Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Což takhle
dát si Lopuch?

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub 2. světová válka [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Politika) moderuje Hartmann.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46
Nejrozsáhlejší konflikt v dějinách lidstva. Mohl proběhnout a dopadnout jinak? Jak k němu vlastně lidstvo došlo?

Bonus klubu od Alfiho - Seznam dokumentárních PDF(16.1.21) ZDE.
Seznam nikde nešířit!!! Je to pouze pro členy tohoto klubu!!! Pokud něco sháníte, pište mi do pošty.


CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWII CHRONOLOGY - v tomto klubu ve starších příspěvcích
CHRONOLOGIE PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWI CHRONOLOGY - právě probíhá

CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY (PACIFIK) - WWII CHRONOLOGY (PACIFIC) - právě probíhá včetně odborné a jazykové korektury za účasti členů tohoto klubu, prosíme o spolupráci všechny čtenáře a přispěvatele. Díky předem

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: jqrhxir
[ 6629 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 7.3.2021 05:58  12791
7.3.
7. března 1942: Nová Guinea - japonské invazní síly se vyloďují v oblasti městečka Salamaua (dnes na místě bývalé Salamauy stojí vesnice Kela a Lagui).

7. března 1942: Holandská východní Indie - japonské jednotky obsazují na Jávě město Surabaja a Lembang.

7. března 1942: Barma - britské jednotky opouštějí Rangún a Pegu, ustupují na sever. Ztráta přístavu v Rangúnu znamená, že Spojenci musí být zásobováni po souši z Indie. Japonská 33. divize toto město za soumraku obsazuje.

7. března 1944: Admiralitní ostrovy - 3 křižníky a 4 torpédoborce amerického Task Force 74 (admirál Crutchley) ostřelují japonské dělostřelecké baterie na ostrovech Hauwei a Ndrilo.

7. března 1944: Šalomounovy ostrovy - Bougainville, Japonci se připravují k útoku na americké předmostí. Na Green Islands Spojenci dokončili vybudování letiště.

7. března 1945: Filipíny - jednotky amerického 1. sboru bojují jižně od města San Fernando. Na jih od Manily bojuje u zálivu Balayan a města Batangas americký 14. sbor s obrannými liniemi japonských sil, tvořenými jižní luzonskou armádní skupinou Šimbu.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 6.3.2021 05:58  12790
6.3.
6. března 1942: Barma - protiútoky britského generála Alexandra proti Japoncům selhávají, a tak Alexander potvrzuje pokyn stáhnout se z Rangúnu.

6. března 1943: Šalomounovy ostrovy - bitva v Blackettově úžině. Tři americké lehké křižníky (Montpelier, Cleveland a Denver) a tři torpédoborce (Conway, Cony a Waller) svazu Task Force 68 ostřelují letiště Munda a Vila. Jsou způsobeny jen malé škody, nicméně dochází ke střetu se dvěma japonskými torpédoborci Murasame a Minegumo na zásobovací misi, které jsou oba po krátké bitvě potopeny.

6. března 1943: Barma - Čindité provádějí několik demolicí na železniční trati mezi Nankanem a Bongyaungem.

6. března 1944: Bismarckovo souostroví - ostrov Nová Británie, americká 1. divize námořní pěchoty je vyslána, aby se vylodila na východní straně poloostrova Willaumez s cílem obsadit vesnici Talasea. I když je japonský odpor malý, kvůli obtížnému terénu je postup do vnitrozemí pomalý.

6. března 1945: Barma - během svého postupu po Barmské cestě doráží jednotky čínské 1. armády k městu Lashio a toto město posléze obsazují.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 5.3.2021 05:58  12789
5.3.
5. března 1942: Jižní Pacifik - japonské invazní síly opouštějí Rabaul směr Nová Guinea.

5. března 1942: Barma - britský generál Alexander doráží do Rangúnu, aby zde převzal velení. Nařizuje protiútoky.

5. března 1944: Admiralitní ostrovy - Los Negros, jednotky amerického 5. jezdeckého pluku se přesouvají na severní polovinu tohoto ostrova. Torpédoborce, doprovázející dalších 1 400 vojáků amerických posil, poskytují tomuto postupu palebnou podporu.

5. března 1944: Nová Guinea - dva prapory amerického 126. pěšího pluku se vyloďují na plantáži Yalau 50 kilometrů na západ od města Saidor. Na většině míst není Japonci kladen odpor.

5. března 1944: Barma - 77. Long Range Penetration Brigade (LRP, 77. brigáda Činditů) přilétá, aby byla vysazena v oblasti pojmenované "Broadway", 80 kilometrů na jihozápad od města Myitkyina. Druhá brigáda Činditů, 16. LRP, se z Leda přesouvá do oblasti pojmenované "Aberdeen".

5. března 1945: Barma - Japonci zahajují protiútoky na britský 4. sbor. Japonci obsazují zpět malé město Taungtha a ve městě Meiktila je téměř odříznuta britská 17. indická divize. Avšak britské letecké zásobovací operace pokračují.

5. března 1946: Spojené státy - bývalý britský premiér Winston Churchill pronáší na univerzitě Westminster College ve Fultonu ve státě Missouri řeč, která bude později označena jako Fultonský projev. Vyzývá k úzké spolupráci USA a Velké Británie a kritizuje Sovětský svaz za porušování dohod z Jalty a za nedemokratickou politiku vůči zemím východní Evropy, které Stalin proměňuje je v základny proti Západu. Upozorňuje, že se napříč evropským kontinentem od Štětína na Baltu po Terst na Jadranu spustila železná opona.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 4.3.2021 05:58  12788
4.3.
4. března 1933: Spojené státy - po složení prezidentské přísahy pronáší Franklin D. Roosevelt historický rozhlasový projev, v němž žádá Američany o důvěru. Tento jeho projev je mimořádně dobrý a silný a předznamenává tak začátek obratu z krize. Roosevelt se stane prezidentem na celkem čtyři volební období, zažehná krizi a později dovede Spojené státy téměř až k vítězství ve druhé světové válce, během níž učiní nejvýznamnější strategické rozhodnutí Spojenců - Germany First, tj. nejdříve se soustředit na porážku Německa.

4. března 1942: Centrální Pacifik - americké námořní uskupení pod velením admirála Halseyho útočí na ostrov Marcus.

4. března 1942: Čína - generálem Stillwellem je ve městě Čchung-čching zřízen americký hlavní štáb v Číně.

4. března 1942: Havajské ostrovy - japonská Operace K. Dva průzkumné létající čluny Kawanishi H8K s malým nákladem bomb, startující z Marshallových ostrovů s doplněním paliva z ponorky u Francouzských fregatních mělčin, pronikají za úplňku nad Pearl Harbor. Díky oblačnosti nekončí operace úspěchem, nicméně oba bombardéry se v pořádku vrací a dokončují tak nejdelší (8000 km) bombardovací misi v soudobých dějinách, překonanou až za války o Falkandy r. 1982 (pro srovnání, pozdější americké nálety na Japonsko z Mariánských ostrovů, Doolittlův nálet na Tokio nebo například kyvadlové nálety na Německo z Anglie přes celou Evropu do SSSR, byly prováděny na zhruba poloviční vzdálenost). Během operace je Američany odposlechnuta japonská radiová komunikace, ve které Japonci pro identifikaci polohy použijí jako orientační bod objekt s kódovým označením AF. Protože se nikde v oblasti nenachází jiná pevnina kromě atolu Midway, dokáží tento objekt s kódovým označením spárovat, což jim později pomůže odhalit japonské záměry z rozluštěných zpráv a získat zásadní výhodu před bitvou o Midway.

4. března 1942: Panama - z Atlantiku do Pacifiku proplouvá Panamským průplavem letadlová loď Hornet, aby se připojila k Tichomořské flotile.

4. března 1943: Bismarckovo moře - japonský konvoj převážející vojáky 51. divize je znovu napaden spojeneckými letadly 5. letecké armády. K útoku se připojují torpédové čluny PT. V průběhu tří dnů jsou potopeny všechny japonské transporty a rovněž čtyři torpédoborce a je ztraceno minimálně 3 500 vojáků. Australské a americké letecké síly sestřelily 25 letadel, při vlastních ztrátách pěti letadel. To vše je považováno Japonci za vážnou porážku a dílčí prohru jejich obrany Nové Guineje.

4. března 1943: Spojené státy - v Los Angeles probíhá udílení cen americké Akademie filmového umění a věd (Oscarů). Oscara za nejlepší dokumentární film, jako vůbec první australský snímek, získává australský válečný dokument Kokoda Front Line! válečného kameramana Damiena Parera, který bude později usmrcen japonskou palbou v bitvě o Peleliu. Nominaci za nejlepší hraný film získává americké válečné drama Wake Island.

4. března 1944: Admiralitní ostrovy - americká Task Force 74 (Crutchley) ostřeluje dělostřelecké baterie na ostrovech Hauwei a Ndrilo. Tato děla Američanům brání v přístupu do zátoky Seeadler.

4. března 1945: Vulkánové ostrovy - Iwodžima, první poškozená B-29 využívá místní přistávací plochu.
kstavk kstavk ať žijou Kapybary! 3.3.2021 12:56  12787
http://3dcesko.cz/3d-model-lt-vz-38
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 3.3.2021 05:58  12786
03.03.
3. března 1943: Bitva v Bismarckově moři - spojenecké letouny 5. letecké armády znovu tvrdě napadají japonský konvoj převážející vojáky 51. divize. Všechny transporní lodě jsou zasaženy, hoří a potápějí se, stejně tak 4 z 8 doprovodných torpédoborců. Z paluby jednoho z bombardérů RAAF Beaufighter natáčí bitvu Damien Parer, válečný fotograf a kameraman prvního australského oskarového filmu "Kokoda Front Line!" (padne později na Peleliu, viz 17.9.1944).

3. března 1943: Barma - jižní skupina Činditů přerušuje železniční trať Mandalaj-Myitkyina, severně od města Kyaikthin.

3. března 1943: Střední Atlantik - německá ponorka U-43 omylem torpéduje německý lamač blokád Doggerbank plující z Japonska do okupované Francie. Kromě 100 členné posádky se na lodi vrací do Německa 250 přeživších a v Japonsku shromážděných námořníků z různých zničených pomocných křižníků a podpůrných plavidel. Loď se potápí během dvou minut a katastrofu přežívá po těžké anabázi v záchranném člunu jen jejiný muž.

3. března 1944: Admiralitní ostrovy - americké jednotky odrážejí noční útok japonské posádky na ostrově Los Negros.

3. března 1945: Vulkánové ostrovy, Iwodžima - námořní pěchota amerického V. obojživelného sboru zbavuje nepřátel oblast ostrova, která se stane známou pod názvem "the Mincer" (Mlýnek na maso). Američané úplně obsazují třetí letiště.

3. března 1945: Barma - jednotky britského 4. sboru kompletně obsazují město Meiktila. To prakticky přerušuje hlavní zásobovací cestu velké části japonských sil v Barmě a nutí část japonských sil, bojujících dále na severu s britským 33. sborem, obrátit se a pokusit se vyčistit své zásobovací linie od nepřátel.

3. března 1945: Filipíny - po měsíc dlouhé bitvě přichází konec japonského odporu v Manile. Většina z 20 000 japonských obránců byla zabita a město je zdevastováno. Vojáci divize Americal se vyloďují na ostrovech Ticao a Burias na západ od úžiny San Bernadino.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 2.3.2021 05:58  12785
2.3.
2. března 1942: "Východní Indie" (oblast jižní a jihovýchodní Asie a indického subkontinentu) - japonské jednotky obsazují město Batavia (dnešní Jakarta). Kapitán Sunsaku Kudó projevuje na japonského velitele mimořádný akt humanity, když jako velitel torpédoborce Ikazuči navzdory nebezpečí nepřátelských ponorek nechává zachránit z moře 442 trosečníků z předchozího dne potopených torpédoborců HMS Encounter and USS Pope.

2. března 1942: Barma - japonští vojáci překračují hromadně řeku Sittang.

2. března 1942: Filipíny - japonské jednotky se vyloďují na ostrově Mindanao. Japonské válečné lodě ostřelují cíle na ostrovech Mindanao, Ceo a Negros.

2. března 1943: Barma - jižní skupina Činditů zažívá dílčí prohru v přímém plnění svých úkolů.

2. března 1943: Bitva v Bismarckově moři - za úsvitu atakuje šest bombardérů RAAF typu A-20 Boston japonskou základnu Lae, aby se snížila její schopnost poskytnout podporu japonskému konvoji spatřenému předchozího dne. Konvoj se stává cílem několika leteckých útoků B-17 z 5. letecké armády (generál Kenney). Transportní loď Kyokusei Maru je potopena a dvě další poškozeny. Trosečníky vyloví doprovodné torpédoborce a dopraví je do Lae. Noční sledování konvoje přebírají létající čluny Catalina RAAF.

2. března 1943: Austrálie - australské stíhací eso Clive "Killer" Caldwell s 22 sestřely v Severní Africe otvírá skóre na pacifickém bojišti, když ve svém Spitfiru sestřeluje nad Darwinem japonské A6M Zero a B5N Kate. Než bude stažen z první linie, připíše si ještě dalších 8 vítězství nad japonskými letouny a válku skončí jako největší australské eso 2. světové války a jako vůbec nejúspěšnější spojenecký pilot na letounu P-40.

2. března 1944: Admiralitní ostrovy - druhá tisícovka mužů americké 5. jezdeckého pluku doráží na ostrov Los Negros. Mezitím za palebné podpory torpédoborců americké jednotky obsazují na tomto ostrově letiště Momote.

2. března 1945: Ostrovy Rjúkjú - jednotky amerického Task Force 58, sestávajícího ze 4 křižníků a 15 torpédoborců pod velením admirála Whitinga, bombardují ostrov Rasa (Okidaitódžima).
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 1.3.2021 05:58  12784
01.03.
1. března 1942: Holandská východní Indie - zbytek Doormanovy námořní eskadry se při pokusu o evakuaci z Jávy Sundským průlivem střetává s Japonci a ztrácí tři křižníky (USS Houston, HMAS Perth, HMS Exeter) a dva torpédoborce (USS Encounter, USS Pope). Během vylodění na Jávě se japonské jednotky setkávají jen s malým nebo žádným odporem ve vesnicích Kragan, Merak a Eretenwetan.

1. března 1942: Barma - čínská 5. armáda se přesouvá na pozici ve městě Toungoo na řece Sittang, 240 kilometrů od Rangúnu. Letecký dobrovolnický sbor "Létající tygři" ("Flying Tigers", 1st American Volunteer Group, AVG), pod Chennaultovým velením, se po mimořádně provedené letecké obraně Rangúnu přesouvá na základnu bombardérů RAF.

1. března 1943: Barma - sbor Činditů postupuje pomaleji, než se očekávalo. Z části je to kvůli rozhodnutí najít mýtiny pro shazování zásob. Později je zjištěno, že je možné přebírat shozené zásoby i v oblastech porostlých džunglí.

1. března 1943: Bismarckovo moře - hlídkujícím bombardérem B-24 je objeven japonský konvoj o 8 transportních lodích, převážející 7 000 vojáků 51. divize (generál Nakano), doprovázený 8 torpédoborci. Japonci směřují z Rabaulu do Lae. Bombardéry B-17 vyslané na danou lokaci cíl nenalézají.

1. března 1944: Admiralitní ostrovy - ostrov Los Negros, americké jednotky eliminují nepočetnou noční infiltraci amerických linií japonskými silami.

1. března 1945: Okinawa - část amerického Task Force 58 provádí letecké údery na cíle na Okinawě a nedaleké loďstvo. Dvě malé japonské válečné lodě jsou potopeny.

1. března 1945: Filipíny - japonský odpor v Manile je omezen na několik bloků v administrativní části města. Blízko oblasti vylodění v zálivu Lingayen, obnovuje své úsilí americký 1. sbor ve směru na město Baguio a na sever podél pobřeží.

1. března 1945: Vulkánové ostrovy - Iwodžima, jednotky amerického V. obojživelného sboru mají nyní obsazena první a druhé letiště na tomto ostrově a mají vybudovaný opěrný bod na jižním konci letiště třetího. Po celé této linii probíhají intenzivní boje.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 28.2.2021 05:58  12783
28.2.
28. února 1940: Čína - komunističtí vojáci obsazují zpět z držení Japonců město Anding poblíž Jenanu.

28. února 1940: Británie - první loď nové třídy bitevních lodí, HMS King George V, je spuštěna na vodu.

28. února 1945: Barma - začíná zesilovat útok britského 4. sboru na město Meiktila. Ačkoli je Meiktila životně důležité spojovací centrum, zásobující všechny japonské jednotky kolem města Mandalaj a na severu, je bráněno slabě. Japonské velení věří, že britské síly v oblasti jsou vyzbrojené jen slabě (po vzoru jednotek Činditů) a že jsou poměrně malé.

28. února 1945: Filipíny - probíhá vylodění 8000 mužů americké 41. pěší divize ve městě Puerto Princesa na ostrově Palawan. Admirál Fechteler vede palebnou skupinu křižníků a torpédoborců a podpora přichází rovněž od letadel se základnami na pevnině. Vylodění kladou Japonci malý odpor.
vlk Vlk 4T Modrý tým; Rozhlédnu se a pak kousnu! 27.2.2021 08:52  12782
Dokument oprava opravaNejlepší vojenské prostředky (6). Sám dělám chybky. :-)
vlk Vlk 4T Modrý tým; Rozhlédnu se a pak kousnu! 27.2.2021 08:50  12781
Dokument opravaNebyly to Válečné továrny, ale zřejmě s jistou určitostí Nacistické megastavby. Ale přes nedostatky překladu zajímavé dokumenty.

Už nebudu hanit české překlady, což je menší chybka než... Klasika. Záběry s Tigery se použijí na ilustraci drtivého vpádu německých vojsk do Sovětského svazu. Záběry, které jsou zřejmě natočeny o dva roky později. Stalo se v dokumentu Nejlepších válečných prostředcích (6), který se věnoval vůdcům. Zajímavé srovnání vůdců 20. století.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 27.2.2021 05:58  12780
27.02.
27. února 1941: Indický oceán - italský pomocný křižník Ramb I je u Malediv potopen novozélandským lehkým křižníkem Leander. Ramb I vyplul 20. února z přístavu Massawa (Eritrea).

27. února 1942: Holandská východní Indie - bitva v Jávském moři. Holandský admirál Doorman velící čtyřnárodnostnímu taktickému svazu pěti křižníků a jedenácti torpédoborců se pokouší zastihnout japonské invazní síly pod velením admirála Takagiho na jejich cestě na Jávu. V řadě probíhajících střetnutí (27. - 28. února) je spojenecký svaz téměř úplně zničen. Admirál Doorman jde ke dnu spolu se svou vlajkovou lodí, lehkým křižníkem De Ruyter. Mezitím japonské bombardéry G4M Betty potápí jižně od Jávy první americkou letadlovou loď USS Langley.

27. února 1943: Norsko - sabotážní skupina norských vojáků vysazených z Anglie provádí v oblasti Telemark útok na továrnu Norsk Hydro a ničí destilační zařízení na výrobu těžké vody. Mocnosti Osy tak ztrácejí i teoretickou možnost dohnat v jaderném programu Spojené státy. Jedním z hrdinů operace je i Knut Haugland, pozdější účastník největšího dobrodružství ve vodách Paficiku ve 20. století, plavby expedice Thora Heyerdahla na balzovém voru Kon-Tiki z Peru do Polynésie.

27. února 1944: Admiralitní ostrovy - v rámci příprav na průzkum bojem probíhají letecké údery na Momote a Lorengau. Vojáci, kteří budou zapojeni v této operaci, se naloďují v zátoce Oro na Nové Guinei.

27. února 1945: Vulkánové ostrovy - Iwodžima, letadlové lodě TF53 se znovu připojují se svou podporou k lodím napomáhajícím útokům amerického V. obojživelného sboru. Americkým cílem je eliminování tří japonských pozic, ze kterých je výhled na druhé ostrovní letiště, nicméně námořní pěchota ve snaze o vytlačení japonských obránců selhává.

27. února 1945: Barma - jednotky britské 19. indické divize zahajují průlom ze svého předmostí přes řeku Iravádí u Habeikkyinu a postupují na jih směrem k Mandalaji skrze silný japonský odpor.

27. února 1945: Bejrút - vláda Libanonu vyhlašuje válku Německu a Japonsku.
anonym 26.2.2021 23:36  12779
V tom případě bych básníkovi doporučil spíše slovo "model". ;-)
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 26.2.2021 05:58  12778
26.02.
26. února 1942: Barma - Japonci překračují řeku Sittang a hrozí tak nyní, že dobudou železniční trať Rangún-Mandalaj.

26. února 1944: Bismarckovo souostroví - spojenecká letadla útočí na Rabaul na Nové Británii a likvidují japonské muniční sklady.

26. února 1945: Barma - pokračuje postup britské 17. indické divize směrem k městu Meiktila. Letiště ve městech Thabuktong a Mahlaing jsou dobyta během dne. Na tato letiště tak mohou přilétat posily pro britský 4. sbor.

26. února 1945: Filipíny - boje na Corregidoru končí. Americké jednotky na tomto malém ostrově nacházejí více než 5000 mrtvých Japonců, další jsou uvězněni v zavalených tunelech. Zajato je 19 osob. Americké ztráty jsou odhadovány na 1000 vojáků.

26. února 1945: Káhira a Damašek - vlády Egypta a Sýrie vyhlašují válku Německu a Japonsku.
hartmann Hartmann 5T Modráskové - Panzer General developer 26.2.2021 04:22  12777
to Anonymto určitě ne

básník tím chtěl říci, že se tam opakují akce podle stejného scénáře

[ 6629 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt