu. Nicméně americký útok je neefektivní s pouhým jedním zásahem japonského torpédoborce, který se potopí později. Japonci potápí jeden křižník a 3 velmi vážně poškozují. Navzdory tomuto úspěchu je admirál Tanaka pokárán za selhání v dodání zásob, potřebných hladovějícím japonským jednotkám na ostrově.

30. listopadu 1943: Washington - generál Vandegrift je ustanoven, s platností od 1. ledna 1944, velitelem Námořní pěchoty Spojených států amerických.

[ 5528 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
Povinné ručení porovnání REKLAMA

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt