19.02.
19. února 1942: Holandská východní Indie - Japonci pokračují invazí na Bali ve své expanzi.
19. února 1942: Washington - generál Dwight D. Eisenhower je jmenován velitelem oddělení válečného plánování generálního štábu americké armády.
19. února 1942: Austrálie - 150 japonských letadel ze čtyř letadlových lodí, které bojovaly v Pearl Harboru, útočí na město Darwin v severní části Austrálie. V útoku jsou poškozena zařízení přístavu a potopeno několik válečných lodí.
19. února 1942: Kanada - ve Winnipegu v provincii Manitoba probíhá tzv. "If Day" (Den kdyby). Město je "dobyto" a jeden den okupováno "německou" invazní armádou, téměř 4 tisíci kanadskými vojáky s technikou v německých uniformách z Hollywoodu. Akce má přiblížit obyvatelům život v okupované Evropě a propagovat prodej válečných dluhopisů.
19. února 1942: Spojené státy - prezident Roosevelt podepisuje Výkonné nařízení č. 9066 (Executive Order 9066) zmocňující ozbrojené síly k odstranění obyvatel japonského původu z oblastí označených za vojenské újezdy. Takto označeno nicméně bude i celé americké západní pobřežní pásmo jako potenciálně ohrožené útokem Japonska a tedy de facto se týká celých států Oregon a Washington, Kalifornie a Arizona. Rozkaz uvádí do pohybu hromadné nucené přestěhování více než 120 000 Japonců do internačních táborů. Ze strany internovaných obyvatel, z nichž dvě třetiny jsou američtí občané, nebude zaznamenán větší odpor, většina zachová rezignovaný postoj.
19. února 1943: Šalomounovy ostrovy - Guadalcanal - americké posily doráží v rámci navyšování počtu jednotek pro plánovaný ofenzivní přesun na Russellovy ostrovy. Podle aktuálních informací jsou tyto ostrovy Japonci opuštěny.
19. února 1944: Marshallovy ostrovy - pokračují boje na ostrově Engebi na atolu Eniwetok. Američané na Eniwetoku vyloďují síly o velikosti pluku. Navzdory masivní dělostřelecké přípravě je zde Japonci kladen intenzivní odpor.
19. února 1945: Filipíny - probíhají americká vylodění na severozápadních ostrovech Samar a Capul. S japonským odporem se nesetkávají.
19. února 1945: Vulkánové ostrovy - Iwodžima, dvě divize amerického V. obojživelného sboru se vyloďují v rámci Bitvy o Iwodžimu (Operation Detachment). Před vyloděním se k již rozestavěným palebným uskupením připojují 2 bitevní lodě, několik křižníků a torpédoborců z Task Force 58. Počáteční útok je veden americkou 4. a 5. divizí námořní pěchoty s 3. divizí námořní pěchoty jako zálohou. Jsou převezeny TF53 (admirál Hill) a vyloděny na jihovýchodě ostrova. Na břehu se během prvního dne vyloďuje kolem 30 000 mužů. Japonská posádka, která čítá kolem 21 000 vojáků, pod velením generála Kuribajašiho, vybudovala mimořádně propracovanou a neprostupnou obranu, takže 21 kilometrů čtverečních je jednou velkou pevností. V prvních hodinách zuřivých bojů je v akci zabit John Basilone, hrdina bojů na Guadalcanalu a držitel Medal of Honor. Američané si uvědomují, že je ostrov dobře bráněn proto, že je součástí vlastního japonského území (území, které bylo součástí Japonska před druhou světovou válkou a jehož obyvatelé byli Japonci). Nicméně, ostrov je strategicky důležitý, protože je z něj město Tokio v dosahu stíhaček. Ovládnutím letišť na tomto ostrově mohou být americké bombardéry B-29, letící z Mariánských ostrovů, chráněny stíhačkami.
19. února 1945: Barma - Mnoho z japonských vojáků ustupujících přes ostrov Ramree skrz mangrovovou bažinu se stává obětí obrovských krokodýlů mořských. Nicméně počet 1000 japonských vojáků sežraných krokodýli, který se dostal svého času i do Guinessovy knihy rekordů jako nevětší útok zvířat na člověka, je jen nepodložený mýtus.
|