Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Lopuch, server nejen
pro botaniky

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub 2. světová válka [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Politika) moderuje Hartmann.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 18:46
Nejrozsáhlejší konflikt v dějinách lidstva. Mohl proběhnout a dopadnout jinak? Jak k němu vlastně lidstvo došlo?

Bonus klubu od Alfiho - Seznam dokumentárních PDF(16.1.21) ZDE.
Seznam nikde nešířit!!! Je to pouze pro členy tohoto klubu!!! Pokud něco sháníte, pište mi do pošty.


CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWII CHRONOLOGY - v tomto klubu ve starších příspěvcích
CHRONOLOGIE PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWI CHRONOLOGY - právě probíhá

CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY (PACIFIK) - WWII CHRONOLOGY (PACIFIC) - právě probíhá včetně odborné a jazykové korektury za účasti členů tohoto klubu, prosíme o spolupráci všechny čtenáře a přispěvatele. Díky předem

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: xlhlhbe
[ 6969 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 26.10.2021 05:58  13154
26.10.
26. října 1939: Spojené státy - v předvečer senátního hlasování týkajícího se pozměnění Zákona o neutralitě (Neutrality Act), pronáší prezident Roosevelt v neformálním rozhovoru: "v Kongresu a mimo něj slýcháme řečníky a komentátory a další, jak se bijí do prsou, když vystupují proti posílání synů amerických matek do boje na evropská válčiště. To neváhám označit jako nejhorší falešnost současné historie. Je to záměrný nástroj pomyslného strašáka."

26. října 1942: Šalomounovy ostrovy - Bitva u ostrovů Santa Cruz. Oboje, americké i japonské síly zahajují kampaň za svítání. O dvě hodiny později japonský útok zastihuje a vážně poškozuje letadlovou loď USS Hornet (CV-8). Oba útoky byly spuštěny na samé hraně doletu a Japonci mají výhodu, že jejich dolet je větší. V okamžiku, kdy americká letadla objevují část japonských sil, jim nezbývá dost paliva k organizovanému útoku, nicméně je poškozen křižník Čikuma patřící k předvoji, kterému velí admirál Abe. Zbývající letadla útočí na letadlovou loď Šókaku a vážně ji poškozují. Ve druhé vlně japonských útoků je vážně poškozena letadlová loď USS Enterprise (CV-6), ale mnoho letadel je sestřeleno protiletadlovými děly bitevní lodě USS South Dakota (BB-57). Třetí vlnu japonských letadel z lodi Džunjó potkává podobný osud. Ačkoli je Enterprise provozuschopná, rozhoduje se admirál Kinkaid stáhnout. Za vítěze bitvy jsou pokládáni Japonci. Poškozená Enterprise je nyní jedinou americkou letadlovou lodí v Pacifiku. Nicméně, vítězství je draze zaplaceno pro opakované ztráty japonských leteckých posádek, které jsou vysoké a ztráta letadel snižuje efektivitu nepoškozené letadlové lodě Zuikaku na nulu. Ztráty letadel a posádek rovněž znamenají, že nelze podniknout žádný útok na Hendersonovo letiště.

26. října 1943: Nová Guinea - japonské síly v oblasti Finschhafenu, kterou mají pod kontrolou Australané, se stahují k Sattelbergu.

26. října 1943: Washington - Prezident USA Roosevelt vydává Prezidentskou proklamaci 2597, která rozšiřuje povolání k odvodu na americké obyvatele mimo území 48 členských států. Všichni Američané ve věku 18-44 let, kteří žijí na území Aljašky, Havaje nebo na Portoriku, se musí zaregistrovat před koncem roku.

26. října 1943: Turecko - na německou ambasádu v Ankaře se dostavuje Elyesa Bazna, komorník na britském velvyslanectví v Turecku, a nabízí za úplatu fotokopie britských tajných vojenských dokumentů. Vzápětí se stává pod krycím jménen Cicero špiónem německého Sicherheitsdienstu a bude Němce zásobovat nejtajnějšími informacemi o záměrech Spojenců.

26. října 1944: Filipíny - na pevnině, ostrov Leyte, jednotky amerického XXIV. sboru neúspěšně útočí na japonské pozice na vyvýšenině (kopci, pahorku) Catmon, severně od Dulagu. Obránci po bitvě ustupují. Japonské posily doráží do Ormocu. Na moři, Američané pokračují v leteckých útocích, které mají za cíl dotírat na stahující se japonské eskadry. Jsou potopeny tři japonské křižníky Noširo, Abukuma a Kinu a torpédoborec Hajašimo. Nad ostrovem Minodro je Hellcaty od VF-14 z letadlové lodě USS Wasp (CV-18) sestřelen transportní letoun Ki-49. V troskách letounu umírá Hirojoši Nišizawa, nejlepší japonské stíhací eso války, který byl na palubě jako pasažér.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 25.10.2021 05:58  13153
25.10.
25. října 1941: Británie - britská bitevní loď HMS Prince of Wales, vezoucí admirála Phillipse, pluje na Dálný východ. Admirál převezme velení nad novou britskou Dálnovýchodní flotilou vytvořenou právě kolem lodi Prince of Wales.

25. října 1942: Šalomounovy ostrovy - Guadalcanal, japonská armáda se znovu pokouší o útoky na jižní perimetr amerických pozic, na Krvavý hřeben. S velkým úsilím a těžkými ztrátami je odražena, na čemž má velkou zásluhu kulometná četa seržanta Johna Basilona, který bude za akci na Krvavém hřebenu vyznamenán Medailí cti. Mezitím japonské námořnictvo podniká hlavní operaci na podporu ofenzívy na Guadalcanalu. Japonci mají čtyři bitevní lodě a letadlové lodě Šókaku, Zuikaku, Zuihó a Džunjó a další velký počet křižníků a torpédoborců. Letadlové lodě nesou letadla pro jejich využití na přistávací a vzletové dráze Henderson Field poté, co jej Japonci dobudou. Informace o tomto záměru přivádí tyto letadlové lodě blízko k souostroví. Američané mají v oblasti dvě letadlové lodě, Hornet (CV-8) a Enterprise (CV-6) s doprovodem bitevní lodě South Dakota (BB-57), která poskytuje protiletadlové krytí. Japonci rozdělují své síly v této operaci do čtyř skupin. Početně je množství letadel podobné, japonských 212, amerických 171. Američané zjišťují polohu japonských sil jako první a zahajují útok, vyslaná letadla však japonské lodě nenachází. U ostrova Savo je po opakovaných náletech skupinami letounů SBD, P-39, F4F a B-17 potopen japonský lehký křižník Jura z uskupení, které vzdává úkol přímo ostřelovat Guadalcanal.

25. října 1942: Hong Kong - skupina 12 bombardérů B-25 krytých 7 stíhačkami P-40 zasahuje doky v Kowloonu. Všech 21 zasahujících japonských stíhaček je prakticky zničeno, ale daří se jim sestřelit jednu stíhačku a jeden bombardér. Jedná se o první ztrátu amerického leteckého uskupení CATF (China Air Task Force).

25. října 1944: Filipíny - na pevnině, 1. jízdní divize pokračuje v postupu na severovýchodním pobřeží Leyte. Další jednotky amerického X. a XXIV. sboru, na jihu, jsou neaktivní kvůli nedostatku zásob. Na moři, japonský Jižní svaz (Nišimura) a 2. úderný svaz (Šima) se střetávají s americkými silami pod velením admirála Oldendorfa, které blokují úžinu Surigao. Po utržených ztrátách se Japonci stahují. Střední svaz (Kurita) proplouvá úžinou San Bernardino a střetává se v bitvě u ostrova Samar s americkou Task Unit 77.4.3 ("Taffy 3", Sprague), která je v době, kdy se pokouší ustoupit, posílena letadly z TU 77.4.2 ("Taffy 2"). Střední svaz zaznamenává určité úspěchy i ztráty a admirál Kurita se rozhoduje stáhnout, protože mimořádná urputnost a bojovnost Taffy ho vede k mylné domněnce, že útočící letadla patří k americké US Task Force 38. Zatímco se Střední svaz obrací k ústupu, je TU 77.4.3 napadena útoky kamikaze, které zasahují 4 eskortní letadlové lodě (z toho St. Lo se později potopí). Jedná se o první zaznamenané významné útoky kamikaze. Ve stejnou dobu je útoky kamikaze také napadena TU 77.4.1 ("Taffy 1"). Mezitím je Severní svaz (Ozawa) napaden TF 38. Pouze hybridní letadlové lodě (Ise a Hjúga) přečkají den, přičemž japonská letadlová loď Čijoda se stává největším plavidlem druhé světové války, které jde ke dnu s celou posádkou (1.470 mrtvých). Během střetu se dvě skupiny TF 38 obrací, aby napadly Střední svaz, ale nedaří se jim připlout včas. Americký torpédoborec USS Johnston (DD-557), který se po statečném boji potopil v bitvě u ostrova Samar, bude v roce 2019 nalezen na mořském dně v hloubce 6.220 m, což něj činí nejhlouběji spočívající známý vrak v historii.

25. října 1945: Švédsko - skotský lékař Alexander Fleming, britský chemik Ernst Chain a australský biochemik Howard Florey získávají Nobelovu cenu za medicínu, a to za objev penicilinu a jeho účinku u různých infekčních onemocnění. Zatímco Alexander Fleming učinil první objev penicilinu, teprve druzí dva vědci dokázali tuto látku izolovat, klinicky vyzkoušet a prosadit ji k masivnímu praktickému použití. Již za války zachránil penicilin miliony životů a pomohl zredukovat do té doby velkou logistickou zátěž armád, kterou představovali vojáci nakažení pohlavními nemocemi - syfilidou a kapavkou.
hartmann Hartmann 5T Modráskové - Panzer General developer 24.10.2021 12:39 - Pošta (21:08) 13152
Sopečná činnost vulkánu Suribači na ostrově Iwodžima způsobuje zdvihání mořského dna v okolí ostrova a vynáší s ním na povrch lodě potopené zde za druhé světové války.

eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 24.10.2021 05:58  13151
24.10.
24. října 1933: Spojené státy - v kalifornských vodách u Point Sur je v mlze při srážce s britskou nákladní lodí Silver Palm vážně poškozen těžký křižník USS Chicago (CA-29).

24. října 1942: Šalomounovy ostrovy - Guadalcanal, intenzivní boje pokračují zvláště poté, co japonská ofenzíva zaznamenává určitý úspěch v sekundárních operacích majících za cíl infiltrovat levé křídlo amerických pozic. Hlavní operace proti jižní části amerického perimetru na Krvavém hřebenu začíná za soumraku a pokračuje během noci. Je s těžkými ztrátami odražena.

24. října 1942: Británie - v loděnici Harland and Wolff v Belfastu je založen kýl největší britské letadlové lodě Audacious stejnojmenné třídy. Kvůli přehodnocení stavebního programu letadlových lodí a změnách v projektu však bude dostavěna až dlouho po válce a do služby vstoupí pod jménem HMS Eagle.

24. října 1943: Bismarckovo souostroví - spojenecká letadla útočí podruhé během dvou dnů na Rabaul na ostrově Nová Británie. Během těchto útoků je potopen japonský torpédoborec Močizuki a pět obchodních lodí.

24. října 1944: Washington - velení China-Burma-India Theater je po odvolání generála Stilwella rozděleno na velení India-Burma Theater (generál Sultan) a velení China Theater (generál Wedemeyer), zbylé pravomoci přebírá zástupce vrchního velitele SEACu generál Wheeler. (pozn. Theater = operační oblast)

24. října 1944: Filipíny - na pevnině, jednotky 1. jízdní divize se vyloďují na Samaru. Pokračují boje na Leyte. Na moři, japonská letadla se základnou na Luzonu útočí na americkou Task Group 38.3 (Sherman) a potápějí lehkou letadlovou loď Princeton. Japonský Střední svaz (Kurita) je odhalen průzkumnými letouny z US Task Group 38.2 a je napaden v průběhu dne všemi letadlovými skupinami. Japonská bitevní loď Musaši je potopena a jeden z křižníků je poškozen a obrací se zpět. Během dne se Střední svaz obrací a stahuje. Japonský Jižní svaz (Nišimura) je rovněž objeven, ale americké letecké údery nezpůsobují významné škody. Admirál Oldendorf shromažďuje síly v úžině Surigao, aby Jižní svaz blokoval. Mezitím Severní svaz (Ozawa) lokalizuje TG38.2 a zahajuje letecké údery. Japonská letadla nenachází své cíle a přistávají na Luzonu. Koncem dne shromažďuje admirál Halsey (velící americké 3. flotile) své letadlové a bitevní lodě k útoku na Severní svaz a nechává admirála Oldendorfa, aby se věnoval obraně proti Jižnímu svazu. Během noci Střední svaz obrací kurs.

24. října 1944: Tchajwanský průliv - americká ponorka USS Tang (SS-306) kapitána Richarda O´Kane, tou dobou co do zlikvidované tonáže nejúspěšnější plavidlo US Navy, při útoku na japonský konvoj potápí dvě transportní lodě a torpédoborec, avšak poslední její vypálené torpédo selhává, opisuje oblouk a zásahem potápí samotnou ponorku. Po dosednutí na dno v šedesátimetrové hloubce se za dramatických okolností daří několika mužům použitím nouzové komory z ponorky uniknout a vyplavat na hadinu, což z této události dělá jeden z mála případů v celých dějinách ponorkového boje, kdy členové posádky zvládli vlastními silami přežít potopení svého plavidla.

24. října 1945: Spojené státy - v San Franciscu je založena Organizace spojených národů (OSN) na základě přijetí Charty OSN padesáti státy včetně ČSR a významné podpory Rockefellerova fondu. Nahrazuje Společnost národů, která jako garant kolektivní bezpečnosti a mírového řešení konfliktů neobstála. První Valné shromáždění OSN se bude konat 10. ledna 1946 v Londýně.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 23.10.2021 05:58  13150
23.10.
23. října 1942: Barma - mnoho z britských sil postoupilo ke Cox´s Bazaar a jejich čelní jednotky dosáhly Buthidaungu. Ty se střetávají s Japonci ustupujícími z Akjabu. Po krátkém střetnutí Japonci udrží svou pozici.

23. října 1942: Šalomounovy ostrovy - Guadalcanal, japonské uskupení gmj. Sumijošiho se silnými jednotkami tanků a pěchoty útočí přes řeku Matanikau. Jsou s těžkými ztrátami odraženi a to především zásluhou efektivního amerického dělostřelectva.

23. října 1944: Japonsko - vzlétá první prototyp čtyřmotorového dálkového bombardovacího letounu Nakadžima G8N Renzan. Přestože poválečná americká komise zhodnotí bombardér jako lepší než B-17 či B-24 (nicméně horší než B-29), přichází toto letadlo pozdě a kvůli nedostaku materiálů a jiným prioritám se v červnu 1945 zastaví výroba při vyrobených pouhých 4 ks.

23. října 1943: Bismarckovo souostroví - spojenecká letadla napadají Rabaul v Nové Británii.

23. října 1944: Filipíny - Leyte, americká 1. jezdecká divize (součást amerického X. sboru) útočí severozápadně od Taclobanu. Napravo, obrněné síly, které se připojily k 7. divizi (součást amerického XXIV. sboru) obsazují Burauen. Na moři, japonský Střední svaz (Kurita) je u ostrova Palawan spatřen dvěma americkými ponorkami USS Darter (SS-227) a USS Dace (SS-247). Japonci ztrácí po útoku ponorek dva těžké křižníky Atago a Maja a poškozený těžký křižník Takao je v doprovodu dvou torpédoborců odeslán zpět na Borneo. Informace o zpozorování alarmuje tři skupiny Task Force 38 východně od Filipín. Ponorka Darter bude ztracena druhý den neštastným najetím na útes.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 22.10.2021 05:58  13149
22.10.
22. října 1939: Indie - Strana kongresu (nebo též Indický národní kongres) odmítá podporovat britské válečné úsilí a odsuzuje britský imperialismus.

22. října 1942: Nová Guinea - australské jednotky se vyloďují na ostrově Goodenough. Japonci z velké části ostrov po bitvě v zátoce Milne opustili.

22. října 1943: Londýn - generál Laycock se stává náčelníkem Velitelství kombinovaných operací, nahrazuje v této funkci admirála Mountbattena nedávno převeleného na Dálný východ.

22. října 1944: Severní Borneo - japonská flotila shromážděná v Bruneji vyplouvá směrem k Filipínám s cílem zničit americkou invazní flotilu. Střední svaz (admirál Kurita) zahrnuje 5 bitevních lodí (včetně lodí Jamato a Musaši), 12 křižníků a 15 torpédoborců. Jižní svaz (admirál Nišimura) zahrnuje 2 bitevní lodě, 1 křižník a 4 torpédoborce. To se má setkat s 2. úderným uskupením (admirál Šima) z Japonska.

22. října 1944: Filipíny - Leyte, oba americké sbory X. a XXIV. zaznamenávají postup. Americká 7. divize na pravém křídle se přibližuje k Abuyogu.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 21.10.2021 05:58  13148
21.10.
21. října 1942: Nová Guinea - australští vojáci bojující na Kokodské stezce postupují k hlavní japonské pozici u vesnice Eora. Generál MacArthur jim nařizuje zrychlit postup.

21. října 1942: Šalomounovy ostrovy - Guadalcanal, japonské síly, hlavně tvořené 2. pěší divizí pod velením generála Marujamy, nyní čítají 20 000 vojáků. Plán útoku na hlavní americké pozice počítá se souběžnými útoky, jedněmi provedenými severně mezi řekami Lunga a Tenaru a druhými útoky, které budou směřovat na americké západní výspy podél řeky Matanikau. Japonci postrádají přesné zpravodajské informace o počtech a rozmístění amerických vojáků. Ve vzdušném boji se stíhačkami F4F Wildcat je ve svém A6M Zero nad ostrovem sestřelen a zabit Tošio Óta, jedno z největších japonských stíhacích es.

21. října 1944: Palauské ostrovy - organizovaný japonský odpor na Angauru končí. Celkem je zabito 1 300 Japonců a 45 je zajato. Americké ztráty činí 265 zabitých a 1 335 zraněných. Americké těžké bombardéry operují z letiště. Japonské posádky na zbývajících ostrovech souostroví jsou zanechány izolované.

21. října 1944: Filipíny - Leyte, jednotky amerického XXIV. sboru obsazují letiště v Dulagu. Vesnice Tacloban je obsazena jednotkami amerického X. sboru. Americkým silám se nedaří propojit tato dvě předmostí. Lodě americké 7. flotily a jedna skupina americké Task Force 38 (součást americké 3. flotily) poskytují námořní a vzdušnou podporu pozemních bojů. Mezitím dvě skupiny TF38 zahajují letecké údery na cíle na Panay, Cebu, Negrosu a Masbate.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 20.10.2021 05:58  13147
20.10.
20. října 1939: Melbourne - premiér Robert Menzies oznamuje znovuzavedení povinného vojenského výcviku, pro vnitrostátní službu, v lednu 1940.

20. října 1942: Washington - Kongres Spojených států schvaluje největší federální daň v historii země. Ta v daňových výnosech přinese částku 6 881 000 000 $.

20. října 1943: Nová Guinea - australská 24. brigáda doráží do Finschhafenu, aby posílila místní australské jednotky a podílela se na eliminaci japonského odporu v oblasti.

20. října 1943: Bismarckovo souostroví - letadla z některých japonských letadlových lodí jsou přesunuta do Rabaulu na ostrově Nová Británie. Týká se to lodí Zuikaku, Šókaku, Zuihó, Džunjó, Hijó a Rjúdžó.

20. října 1944: Severní Borneo - japonské námořní síly se shromažďují k protiútoku na Filipíny v rámci operace Šó-go.

20. října 1944: Japonsko - flotila letadlových lodí, zahrnující 1 velkou a 3 lehké letadlové lodě, 2 hybridní letadlové lodě a další malé lodě, se plaví k Filipínám v rámci operace Šó-go. Všechny nosiče jsou téměř bez letadel a pilotů. Tyto síly, Severní svaz (admirál Ozawa), mají za úkol odlákat hlavní americké námořní síly operující u Filipín na severovýchodě. Mezitím 2. úderné uskupení (admirál Šima) vyplouvá se 3 křižníky a 7 torpédoborci.

20. října 1944: Filipíny - jednotky americké 6. armády (Krueger) se vyloďují na východním pobřeží Leyte. Jižně od Taclobanu se vyloďují 1. jezdecká a 24. pěší divize amerického X. sboru (Sibert). Okolo Dulagu se vyloďují 96. a 7. pěší divize amerického XXIV. sboru (Hodge). Celkem se vyloďuje 132 000 vojáků. Námořní podpora je realizována americkou 7. flotilou (admirál Kinkaid). Dodatečná námořní podpora je prováděna jednotkami americké 3. flotily (admirál Halsey). Doplňková vzdušná podpora je uskutečňována americkou 5. leteckou armádou. Bránící japonská 16. divize se za boje stahuje z předmostí do připravených pozic ve vnitrozemí, kde bude čekat na posily. Americké jednotky během dne obsazují letiště v Taclobanu, ale nedaří se jim předmostí propojit. Několik hodin poté, co se útočné oddíly vylodily, generál MacArthur, vrchní velitel spojeneckých sil v jihozápadním Pacifiku, připlouvá na pevninu a v rozhlasovém vysílání připomíná obyvatelům Filipín svůj slib, že se vrátí. Během noci Japonci zahajují na předmostí neúspěšné protiútoky.
anonym 19.10.2021 17:04  13146
Výzkumníci natočili nejhlouběji položený vrak na světě, je 6,5 km pod hladinou - torpédoborec USS Johnston
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 19.10.2021 05:58  13145
19.10.
19. října 1938: Německo - Hermann Göring, vrchní velitel Luftwaffe, dekoruje slavného amerického letce Charlese Lindbergha během jeho návštěvy Německa Záslužným řádem Německého orla, vyznamenáním nacistického Německa určeným především zahraničním diplomatům.

19. října 1942: Washington - ministerstvo války schvaluje poskytnutí vybavení dalším třiceti čínským divizím.

19. října 1942: Nová Guinea - v údolí řeky Musa je u Fasari zprovozněno letiště. Podle misionáře Cecila Abela, který místo vytipoval a s pomocí domorodců vysekal vegetaci, bude záhy pojmenováno jako Abelovo letiště. Přistání prvních C-47 Dakota sledují z džungle horního toku řeky Musa američtí vojáci. Je to pro ně tristní pohled, neboť oni sem museli dojít pěšky náročnýcm pochodem po stezce Kapa Kapa přes pohoří Owena Stanleyho.

19. října 1944: Souostroví Nikobary - jednotky britské Eastern Fleet pokračují v operacích na odvedení pozornosti leteckými údery na ostrovy. Jsou způsobeny značné škody, ale operace je neúspěšná v odvedení japonské pozornosti od amerických operací na Filipínách.

19. října 1944: Filipíny - americké eskortní letadlové lodě uskupení TG77.4 pokračují v leteckých úderech na Leyte. Americká 15. letecká armáda útočí na cíle na Mindanau. V probíhajících amerických operacích jsou japonským vzdušným silám způsobeny značné ztráty. Zbývající letadla jsou soustředěna na Luzonu v 1. letecké armádě (admirál Oniši).

19. října 1944: Barma - britská vojska obsazují Tiddim.

19. října 1944: Čína - Generál Stilwell je odvolán z velení prezidentem Franklinem D. Rooseveltem. Částečně v důsledku sporů ohledně obětí amerických sil v Barmě a částečně kvůli pokračujícím potížím v komunikaci s britskými a čínskými veliteli, zejména čínským generalissimem Čankajškem.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 18.10.2021 05:58  13144
18.10.
18. října 1940: Barma - Barmská cesta je znovuotevřena pro průchod zásob jednotkám generalissima Čankajška. Uzavřena byla po dobu tří měsíců, kdy se Velká Británie nacházela v nejkritičtějším období války, kdy mimo jiné zuřila letecká Bitva o Británii.

18. října 1941: Japonsko - v Tokiu je zatčen Dr. Richard Sorge, sovětský vyzvědač a jeden z nejlepších agentů války, doslova "špion, který změnil svět". Podáním zpráv o chystaném německém útoku na SSSR a především ujištěním, že Japonsko nezaútočí v roce 1941 na Sibiř, umožní Sovětům uvolněnými sibiřskými divizemi zvrat bitvy o Moskvu, jež skončí prvním velkým německým neúspěchem.

18. října 1942: Washington - admirál Halsey je jmenován náčelníkem Velitelství tichomořské oblasti (Pacific Command Area), kde nahrazuje admirála Ghormleyho.

18. října 1942: Nová Guinea - americké jednotky, které byly vyslány po souběžné stezce s Kokodskou stezkou na pomoc Australanům odříznout Japonce ústupující po Kokodské stezce, konečně doráží do Pongani. Tato cesta se ukázala tak obtížná, že vojáci nejsou ve stavu, ve kterém by byli schopni boje. Navíc letecký transport jednotek z Port Moresby na severní pobřeží ukázal, že pozemní výprava byla zbytečná.

18. října 1943: Šalomounovy ostrovy - probíhají intenzivní nálety na japonskou leteckou základnu Buin na ostrově Bougainville.

18. října 1943: Nová Guinea - japonská protiofenzíva u Finschhafenu, zadržovaná australskými jednotkami, pokračuje.

18. října 1944: Souostroví Nikobary - část britské Eastern Fleet (Východní flotily) pokračuje v operacích na odvedení pozornosti dalším bombardováním ostrovů, způsobujícím další škody.

18. října 1944: Filipíny - americké eskortní letadlové lodě TG77.4 soustřeďují letecké útoky na Leyte, zatímco současně 12 flotilových (těžkých) letadlových lodí, ve třech skupinách z TF38, útočí na Luzon.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 17.10.2021 05:58  13143
17.10.
17. října 1942: Nová Guinea - australská 16. brigáda je vystřídána na čele postupu na Kokodské stezce 25. brigádou. Zuřivý japonský odpor zdržuje pokračující postup u Eora Creek. Pluk americké 32. divize je letecky přepraven z Port Moresby do Wanigely na severním pobřeží.

17. října 1942: Barma - britská 14. indická divize zahajuje pomalý postup do nitra Arakanu, v přípravě na další operace namířené proti Akjabu.

17. října 1943: Pacifik - poslední provozuschopný německý pomocný křižník, Michel, je potopen americkou ponorkou USS Tarpon (SS-175) u japonského pobřeží nedaleko Yokohamy. Michel během své plavby potopil 18 lodí. Jedná se o jeden z několika málo případů za druhé světové války, kdy americká ponorka útočila na německé plavidlo.

17. října 1943: Nová Guinea - Japonci podnikají další letecký útok na spojenecké pozice v zátoce Oro a utrpí těžké ztráty letadel a posádek. Pokračuje japonská protiofenzíva u Finschhafenu, která je odražena australskou armádou.

17. října 1943: Barma-Thajsko - Japonci dokončují železnici spojující Barmu a Thajsko, kterou vybudovali za strašných podmínek nuceným nasazením civilistů z okupovaných území a desetisíců spojeneckých zajatců, aby mohli mimo ohrožené námořní trasy plynule zásobovat vojska na barmském bojišti. Po válce dojde k uměleckému ztvárnění událostí z výstavby v podobě slavného románu s jeho neméně slavným stejnojmenným filmovým zpracováním Most přes řeku Kwai.

17. října 1944: Filipíny - americká Task Group 77.4 (admirál TF Sprague) pokračuje s leteckými údery na Leyte, Cebu a Mindanao. Americká Task Group 38.4 (admirál Davison) připlouvá se 4 letadlovými loděmi a zahajuje letecké údery na Luzon. Rovněž začíná aktivita minolovek v zálivu Leyte a dochází k menším vyloděním jednotek amerických Rangers na ostrovech Suluan a Dinagat u vstupu do zálivu Leyte.

17. října 1944: Souostroví Nikobary (Indický oceán) - na odvedení pozornosti od amerického útoku na Leyte vysílá britská Eastern Fleet (Východní flotila) 2 letadlové lodě, 1 bitevní křižník a lehčí lodě k útoku na tyto ostrovy. Uskutečněné letecké údery a ostřelování způsobují škody.
anonym 16.10.2021 16:42  13142
Posláni na sever. Unikátní fotografie Čechů, kteří byli nuceně nasazeni v Norsku. Myslím, že není až tak známo.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 16.10.2021 05:58  13141
16.10.
16. října 1940: Spojené státy - začíná zápis povolávaných v souladu s ustanoveními branného zákona (výběrového) „Selective Service Act“. První odvody jsou plánovány na 29. října.

16. října 1940: Batavia - probíhají jednání (ukončená 19. října) mezi Japonci a čelními představiteli Holandské východní Indie týkající se dodávek ropy. Je odsouhlaseno dodávat Japoncům v následujících šesti měsících 40 procent produkce. Jsou zaznamenány britské pokusy blokovat tuto dohodu.

16. října 1941: Japonsko - premiér Konoe rezignuje. Ministr války generál Tódžó ho nahrazuje a zastává úřad nejen premiéra, ale také ministra války a ministra pro vnitrostátní záležitosti. Šigenori Tógó je jmenován ministrem zahraničí a admirál Šimada ministrem námořnictva. Tento kabinet je vnímán jako kabinet s proválečnými postoji.

16. října 1942: Madagaskar - Britové obsazují město Ambositra, 140 mil od hlavního města Tananarive.

16. října 1942: Šalomounovy ostrovy - u Guadalcanalu, americká letadla z letadlové lodi USS Hornet (CV-8) napadají zásobovací základnu na ostrově Santa Isabel. Na Guadalcanalu v přípravách hlavního útoku zintenzivňují Japonci bombardování amerických pozic.

16. října 1943: Nová Guinea - japonské síly podnikají protiútok na australské jednotky u Finschhafenu, bez úspěchu.

16. října 1944: Filipíny - letadla americké 13. a 5. letecké armády se základnami na ostrovech Biak, Sansapor a Morotai útočí na cíle na Mindanau. Americká Task Group 77.4 (admirál TF Sprague) s 18 eskortními letadlovými loděmi zahajuje letecké údery na Leyte, Cebu a Mindanao.

16. října 1944: Kanada - do pacifického přístavu Vancouver v Britské Kolumbii připlouvá se škunerem St. Roch objevitel Henry Larsen poté, co se mu jako prvnímu mořeplavci v historii podařilo v rekordním čase během jedné sezóny, tj. bez přezimování v Arktidě, proplout Severozápadním průjezdem mezi Atlantským a Tichým oceánem. Použil novou trasu, kdy se mu jako vůbec prvnímu podařilo proplout Průlivem prince z Walesu. Tajnou součástí mise byla vojensko-geografická pozorování.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 15.10.2021 05:58  13140
15.10.
15. října 1940: Spojené státy - v New Yorku má premiéru film Diktátor (The Great Dictaror), satirická komedie zesměšňující německý nacistický režim a obzvlášť Adolfa Hitlera. Scénáristou, producentem, režisérem a ztvárnitelem hlavní dvojrole je Charlie Chaplin. Pro Chaplina se film stane jeho komerčně nejúspěšnějším projektem, nicméně Chaplin sám bude považovat za jeden ze svých největších životních úspěchů fakt, že tento film Adolfa Hitlera po jeho shlédnutí rozzuří k nepříčetnosti.

15. října 1942: Šalomounovy ostrovy - japonské těžké křižníky Čókai a Kinugasa pod vedením admirála Mikawy bombardují Hendersonovo letiště na Guadalcanalu a kryjí tak zásobovací akci jedenácti nákladních lodí pod ochranou šesti torpédoborců u mysu Tassafaronga. Americký torpédoborec USS Meredith (DD-434) je jihozápadně od ostrova San Cristobal potopen japonskými letouny z letadlové lodě Zuikaku.

15. října 1943: Nová Guinea - Japonci podnikají letecký útok na spojenecké pozice v zátoce Oro. Japonská letadla mají těžké ztráty.

15. října 1943: Londýn a Washington - britský generál Pownall je jmenován náčelníkem štábu SEAC (South East Asia Command - Velitelství pro jihovýchodní Asii) nového vrchního velitele admirála Mountbattena. Americký generál Wedemeyer je v něm jmenován jako zástupce náčelníka štábu.

15. října 1944: Filipíny - americká Task Group 38.4 podniká na Luzonu letecké údery na cíle severně od Manily.

[ 6969 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt