Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Lopuch, server nejen
pro botaniky

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub 2. světová válka [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Politika) moderuje Hartmann.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46
Nejrozsáhlejší konflikt v dějinách lidstva. Mohl proběhnout a dopadnout jinak? Jak k němu vlastně lidstvo došlo?

Bonus klubu od Alfiho - Seznam dokumentárních PDF(13.4.19) ZDE.
Seznam nikde nešířit!!! Je to pouze pro členy tohoto klubu!!! Pokud něco sháníte, pište mi do pošty.


CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWII CHRONOLOGY - v tomto klubu ve starších příspěvcích
CHRONOLOGIE PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWI CHRONOLOGY - právě probíhá

CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY (PACIFIK) - WWII CHRONOLOGY (PACIFIC) - právě probíhá včetně odborné a jazykové korektury za účasti členů tohoto klubu, prosíme o spolupráci všechny čtenáře a přispěvatele. Díky předem

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: cpudngq
[ 6086 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 16.8.2019 04:58  11986
16.08.
16. srpna 1942: Nová Guinea - Japoncům dorážejí další posily do bojů proti Australanům na Kokodské stezce u vesnice Buna.

16. srpna 1943: Nová Guinea - japonská letiště kolem Wewaku jsou napadena letadly americké 5. letecké armády ze základen v Austrálii.

16. srpna 1945: Tokio - císař vydává v 16.00 hodin (místního času) císařský dekret nařizující všem japonským jednotkám zastavit palbu. Vláda podává demisi. Generál princ Higashikuni se stává novým premiérem Japonska a sestavuje nový kabinet. Nařizuje Císařské armádě, aby se řídila výzvou císaře a složila své zbraně.

16. srpna 1945: Čína - sovětský velitel, maršál Vasilevskij, vyzývá japonskou Kuantungskou armádu v Mandžusku, aby k 20. srpnu kapitulovala. Z japonského hlavního štábu nepřichází žádná odpověď, ale od 19.00 hodin se mnoho japonských jednotek začíná vzdávat.
kstavk kstavk ať žijou Kapybary! 15.8.2019 07:14  11985
Po moři jim doráží menší množství zásob. - taková informace vybízí k otázkám ... kolik toho bylo - kilogramy, tuny, desítky tun? Občas mě přijde, že tam neměli co napsat a tak tam nacpou nějakou takovouhle informaci.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 15.8.2019 04:58  11984
15.08.
15. srpna 1942: Šalomounovy ostrovy - ostrov Guadalcanal, příslušníci námořní pěchoty připravují letiště a opevňují jeho obvod. Po moři jim doráží menší množství zásob.

15. srpna 1943: Nová Guinea - japonská letadla napadají spojeneckou leteckou základnu ve Tsili Tsili.

15. srpna 1943: Aleuty - začíná invaze na ostrov Kiska. Tři americké bitevní lodě poskytují podporu vylodění 34 000 amerických a kanadských vojáků. Japonci evakuovali ostrov na konci července, ale Američanům se tuto skutečnost nepodařilo zjistit.

15. srpna 1943: Šalomounovy ostrovy - jednotky americké 25. divize (General McLure) obsazují Vella Lavella. Vyloďuje se kolem 4 500 vojáků. Admirál Wilkinson, velící taktickému svazu Task Force 31, poskytuje námořní podporu.

15. srpna 1945: Nad Japonskem - americký taktický svaz Task Force 38 zahajuje masivní vzdušné údery na Tokijskou oblast, střetávajíc se s velkým počtem japonských stíhaček, ale tato letadla jsou po oznámení obdržení kapitulace odvolána. Mezitím viceadmirál Ugaki, velící operacím kamikaze, vede poslední misi, ale 7 střemhlavých bombardérů je u Tokia sestřeleno dříve, než se jim podaří dosáhnout Okinawy.

15. srpna 1945: Japonsko - nahraná zpráva císaře Hirohita je japonskému lidu odvysílána v rozhlase. Mnoho z nich zpočátku není schopno přijmout, co se stalo. Striktní japonská vládní kontrola zabránila civilistům, aby byli seznámeni s plným rozsahem bezmocnosti japonské situace. Tento den je označován jako "VJ Day", Den vítězství nad Japonskem.

15. srpna 1945: Čína - Čankajšek označuje japonskou kapitulaci v rozhlasovém vysílání těmito slovy: "Naše víra ve spravedlnost po dobu těch temných a zoufalých dnů osmi dlouhých let úsilí byla odměněna". Pro Číňany začala válka proti Japonsku 7. července 1937. Mezitím Ču Te, vrchní velitel čínské komunistické armády upozorňuje Spojence, že komunisté očekávají podíl z japonské kapitulace a poválečného vypořádání.

15. srpna 1945: Austrálie - obyvatelé se dozvídají o japonské kapitulaci v zaměstnáních. Oslavy pokračují po celou noc.

15. srpna 1945: Moskva - nacionalistická vláda Číny a SSSR podepisují dohodu o přátelství. Mandžusko, které Japonci nazývali Mandžukuo (česky také Mančukuo) je navráceno pod čínskou správu během tří měsíců od ukončení ozbrojených střetů. Tato dohoda vylučuje čínské komunisty a je vnímána jako taktické vítězství nacionalistů nad jejich komunistickým rivalem. Na oplátku za znovunabytí Mandžuska uznává čínská vláda sovětskou svrchovanost nad přístavním městem Port Arthur, které se má stát společnou námořní základnou a svobodným přístavem Dairen.

15. srpna 1945: Británie - tento den - Den vítězství nad Japonskem (VJ Day) - je vyhlášen státním svátkem. Zpráva o kapitulaci je odvysílána kolem půlnoci a většina lidí se o této události dozvídá až v době, kdy vstávají nebo se objevují v práci. Král zahajuje činnost prvního nového parlamentu od počátku války a v 9 hodin večer v rozhlasovém vysílání promlouvá k národu.

15. srpna 1945: Spojené státy - oslavy znamenají ukončení 2. světové války - VJ Day. Dva dny volna jsou vyhlášeny pro všechny federální zaměstnance. V New Yorku vzdává primátor La Guardia v rozhlasovém vysílání hold Franklinu Delanu Rooseveltovi, zesnulému prezidentovi. Ze systému na příděl je vyřazen benzín a konzervované zboží.

15. srpna 1945: Francie - francouzský válečný soud vynáší po třítýdenním procesu svůj ortel nad hlavou vichystického státu, maršálem Phillipem Pétainem. Jeho vina byla nesporná, nicméně bylo nutno vzít v potaz, nakolik byly maršálovy činy v letech 1940-44 vynuceny okolnostmi. Proto soud sice odsuzuje Pétaina k smrti, zároveň ale de Gaullovi doporučuje udělit devětaosmdesátiletému starci milost. Prozatímní hlava státu tak (i s přihlédnutím k věku odsouzence a jeho zásluhám za první světové války) učiní a změní trest na doživotní vězení, které si Phillipe Pétain odpyká na Île d´Yeu.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 14.8.2019 04:58  11983
14.08.
14. srpna 1932: Spojené státy - poručík Takeiči Niši vyhrává na letních olympijských hrách v Los Angeles na koni Uranus zlatou medaili v individuální jízdě přes překážky. V roce 1945 bude jako velitel tankové jednotky v bitvě o Iwodžimu zabit v akci při obraně ostrova proti americkým jednotkám.

14. srpna 1937: Čína - Čínské vojenské letectvo bombarduje japonskou vlajkovou loď Izumo kotvící v Šanghaji na řece Chuang-pchu-ťiang a podporující japonské pozemní jednotky. To bude později známo jako "Černá sobota", neboť část bomb dopadne na Šangajskou Mezinárodní čtvrť s výsledkem 4000 mrtvých nebo zraněných civilistů. Většina mrtvých umírá v uprchlíky přeplněném zábavním středisku Great World (bude postaveno znovu podle původní podoby v roce 1981). Mezitím čínská 4. letecká skupina vyzbrojená stíhačkami Curtiss Hawk III ze základny Henan pod vedením kapitána Kao Čih-hanga sestřeluje šest japonských bombardérů Mitsubishi G3M1 bez vlastních ztrát a dosahuje tak první vítězné letecké bitvy čínského letectva nad japonskými vzdušnými silami.

14. srpna 1940: Spojené státy - Sir Henry Tizard vede britskou vědeckou misi do Spojených států, která s sebou převáží podrobnosti všech britských nejmodernějších objevů v několika životně důležitých oblastech. Jsou to poznatky týkající se proudových motorů, výbušnin, dělostřeleckých otočných věží a především o malém zařízení nazývaném magnetron. Tato součástka je nezbytná pro vývoj modernějších typů radarů, včetně verzí později používaných v blízkosti rozbušek a typů pracujících na centimetrových vlnových délkách, které budou nepostradatelné na moři v ponorkové válce. Američané budou později z historického hlediska posuzovat dodání tohoto souboru poznatků jako "nejcennější zásilku, která kdy dorazila k našim břehům".

14. srpna 1945: Tokio - vláda se setkává s císařem Hirohitem. Císař prohlašuje, že válka by měla být ukončena. Nahrává rozhlasové poselství japonskému lidu, kde hovoří o tom, že japonský lid musí "strpět nestrpitelné". Během noci, počínaje v době kolem 23. hodiny, se skupina armádních důstojníků velící více jak 1 000 vojáků pokouší ukradnout tuto nahrávku a zabránit tak jejímu odvysílání, to se jim však nepodaří, protože jsou přemoženi ochranou císařského paláce. Vůdce tohoto puče, který zabil velitele císařské gardy, páchá po tomto neúspěchu sebevraždu. Japonské rozhodnutí kapitulovat je sděleno Spojencům.

14. srpna 1945: Nad Japonskem - v posledním náletu války, během noci ze 14. na 15. srpna, provádějí americké bombardéry B-29 Superfortress úder na města Kumagaja a Isezaki severozápadně od Tokia a ropnou rafinerii Akita-Aradi. Osobní velení poslednímu strategickému náletu proti Japonsku je svěřeno generálovi Franku A. Armstrongovi, který velel strategickým vzdušným silám v Evropě a osobně vedl první americký strategický nálet z Anglie v srpnu 1942. Jeho osobou bude inspirována hlavní postava v románu a filmu Twelve O´Clock High (Přímo nad hlavou), kde ji ztvárí herec Gegory Peck.

14. srpna 1945: Japonsko - sovětské jednotky pokračují v obsazování jižní poloviny ostrova Sachalin a Kurilských ostrovů.

14. srpna 1945: Čína - sovětské jednotky rozdrtily japonskou Kuantungskou armádu a pronikají od 160 do 400 kilometrů do nitra Mandžuska, kde obsazují řadu měst.

14. srpna 1945: Washington - americký úřad pro válečnou produkci (The American War Production Board) ruší všechny restrikce týkající se výroby automobilů v USA. Mezitím je generál Douglas MacArthur jmenován nejvyšším spojeneckým velitelem, aby přijal japonskou kapitulaci. Je nařízeno neprodlené přerušení nepřátelských aktivit a Japonsku je nařízeno okamžitě ukončit boje všech svých jednotek na všech frontách.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 13.8.2019 04:58  11982
13.08.
13. srpna 1937: Čína - nedaleko Šanghaje se vyloďuje 10 000 japonských vojáků a začíná bitva o město trvající 92 dní.

13. srpna 1941: Čína - po týdnu Japonci zaznamenávají 40 náletů provedených na město Čchung-čching.

13. srpna 1942: Japonsko - je schválen zákon o nepřátelských letcích, který stanovuje, že spojenečtí příslušníci leteckého personálu, kteří bombardovali nevojenské cíle v Pacifiku, budou souzeni. Prvními souzenými budou američtí letci zajatí během Doolittlova náletu. V praxi nebude při těchto tribunálech uznáváno právo na obranu a nebude se hledět na nedostatek důkazů.

13. srpna 1943: Nad ostrovem Borneo - americká 5. letecká armáda útočí 380 letadly ze základen v Austrálii na ropná pole v Balikpapanu.

13. srpna 1945: Washington - japonské kapitulační dokumenty odsouhlasené prezidentem Trumanem jsou zaslány generálovi MacArthurovi.

13. srpna 1945: Japonsko - v domácích vodách sestřeluje posádka japonské ponorky I-504 americký bombardér B-25 Mitchell. Jedná se o bizarní událost, neboť posledního sestřelu spojeneckého letounu plavidlem Osy celé druhé světové války dosahuje italská obsluha, která na tomto plavidle slouží v řadách již třetího poraženého námořnictva. Jedná se totiž původně o italskou ponorku Torelli, kterou po kapitulaci Itálie zařadila i s částí posádky do svého stavu Kriegsmarine a následně ji po kapitulaci Německa předala Japoncům.

13. srpna 1945: Korea - americký pilot nadporučík Perdomo se ve své stíhačce P-47N stává posledním leteckým esem druhé světové války, když nad korejským poloostrovem během pěti minut sestřeluje čtyř japonské stíhačky Ki-84 a jeden průzkumný letoun.

13. srpna 1945: Nad Japonskem - kolem 1 600 amerických letadel přelétá nad Tokiem a dalšími japonskými velkými městy a shazují milióny letáků vysvětlující situaci, které bylo dosaženo jednáními o kapitulaci, a poměry v Japonsku. Většina japonských "jestřábů" (příznivců agresivní válečné politiky) stále odmítá uznat porážku. Japonský podporučík Saburo Sakai, jednooký stíhač, stíhací eso (s 64 vítězstvími) sestřeluje během noci (13. - 14. srpna) nedaleko Tokia bombardér B-29.

13. srpna 1945: Japonsko - tokijský rozhlas oznamuje, že Japonsko bude kapitulovat.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 12.8.2019 04:58  11981
12.08.
12. srpna 1941: Washington - Po značné debatě Sněmovna reprezentantů schvaluje rozšíření periody branné povinnosti z jednoho roku na třicet měsíců (a obdobně je navýšena služba v Národní gardě). Zákon je schválen v poměru hlasů 203 ku 202, takže by bylo nesprávné předpokládat, že v této době silně převažuje americké politické mínění ve prospěch agresivnější mezinárodní politiky.

12. srpna 1941: Newfoundland - Churchill a Roosevelt ukončují své setkání v zátoce Placentia. Je odsouhlaseno, že bude Japoncům posláno silné varování a je zřejmé, že Amerika téměř jistě vstoupí do války, pokud Japonsko napadne Brity nebo Holanďany ovládaná území na Dálném východě nebo v Malajsii. Rovněž je poslána zpráva Stalinovi, ve které je navrženo setkání v Moskvě. Setkání v Newfoundlandu je většinou spojováno s dohodou později nazývanou jako Atlantická charta. Jde o prohlášení principiálně určující politiku Británie a Spojených států a nesoucí poselství, že všechny země mají právo na uspořádání svobodných voleb a na nezávislost co se týče zahraničního tlaku. Tato konference rovněž dala britským a americkým štábům příležitost se navzájem poznat a spolupracovat.

12. srpna 1942: Nové Hebridy - velký počet amerických jednotek je vyloděn na ostrově Espiritu Santo (v překladu Duch svatý), aby vybudovaly zásobovací základnu pro tažení na Guadalcanalu.

12. srpna 1942: Nová Guinea - silný japonský sbor se vyloďuje ve vesnici Buna. V reakci na to postupují k této vesnici australské jednotky.

12. srpna 1945: Čína - sovětský 1. Dálněvýchodní (nebo i Dálnovýchodní) front pokračuje v ofenzivních operacích i v obtížném horském a lesnatém terénu. Dobyta jsou města Mučang a Kunčung.

12. srpna 1945: Korea - Rudá armáda postupující z oblasti kolem Vladivostoku proniká ze severu na Korejský poloostrov. Vyloďující se části sovětské Tichomořské floty obsazují na severu přístavy Juki a Rašin.

12. srpna 1945: Čína - Čchung-čching, čínsko-americký hlavní štáb odvolává operace proti městům Fort Bayard, Hong Kong a Canton, ve světle blízké kapitulace Japonska.

12. srpna 1945: Nad Japonskem - bombardéry B-29 Superfortress pokračují v útocích na své cíle.

12. srpna 1945: Ostrovy Rjúkjú (ostrovy Nansei) - u ostrova Okinawa je japonským torpédovým bombardérem poškozena americká bitevní loď USS Pennsylvania. Mezitím americký torpédoborec Thomas F. Nickel a vyloďovací plavidlo Oak Hill čelí bez úhony neúspěšnému útoku japonské ponorky.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 11.8.2019 04:58  11980
11.08.
11. srpna 1941: Newfoundland - Churchill a Roosevelt pokračují v jednáních v zátoce Placentia. Oba jsou doprovázeni svými vojenskými štáby. Diskuse se týkají situace v Evropě a na Dálném východě.

11. srpna 1942: Nová Guinea - Japonci obsazují z rukou Australanů Deniki na Kokodské stezce. Australské jednotky jsou donuceny k 8 km ústupu směrem k přechodu Templeton nedaleko vrcholu této stezky.

11. srpna 1942: Spojené státy - do amerických kin je uveden nový film Wake Island ztvárňující obranné boje americké námořní pěchoty před japonskými invazními silami v prosinci 1941. Film bude později nominován na Oskara za nejlepší hraný film.

11. srpna 1945: Washington - americký ministr zahraničí, James Byrnes, reaguje na japonskou nabídku kapitulace s tím, že odmítá jakýkoli kompromis co se týče požadavku na bezpodmínečnou kapitulaci. Poznamenává, že spojenecká představa bezpodmínečné kapitulace je taková, že císař bude "podléhat" nejvyššímu velení spojeneckých sil a forma příští vlády bude odrazem "vůle japonského lidu".

11. srpna 1945: Filipíny - ostrov Mindanao, americké operace na "vyčištění" oblasti jsou dokončeny.

11. srpna 1945: Manila - generál MacArthur prohlašuje, že použití atomové bomby bylo zbytečné, jelikož by Japonci stejně kapitulovali.

11. srpna 1945: Japonsko - sovětský 2. Dálněvýchodní (či také Dálnovýchodní) front a Tichomořská flota zahajuje okupování jižní části ostrova Sachalin.
minduton Minduton Kdysi jsem i něco málo - zkusil napsat... 10.8.2019 14:25  11979
Simulace střetnutí USS IOWA vs IJN YAMATO
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 10.8.2019 04:58  11978
10.08.
10. srpna 1941: Newfoundland - Churchill a Roosevelt pokračují v jednáních v zátoce Placentia. Oba jsou doprovázeni svými vojenskými štáby. Diskuse se týkají situace v Evropě a na Dálném východě.

10. srpna 1942: Šalomounovy ostrovy - americká ponorka USS S-44 potápí japonský těžký křižník Kako, který se vrací z bitvy u ostrova Savo do Rabaulu.

10. srpna 1944: Mariany - ostrov Guam, americké jednotky zajišťují ostrov. Nevýznamné skupiny Japonců pokračují v odporu. Americké ztráty činí 7 000 včetně 1 300 zabitých vojáků. Je zajato pouze 100 japonských vojáků z posádky, kterou odhadem tvořilo 10 000 mužů.

10. srpna 1944: Nizozemská Východní Indie - americké bombardéry B-29 startující z Cejlonu zaminovávají přístupy k rafinériím Palembang. Délkou 6 000 km se jedná o jednu z nejdelších misí tohoto druhu.

10. srpna 1945: Tokio - vláda Japonska oznamuje, že Spojencům zaslala zprávu kde přijímá podmínky Postupimské deklarace a kde uvádí, že "nepřichází v úvahu jakýkoliv požadavek, který by ohrožoval privilegia císaře jako svrchovaného panovníka".

10. srpna 1945: Mongolsko - Ulánbátar, mongolská vláda vyhlašuje Japonsku válku, více než 24 hodin poté, co mongolská vojska po boku Sovětů překročila hranice Japonci okupované Číny.

10. srpna 1945: Nad Japonskem - americké letectvo útočí na strategické cíle na Honšú. V úsilí zničit japonské letectvo se přesouvají americké a britské letadlové lodě k severní části Honšú a jejich letadla útočí v řadě po sobě následujících vln. Celkem Spojenci ztrácejí 34 letadla, zatímco je hlášena ztráta 397 a poškození 320 japonských letadel.

10. srpna 1945: Čína - od vyhlášení války Japonsku postoupila Rudá armáda 192 km do nitra státu Mandžukuo (česky také Mančukuo).
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 9.8.2019 04:58  11977
09.08.
9. srpna 1941: Newfoundland - Churchill a Roosevelt zahajují jednání v zátoce Placentia. Oba jsou doprovázeni svými vojenskými štáby. Diskuse se týkají situace v Evropě a na Dálném východě.

9. srpna 1942: Šalomounovy ostrovy - pod rouškou noční tmy vplouvá do průlivu Sealark, mezi ostrovy Savo a Guadalcanal, japonské uskupení křižníků pod velením admirála Mikawy. Hlídkující americké a australské křižníky pod velením admirála Crutchleye mají však pro boj v noci jak malé zkušenosti, tak nedostatečné vybavení, proto ve střetu známém jako bitva u ostrova Savo utrpí největší pořážku v dějinách US Navy, kdy ztrácí čtyři křižníky a nepotápí žádnou japonskou loď. Průliv Sealark je později přejmenován na Průliv se železným dnem (Ironbottom Sound), pro množství potopených lodí spočívajících na jeho dně. Americké nákladní lodě vykládající zásoby jednotkám vyloděným na Guadalcanalu u Lunžského výběžku nejsou napadeny (Japonci se ještě v noci snaží dostat z dosahu letadel amerických letadlových lodí, o kterých netuší, že je Američané odveleli), nicméně je jim nařízeno stažení kvůli hrozbě napadení, a tak je americká 1. divize námořní pěchoty opuštěna s nedostatkem těžkého vybavení a pouze s polovinou vyložených zásob.

9. srpna 1945: Čína - na severu sovětské jednotky zahajují 10 minut po půlnoci ofenzívu proti japonské armádě okupující Mandžusko, s loutkovým státem Mandžukuo (česky také Mančukuo). Sověti pro tuto operaci shromáždili 1 500 000 vojáků ve třech armádních skupinách: 1. Dálněvýchodní front, 2. Dálněvýchodní front a Zabajkalský front. Tyto armádní skupiny jsou vybaveny 3 900 letadly, 5 500 tanky a 26 000 děly. O 1 000 000 mužů tak převyšují počtem špatně vybavenou japonskou Kuantungskou armádu (Jamada), která má nedostatek obrněnců, dělostřelectva a letectva. Japonská obrana je rychle přemožena. Mezitím jsou shozeni čínští parašutisté na železniční trať Kanton-Hankou.

9. srpna 1945: Nad Japonskem - druhá atomová bomba (přezdívaná "Fat Man") je shozena, díky oblačnosti nad primárním cílem, městem Kukura, na přístav Nagasaki ze speciálně upraveného bombardéru B-29 pojmenovaném "Bock´s Car" a pilotovaném majorem Charlesem Sweeneyem. Jde o bombu s jednotkou plutoniového štěpení podobné té, která byla testována v Alamagordo, v Novém Mexiku. Bomba váží kolem 4,5 tuny a její exploze odpovídá výbuchu kolem 20 000 tun TNT. Při tomto útoku dohromady nakonec umírá kolem 40 000 Japonců a 60 000 je jich zraněno.

9. srpna 1945: Tokio - japonský premiér Suzuki konstatuje, že vstup SSSR do války "činí pokračování ve válce nemožným". K půlnoci svolává císař Hirohito Nejvyšší radu a pokouší se přimět armádní čelní představitele, aby přijali navrhovanou kapitulaci. Kolem 03.00 hodin toto setkání končí, aniž by bylo cokoli rozhodnuto, krom toho, že zaznívaly opatrné návrhy na možnost vyjednávat mír prostřednictvím Švédska a Švýcarska.

9. srpna 1945: Japonsko - americké a britské bitevní lodě ostřelují město Kamaiši, soustředí se na ocelářské zpracovatelské závody.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 8.8.2019 04:58  11976
08.08.
8. srpna 1941: Čína - japonské letecké síly zahajují týden náletů na město Čchung-čching. Do 13. srpna je provedeno celkem 40 náletů.

8. srpna 1942: Šalomounovy ostrovy - vyloděním zbytku první vlny amerických jednotek pokračuje invaze na Guadalcanal. V rychlém postupu do vnitrozemí obsazují netknuté japonské letiště a přejmenovávají ho na Henderson Field. Mise na ostrovy Tulagi a Gavutu jsou dokončeny a tyto ostrovy obsazeny. Kvůli japonským leteckým a ponorkovým útokům se admirál Fletcher rozhoduje stáhnout své letadlové lodě, nechávajíc křižníky a transportní lodě nedaleko ostrova. Tato akce je pravděpodobně chybou.

8. srpna 1943: Šalomounovy ostrovy - boje na Nové Georgii pokračují. Americké jednotky se pokoušejí zabránit dalším japonským evakuacím z ostrova Kolombangara.

8. srpna 1944: Mariany - ostrov Guam, americké jednotky porážejí odpor na hoře Santa Rosa. Zbytek japonské posádky je donucen k ústupu na severní konec ostrova.

8. srpna 1945: Moskva - Sovětský svaz vyhlašuje od půlnoci (9. srpna) válku Japonsku, odvolávaje se na to, že Japonsko nedokázalo pozitivně reagovat na Postupimskou deklaraci. Komisař Molotov konstatuje, že SSSR vyhlásilo válku, protože Japonsko je jedinou velkou mocností bránící míru. Poukazuje na to, že bylo v zájmu Sovětského svazu zkrátit dobu války a přinést světu mír a proto Sovětský svaz souhlasil se spojeneckým požadavkem vzneseným na Postupimské konferenci, aby se Sovětský svaz zapojil do války proti Japonsku. Mimoto Molotov konstatuje, že byli Sověti požádáni, aby dělali Japoncům prostředníka, ale tento návrh ztratil všechna opodstatnění, když Japonci odmítli podstoupit bezpodmínečnou kapitulaci.

8. srpna 1945: Tokio - Japonská válečná rada souhlasí, pozdě v noci, že by měla přijmout Postupimskou deklaraci, pokud bude zachována monarchie. Některé námitky z armády jsou zamítnuty samotným císařem.

8. srpna 1945: Washington - prezident Truman v rozhlasovém projevu hrozí Japonsku destrukcí atomovými bombami. Během dne Truman rovněž podepisuje Chartu Spojených národů, čímž se USA stává první zemí, která ratifikuje svůj původní podpis.

8. srpna 1945: Filipínské moře - přeživší z těžkého křižníku USS Indianapolis jsou zachráněni. Z 1 196 naloděných mužů posádky této lodi jich přežívá pouze 316.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 7.8.2019 04:58  11975
07.08.
7. srpna 1941: Washington - po značné debatě senát schvaluje rozšíření periody branné povinnosti z jednoho roku na třicet měsíců (a obdobně je navýšena služba v Národní gardě).

7. srpna 1942: Šalomounovy ostrovy - první vylodění na Guadalcanalu. Taktický svaz tří letadlových lodí a podpůrných plavidel amerického námořnictva pod velením admirála Fletchera, výsadkový sbor pod velením admirála Turnera a 1. divize námořní pěchoty generála Vandergrifta se vyloďují na Guadalcanalu. Menší jednotky se také vyloďují na ostrovech Tulagi a Gavutu. Zpočátku tato vylodění naráží jen na malý odpor.

7. srpna 1942: Aleuty - americké taktické uskupení ostřeluje Japonci držený ostrov Kiska.

7. srpna 1944: Mariany - ostrov Guam, útoky amerických jednotek na japonské pozice probíhají na celé frontě.

7. srpna 1945: Japonsko - japonský rozhlas odsuzuje atomové bombardování Hirošimy a kritizuje Spojené státy, první zemi, která použila tuto novou zbraň, jako "ničitele lidstva a co se týče sociální spravedlnosti jako veřejného nepřítele číslo jedna". Mezitím probíhá první let proudového bombardéru Nakadžima J9N Kikka (česky: Pomerančový květ). Provedení tohoto letadla vychází z německého proudového letadla Me 262.

7. srpna 1945: Nad Japonskem - více než 200 bombardérů B-29 provádí nálet na města Jahata, Tokio, Kukujama.

7. srpna 1945: Barma - britské jednotky narážejí na odhodlaný odpor japonských jednotek v zatopené oblasti mezi městem Myitkyo a starým kanálem řeky Sittang.

7. srpna 1945: Filipíny - ostrov Luzon, v rámci příprav na nadcházející invazi do Japonska se setkávají důstojníci hlavního štábu americké 1. armády.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 6.8.2019 04:58  11974
06.08.
6. srpna 1941: Tokio - Konoeho vláda předkládá Spojeným státům návrhy obsahující ústupky v Číně a Indočíně a požaduje na oplátku ukončení zmrazení japonských aktiv. Tyto návrhy nejsou Spojenými státy akceptovány, a když jsou Japonci o tomto odmítnutí spraveni, navrhují jednání mezi Konoem a Rooseveltem ohledně záležitostí, které jsou v sázce.

6. srpna 1943: Šalomounovy ostrovy - v zálivu Vela dochází ke střetu mezi 6 americkými torpédoborci a 4 japonskými torpédoborci převážejícími vojáky a zásoby na ostrov Kolombangara. Tři z japonských plavidel jsou potopena - Araši, Hagikaze and Kawakaze. Torpédoborec Araši se proslavil v bitvě u Midway, kdy po útoku na ponorku USS Nautilus ve snaze dohonit hlavní japonský svaz svou širokou brázdou nasměroval americké bombardéry přímo k japonským letadlovým lodím.

6. srpna 1944: Mariany - ostrov Guam, během japonského protiútoku má pluk americké 77. divize těžké ztráty.

6. srpna 1945: Nad Japonskem - kolem 09.30 hodin je shozena první atomová bomba (přezdívaná "Litlle Boy"), na město Hirošima ze speciálně upraveného bombardéru B-29 (americké 12. armády konkrétně z uskupení: 509th Composite Group) pilotovaného plukovníkem Paulem Tibbetsem. Toto letadlo je pojmenováno po jeho matce Enola Gay. Bomba je zbraní uranového štěpení a odpovídá použití 20 000 tun TNT. Šedesát procent města je zničeno silným výbuchem a následným nekontrolovatelným požárem. Umírá kolem 80 000 Japonců (respektive, sedmina obětí jsou nuceně nasazení Korejci). Mnoho dalších je vážně popáleno a další později onemocní v důsledku vystavení se radiaci. Nejde o nejvíce zničující nálet války, ale hospodárnost tkvící ve vyslání pouze jednoho letadla na zničení jednoho velkého města ukazuje jedinečně na úplnou změnu ve vojenském a politickém myšlení, která započala. Mezitím probíhají další americké nálety na města Tarmuizu, Kagošima a Miyakonoju.

6. srpna 1945: Mariany - ostrov Guam, britský admirál Fraser, velící britské Tichomořské flotě, předává americkému admirálovi Nimitzovi Řád lázně (v češtině též Bathský řád).

6. srpna 1945: Ostrov Wake - na japonské pozice útočí americká letadlová loď Intrepid.

6. srpna 1945: Spojené státy - major Richard Ira Bong, nejúspěšnější letecké eso amerického letectva, který v průběhu druhé světové války sestřelil 40 japonských letadel, ve svých 24 letech umírá při testovacím letu na zkušebním proudovém letadle P-80.

6. srpna 1945: Nizozemská východní Indie (okupovaná) - nedaleko Bali je japonským letectvem potopena ponorka USS Bullhead (SS-332). Stává se posledním americkým válečným plavidlem potopeným nepřítelem za druhé světové války.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 5.8.2019 04:58  11973
05.08.
5. srpna 1944: Austrálie - během noci se japonští váleční zajatci pokoušejí o masový útěk ze zajateckého tábora Cowra v Novém Jižním Walesu (anglicky New South Wales). Celkem jsou zabiti 231 Japonec a 3 dozorci.

5. srpna 1945: Mariany - ostrov Tinian, v noci z 5. na 6. srpna kolem 02.10 hodin vzlétá k Japonsku sedm amerických letadel. Jedno z nich je speciálně upravený bombardér B-29 Superfortress --mající přezdívku Enola Gay-- s atomovou bombu "Little Boy" na palubě a směruje k Hirošimě.

5. srpna 1945: Nad Japonskem - letadla z americké 5. a 7. armády se základnou na Okinawě útočí na město Tarumizu na jihu. Na tomto náletu se podílí kolem 325 letadel. Na dalších 12 japonských velkých měst jsou z bombardérů B-29 shozeny letáky, varující před přicházejícími nálety. Během noci americké bombardéry provádí nálety na města Imabari, Ube, Majobaši, Sága, Nišinomija a Mikage, naplňují tak varování obsažená ve shozených letácích.

5. srpna 1945: Čína - čínská 13. armáda obsazuje město Tančuk. Čínská 58. divize osvobozuje město Čchang-čchun.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 4.8.2019 04:58  11972
04.08.
4. srpna 1943: Šalomounovy ostrovy - Nová Georgie, Američané obsazují Mundu a letiště.

4. srpna 1944: Barma - britská 2. divize (součást britského 33. sboru) obsazuje město Tamu.

4. srpna 1944: Boninské ostrovy - uskupení z taktického svazu Task Force 38 (admirál Clark) útočí na japonské pozice na ostrovech Čičidžima a Iwodžima a způsobuje citelné škody.

4. srpna 1945: Nad Japonskem - americké letectvo shazuje letáky varující před nálety na 12 dalších velkých měst.

4. srpna 1945: Barma - britské jednotky v oblasti na dolním toku řeky Sittang (dnešní a český název: Sistaun) vypuzují Japonce z železnice v oblasti zálivu Martaban v Abya, severovýchodně od pohoří Pegu.

4. srpna 1945: Singapur - japonští dozorci popravují sedm zajatých amerických letců.

4. srpna 1945: Velké Sundy - americké bombardéry útočí na japonské pozice ve městě Surabaya na Jávě.

4. srpna 1945: Washington - oblast spadající pod velení generála MacArthura je rozšířena a zahrnuje ostrovy Rjúkjú (neboli Nansei), jižně od ostrova Kjúšú.

[ 6086 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt