07.12.
7. prosince 1937: Čína - hlavní město Nanking je zcela obklíčeno japonskými vojsky. Jediná ústupová cesta vede přes řeku Jang-c’-ťiang, po které jsou evakuovány vládní úřady a část civilistů.
7. prosince 1941: Washington - poslední část japonské zprávy, ve které je konkrétně řečeno, že vztahy jsou přerušeny, je Američany zachycena a rozluštěna. Zpoždění v rozluštění zprávy a obtíže se svoláním schůzky s ministrem zahraničí Hullem vede k tomu, že japonská delegace promarní nejzazší termín své země pro předložení oficiální nóty přerušující diplomatické styky ještě před útokem na Pearl Harbor.
7. prosince 1941: Havaj - v 06:37 torpédoborec USS Ward (DD-139) spatřuje periskop neznámé ponorky, která se pokouší vplout do Pearl Harboru následováním nákladní lodi skrz otevřené protiponorkové sítě na vstupu do přístavu. Z Wardu padají první americké výstřely druhé světové války, několik dávek z hlavních děl zasahuje věž ponorky a také je během útoku shozeno několik hlubinných náloží. Ward je torpédoborec třídy Wickes sloužící v americkém námořnictvu od první světové války, kdy byl postaven v rekordním čase: kýl byl položen 15. května 1918, spuštěn na vodu jen o 17 dnů později 1. června 1918, a po 54 dnech vstoupil 24. července 1918 do služby.
7. prosince 1941: Havaj - v 07:55 hod místního času začíná japonský útok ze šesti letadlových lodí, Akagi, Kaga, Hirjú, Sórjú, Zuikaku a Šókaku, které nesou celkem 423 letadel. Jeho cílem je hlavní základna americké US Pacific Fleet (Tichomořské flotily) v Pearl Harboru. Jde zcela o taktické a strategické překvapení. Japonský taktický svaz, pod velením admirála Naguma, také zahrnuje 2 bitevní lodě, 2 těžké křižníky, stejně tak torpédoborce a podpůrná plavidla, včetně tankerů. Námořní základna je napadena ve dvou útočných vlnách. První vede kapitán Fučida a podílí se na něm 40 torpédových bombardérů, nesoucí speciální torpéda využitelná v mělkých vodách, 51 střemhlavých bombardérů, 50 výškových bombardérů a 43 stíhaček. Druhou vlnu tvoří obdobný počet letadel, s větším počtem střemhlavých bombardérů, které nahrazují torpédové bombardéry. Všech osm amerických bitevních lodí v přístavu je poškozeno. USS Arizona (BB-39) je potopena s většinou posádky na palubě, USS Oklahoma (BB-37) je potopena, ale později je vyzvednuta a sešrotována. USS California (BB-44), USS Nevada (BB-36) a USS West Virginia (BB-48) jsou později opraveny a znovu připojeny k flotile. Tři křižníky a tři torpédoborce jsou rovněž potopeny. Američané ztrácejí 188 letadel, Japonci 29. Admirál Nagumo, navzdory možnostem taktického svazu a v rozporu s doporučením, již třetí útočnou vlnu na základnu nevysílá. Tři americké letadlové lodě sloužící v Pacifiku jsou mimo přístav a unikají tak poškození, stejně jako velká část infrastruktury přístavu, včetně skladovacích ropných nádrží. Nicméně útok tak ponechává Spojencům z aktivních velkých lodí "na scéně" pouze tři americké letadlové lodě a dvě britské bitevní lodě. Křižníky, torpédoborce a ponorky Holanďanů a Svobodných Francouzů, které jsou k dispozici, zmenšují početní převahu japonského námořnictva, na druhou stranu jsou však spojenecká plavidla velmi rozptýlena a pod rozdílnými veleními.
7. prosince 1941: Pacifik - japonské letecké síly provádějí z pozemních základen na Mariánských a Marshallových ostrovech nálety na Guam a Wake. Atol Midway je ostřelován dvěma japonskými torpédoborci.
7. prosince 1941: Tokio - Britům je předána oficiální zpráva od Japonců o tři hodiny později, kdy je jejich velvyslanci v Tokiu předána kopie japonské nóty. Jak britskému, tak americkému velvyslanci je předáno vyhlášení války o další tři hodiny později.
7. prosince 1941: Ottawa - kanadská vláda vyhlašuje válku Japonsku.
7. prosince 1942: Šalomounovy ostrovy - americké torpédové čluny donucují japonský konvoj obrátit se zpět ještě před zamýšleným vyloděním svých zásob na Guadalcanalu. Konvoj je chráněn 7 torpédoborci pod velením kapitána Sata.
7. prosince 1942: Nová Guinea - japonské protiútoky ohrožují americká postavení u Buny. Američané nakonec odolají. Při přepadu japonské letecké základny Buna americkými stíhačkami Aircobra sestřeluje nadporučík George Welch dva střemhlavé bombardéry Aiči D3A a jednu stíhačku A6M2 Zero. Stává se tak jedním z pouhých dvou amerických pilotů nevýkonných Airacober, kteří během jednoho letu dosáhli tří sestřelů. Tento úspěch se mu daří na první výročí přepadení Pearl Harboru, při kterém se Welch vyznamenal jako jeden z mála stíhačů, kteří ten den vzlétli a sestřelili japonská letadla.
7. prosince 1944: Japonsko - zemětřesení postihuje oblast Tokaj, kde přerušuje železniční tratě a dočasně zastavuje výrobu leteckých závodů Mitsubishi ve městě Nagoja (nebo také Nagoja-ši, čtvrté největší město v Japonsku). Rozsah zemětřesení je v Japonsku před veřejností držen v tajnosti.
7. prosince 1944: Filipíny - Leyte, na severu pokračuje americká 7. divize v útoku směrem k Ormocu. V Ormocké zátoce necelé dva kilometry od Ormocu se vyloďuje americká 77. divize, které Japonci kladou odpor. Jeden z 12 eskortních torpédoborců je potopen útokem kamikaze. Jedná se o torpédoborec USS Ward (DD-139), jehož posádka na den přesně před třemi lety v Pearl Harboru při stíhání japonské miniponorky vypálila první výstřely války v Pacifiku. Hořící a potápějící se vrak Wardu pošlou ke dnu palubní děla torpédoborce USS O´Brien (DD-725), paradoxně na rozkaz jeho kapitána Williama W. Outerbridge, který Wardu v Pearl Harboru velel.
|