Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Komu se nelení,
tomu se zelení.

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Co právě čtete [ŽP: 24 týdnů] (kategorie Literatura) moderují Skip, Anka, Havelock, manka, panKaplan.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 18:46

CHCETE DOPORUČIT KNIHU NEBO FILMOVOU ADAPTACI?
Do titulku napište "Doporučení" nebo že chcete k nějaké knize přidat. Pište příjmení, křestní jméno nebo jména; "Doporučení/film" - CZ, orig. název, režie, autor, název literární předlohy, pokud se liší od názvu filmu.

NA HOMEPAGE NALEZNETE SEZNAM DOPORUČENÉ LITERATURY A FILMOVÝCH ADAPTACÍ LITERÁRNÍCH DĚL.

Nejdoporučovanější spisovatel:
(k 21. 7. 2011, 10:30)
Gabriel García Márquez
Nejdoporučovanější kniha:
(k 21. 7. 2011, 10:30)
George Orwell: 1984
Nejdoporučovanější filmová adaptace:
(k 21. 7. 2011, 10:30)
Přelet nad kukaččím hnízdem
r. Miloš Forman (1975)
Ken Kesey (1962)


LOPUŠÁCI V SÍTI
Goodreads.com: Holly, Anka, makovec, Domi, Dr_Bilo, Wronski, ziggy, Valkil, Jantara, Jelena
Databazeknih.cz: Rooz, Dudek, elfos, Skip, Valkil, Jantara
cbdb.cz: centos, nash, elfos
Legie.info: Tigo, Idle, NDroo, Rooz, elfos
Pitaval.cz: Tigo, elfos/acenter
  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu.

[ 8097 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
anka Anka Když je někde něco dobrého k sežrání, - tak je rouhání to nesežrat. 23.8.2013 20:44  21596
Dočteno (doporučení)Florian Illies: 1913 - Léto jednoho století
Zase jedna knížka, která mi dokázala, jak jsem nevzdělaná. Ale přesto se mi velmi líbila a i moje částečné znalosti stačily k tomu, abych si ji užila. První půlka byla na 5/5 hvězdiček a hýřila jsem nadšením. V druhé půlce se mi zdálo, že autor trochu ztratil dech a už to nebyla taková jízda. (Může to být ale tím, že tam bylo víc informací, které jsem nezvládla pobrat. Můj šedesátiletý kolega, který je v tomto směru mnohem znalejší, si to užíval až do konce a to je jako čtenář docela kritický.)
Bez ohledu na to, jak tu knížku hodnotím já, doporučuji ji všem, které toto období (malíři, hudba, spisovatelé, architeti, politika...) ve škole bavilo.
anka Anka Když je někde něco dobrého k sežrání, - tak je rouhání to nesežrat. 23.8.2013 20:39  21595
Dočteno (Doporučení)Zsuzsa Bánk: Světlé dny
Krásná knížka s úžasnou atmosférou. Jako kdyby tu knížku někdo místo psaní maloval. O čem je, to si přečtěte v anotaci. Ale vůbec z anotace nepoznáte, jak je ta knížka úžasně pozitivní (jak já tyhle kecy nemám ráda), přestože se tam zdaleka nedějí jen veselé věci, spíš naopak.
anka Anka Když je někde něco dobrého k sežrání, - tak je rouhání to nesežrat. 23.8.2013 20:33  21594
DočtenoMichael Wallner: Duben v Paříži
Mohl by to být velký román plný emocí a historie. Není. Je to rychlovka plynoucí po povrchu. Je tam plno situací, kde bych se o hlavního hrdinu měla bát, soucítit s ním, být napnutá... a neděje se tak. Vedlejší postavy jsou zanedbané úplně a přitom jsou to ony, kdo hýbou dějem.
mistule mistule 23.8.2013 19:31  21593
DočtenoJakuba Katalpa - Němci
Líbilo se mi to moc. Ale nemám se ráda za to, jak se čtením chvátám, protože mě knížka pohltí a chci ji dočíst co nejdřív, pak si to vyústění a konec pořádně neužiju a jsem vlastně skoro i zklamaná. Trochu mi vadilo, že nevím jak se jmenuje vnučka, která po osudu babičky pátrá a taky mě trochu popudila vsuvka s přípěhem Sofie Zawistowské, protože si nemůžu vybavit jestli se tohle odehrálo i v Sofiině volbě :-) A taky mi trochu neseděl časový sled. Ale každopádně to stálo za přečtení.
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 22.8.2013 13:47  21592
James Gurney: Dinotopie: Cesta do Chandary

Tak jsem následoval Skipův příklad a také jsem se pustil do knihy pro děti. James Gurney je americký malíř a ilustrátor, jehož hlavní zálibou jsou ilustrace světů zaniklých civilizací a prehistorických zvířat. Hlavní malířskou technikou u něj zůstává klasická olejomalba. Aby měl co ilustrovat, vymyslel si ostrov Dinotopie, kde pospolu žijí lidé s dinosaury. A sem umístil děj už čtveřice knih, které lze klidně brát jako obrazová alba. Příběh je zcela evidentně na vedlejší koleji. V češtině vyšla pouze poslední ze čtveřice knih, čímž vydavatel jasně naznačuje, že vydání předchozích svazků neplánuje. Český překlad zůstal podivně na půl cesty: mapa ostrova i města Waterfall City (v textu je překládáno jako Město vodopádů) zůstaly v angličtině včetně všech popisků, zatímco u mapy Chandary se ukázalo, že popisky do češtiny přeložit lze, ale i dalších anglických slovíček v textu zůstalo zbytečně mnoho. Každopádně některé dvoustrany bych chtěl mít ve větším formátu doma na zdi. James Gurney totiž malovat umí a jeho obrazy prozrazují jak bohatou fantazii, tak smysl pro detail.
skip Skip To je prostě - Skipův svět 21.8.2013 10:53  21591
Pavel Šrut: LichožroutiTak jsem si ve svých 39 letech řekl, jestli dokážu pobrat nějakou knihu pro děti. Mám tím na mysli, jestli se nebudu nudit, jen tak ji nepřelétnu a hotovo. Volba padla na mnohokrát vychvalované Lichožrouty a byla to volba velmi dobrá. Kniha je to asi pro trošku odrostlejší děti, to nevím, nedokážu posoudit. Já jsem se ale docela dobře bavil tím příběhem, který má hlavua a patu a nejde tam jen o to, jak dobro zvítězí nad zlem. Takže ještě nějaký ten kus dítěte ve mně je a směle mířím do středního věku:-) A samozřejmě si pořídím i pokračování Lichožroutů.
skip Skip To je prostě - Skipův svět 17.8.2013 10:38  21590
DudekTaky to tu mám docela dlouho a pořád přemýšlím, jak to s tou obrovskou "tvárnicí" udělám, abych ji mohl číst na klíně, když sedím na vozíku, a zároveň mohl i k PC :-)
jelena Jelena Přednášky nyní ve Viničné - Pátečníci a mnohem víc! 16.8.2013 01:50  21589
Kite Runner je za mnou, teď jsem se vrhla na The Angel's Game od Carlose Ruize Zafóna. Jde o trochu nadpřirozena, odehrává se to v Barceloně začátku dvacátého století (což si náramně užívám, neboť jsem tím městem brouzdala cca před dvěma měsíci, takže když hrdina prochází Las Ramblas nebo kouká na Gaudího domy, tak to vidím v živých barvách :)) a hlavní postavou je pro změnu spisovatel :) Příjemná odpočinková četba.
dudek Dudek Ale Vanda fakt byla dřív... - Můj profil (CSFD) 15.8.2013 21:47  21588
Konečně jsem se dostal k 2666 a zatím je to skvělé. Až dočnu, snad se rozepíšu víc... Teď jen takové nadšený vyjeknutí :)
mistule mistule 15.8.2013 18:45  21587
A sakra, to jsem přehlédla jak širé rodné lány :-)
anka Anka Když je někde něco dobrého k sežrání, - tak je rouhání to nesežrat. 14.8.2013 21:40  21586
mistule [21585]: Viz záhlaví :)
mistule mistule 14.8.2013 21:37  21585
Místní znalci určitě znají, já tu stránku neznala, tak doporučuji: cbdb.cz (csfd.cz o knížkách) :-)
jelena Jelena Přednášky nyní ve Viničné - Pátečníci a mnohem víc! 10.8.2013 23:01  21584
Mám rozečtenýho Hosseiniho - Kite Runner. Dost mne to dostává - neuvěřitelně krásné obrazy (výjevy z chlapcova dětství v předválečném Afghánistánu) uprostřed velmi smutnýho syrovýho příběhu. Navíc smekám před autorem, který dokázal tohle dílo vykouzlit nikoli ve své mateřštině, ale rovnou v angličtině. Mám se co učit.
skip Skip To je prostě - Skipův svět 6.8.2013 12:41  21583
Arvid Klémensen: Lidé jižních moříDánský autor této knihy se zúčastnil vědecké expedice na lodi Noona Dan, kde působil jako fotograf a režisér + kameraman dokumentárních filmů. Vědci různých oborů sbírali vzorky fauny a flóry, zatímco on se věnoval domorodým obyvatelům Palawanu a Bismarckových ostrovů. Nemohu říct, že by to bylo stylově napsané nějak špatně, ale z cestopisného a etnografického hlediska nemá tato kniha moc velkou hodnotu. Je to spíš jen takový popis toho, co se na expedici dělo. Ani použité fotografie nepatří k těm, které by měly nějakou větší výpovědní hodnotu.

Isabel Allende: Sépiový portrét

Tato kniha volně navazuje na Dceru štěstěny. Děj se odehrává z velké části v San Francisku a Santiagu de Chile. Setkáváme se se známými postavami z předchozí knihy a Isabel opět píše tak, že čtenáře vyloženě čapne za límec a nepustí ho až do poslední stránky, kde ho zanechá s pocitem: ještě ne, ještě nekonči a piš dál. Ostatně tak nějak je to s celou touhle volnou trilogií. Není nutné číst knihy tak, jak po sobě jdou, protože dost dobře fungují i samostatně, ale přeci jen je lepší dodržet kontinuitu, tedy Dcera štěstěny, Sépiový portrét a Dům duchů. Měl-li bych jednotlivé knihy ohodnotit, pak Dcera štěstěny je velký nádech, v Sépiovém portrétu trochu polevila, aby pak v závěru podala heroický výkon románem Dům duchů.

Docela rád bych viděl originál, protože v textu je dost podstatná chyba, a tak by mě zajímalo, jestli ji udělala Isabel, anebo je to chyba v překladu, která unikla redaktorce textu Iloně Sánchezové a jazykové korektorce Mie Matysové. Na straně 187 vázaného vydání z roku 2003 se totiž píše, že se z cesty po Evropě vrátili do Chile koncem prosince 1908 a na straně 204 se rozhodli připravit divadelní představení k oslavě nového století, které je pak na dalších stránkách provedeno. No a taky se asi 2x nebo 3x objeví jméno Santiago del Valle místo správného Severo del Valle, což je určitě chyba na české straně.
skip Skip To je prostě - Skipův svět 1.8.2013 11:10  21582
Egon Ervín Kisch: PasákPo reportážních knihách Americký ráj a Objevy v Mexiku jsem byl zvědavý, jaký byl Kisch coby prozaik, protože v těch předchozích knihách mi přišel jeho styl takový poněkud kostrbatý. V Pasákovi jako by to byl úplně jiný spisovatel. Hned od začátku mě to chytlo, úsporný a čtivý styl psaní, bez zbytečných kudrlinek, vše hezky na tvrdo a bez příkras, i když mohl vynechat zbytečné opakování toho, co se přihodilo, protože čtenář zas tak hloupý není, aby si to nepamatoval, zvlášť když nejde o nijak rozsáhlé dílo. V tomto jediném románu, který Kisch napsal a vydal v roce 1914, popisuje život nemanželského syna Jaroslava Chrapota z Kampy, který se dostává na scestí, přičemž ale není vyloženě grázl velkého formátu. Je to postava dosti rozporuplná, na jednu stranu dost nesympatická, ale na druhou zase budící sympatie a někdy až soucit. Záleží na naturelu čtenáře. Ačkoliv autor nijak netlačí na pilu, přesto se jeho román stává svým způsobem sociálně kritickým, přičemž neopomíjí ani otázku nacionální, která v tehdejší době šla s tou sociální ruku v ruce. Svého času byl Pasák velmi úspěšnou knihou, mnohdy čtenou v tajnosti pro pikantnost námětu. Z dnešního pohledu už dávno tato pikantnost zmizela, protože třeba velmi krátká sukně, která nedosahovala ani ke kotníkům, nechá čtenáře zcela v klidu. Román má v sobě atmosféru tehdejší Prahy, kterou Kisch jakožto lokálkář velmi dobře znal. A jak sám řekl, změnil jen jména, lidé byli skuteční, takže jde o pravdivý příběh, který se tak nějak podobně tehdy odehrál po katastrofě na Vltavě, kdy vybouchl výletní parník František Josef I.

[ 8097 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt