Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Modrá je dobrá
zelená je lepší

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub GENESIS [ŽP: 8 týdnů] (kategorie Hudba) moderují Vaklaf, Bubla, PepaNovacek.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46
  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu. Práva vám může přidělit moderátor klubu. Požádejte ho v soukromé poště.

[ 39896 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
antony Antony Klaun ve věku hudby 24.1.2021 22:19 - Klub GENESIS (22:27) 60134
stevS těmi LUCIFER'S FRIEND je to velmi správný postřeh.
olias Olias tUnE-yArDs! - https://www.youtube.com/channel/UCeo49u1 24.1.2021 22:07 - Klub GENESIS (22:07) 60133
stevJo, jak řikáš, ty posuny mezi jednotlivými alby jsou fascinující..Přitom mezi vydáním prvního a třetího alba uběhl rok a půl.

..a tvé dojmy z těch dvou verzí Mother Nature´s Son?!
antony Antony Klaun ve věku hudby 24.1.2021 21:51 - Klub GENESIS (22:27) 60132
PINK FLOYD - A Saucerful Of Secrets (1968) DR11 UK CD 2007 EMI 5099951108229 part of "Oh By The Way - 16 CD's BOX SET"

PINK FLOYD a jejich druhé řadové album. V historii posledních více jak padesáti let byto téma statisíckrát podrobně rozebráno ve smyslu významu peripetií a personálních změn. Krom zmínky, že Syd Barrett z tvůrčího procesu již poodešel a jeho nástupce David Gilmour již polopřišel, se tím zabývat nebudu. Hudebně lze toto album vhodně doplnit singlovými skladbami, které skupina v roce 1968 vyprodukovala. Jelikož se jedná zčásti o nealbové písně, mohly by být vítaným zpestřením této desky. Jenže na ní nejsou, tak se jimi zabývati také nebudu.

Čím se však rozhodně zabývat budu, a to zevrubně, je muzika, která se na nahrávce nalézá. Je to solidní matroš a jeho opakované proposlouchání poskytne posluchači zážitky všeliké. Flojdi zde stojí na rozcestí, zcestí a křižovatce. Jejich překypující talent hledá způsob sebevyjádření, a provádějí to vskutku roztodivně. Zkrátka, mišmaš. V docela dobrém slova smyslu, podotýkám. Slovy melomana - když je to mdlý, hoď tam pár feferonek, šmak se spraví. Ano, jsou tu vedle sebe rozinky, vepřový sulc, pálivý papričky, i smetanové suflé. Mňam.

Ješte jedna zajímavost. Zpočátku, a to fakt nekecám, jsem u desky vždycky vytuhnul. Tedy, jakože soustředění vysublimovalo, a najednou byl konec. První, druhá, vžžuum, poslední. Aha? Co to jako má bejt? Nahrávka disponuje obluzujícím účinkem. Je docela krátká, ale snaha udržet pozornost se nejpozději v polovině zvrtne v zhypnotizované čumění do blba. Prosím, má to tak bejt, aspoň mám zážitky z jiných úrovní jsoucna. Instant speed trip a lá PINK FLOYD.

Vykreslování podivuhodných nálad pomocí basových motivů se Flojdům osvěčilo jako součást metody na ovlivnění posluchačovy mysli. Basové vibrace vhodně zvoleným sledem tónů baskytary, opakovaným s různou kadencí a důrazem, dávají jejich hudbě tu pravou a typickou psychedelickou příchuť. Spolu s kombinací s dalším ingrediencemi tak vzniká veskrze originální pell mell nálad, který posluchači utví v hlavě často silněji, než hudba samotná. Protože skutečně není podstatné, co kdo drnknul, ťuknul, vrznul, i zapěl, ale jaký dojem to zanechalo.

Z čistě posluchačsky zážitkové atraktivnosti vnímám jako nejúčinnější a nejpříznivější první dvě skladby, názvy nechť si laskavý čtenář dohledá sám. V nich je více než naznačeno to, co se vyjeví v daleko noblesnější formě na dalších deskách souboru. Nejlidověji v kontrastu se zbytkem alba působí legrácka Corporal Clegg, ať už je její textový záměr jakýkoli. Ta zní, jakoby Waters posbíral pod mixážním stolem odhozené pásky ze střižny The BEATLES kolem alba Magical Mystery Tour, trošku jim dodal své psychotropní omáčky, a celé to završil srandovními frkačkami. Dobrý, no.

Pak tu jsou podivnosti, co tak mlžnatě výrazově bloumají, až jsou natolik neurčité, že nezanechjí výraznější stopu. Mezi tyto bloumy řadím především poslední dvě skladby, které mne tak trochu nudí. Ospalá See-Saw je zde nejslabší kus vůbec (obzvláště v kontrastu s předchozí kakofónií působí jako nesmělé kuňkání), Jugband Blues není o moc lepší sousto. Co na tom, že se s námi Barrett loučí, necítím nostalgii. Jeho marš provedený nejistým krokem za doprovodu komíhajícího se paráde orchestru je smutný a groteskní zároveň. Faunovo pozdní odpoledne nastalo již brzy ráno.

Nakonec tu máme dva úlety, tedy Set The Controls For The Heart Of The Sun, a zejména titulní A Saucerful Of Secrets. Což o to, doba byla pokročile psychedelická, takovými zvukoplochami se zaobírala ráda, a významně tak pomrkávala na hledače avantgardy. Jenže, dávku těchto dost hodně rozsáhlých pokroucených abstraktních ploch ke zpracování, ne každá mysl dává. Jelikož drží tvar jako rozmoklá houska, těžko se sbírají z talíře. Je potřeba je nechat zaznít, doznít, odeznít, a vyznít. Ne vyhnít. Vyznít. Pak mohou něco podprahově sdělit. Nadprahově se jim to, alespoň u mne, nepodařilo. Až na kouzelnou závěrečnou dvouminutovku titulky, ta je pohádková.

Celek složený ze sedmi skladeb je nevyrovnaný. Deska skvěle začíná, zajímavě probíhá a poněkud nyvě končí. Zábavnost poslechu je v jejím průběhu proměnlivá. Zpočátku jsem uvažoval o trojce, ale časem doliny mírně povýšily, takže vážený dojmologický průměr říká - slabší čtverka.

****
pepanovacek PepaNovacek 24.1.2021 20:04  60131
Mně se ten cover taky líbil, jako fakt dost.
keysersoze KeyserSoze 24.1.2021 19:54 - Oblíbené kluby (21:49) 60130
Já bohužel nestihnu deadline a Saucerful dodám až zítra.
bubla Bubla přesto - nebo snad právě proto 24.1.2021 18:50  60129
Akorát ten návrat k hlavnímu tématu s těmi programovanými bicími mi tam dost nesedl.
bubla Bubla přesto - nebo snad právě proto 24.1.2021 18:35  60128
stevTo je skutečně zajímavej cover. Je to trochu jako Tool s elektronikou a klavírem místo kytary. Docela mě to nalákalo k poslechu alba. Díky.
stev stev 24.1.2021 18:20  60127
ad GryphonU nich mám tři první alba tak stejně. Celkově bych možná vybral nejvíc písničkový Treason. Zajímavý je jak kapela dokázala změnit výraz u následujících alb. Hlavně stylistický posun od Red Queen k Raindance. Připomíná mi to Lucifer's Friend, kteří na debutu hrají hard-rock a la Uriáši/Black Sabbath, na to pak jedno šílený psychedelický album a další rok nádherný melodramatický jazz-rock/fusion s big bandem.

Jo a ReInvention bylo příjemný překvapení, možná jsem k němu přistupoval trochu s respektem, že tam byl přes 40 let odstup. To nejnovější si podle zdejších ohlasů asi ani nemám odvahu pustit hehe.
pepanovacek PepaNovacek 24.1.2021 18:08  60126
Hehe
stev stev 24.1.2021 18:03  60125
K Saucerful a k Watersovi..Celkem zajímavý cover "Set the Controls for the Heart of the Sun" udělali na své debutu O.S.I (Office of Strategic Influence), kde zpívá/hraje na klávesy Kevin Moore z DT. Na album hraje mimo jiné také (poměrně nezvykle umírněným stylem) Mike Portnoy. Na jedné věci se podílí i Steven Wilson.

U Waterse taky nemusím agitku na koncertech (ani jeho poslední sólovka mě neoslovila, mnohem radši si pustím Gilmoura). Při různých rozhovorech vč.politiky je ale ta jistá jeho neurotičnost úplně pryč a působí jako velmi vyrovnanej, sečtělej, vnímavej člověk. Podobně se dá poslouchat i Brian May nebo Neil Peart (ten při svém libretariánství byl ale v mnoha věcech názorově dost jinde než je Waters..).
percy_ Percy_ 24.1.2021 15:57 - Klub GENESIS (22:24) 60124
PepaHehe, to nevim, jestli stihnu. Hlavne ale nechci nikoho nechavat za sebou. Jeden za vsechny, vsihni za jednoho, hehe.
puschpull puschpull být nad věcí, pohoda a klid ... - AV-Com (Homepage) 24.1.2021 15:22 - Oblíbené kluby (22:26) 60123
Poslouchám:GRYPHON - ReInvention (2018)
(celkem už potřetí, ale ten flac poprvé)

Tak toto je naprosto skvělá deska, obdobně jako jejich zlatá éra v 70. letech

Při poslechu této hudby se přenáším časem a prostorem, možná i dimenzemi do čarokrásného světa neurčité historie, do světa trubadúrů, pohádek, bájí a pověstí.
Neumím moc anglicky, takže texty vnímám jen okrajově.
Za mě dávám jasných 5/5 !
:-)
olias Olias tUnE-yArDs! - https://www.youtube.com/channel/UCeo49u1 24.1.2021 15:09 - Klub GENESIS (22:07) 60122
Pepa, Percy_Svedkove cirkve Polovi, hehe..
pepanovacek PepaNovacek 24.1.2021 15:06  60121
Percy Já mám napsané More i Ummagumma, a není to moc veselé čtení, hehe.

A další album (tzn. More) můžeš vložit úderem půlnoci, pokud se tedy považuješ za úderníka.
percy_ Percy_ 24.1.2021 15:02 - Klub GENESIS (22:24) 60120
Mimovchodem. Dodaji dnes vsichni borci sva hodnoceni? Ja ze bych si pomalu pripravil More. Uz mam par poslechu za sebou.

[ 39896 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt