Delandel...tím říct, že Spojené státy nedělají nic pro to, aby jejich měna byla světovou rezervní měnou?
Tohle je složitá otázka. Představme si nějaký imaginární stát s nezajímavou měnou, kterou nikdo mimo ten stát nepoužívá(jako např. ČR), celkový objem peněz je 1000 miliard korun. Tudíž kdyby vláda ,treba v nějaké finanční krizi byla nucena vytisknout třeba 30% objemu peněz(333mld) tak vsem občanům znehodnotí peníze o 1/3(teoreticky způsobí inflaci 30%)-ale stát drží objem peněz, za ktery je stát schopen nějakou dobu fungovat.
Teď si predstavme stejný stát, jehož měna je ale tak oblíbená, že ji cizinci drží jako rezervní. Takže třeba 1/2 objemu tech peněz je drzena cizinci- objem peněz je tedy 2000 miliard korun, z hlediska občanů je všechno stejné, domácí ekonomiky se účastní 1000 mld, druhých 1000 mld drží cizinci pod matrací. Když tatáž vláda vytiskne stejných 333mld, za které udrží stát stejnou dobu v chodu, znehodnotí menu jen o 1/6(způsobí teoretickou inflaci jen 16%). Druhou polovinu ztrát drží cizinci.
Popsaný efekt financuje nezanedbatelný podíl provozu USA a bez tohoto efektu by USA nebyly světovou velmocí. Je to slepice, která USA snasi zlatá vejce.
A ano, USA dělají bohužel dost proto, aby tohle posraly. Třeba zabavení ruských devizových rezerv, nebo odstrizeni Ruska od systému swift. Když máš rezervní měnu,opravdu potřebuješ, aby ji v zahraničí vsichni používali, včetně darebáků. Kde kterej darebácký prezident, treba z Afriky, se asi zamyslí,potom co viděl jak odstrihli Rusko, jestli má být zavislý na USA, jestli držet své peníze v dolarech, a pokud to doposavad v dolarech 100% držel, nyní bude diverzifikovat. Protože upřímně, zájmy USA jsou široké a jako africký prezident nikdy nevíš, jestli zítra nebudeš USA vadit. Pokud včera vse zabavili Rusku, zitra to můžou zabavit vse tobe. Je chytrý toho mít pro jistotu půlku v Číně.
No a popsaný efekt rezervní měny má totiž odvrácenou stranku. Když je půlka tvé meny v zahraničí, co se stane, když to cizinci přestanou používat... |