Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Hosting     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Já Vánoce juchuchu
oslavím na Lopuchu!

Lopuch.cz

Povinné ručení
Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub 2. světová válka [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Politika) moderuje Hartmann.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 25.4.2012 09:11
Nejrozsáhlejší konflikt v dějinách lidstva. Mohl proběhnout a dopadnout jinak? Jak k němu vlastně lidstvo došlo?

Bonus klubu od Alfiho - Seznam dokumentárních PDF(13.4.19) ZDE.
Seznam nikde nešířit!!! Je to pouze pro členy tohoto klubu!!! Pokud něco sháníte, pište mi do pošty.


CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWII CHRONOLOGY - v tomto klubu ve starších příspěvcích
CHRONOLOGIE PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWI CHRONOLOGY - právě probíhá

CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY (PACIFIK) - WWII CHRONOLOGY (PACIFIC) - právě probíhá včetně odborné a jazykové korektury za účasti členů tohoto klubu, prosíme o spolupráci všechny čtenáře a přispěvatele. Díky předem

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: mfxfpuk
[ 5780 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 20.6.2019 05:58  11920
20.06.
20. června 1940: Washington - prezident Roosevelt posiluje svůj kabinet přivedením dvou význačných republikánů. Henry Stimson se stává ministrem války a Frank Knox se stává ministrem námořnictva. Stimson vystupuje výrazně proti americké izolacionistické tradici a bude zastáncem Zákona o půjčce a pronájmu.

20. června 1943: Nová Guinea - americký generál Krueger zřizuje v provincii Milne Bay hlavní štáb 6. armády. Probíhá neúspěšný japonský útok na 17. australskou brigádu v oblasti Mubo.

20. června 1944: Mariany - americký 5. výsadkový sbor pokračuje v operacích na ostrově Saipan. Americká 27. divize "čistí" jih ostrova, zatímco americké 2. a 4. divize postupují na sever.

20. června 1944: Nová Guinea - Biak, na západě tohoto ostrova probíhají boje v oblasti Japonci držených podzemních jeskynních prostor. Americké jednotky poráží odpor na letištích a ve vesnicích v oblastech Borokoe a Sorido.

20. června 1944: Filipínské moře - japonská flotila se stahuje, aby doplnila palivo, když má za to, že její letadla bezpečně přistála na Guamu. Pozdě odpoledne zahajuje americký taktický svaz Task Force 58 (admirál Mitscher) na tuto japonskou flotilu letecký úder. 216 amerických letadel se střetává z 35 bránícími stíhačkami a potápí letadlovou loď Hijó. Dvě další japonské letadlové lodě jsou poškozeny a stejně tak jedna bitevní loď a jeden křižník. Američané celkem ztrácejí sestřelením 20 letadel a 72 jich havaruje, když se pokoušejí přistát za tmy na svých letadlových lodích. Během noci se japonská flotila stahuje a není pronásledována.

20. června 1945: Velké Sundy - ostrov Borneo, australské jednotky se vyloďují v městečku Lutong ve východní části regionu Sarawak.

20. června 1945: Čína - Spojenci souhlasí s plánem obsadit do 1. srpna město Fort-Bayard (dnešní Čan-ťiang) v Jihočínském moři. Plánuje se využití této oblasti jako základny pro operace proti Japonci ovládanému Hongkongu (město a region) a Kantonu (město).

20. června 1945: Nad ostrovem Wake - taktický svaz US Task Group 12.4 (admirál Jennings) s letadlovými loděmi Lexington, Hancock a Cowpens provádějí letecké údery na japonské pozice. Tyto letadlové lodě směřují ke spojení s taktickým svazem US Task Force 38.

20. června 1945: Filipíny - ostrov Luzon, filipínští partyzáni postupují údolím Cagajan z města Aparri a osvobozují město Tuguegarao. Americký taktický sbor o velikosti pluku vstupuje do Aparri zatímco jednotky americké 37. divize postupují 4 kilometry severně od města Ilagan. Mezitím hlavní štáb americké 8. armády oznamuje úspěšné dokončení operací na obsazení ostrovů Panay, Negros, Cebu, Bohol a Palawan a rovněž na obsazení západní části ostrova Mindanao.

20. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, japonský odpor u středu linie tvořené jednotkami amerického 24. sboru je nadále silný. Americký 32. pěší pluk (americká 7. divize) doráží na vrchol 89, u Mabuni, kde je objeveno japonské velitelství. Na křídlech, americká námořní pěchota napravo a pěchota nalevo postupují prakticky bez odporu, kdy zajímají přes 1 000 Japonců a doráží na několika místech na jižní pobřeží ostrova. Takový počet kapitulujících vojáků císařské armády je bezprecedentní.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 15.6.2019 05:58  11919
15.06.
15. června 1940: Washington - je schválen další rozpočet pro námořnictvo. Ten zajistí rozšíření leteckých sil o 10 000 letadel a dalších 16 000 osob do leteckých posádek.

15. června 1944: Nad Japonskem - je proveden první útok bombardérů B-29 Superpevnost na Japonsko. Bombardéry 20. letecké armády ze základen v Číně útočí na město Jawata (Sakata od r. 2005).

15. června 1944: Nová Guinea - ostrov Biak, Japonci provádějí neúspěšný protiútok. Na pevnině, dále na východě, australské jednotky obsazují zátoku Hansa.

15. června 1944: Filipínské moře - admirál Clark velí dvěma svazům amerických letadlových lodí napadajících ostrovy Iwodžima, Čičidžima a Hahadžima. Japonské letadlové lodě jsou objeveny americkými hlídkami směřujícími skrz úžinu San Bernardino, zatímco několik japonských bitevních lodí je spatřeno východně od ostrova Mindanao.

15. června 1944: Mariany - americké vyloděni na ostrově Saipan (Operace Forager) začíná tříhodinovým leteckým bombardováním a ostřelováním z lodí (taktický svaz Task Force 52). Jednotky amerického 5. výsadkového sboru (generál H M Smith) se vyloďují na břehu s 67 500 muži, na sever a jih od místa Afetna. Mezi hlavní americké jednotky zapojené do bojů patří americká 2. divize námořní pěchoty (Watson) a 4. divize námořní pěchoty (Schmidt). Těmto dvěma předmostím se zpočátku nedaří propojit, ale americké jednotky z nich postupují do vnitrozemí. Japonskou posádku tvoří posílená 43. pěší divize (generál Saito) a také námořní kontingenty (admirál Nagumo) o celkovém počtu kolem 30 000 mužů.

15. června 1945: Velké Sundy - australské jednotky obsazují ostrovy Labuan a Muara u ostrova Borneo.

15. června 1945: Filipíny - ostrov Luzon, filipínští partyzáni obsazují Cervantes na severu. Mezitím americká 37. divize pokračuje v bitvě rozvíjející se v údolí Cagajan, kde eliminuje japonské opevněné postavení přibližně 5 kilometrů od Santiaga, nedaleko města Cabanatuan.

15. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, mariňáci zakouší těžké ztráty a nejsou schopni na hřebeni Kuniši postoupit. Americká 1. divize, již v podstavu, je připojena k 2. divizi námořní pěchoty. Jednotky amerického 24. sboru pokračují v operacích na likvidaci japonských pozic na horách Jaedžu a Juza.

15. června 1945: Nad Japonskem - americké bombardéry B-29 Superpevnost shazují 3 000 tun bomb na Ósaku.

15. června 1945: Čína - čínské jednotky postupují na široké frontě v provincii Kuang-si.

15. června 1945: Barma (osvobozená) - Mountbatten vystupuje s projevem na slavnostní vojenské přehlídce v Rangoonu. Americké jednotky zpravodajské služby OSS (Office of Strategic Services - Úřad pro strategické služby) dokončují "vyčišťující" operace v oblasti Šanského pohoří.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 14.6.2019 05:58  11918
14.06.
14. června 1944: Mariany - americké námořní síly provádějí ostřelování ostrovů Saipan a Tinian v rámci příprav na vylodění na těchto ostrovech. Tyto dva americké námořní svazy, pod velením admirála Ainswortha a admirála Oldendorfa, sestávají ze 7 bitevních lodí a 11 křižníků a také z 8 eskortních letadlových lodí jako doprovodu. Japonskou pobřežní dělostřeleckou baterií je zasažena bitevní loď USS California. Také jsou americkými jednotkami prováděny rozsáhlé operace na odminování.

14. června 1944: Nad Japonskem - dochází k prvnímu náletu amerických bombardérů B-29 Superpevnost. Celkem 48 letadel (z kterých jsou 4 ztracena) provádí během noci ze základen v Číně neefektivní úder na železářské a ocelářské závody Jawata.

14. června 1945: Washington - americký výbor náčelníků štábů vydává směrnici generálovi MacArthurovi, generálovi Arnoldovi a admirálovi Nimitzovi týkající se příprav na okamžité obsazení Japonských ostrovů v případě náhlé kapitulace. Toto nařízení může být formulováno v souvislosti s nedávným dosáhnutím pokroku ve výrobě atomové bomby, ale tato skutečnost není uvedena. Zároveň ministr války Henry L. Stimson oznamuje, že generál Patton nebude převelen do Pacifiku, což bylo generálovo přání, ale vrátí se do Evropy k úkolům okupační správy.

14. června 1945: Filipíny - ostrov Luzon, americké jednotky vytlačují japonský blok v průsmyku Orioung. Jednotky americké 37. divize, formované do obrněné kolony, postupují až po město Echague. Jiné jednotky postupují z města Santiago směrem k městům Cabanatuan a Cauayan.

14. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, začínají "vyčišťující" operace na poloostrově Oroku. Jednotky amerického 3. výsadkového sboru a amerického 24. sboru pokračují v likvidaci opevněných podzemních prostor obsazených japonskými jednotkami na hřebeni Kuniši a horách Juza a Jaedžu, zatímco jedna z amerických divizí rozšiřuje kontrolovanou oblast na vyvýšeninách 153 a 111.

14. června 1945: Čína - čínské jednotky obsazují po pěti dnech bojů, porážkou japonských sil, město Išan. Čínské jednotky pronásledují Japonce k městské prefektuře Liou-čou.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 13.6.2019 05:58  11917
13.06.
13. června 1940: Washington - Roosevelt podepisuje nový rozpočet pro námořnictvo o velikosti 1 300 000 000 $ pro další velké budování námořnictva. Mezitím, v reakci na Churchillovy naléhavé žádosti v telegramech adresovaných prezidentovi Rooseveltovi, jsou přebytkové stavy dělových zbraní a pušek shromažďovány z amerických vládních skladů. První zásilka těchto zbraní nyní opouští USA na lodi SS Eastern Prince plující do Británie. Americký Zákon o neutralitě je podkopán prvním „prodejem“ těchto zbraní ocelářské společnosti, která je dále prodává britské vládě.

13. června 1944: Kurilské ostrovy - admirál Small vede svaz křižníků a torpédoborců k ostřelování japonských pozic na ostrově Matua.

13. června 1944: Nová Guinea - ostrov Biak, americké jednotky likvidují rozptýlený japonský odpor prováděný z podzemních prostor na východě tohoto ostrova. Americká letadla operují z letiště v Mokmer.

13. června 1945: Čína - japonské jednotky se připravují evakuovat městské prefektury Liou-čou a Kuej-lin.

13. června 1945: Velké Sundy - ostrov Borneo, australské jednotky vstupují do města Brunej.

13. června 1945: Filipíny - ostrov Luzon, americká obrněná kolona se pokouší prodrat průsmykem Orioung, aby zužitkovala dosaženého průlomu provedeného americkým 145. pěším plukem (americká 37. divize), ale japonský protiútok tuto trasu blokuje.

13. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, japonský odpor na poloostrově Oruku končí. Americká 6. divize zaznamenává zajetí rekordního počtu 169 Japonců a nalézá kolem 200 mrtvých Japonců. (Pokud srovnáme počet těchto zajatých s hlášenými předchozími počty zajatých Japonců, jde skutečně o veliké číslo). Pokračují boje na jihovýchodě, zejména v oblasti hřebene Kuniši, kde pluk americké 1. divize námořní pěchoty zakouší těžké ztráty. Americký 24. sbor používá k likvidaci japonských opevněných podzemních prostor na hoře Juza a Jaedžu a na vyvýšeninách 153 a 115 obrněné plamenomety.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 12.6.2019 05:58  11916
12.06.
12. června 1943: Šalomounovy ostrovy - probíhá významná letecká bitva nedaleko Guadalcanalu. Útočící japonské jednotky zakouší těžké ztráty.

12. června 1944: Mariany - americké námořní síly nadále útočí na japonské pozice na tomto souostroví. Soustředí se na ostrovy Tinian, Saipan a Guam. Japonská flotila nacházející se v oblasti ostrovů Tawi-Tawi a Batjan vyplouvá do protiútoku. Admirál Kurita velí předvoji zatímco admirál Ozawa velí hlavnímu uskupení. Hlavní uskupení plující z Tawi-Tawi je spatřeno a nahlášeno americkou ponorkou. Japonci disponují 5 těžkými letadlovými loděmi, 2 lehkými letadlovými loděmi, 2 nosiči hydroplánů, 5 bitevními loděmi a rovněž několika křižníky a torpédoborci jako podporou. Velitel Spojeného loďstva, admirál Tojoda, si uvědomuje početní převahu amerických sil, ale rovněž očekává podporu letadel z pozemních základen na ostrovech. Tyto letecké síly jsou výhodou, nicméně jsou americkými útoky oslabeny.

12. června 1945: Filipíny - ostrov Luzon, americký 145. pěší pluk poráží japonský odpor v průsmyku Orioung, obsazuje město Orioung a postupuje až na pozice z kterých mají přehled o bitvě o město Balite. Americké jednotky obsazují Visajanské ostrovy (zahrnující ostrovy Samar, Negros, Panay, Leyte, Cebu a Bohol), v oblasti mezi ostrovy Luzon a Mindanao. Americké ztráty v tomto tažení činí 835 mrtvých a 2 300 zraněných. Japonské ztráty jsou odhadovány na 10 000 mrtvých.Jaedžu.

12. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, mnoho japonských příslušníků námořní pěchoty odříznutých na poloostrově Oroku v kapse o velikosti přibližně 800 metrů čtverečních páchá hromadnou sebevraždu, aby se vyhnuli kapitulaci. Během nočního útoku obsazuje americká 1. divize námořní pěchoty západní konec hřebene Kuniši. Americká 96. divize útočí na japonské pozice na hoře Juza a hoře Jaedžu.
alfi Alfi 11.6.2019 22:14  11915
Dauntless (2019)https://www.imdb.com/title/tt8685520/
https://www.youtube.com/watch?v=OnrL47mdOTg
Snad to nebude další Hurricane...
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 11.6.2019 05:58  11914
11.06.
11. června 1940: Austrálie, Nový Zéland a Jižní Afrika vyhlašují válku Itálii.

11. června 1941: Holandská východní Indie - obchodní jednání s Japonskem krachují kvůli neochotě Holanďanů akceptovat japonské požadavky ohledně surovin.

11. června 1944: Mariany - americký taktický svaz Task Force 58 (admirál Mitscher) zahajuje útoky na Saipan, Tinian a další ostrovy. TF58 má 9 flotilových letadlových lodí a 6 lehkých letadlových lodí. Taktické uskupení Task Group 58.7 (admirál Lee) poskytuje doprovod. Odhadem je sestřeleno 36 japonských letadel. Task Group 58.4 napadá loďstvo v této oblasti. Japonci ztrácejí po útocích letadel 3 menší válečné lodě a obchodní lodě o tonáži kolem 30 000 tun. Operace probíhají pod dohledem admirála Spruanceho, velícího Střední tichomořské oblasti, na palubě křižníku Indianapolis.

11. června 1945: Čína - japonské jednotky obsazují zpět Išan v provincii Kuang-si.

11. června 1945: Filipíny - ostrov Luzon, boje pokračují v průsmyku Orioung japonským odporem americké 37. divizi.

11. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, japonský kotel na poloostrově Oroku je redukován na perimetr v řádu metrů, ale odpor zůstává fanatický. Útok americké 1. námořní divize (americký 3. výsadkový sbor) na dobytí hřebene Kuniši selhává. Pluk americké 96. divize doráží k městu Juza, ale pod intenzivní japonskou palbou je donucen ustoupit. Americkými jednotkami je dobyt důležitý vrchol východně od hory Jaedžu.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 10.6.2019 05:58  11913
10.06.
10. června 1942: Panamský průplav - po své službě v Atlantiku a Středomoří letadlová loď USS Wasp a bitevní loď USS North Carolina doprovázené křižníky a torpédoborci proplouvají tímto kanálem, aby se připojily k americké Tichomořské flotile. Na tichomořské scéně tak nyní působí čtyři americké flotilové letadlové lodě.

10. června 1944: Holandská východní Indie - v akci na odvedení pozornosti letadla z britských letadlových lodí Illustrious a Atheling napadají japonské pozice ve městě Sabang na ostrově Sumatra. Cílem je odvést pozornost od amerických sil blížících se k Mariánským ostrovům.

10. června 1945: Tokio - japonský parlament předává moc premiérovi Suzukimu, ten se tak stává diktátorem.

10. června 1945: Čína - čínské jednotky obsazují přístav Wen-čou a pronásledují japonské jednotky směrem k městské prefektuře Liou-čou.

10. června 1945: Barma - barmští partyzáni vedení britskými důstojníky dobývají zpět město Loilem v pohoří Šan.

10. června 1945: Admiralitní ostrovy - jednotky britské Tichomořské flotily opouštějí ostrov Manus, aby provedly operace proti japonské základně v souostroví Truk (Chuuk od roku 1990) v souostroví Karolíny.

10. června 1945: Filipíny - ostrov Luzon, japonské jednotky zastavují nedaleko průsmyku Orioung postup americké 37. divize.

10. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, pokračují boje na poloostrově Oroku, kde jednotky americké 6. divize námořní pěchoty redukují japonský kotel na přibližně 1 500 metrů čtverečních. Japonci zaznamenávají v nočních protiútocích těžké ztráty. Mezitím na jihu ostrova americká 1. divize námořní pěchoty obsazuje za vlastních těžkých ztrát pahorek západně od města Juza. Jednotky amerického 24. sboru, nalevo, zahajují významnou ofenzívu proti poslední japonské obranné linii, linii Jaedžu - Dake. Japonský odpor evidentně slábne.

10. června 1945: Velké Sundy - ostrov Borneo, téměř 30 000 mužů australské 9. divize provádí neatakované vylodění v Brunejském zálivu (Operace Oboe (česky: hoboj) VI). Malé kontingenty provádějí vylodění na ostrově Labuan a přilehlých ostrůvcích a u města Muara. Jednotky námořní podpory jsou pod velením admirála Royala. Námořní ostřelování na podporu těchto vylodění provádí svaz křižníků a torpédoborců pod velením admirála Berkeye.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 9.6.2019 05:58  11912
09.06.
9. června 1942: Nová Guinea - americké bombardéry B-26 Marauder 22. bombardovací skupiny ze základny Seven Mile Drome u Port Moresby provádějí nálet na Lae a Salamauu. Na palubě jednoho z bombardérů dobrovolně letí jako pozorovatel 33-letý kongresman poručík Lyndon Johnson, jež je na bojiště vyslán samotným prezidentem Rooseveltem. Po návratu informuje nejvyšší místa o neutěšených podmínkách, špatném stavu výzbroje, zásobování a morálky. Lyndon Johnson se později stane v 60. letech prezidentem USA.

9. června 1945: Filipíny - ostrov Luzon, americká 37. divize obsazuje Bagabag. Americké jednotky se pokoušejí zablokovat trasy do údolí Cagajan s cílem izolovat japonské jednotky soustředěné v horském pásmu Sierra Madre na severovýchodě. Ostrov Mindanao, jednotky americké 24. divize obsazují Mandog, poslední významné opevněné postavení japonské obrany.

9. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, japonské jednotky bránící poloostrov Oroku jsou odříznuty a obklíčeny jednotkami americké 6. divize námořní pěchoty. Americká 1. divize námořní pěchoty postupuje na jih k hřebeni Kuniši, k jednomu z posledních japonských opevnění.

9. června 1945: Spojené státy - generál Patton, který přijel po vítězné válce z Evropy, slavnostně promlouvá ke shromáždění 100.000 lidí v Los Angeles Memorial Coliseum. Jedná se o stejný stadion, na kterém při olympijských hrách v roce 1932 na koni Uranus vyhrál pro Japonsko v jízdě přes překážky zlatou medaili Takeiči Niši, velitel tankového praporu při obraně Iwodžimy, kde také na začátku roku padl.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 8.6.2019 05:58  11911
08.06.
8. června 1943: Japonsko - v útrobách bitevní lodě Mucu dochází k explozi a loď se v zálivu Hirošima potápí. 1100 mužů se utopí, přeživších se zachrání 350.

8. června 1944: Nová Guinea - pokračují boje na ostrově Biak. Japonský pokus dopravit posily na ostrov Biak naráží na eskadru křižníků, které velí admirál Crutchley. Japonci jsou donuceni k ústupu. Na pevnině zahajují americké jednotky ze svého předmostí kolem Aitape protiútoky.

8. června 1945: Washington - ministr války Henry Stimson na tiskové konferenci prohlašuje, že britské síly by měly nést plnou vojenskou odpovědnost za situaci v Barmě a poznamenává, že tyto jednotky byly po ukončení války v Evropě posíleny.

8. června 1945: Jávské moře - japonský křižník Ašigara je potopen britskou ponorkou Trenchant poté, co evakuoval 1 200 lidí z města Jakarta (Batavia).

8. června 1945: Filipíny - ostrov Luzon, hlídky americké 37. divize doráží k řece Magat. Americký 145. pěší pluk (americká 37. divize) obsazuje město Solano a postupuje až k městu Bagabag, směrem k údolí Cagajan.

8. června 1945: Japonsko - je hlášeno, že všichni fyzicky schopní muži, ženy a děti budou školeni v boji proti tankům, parašutistům a dalším invazním jednotkám.

8. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, na poloostrově Oroku se nadále bojuje. Na jihu se k útoku na horu Jaedžu připravuje 24. sbor.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 7.6.2019 05:58  11910
07.06.
7. června 1942: Pacifik - americká letadlová loď USS Yorktown, která byla těžce poškozena během bitvy u Midway, je během pomalé vlečné plavby potopena japonskou ponorkou I-168.

7. června 1942: Aleuty - Japonci obsazují ostrov Attu.

7. června 1944: Nová Guinea - ostrov Biak, jednotky americké 41. divize obsazují letiště Mokmer. Japonský odpor přetrvává.

7. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, poloostrov Oroku, japonské jednotky odolávají útokům americké 6. divize námořní pěchoty, zatímco americká 1. divize námořní pěchoty postupuje směrem na jih a obránce tohoto poloostrova obkličuje. Americký 24. sbor je zapojen do dělostřeleckého ostřelování.

7. června 1945: Filipíny - na ostrově Luzon americký 1. sbor obsazuje Bambang a přesouvá se severovýchodně směrem k údolí Cagajan. Další jednotky se přesouvají po pobřeží ze severozápadu na sever ostrova.

7. června 1945: Čína - provincie Kuang-si, tři čínské armády se připravují k zahájení ofenzívy na osvobození Hongkongu - kantonské oblasti. Provincie Chu-nan, Číňané pronásledují ustupující Japonce až po oblast Paočing, kde Japonci začínali svoji jarní ofenzívu.
kstavk kstavk ať žijou Kapybary! 6.6.2019 07:18  11909
tu čínskou jednotku potřebuju do PacPG :-)https://www.youtube.com/watch?v=wJ94WVr-rx0&fbclid=IwAR3DTkPm9qfX8II4wYPy65B3cPrpmaDkjrgVeF1kNdlLVSp_6YxHy-uaGJA
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 6.6.2019 05:58  11908
06.06.
6. června 1942: Pacifik - bitva u Midway. Admirál Jamamoto zvažuje hladinovou bitvu proti americké flotile letadlových lodí, ale nakonec se místo toho rozhoduje ustoupit. Ztráta hlavní části japonské flotily letadlových lodí a jejich pilotů letadel v bitvě 4. června připravuje Japonce v námořní bitvě o Pacifik o iniciativu. Rovněž je důležitá dešifrovací schopnost Američanů vedoucí k odhalení japonských plánů. Apriorní vědomosti o japonských záměrech v Midway poskytly Američanům možnost připravit past.

6. června 1942: Aleuty - Japonci vyloďují malý sbor na ostrově Kiska.

6. června 1944: Nová Guinea - ostrov Biak, jednotky americké 41. divize se připravují k postupu na letiště Mokmer zatímco jiné jednotky jsou zapojeny v boji u Ibdi.

6. června 1945: Filipíny - americké jednotky postupují údolím Cajagan na ostrově Luzon a stejně tak na ostrově Mindanao, aniž by se setkaly s výraznějším odporem.

6. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, po svém vylodění jednotky americké 6. divize námořní pěchoty postupují na poloostrově Oroku vpřed. Je zajištěno letiště Naha. Jednotky americké 96. divize (americký 24. sbor) doráží na dolní svahy hory Jaedžu a jsou zastaveny intenzivní japonskou palbou.

6. června 1945: Indie - britské jednotky zadržují 4 agenty vyloděné na pobřeží Orissa japonskou ponorkou v březnu 1944. Dva z nich jsou Bengálci a dva Paňdžábové.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 3.6.2019 05:58  11907
03.06.
3. června 1942: Pacifik - Invazní svaz Midway a jeho námořní podpora (admirál Kondo) jsou objeveny leteckým průzkumem z Midway. Skupina amerických bombardérů B-17 (létající pevnosti) zahajují na tyto japonské síly neúspěšný útok

3. června 1943: Spojené státy - s odstupem pouhého roku od událostí má v New Yorku premiéru film Bataan zpodobňující boje o stejnojmenný poloostrov na Filipínách v roce 1942.

3. června 1944: Nová Guinea - japonské síly provádí neúspěšný pokus dopravit posily posádce na ostrově Biak. Americké jednotky na ostrově Biak při svém postupu čelí intenzivnímu odporu.

3. června 1945: Filipíny - ostrov Luzon, americká 37. divize ve svém postupu zdolává slabý japonský odpor přibližně 10 kilometrů na sever od Santa Fe.

3. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, japonské jednotky jsou obklíčeny na poloostrovech Oroku a Chinen.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 2.6.2019 05:58  11906
02.06.
2. června 1942: Aleuty - uskupení lehkých letadlových lodí admirála Katuta napadá zátoku Dutch Harbor se záměrem odvést pozornost. Podle předpokladu Američané nereagují, protože se obávají, že Japonci plánují invazi na Midway.

2. června 1942: Spojené státy - americký ministr zahraničí Hull a čínský ministr zahraničí Soong podepisují dohodu O půjčce a pronájmu.

2. června 1942: Pacifik - americké letadlové lodě z Pearl Harboru se spojují severovýchodně od Midway. Celkem americké síly čítají přibližně 250 letadel, což je srovnatelný počet letadel přibližujících se japonských sil.

2. června 1944: Nová Guinea - na ostrově Biak se nadále bojuje. Američané směřují k dobytí letišť ve středu ostrova. Tato letiště byla Japonci využívána jako základna k útokům na souostroví Wakde.

2. června 1944: Barma - začíná poslední obléhání města Myitkyina.

2. června 1945: Nad Japonskem - americký taktický svaz Task Force 38 provádí údery na letiště užívaná japonskými jednotkami kamikaze. Tyto útoky nutí Japonce, aby pokračovali v operacích ze základen dále na severu.

2. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, pokračují "vyčišťující" operace v rámci příprav americké 6. divize námořní pěchoty na vylodění svých dvou pluků na poloostrově Oroku.

2. června 1945: Filipíny - ostrov Luzon, americká 43. divize (americký 11. sbor) dokončuje "vyčišťující" operace v oblasti Ipoh.

[ 5780 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
Povinné ručení porovnání REKLAMA

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt