Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Náš Lopuch Vám
vytře zrak

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Náboženství a my [ŽP: 8 týdnů] (kategorie Svět kolem nás) moderují Royal, nula.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 18:46
Tento poněkud netradiční klub je určen k diskusím mezi věřícími a ateisty, k vzájemnému porovnávání jejich názorů, postojů, přístupů k životu i způsobů života, k debatám o příčinách existence obou velkých světonázorů (náboženské víry a ateismu) a o tom, proč se kdo s kterým světonázorem ztotožnil. Cílem je především poznání, poučení členů obou světonázorových skupin o té druhé skupině, a následně pochopení jedné skupiny druhou. Jestli někdo z ateistů po čase uvěří nebo někdo z věřících naopak po čase přestane věřit, je irelevantní. Důležité je to vzájemné porozumění, které je základem k tomu, aby obě skupiny mohly na této planetě vedle sebe existovat v míru a v oboustranném respektu.

Všechno, co jste chtěli vědět o katolících a báli jste se na to zeptat
Všechno o ruské pravoslavné liturgii
Pravidelně aktualizovaná záloha tohoto klubu je zde.

Klub Religionistika Sem prosím směrujte tématicky vhodnou debatu.
  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: nceaoyh
[ 1065 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
666 666 Bože, chraň nás před těmi, - kteří v tebe věří. 21.10.2022 09:53  21571
selitMatně si vybavuju, že to zemětřesení v horoucích peklech jsi měl jako oblíbené ještě před mojí mnohaletou pauzou tady na lopuchu...

Přijde mi, že považuješ nesmyslně pravděpodobnost za něco objektivního, ale ona objektivní vůbec není. Pravděpodobnost je lidský způsob, jak se užitečně vypořádat s nedostatkem informací. Nic víc, nic míň. Ta "vědečtější" pravděpodobnost vychází ze statistiky - zemětřesení jednou za sto let je statistika, ze které lze vyvodit pravděpodobnost výskytu zemětřesení v příštích letech. U jablka padajícího ze stromu žádnou statistiku nemáš a pak přichází ta "subjektivní", "nevědecká" pravděpodobnost - "pocitová". Ale v obojím jde pouze a jenom o neznalost budoucnosti nebo vstupních dat a praktický způsob jak se s tím vypořádat.

Jablko ze stromu spadne vždy na zem - není žádná "malá pravděpodobnost", že se tak nestane - buď se to bude dít vždy nebo ne a potom pro případy, kdy ne, musíme upravit fyzikální axiomy - až se to stane. Je to pouze reakce na nějaké empirické pozorování - pravděpodobnost s tím nemá co dělat. Naopak se dá říci, že je 100% jisté, že všechny naše poznatky o fyzice jsou více či méně chybné.


Co se týče pravděpodobnosti, tak to nejlépe ilustruje poker texas hold `em.

Ve chvíli, kdy dealer zamíchá balíček karet (tzn. před tím, než ty karty rozdá) už je jasné, kdo bude mít nejsilnější (výherní) kombinaci karet - pořadí karet v balíčku je jasně dané, pravidla pro jejich rozdávání a vykládání také. Akorát to zatím nikdo neví.

Jakmile se karty rozdají, tak si každý hráč může odhadnout pravděpodobnost, že jeho karty vyhrají - na základě statistiky nebo pocitu nebo kombinace obojího. Třeba vsadit na dvě esa nebo to položit s pětkou a dvojkou různé barvy - ale třeba ta pětka dá se zbytkem karet straight flush (zrovna o víkendu jsem s dvěma esama proti tomuhle prohrál:) )? Je to málo pravděpodobné - řekne si hráč - ale ono už je naprosto jasně dané jaké karty v tom balíčku jsou a jak jdou po sobě, takže ta "pravděpodobnost" je jen neznalost pořadí karet v balíčku - nic jiného.
Nejlépe je to vidět na turnaji v televizi - vidíš, co mají hráči na ruce, ukáže se river a pak jdou proti sobě sázet. Každý hráč si vyhodnotí svoji pravděpodobnost výhry - mám na ruce fullhouse, ale možná by z toho mohl protihráč poskládat straight flush - kdyby měl jednu správnou kartu - jak je to pravděpodobné? Podle toho se hráč zachová, ale diváci už vědí, co mají na ruce oba a pravděpodobnost dává smysl jen z pohledu hráče, který soupeřovu kartu nezná - je to matematické vyhodnocení nedostatku informací.

Takže žádná "objektivní" pravděpodobnost neexistuje a u jevů, kde neexistuje statistika předchozího výskytu (nebo je neznámá), případně neexistuje známý mechanismus pseudonáhody (jako v případě karet nebo kostek), se nedá pravděpodobnost ani nijak vypočítat - dá se jenom vycucat z prstu na základě pocitu.
selit selit - Dein Spiegelbild ist anderen egal 21.10.2022 08:20  21570
666Tohle už je čistokrevná sofistika.

Jedna poznámka: Lidé jsou obvykle dobří v odhadování jevů, jejich pravděpodobnost je vysoká, řekněme 10-100%. Položíš-li sázkařům otázku :V jakém kurzu se se mnou vsadíš,zda vyhraje dnes Sparta,nebo Slavia?", zřejmě budou ve svém odhadu kurzu dost smysluplní, ví jak si mužstva letos stojí...

U jevů, jejichž pravděpodobnost je malá, řekněme 1%, lidé jsou v odhadování rizika špatní. Buď riziko brutálně podcení, nebo naopak přecení. Budeš-li vědět, že zemětřesení v Mosambiku má četnost 1 za 100 let a položíš-li sázkařům otázku: V jakém kursu se se mnou vsadíš,zda bude letos zemětřesní v Mosambiku?, sázkaři za tebou nepřijdou s návrhem kurzu 1:100, který by tomu odpovídal. Pravděpodobně budeš mít dvě skupiny:Jedna ti bude navrhovat kurs 1:10 (riziko 10x přeceňují) a druhá 1:1000 (riziko 10x podceňuje)

(Na tomto prostém faktu je založena malá část sázkařského průmyslu. Navštiv sekci "společenské sázky" na fortuna.cz a najdeš tam takové bizarní sázky v kurzu 1:2000 zda se Karel Gott stane prezidentem)

Jenže jsem schválně vybral dva jevy, jejichž důsledek je pro nás nulový. Jenže existují jevy s velmi malou pravděpodobností, ale obrovskými důsledky: Bude zemětřesení v Praze?

Jedním z nich je možnost, že jablko nespadne = dojde k podobné změně paradigmatu, jako při Einsteinově objevu, že rychlosti se triviálně nesčítají. Já shledávám diskusi nad možností a důsledky mylné víry ve vědě za vzrušující a zajímavou, ty nikoliv,jak je z tvé argumentace zjevné,když to považuješ za sofistiku.

Nic nového pod sluncem. Jak jsem předeslal, je to mé zamilované téma, ale najít sparing partnera k rozvíjení této myšlenky je velmi obtížné. Tak se to zase nepovedlo. Škoda. :-)
666 666 Bože, chraň nás před těmi, - kteří v tebe věří. 20.10.2022 19:08  21569
Tohle už je čistokrevná sofistika.

Nicméně aspoň k jedné věci se vyjádřím: striktně logicky a skepticky zákonitě každý skončí u egodeismu/solipsismu. Já to považuji za relevantní alternativu, ale pro plodnou diskusi tento extrém “pracovně” neuvažuju a všechny cesty k němu zavrhuji pro možnost pokračovat v debatě. Ale ano, striktně vzato je jistá jen jedna věc - moje vlastní sebeuvědomění právě teď. Vše ostatní je nejisté. Za těmi dveřmi může stát fialová příšera a toto celé může být jen sen - vím to, ale tyto debaty jsem vedl tolikrát, že je nepovažuji za přínosné.

A tím Keynesovým výrokem jsi pobavil:)
selit selit - Dein Spiegelbild ist anderen egal 20.10.2022 18:49  21568
666Samozřejmě nihilistická skepse dokáže toto zpochybnit, ale to není věda a je to antiproduktivní.
Zabývám-li se možností, že zítra jablko nespadne dolů,zabývám se možností s extrémně nízkou pravděpodobností,nicméně s extrémně obrovskými důsledky. Je toto nihilismus?

666 v roce 1910 by mohl stejně dobře hovořit o nihilistické skepsi, kdybych konstatoval, že není 100% jisté, že rychlosti lze sčítat.Do posledního písmene bych mohl tvou argumentaci zkopírovat v 1910 golden edition verzi.......Mimochodem,zapnul sis dnes navigaci?Einsteinovo prozření, že 100km/h+10km/h nerovná se 110km/h, má tu obrovskou výhodu, že lze na něm velmi snadno pochopit epistemické limity vědeckého poznání.

Axiom... je to nedokazatelný předpoklad, ale pokud je empiricky ... vyvrácen, pak musí být nahrazen. Dogma vyvrátit z principu nelze
Náboženské dogma je vždy snadno vyvráceno, je-li opuštěno všemi svými příznici. Dogma Aztéků, že slunce zítra nevyjde, pokud dnes nevyrvu slespň jednomu člověku srdce zaživa z těla,snad není vyvráceno?
Nicméně toto nepovažuji za důležité. Mohu snad uznat, že náboženské dogma od vědeckého axiomu se liší tím, že je nevyvratitelné v průběhu života nábožensky věřícího člověka. Jenže, in the long run we are all dead, tak jaký smysl to má vůbec diskutovat? Mohu to uznat,protože je to pro tuto diskusi nepodstatné. Podtatné je to, to,co je společné a to je víra v ně.
666 666 Bože, chraň nás před těmi, - kteří v tebe věří. 20.10.2022 16:55  21567
selitPopravdě nechápu proč se stále absurdnějšími a méně sedícími přirovnáními snažíš dát rovnítko mezi náboženské dogma a vědecký axiom. Jedná se o dvě různé věci, které jsou určitým způsobem podobné, ale fundamentálně se odlišují v teoretické možnosti jejich popření a vyvrácení - na tom jsme se již shodli před několika příspěvky a tohle už je jen mlácení prázdné slámy a slovíčkaření.

Respektuji, že tam tu podobnost vidíš a hodnotíš/vyhodnocuješ ji jako významnou. Já ji hodnotím (trochu) jinak a na tom se asi neshodneme, nicméně je to relativně detail.

Pád poznámek:
Axiom není z principu dokázaný - je to nedokazatelný předpoklad, ale pokud je empiricky nebo racionálně vyvrácen, pak musí být nahrazen. Dogma vyvrátit z principu nelze a může stát mimo logiku.

Že jablko padne na zem je empiricky prokázané. Samozřejmě nihilistická skepse dokáže toto zpochybnit, ale to není věda a je to antiproduktivní. Uvrhnout se do nihilisticky-solipsistického světa je zákonitý konec cesty této sofistiky, ale na to ti neskočím.

99,9periodických = 100 ale tenhle matematický trik, předpokládám, znáš a víš.

Pravděpodobnost je jenom nedostatek informací. Není to nic objektivního.

A ano, chápu proč považuješ vědu za podmnožinu víry, ale s tímto zjednodušujícím relativismem nesouhlasím.
sheilas SheilaS 19.10.2022 23:12  21566
Selitku, důkaz věrnosti manželky je nesmysl, to je axiom, bez něj by manželství nemělo smysl. Tvoje manželka jest stále u plotny, abys ji mohl překvapovat neohlášenými příchody? :-)
selit selit - Dein Spiegelbild ist anderen egal 19.10.2022 22:51  21565
666Ve vědě padají axiomy na základě dokazování, evidence a logiky - vědeckou metodou.
Co je to "důkaz" ve vědě? Vystřelím kuličku na měsíci (to abych měl extra jednoduchý příklad bez odporu vzduchu, vlivu větru, uvažuji fakt jen gravitaci jako jediný vliv) Spočítám si vědecky,jak daleko dostřelím, tedy vypracuji vzoreček, závisloti dostřelu na úhlu hlavně od svislice a velikosti nálože. Vstupem pro moji vědeckou práci přitom budou 3 Newtonovy zákony, které vyjádřím matematicky ve formě diferenciálních rovnic.

Jak "dokážu", že má vědecká teorie(=vypracovaný vzoreček) je pravdivá? Samozřejmě vystřelím a změřím vzdálenost, zda se shoduje. Otázkou je, kolikrát musím tento experiment provést,abych mohl prohlásit, že "je to vědecky dokázáno". Zde se budou názory lišit,ale jistě mnohokrát. A zde se dostávám k podstatě fungování slova "důkaz" ve vědě. Obecně se tímto slovem popisují dvě úplně odlišné situace, které je potřeba důsledně odlišit.

1)Důkaz matematický-tj. ověření nějaký fyzikální subteorie (např. mého vzorečku) k existujícím axiomům. V takové úloze axiomu beze zbytku věřím, jen ověřuji,zda jsem při odvození mého vzorečku někde neudělal aplikační či početní chybu. Kdokoliv kdy psal písemku z fyziky-tohle je přesně ono. Většina vědy,ale z hlediska naší diskuse nepodstatné.

2)Důkaz axiomu. Gró naší diskuse. Jak dokážu, že axiom je pravdivý? Zde se dostávám k tomu, že axiom v pravém smyslu slova dokázat nelze. Lze jej pouze empiricky ověřovat. Je to známý problém o důkazu věrnosti manželky. Kolikrát musíš přijít neohlášen domů,abys mohl říct:"Je vědecky dokázáno, že moje manželka je mi věrná."?

Když se budeme bavit o tom, co se nazývá ve fyzice "zákon" a středoškolští učitelé fyziky ti tvrdí, že je to "dokázané". Úplně jinak by znělo, kdyby ti,uplně pravdivě,tvrdili, že to jen "empiricky ověřené".

Teď si vem jablko a pust ho. Je "dokázané" a 100% jisté, že spadne na zem? Nikoliv. Je to jen empiricky dokázané a pravděpodobné na 99,99999999999999......999999999% Je bizarní o tom uvažovat?
Před rokem 1910,když Einstein pracoval jako úředník na patentním úřadě, bylo "dokázané" (ve skutečnosti "pouze" empiricky ověřeno) že když jdeš vpřed rychlostí 10km/h vlakem jedoucím 100 km/h,pohybuješ se rychlostí 110 km/h. Debata o tom, že by to nemusela být pravda, by tehdy byla úplně stejně bizarní jako debata o tom, zdali je jisté, že jablko spadne na zem.
No a dnes, když zapneš satelitní navigaci, bez uvažování Einsteinovy teorie by dávala přesnost v řádu stovek metrů, čili k navigaci "teď zahněte vpravo" by byla nepoužitelná.

No a oproti tomu šaman ti bude tvrdit, že když obětuješ jednu krávu Bohům, celý kmen bude mít dobrou úrodu. Má to taky "dokázáno" (=empiricky ověřeno), kmen už obětuje krávu 200 let a 200 let mají dobrou úrodu. Kde je rozdíl oproti vědci, který věří, že jablko vždy spadne, nebo že rychlosti ve vlaku se sčítají? Je ten rozdíl pouze v tom, že to empiricky ověřil vícekrát, nebo že jeho test byl sofistikovanější? Při vší úctě-to je jen kvantitativní, nikoliv kvalitativní rozdíl.

Základem vědy jsou axiomy, ve které věříme, ale nejsme je schopni dokázat, nýbrž jen empiricky ověřit=otrocky nesčetněkrát opakovat test, zdali je axiom pravdivý. Tomuto otrockému ověřování pak říkáme "vědecká metoda" a z historie vědy máme neurekom případů, kdy tato "vědecká metoda" selhala, přičemž tomuto pravidelně opakujícímu selhávání úplně biuzarně říkáme "pokrok ve vědě"
.

Chápeš už, proč vědu považuji za podmnožinu víry?
666 666 Bože, chraň nás před těmi, - kteří v tebe věří. 19.10.2022 20:49  21564
Víra ale není náboženství, a srovnáváš naprosto neporovnatelné mechanismy. Mechanismy, kterými se náboženství mění - ať už nahrazení jednoho za druhé nebo evoluce v rámci náboženství jsou naprosto odlišné od čehokoli ve vědě. Ve vědě padají axiomy na základě dokazování, evidence a logiky - vědeckou metodou. U náboženství je to jen a pouze oblíbenost (marketing) daného systému. Absolutně nesrovnatelná věc.

A pokud se bavíme o dogmatech, tak se bavíme o současných velkých monoteismech, kdy se dogmata nezměnila za celou dobu, co je dané náboženství stabilní. Mění se nějaká pravidla, nějaká nadstavba nad nimi, ale dogmata jsou pořád stejná. Katolící, pravoslavní i všichni možní protestnanti se shodnou na základních dogmatech křesťanství, liší se jejich rituály a symboly.

I když přistoupím (a nerad) na tu naprosto nesedící jabka-hrušky analogii dogmat s axiomy, tak ve vědě se axiomy mění častěji (za posledních cca 1600 let) než se mění náboženství. Od cca 5. století platí pro křesťanství stále stejná dogmata, Židovská víra má stále stejné základy a ano, vznikl Islám, ale vědeckých revolucí od té doby bylo mnoho.
selit selit - Dein Spiegelbild ist anderen egal 19.10.2022 19:15  21563
666Poctivý a moudrý vědec-fyzik bude vědět, že všechny jeho axiomy jsou špatně a že je časem někdo vyvrátí a nahradí jinými, lepšími a přitom taky nesprávnými
Tak by to zřejmě mělo být, jenže pochopitelně není. Jen vzpomenu na slova nikoho jiného než Maxe Plancka:Science progresses funeral by funeral!
Toliko samozřejmě k tomu, že i vědci se drží celý život svých dogmat, stejně jako jiní dogmatici.

věda má svoje axiomy zpochybnitelné a také zpochybňované jsou, víra má svoje dogmata přísně neměnná.
Víra se pochopitelně mění také. Stará božstva jsou svrhávána a nová zaváděna. Taky se už nemodlíš k Tutanchámonovi. V menším měřítku se i běžná náboženství mění každou generaci. Hádám průměrný katolík ze 16. stol. by dnes do kostela chodit nechtěl.

Mimochodem během naší konverzace přicházím na myšlenku, že skutečně zásadní změny, které převrátí fyziku vzhůru nohama, přichází tak zřídka (tak 2-3x za století), že dokonce i postupná evoluční změna fádního katolictví je patrně významnější. Kdybych ovšem měl to vzít šmahem od egyptských pyramid až po moderní scientology, tak by tvoje argumentace víra má svoje dogmata přísně neměnná nemohla obstát již vůbec. IMHO patrně nic se v lidských dějinách neměnilo tak dynamicky jako víra v Boha.
666 666 Bože, chraň nás před těmi, - kteří v tebe věří. 18.10.2022 21:53  21562
selitV zásadě nejsme moc ve sporu, těch vědeckých revolucí bylo víc než jenom Einstein a fyzikou zas tolik nevládnu. Ale ten zásadní rozdíl mezi vědou a vírou je jasný - věda má svoje axiomy zpochybnitelné a také zpochybňované jsou, víra má svoje dogmata pořísně neměnná. Poctivý a moudrý vědec-fyzik bude vědět, že všechny jeho axiomy jsou špatně a že je časem někdo vyvrátí a nahradí jinými, lepšími a přitom taky nesprávnými (anekdoticky to lze ukázat opět na sporu o geocentrismus - Galileo geocentrismus vyvrátil opět mylnou teorií o Slunci ve středu vesmíru, ale přestože to je nesmysl, tak je to víc pravdivá teorie než ta o Zemi ve středu vesmíru).

Ta tvoje kuličkja připomíná ptolemaivské astronomy, kteří velmi komplikovaně vysvětlovali/předvídali pohyb nebeských těles v rámci geocentrického paradigmatu.

Takže tvému úhlu pohledu rozumím, úplně s jeho závěry nesouhlasím, ale cháp jak to myslíš a jde spíš o debatu terminologickou (tzv. o slovíčka). Zároveň moje "víra ve vědu je contradictio in adiecto" vůbec neřeší axiomy ani víru ve vědě, ale pouze a přísně víru ve vědu a to je rozdíl.
desdichado Desdichado Dostal jsem datovou schránku. - Dá se to léčit? 18.10.2022 21:36 - Oblíbené kluby (08:59) 21561
Pak tu máme ještě relativitu, singularitu a podobné jevy, ale na dojivost to příliš vliv, v krátkodobém horizontu, nemá.
selit selit - Dein Spiegelbild ist anderen egal 18.10.2022 21:11  21560
6663 Newtonovy zákony dosud zpochybněny nebyly.

věda je založena na víru v nedokázaná dogmata/axiomy, ze kterých vychází a vědci v ně věří. Příkladem, kde se to nejsnáze vysvětluje, je fyzika. Tam se tyto axiomy nazývají "zákony" a slyšel jsi jich plno. Zákon zachování energie, zákon zachování hybnosti, 3 Newtonovy zákony, gravitační zákon... Z 99,9999999% pokud fyzika zkoumá nějaký přírodní jev, prostě aplikuje tyto dogmata/axiomy a pokouší se daný jev pomocí těchto dogmat vysvětlit a uvést dogmata jevem v soulad:
Kulička spadla jinam, než jsem čekal. Jak je to možné. Aplikuji 3 Newtonovy zákony, popíšu pohyb kuličky pomocí Newtonových zákonů ve formě soustavy diferenciálních rovnic a Heuréka: Podle rovnic mi kulička spadne tam, co ve skutečnosti. Jsem vědec,což se projevuje tím, že:
Jsem schopen pomocí dogmat ve které věřím, předpovědět pohyb kuličky.
Druhá strana mince: KAždý kdo toto zažil, zároveň se dostane do stavu, kdy je posílena jeho víra ve vědecký axiom, z nějž vyšel. Ten je potvrzen rovněž.

Toto je úhelný způsob,jak je provozována věda:Je založena na víře v axiomy/dogmata/Boha. VÍRA V AXIOMY JE NAPROSTO KRUCIÁLNÍ VE VĚDĚ. Věřit v 3 Newtonovy důkazy není nic jiného než věřit v Boha. Ve vědě, Bůh je skryt v axiomech.

Další způsob provozování vědy je zánik jednoho dogmatu/axiomu pomocí axiomů obecnějších:Keplerův či Archimedův zákon byly zavedeny jako axiomy, bylo však zjištěno, že jsou jen speciálními případy obecnějšího dogmatu/axiomu, totiž Newtonových zákonů. Nuda nuda šeď šeď:Mocnější božstvo pohltilo slabší. Dál nebudu rozebírat.

Podstatné je to poslední, co sám zmiňuješ a to sice, že ve vědě jsou axiomy zpochybnitelné. To je to superdůležité 0,00000001% vědy, kdy se objeví nějaký převratný objev, přijde nějaký Einstein s teorií relativity. To je hodno naší pozornosti. Co je podstatou toho jevu?
Připomenu 3 Newtonovy zákony/axiomy...Jenže když Newton formuloval tyto nedokázané axiomy, současně s nimi využíval ještě 4. axiom a to sice vektorové sčítání rychlostí:Jede-li vlak rychlostí 100 km/h a ty v něm jdeš rychlostí 10km/h vpřed, pohybuješ se rychlostí 110km/h.

Pak přišel Einstein a zavedl nový axiom, a to sice že rychlost světla je nepřekročitelná. Hodil na to trochu matematiky a zjistil, že v tom vlaku nejedeš 110km/h, nýbrž 109,9999999999999999999999999 km/h-tento rozdíl lidstvu unikal jen proto, že při běžných rychlostech je zanedbatelný, ale jeho vliv při rychlostech blízkých rychlosti světla je zásadní.

Teď si všimni,co se stalo:Původní NEDOKÁZANÝ AXIOM/DOGMA, v který věřil Newton o sčítání rychlostí byl zpochybněn.OK. ale teď to úhelné a naprosto zásadní,co se ve vědě děje: Všiml sis, že BYL POUZE A JEN NAHRAZEN JINÝM NEDOKÁZANÝM AXIOMEM/DOGMATEM a to sice axiomem o tom, že rychlost světla je nepřekročitelná? A tento axiom/dogma je nedokázaný taky?

Věda je založena na víře v axiomy. Ano-máš pravdu, že ve vědě jsou tyto axiomy zpochybnitelné a falsifikovatelné. Ale úhelnou podstatou každého takového úspěšného zpochybnění vědeckého axiomu je pouze, jedině a výhradně nahrazení víry v jeden starý axiom vírou v jiný, nový axiom.
To je to, proč je věda založena na víře, proč je víra nadřazena vědě a proč mezi sebou mají vztah rodiče-víry s dítětem-vědou.
A je to taky důvod, proč mezi vědou a vírou není rozpor:Ve fyzice vždy budou axiomy a dokud budou ve (fyzice) axiomy, je ve fyzice i místo pro Boha.
666 666 Bože, chraň nás před těmi, - kteří v tebe věří. 18.10.2022 17:59  21559
Já vím jak jsi to myslel a nerozporuji.
desdichado Desdichado Dostal jsem datovou schránku. - Dá se to léčit? 18.10.2022 17:26 - Oblíbené kluby (08:59) 21558
Když on ani ten Bruno nebyl primárně popraven za heliocentrismus. To spíš nehrálo roli žádnou, nebo jen minimální. Ovšem, z hlediska anticírkevní doktríny to samozřejmě zní dobře.
Já měl spíš na mysli Aristotela (a předchůdce), Aristarcha ze Samu a další.
666 666 Bože, chraň nás před těmi, - kteří v tebe věří. 18.10.2022 17:17  21557
Nebyl první a ani to netvrdím. Dezinformátora Giordana Bruna za to třebas popravili a ten s tím přišel dřív - ale to byl takovej pomatenec jako třebas Peterková. Galileo byl tehdejší Beran a ten poprvé přišel s opravdu vědeckým vysvětlením a důkazy.

[ 1065 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt