Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Něco navíc v zeleném?
A proč ne...

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Náboženství a my [ŽP: 8 týdnů] (kategorie Svět kolem nás) moderují Royal, nula.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 18:46
Tento poněkud netradiční klub je určen k diskusím mezi věřícími a ateisty, k vzájemnému porovnávání jejich názorů, postojů, přístupů k životu i způsobů života, k debatám o příčinách existence obou velkých světonázorů (náboženské víry a ateismu) a o tom, proč se kdo s kterým světonázorem ztotožnil. Cílem je především poznání, poučení členů obou světonázorových skupin o té druhé skupině, a následně pochopení jedné skupiny druhou. Jestli někdo z ateistů po čase uvěří nebo někdo z věřících naopak po čase přestane věřit, je irelevantní. Důležité je to vzájemné porozumění, které je základem k tomu, aby obě skupiny mohly na této planetě vedle sebe existovat v míru a v oboustranném respektu.

Všechno, co jste chtěli vědět o katolících a báli jste se na to zeptat
Všechno o ruské pravoslavné liturgii
Pravidelně aktualizovaná záloha tohoto klubu je zde.

Klub Religionistika Sem prosím směrujte tématicky vhodnou debatu.
  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: ssalypz
[ 1065 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
smrtdka smrtdka ressurections 5.10.2023 08:12  21588
Desradlo uchcaný
smrtdka smrtdka ressurections 3.9.2023 22:53  21586
P.s.- I když v Cimrmanech, Afrika, to jedenácté přikázání jest- Nesežereš bližního svého ... :)
smrtdka smrtdka ressurections 3.9.2023 22:51  21585
No právě, To je wool to Desradlo nechápavý . . .
multilevel multilevel 18.7.2023 23:27  21584
kanibalismus, že zrovna ty to řešíš....I řekl Ježíš: Toto je moje tělo a vy ho sežerte. Toto je moje krev a vy ji pijte. Když už to nebudete mít k dispozici jezte alespoň symbolicky oplatky(boží chléb) a pijte mešní víno. Nejlépe o Velikonocích a vlastně každou neděli. Jo a nezapomeňte se navzájem upalovat při husitských válkách v rámci hádek, kdo je a kdo není oprávněn rituálně cucat moji krev....
Nespapáš bližního svého v desateru není.
desdichado Desdichado Dostal jsem datovou schránku. - Dá se to léčit? 14.7.2023 00:03  21583
Kanibal z Mexika rozsekal svou ženu. Její mozek měl sníst v tacos, z lebky udělal popelník.
Celý případ je podle webu Daily Mail o to tragičtější, že 38letá oběť byla matkou pěti dcer ve věku 12 až 23 let.
V počtech su slabé, ale vychází mi, že rodila už v patnácti.
Podezřelý během výslechu sdělil, že mu vykonání zločinu přikázali samotný ďábel a Santa Muerte (ve španělštině Naše paní Svatá Smrt), kterou prý s manželkou oba uctívali. Policie skutečně našla v domě černý oltář.
Že by to mělo něco společného s tím blbem s přezdívkou, co raději nebudeme říkat?
desdichado Desdichado Dostal jsem datovou schránku. - Dá se to léčit? 29.6.2023 21:04  21582
vivisekceDo kamene tesat!
A budou to vozit na tragaču.
vivisekce vivisekce nevhodné pro lidi 29.6.2023 20:51  21581
Stejně moc nechápu, že si tu svoji "svatou" knihu netisknou na něco nehořlavýho... když jim tolik vadí, že to pořád někdo někde zapaluje.
smrtdka smrtdka ressurections 22.5.2023 22:31  21579
MRTDKO!!!
!!
!
,'
.
.
.

desdichado Desdichado Dostal jsem datovou schránku. - Dá se to léčit? 18.2.2023 11:04  21577
Tvořivá společnost
Přijde mi to jako nějaká sekta.
desdichado Desdichado Dostal jsem datovou schránku. - Dá se to léčit? 6.11.2022 19:28  21576
Andrea (37): Strávila jsem dušičkový večer u staré sousedky. Za týden jsem se dověděla neuvěřitelnou věc.
Jo. To zní naprosto uvěřitelně.
multilevel multilevel 5.11.2022 21:19  21575
náboženství versus spiritualita. Spiritualita rovná se:vztah jedince k posvátnu. Náboženství(alias religió) rovná se: institucionární, normativní a manipulativní zkurvení a znetvoření přirozené spirituality jedince, ve jménu stáda, a ideologických potřeb stádní/státní mašinerie,zatímco je vám neustále tvrzeno pravý opak!!! Náboženství rovná se alibistické a přizdisráčské odevzdání vlastní zodpovědnosti za svůj spirituální život do rukou tzv autorit, "správných učení a odborníků/teologů".Takto je to dnes vyprofilováno.

Státy mají zákony zakazující hanobení náboženství. Rozhodně neexistuje nikde žádný zákon na ochranu lidské spirituality. Pokud si uvědomíme, že náboženství je falešná spiritualita, tak víme na čem jsme. A co je to vlastně ve skutečnosti chráněno stylem vypisování bianco šeků


Přirozená lidská spiritualita versus zkurvená spiritualita. To je základní konflikt lidstva. Konflikt mezi ateismem (popřená rádoby anulovaná spiritualita) a náboženstvím (falešná spiritualita) je jen divadlo. Zcela zástupný jev odvádějící hypnoticky pozornost. A velmi černý humor. Neboť oba dva tábory jsou nepřátelské (každý jiným způsobem) a likvidační vůči přirozené spiritualitě.

Přirozená spiritualita vede k sebelásce a respektu k vlastnímu bytí, k bytí ostatních bytostí, existenci jako takové, k tvořivé výzvě naplnit a rozvinout vlastní existenci co možná nejkrásnějším způsobem. K uvolnění prostoru ostatním, aby se pokusili o totéž. Bez toho, abyste se (v rámci vlastních přesvědčení) srali ostatním násilně do života. Nemusíte být nutně ořezávátka a oběť ostatních. Nemusíte být nutně slabí. Svoji sílu ale můžete aplikovat k ochraně sebe sama i ostatních. Asertivně.

Zkurvená spiritualita (řečená náboženství) vede ke konfliktům, náboženským válkám, křížovým výpravám, ospravedlnění genocid, neboť kdo nečůrá s námi, čůrá proti nám. Monoteismus (je jedno jestli judaistický, křesťanský či islámský) má totiž vlastní nadřazenost
jako dogma, přes které nejede vlak. Nadřazenost vede ke konfliktu čili k válce. Nakreslete si graf, kde na jedné z os budete vkládat do rukou bojujících stran ničivé zbraně, jaké lidstvo v průběhu dějin postupně vynalézalo. luk a šíp, bambitka, opakovací puška, getling kulomet alias strojová puška, kalašnikov, rotační kulomet, atomová bomba,vodíková bomba, hvězda smrti, zbraň xyz rovnající se milionu vodíkových bomb Jestli na začátku časové osy se zdálo, že konflikty vyvěrající z náboženství jsou prkotina, popřípadě nutná nepříjemnost na konci časové osy máme likvidaci druhu homo, a likvidaci životního prostoru planety Země, kdyby snad chtěl se pokusit o reparát.

Ateismus je instinktivní postoj, který s vaničkou vylévá dítě. Na základě špatné zkušenosti s falešnou spiritualitou čili náboženstvím, díky neschopnosti rozlišovat mezi náboženstvím a spiritualitou popírá základní potřeby spirituálního instintku jedince. To z dlouhodového hlediska vede k destrukci. Ateismus je výborný časový prostor k zakopnutí o vlastní spiritualitu. Jinak vede k lhostejnosti.

Takže falešná spiritualita alias náboženství vede nevyhnutelně k sebezničujícímu konfliktu. Ateismu je to u prdele a oba směry stojí v cestě, aby se přirozená spiritualita mohla rozvinout. Druh homo přežívá statisíce let na šamanské úrovni, tedy na jakési křižovatce. Teprve za posledních bezvýznamných cca dva tisíce let tu máme cimrmanovskou slepou uličku monoteismů, jejichž aplikace (třebas nevědomá skrze blud vlastní nadřazenosti) žene lidstvo do likvidace vlastního druhu (třebaže přes dočasné přemnožení...) Z toho si mnozí sedají na zadek, pojem náboženství automaticky vztahují na křesťanský monoteismus (milostivě s islámem) a vtipkují, že je to darwinisticky výhodné. Můžeme s překvapením zjistit, že náboženství je pro druh homo rádobysapiens rádobysapiens darwinisticky výhodné asi tak, jako faktor, který vyhubil mamuty na konci poslední doby ledové... Děláme totiž účet bez hostinského a příliš brzy vynášíme definitivní závěry
multilevel multilevel 30.10.2022 16:02  21574
Alkoholismus je sociálně/darwinisticky výhodný, jinak by nepřežil.
666 666 Bože, chraň nás před těmi, - kteří v tebe věří. 21.10.2022 13:14  21573
selitTodle podobenství s ostrovem si pamatuju - to máš opravdu rád :)

V zásadě máš pravdu až na to, že zrovna křesťanství vzniklo a masově se rozšířilo v době, kdy byla velká část populace gramotná a šířilo se zejména mezi těmi gramotnými - nakonec jej velmi vzdělaný pán povýšil na státní náboženství, ale to je detail. A pak to zadlužování - to náboženství moc nezakazují (tady si dovedu představit slovíčkaření, že "vlastně ano"), ale to je taky detail.

Jinak je nesporný fakt, že náboženství je sociálně-darwinisticky výhodné, jinak by nepřežilo.
selit selit Jen jedno jest jisté - post coitum omne animal triste! 21.10.2022 12:18  21572
666považuješ nesmyslně pravděpodobnost za něco objektivního, ale ona objektivní vůbec není. Pravděpodobnost je lidský způsob, jak se užitečně vypořádat s nedostatkem informací.
Celý ten tvůj příspěvek je vlastně zdůvodnění toho, proč lidé selhávají při hodnocení při hodnocení málo pravděpodobných událostí (zemětřesení). Na rozdíl od událsotí, které zažíváme četně, jestliže něco nastává jednou za 100 let,dat na reálné zhodnocení je málo a nastupuje pocitová interpretace. Kdybychom měli informace o zemětřeení za 200 tisíc let nazpět.

Mimochodem málopočetné informace jsou imho jeden z halvních důvodů existence náboženství. Jisté věci nastávají tak málo často, že je lidstvo zažije jen jednou za x generací. Věci, o kterých jsi neslyšel od táty ani dědečka, protože ani ti je nezažili.

Mám rád následující podobenství z doby kamenné: Existuje souostroví a v něm ostrov, o který je v místním náboženství zapovězený, protože na něm sídlí bůh ohně, který se strašně pomstí komukoliv, kdo by tam chtěl žít, sežere každého ohnivými ústy. Jeden z kmenů na jednom ostrově je "progresivní" a "inovativní". Zhodnotí to, řeknou si, že jsou ateisté a na ostrov se přestěhují. Nic se nestane, naopak prosperují, půda je mimořádně úrodná a žijí a prosperují tam 20 generací = 400 let. No a pak se stane tohle...

... což celou legendu vysvětlí a po "progresivním a inovativním" kmeni nezbude ani mastný flek.

Kupodivu konečným výhercem tohoto závodu bude ten konzervativní a nábožný kmen, který celých 10 generací vydržel na svém páchnoucím,smradlavém a neúrodném ostrově. Takoví "amišové" doby kamenné. Max 3-4 generace si to budou předávat relativně přesně ,ale pak z toho bude opět náboženství-vágní a logickou úvahou nepochopitelný ban, proč nechodit na pěkný ostrov.

Všechna velká náboženství dnešní doby vznikala v době, kdy doopravdy obrovská většina populace byla negramotná, takže podobný způsob předávání informace o porobném řídce se vyskytujícím riziku byl jediný možný. Všechny velké náboženství například obsahují významné bany proti zadlužení se. Něco,co současná civilizace už několik generací ignoruje - a zatím to prochází,asi jako tomu progresivnímu kmenu na ostrově. Nemusí věčně.
666 666 Bože, chraň nás před těmi, - kteří v tebe věří. 21.10.2022 09:53  21571
selitMatně si vybavuju, že to zemětřesení v horoucích peklech jsi měl jako oblíbené ještě před mojí mnohaletou pauzou tady na lopuchu...

Přijde mi, že považuješ nesmyslně pravděpodobnost za něco objektivního, ale ona objektivní vůbec není. Pravděpodobnost je lidský způsob, jak se užitečně vypořádat s nedostatkem informací. Nic víc, nic míň. Ta "vědečtější" pravděpodobnost vychází ze statistiky - zemětřesení jednou za sto let je statistika, ze které lze vyvodit pravděpodobnost výskytu zemětřesení v příštích letech. U jablka padajícího ze stromu žádnou statistiku nemáš a pak přichází ta "subjektivní", "nevědecká" pravděpodobnost - "pocitová". Ale v obojím jde pouze a jenom o neznalost budoucnosti nebo vstupních dat a praktický způsob jak se s tím vypořádat.

Jablko ze stromu spadne vždy na zem - není žádná "malá pravděpodobnost", že se tak nestane - buď se to bude dít vždy nebo ne a potom pro případy, kdy ne, musíme upravit fyzikální axiomy - až se to stane. Je to pouze reakce na nějaké empirické pozorování - pravděpodobnost s tím nemá co dělat. Naopak se dá říci, že je 100% jisté, že všechny naše poznatky o fyzice jsou více či méně chybné.


Co se týče pravděpodobnosti, tak to nejlépe ilustruje poker texas hold `em.

Ve chvíli, kdy dealer zamíchá balíček karet (tzn. před tím, než ty karty rozdá) už je jasné, kdo bude mít nejsilnější (výherní) kombinaci karet - pořadí karet v balíčku je jasně dané, pravidla pro jejich rozdávání a vykládání také. Akorát to zatím nikdo neví.

Jakmile se karty rozdají, tak si každý hráč může odhadnout pravděpodobnost, že jeho karty vyhrají - na základě statistiky nebo pocitu nebo kombinace obojího. Třeba vsadit na dvě esa nebo to položit s pětkou a dvojkou různé barvy - ale třeba ta pětka dá se zbytkem karet straight flush (zrovna o víkendu jsem s dvěma esama proti tomuhle prohrál:) )? Je to málo pravděpodobné - řekne si hráč - ale ono už je naprosto jasně dané jaké karty v tom balíčku jsou a jak jdou po sobě, takže ta "pravděpodobnost" je jen neznalost pořadí karet v balíčku - nic jiného.
Nejlépe je to vidět na turnaji v televizi - vidíš, co mají hráči na ruce, ukáže se river a pak jdou proti sobě sázet. Každý hráč si vyhodnotí svoji pravděpodobnost výhry - mám na ruce fullhouse, ale možná by z toho mohl protihráč poskládat straight flush - kdyby měl jednu správnou kartu - jak je to pravděpodobné? Podle toho se hráč zachová, ale diváci už vědí, co mají na ruce oba a pravděpodobnost dává smysl jen z pohledu hráče, který soupeřovu kartu nezná - je to matematické vyhodnocení nedostatku informací.

Takže žádná "objektivní" pravděpodobnost neexistuje a u jevů, kde neexistuje statistika předchozího výskytu (nebo je neznámá), případně neexistuje známý mechanismus pseudonáhody (jako v případě karet nebo kostek), se nedá pravděpodobnost ani nijak vypočítat - dá se jenom vycucat z prstu na základě pocitu.

[ 1065 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt