Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Což takhle
dát si Lopuch?

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub 2. světová válka [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Politika) moderuje Hartmann.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46
Nejrozsáhlejší konflikt v dějinách lidstva. Mohl proběhnout a dopadnout jinak? Jak k němu vlastně lidstvo došlo?

Bonus klubu od Alfiho - Seznam dokumentárních PDF(13.4.19) ZDE.
Seznam nikde nešířit!!! Je to pouze pro členy tohoto klubu!!! Pokud něco sháníte, pište mi do pošty.


CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWII CHRONOLOGY - v tomto klubu ve starších příspěvcích
CHRONOLOGIE PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWI CHRONOLOGY - právě probíhá

CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY (PACIFIK) - WWII CHRONOLOGY (PACIFIC) - právě probíhá včetně odborné a jazykové korektury za účasti členů tohoto klubu, prosíme o spolupráci všechny čtenáře a přispěvatele. Díky předem

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: uvhpgzy
[ 6125 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 30.3.2020 04:58  12275
30.03.
30. března 1940: Čína - v Nankingu je zřízena Japonci podporovaná čínská vláda. Japoncům se podařilo přimět, aby se do čela vlády postavil Wang Ching-wei, někdejší respektovaný nacionalistický politik.

30. března 1942: Washington - Výbor náčelníků štábů rozděluje Pacifik na dvě sféry velení. Admirál Nimitz je jmenován vrchním velitelem oblasti Tichomořského oceánu a generál MacArthur, vrchním velitelem jihozápadního Tichomoří. Tato demarkace povede k neshodám týkajících se plánů na znovudobytí východu Tichomoří.

30. března 1944: Karolíny - admirál Spruance vede tři uskupení z taktického svazu Task Force 58 (zahrnující 11 letadlových lodí) k útoku na ostrovy Palau.

30. března 1944: Admiralitní ostrovy - americké jednotky obsazují ostrov Pityilu na sever od města Manus. Japonci kladou malý odpor.

30. března 1945: Ostrovy Rjúkjú (Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (Nansei-šotó) - americké námořní síly, zahrnující TF58 a TF52, pokračují v leteckých úderech na Okinawu, tento ostrov nadále ostřeluje TF54. Japonské letadlo v útoku kamikaze vážně poškozuje křižník USS Indianapolis. Pokračují neúspěšné útoky japonských ponorek.

30. března 1945: Barma - britská 20. indická divize obsazuje městečko Kyaukse. Britské jednotky mají pod kontrolou většinu důležitých stanovišť na cestě mezi městy Mandalaj a Meiktila. Japonské síly ve střední Barmě jsou vtaženy do boje a jsou poraženy přesně tak, jak si generál Slim, velící britské 14. armádě, představoval. Japonské jednotky nejsou schopny z velké části uniknout, jak zamýšlely, místo toho jsou donuceny bojovat v důležitém střetu s improvizovanými silami proti pečlivě organizované britské obraně kolem města Meiktila.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 29.3.2020 04:58  12274
29.03.
29. března 1942: Barma - generál Stillwell nařizuje britským vojákům zaútočit na město Boungde, aby byl uvolněn tlak na Číňany bojující v Toungoo.

29. března 1944: Barma - japonská 31. divize (Sato) přerušuje cestu mezi městy Imphál a Kóhima. Generál Slim, velící britské 14. armádě, rozhoduje o zásobování posádky ve městě Imphál ze vzduchu. Hluboko v džugli v japonském týlu je velitel "Merrillových záškodníků" generál Frank Merrill stižen infarktem, který přežívá. Velení přebírá výkonný důstojník plukovník Charles N. Hunter, který po válce napíše o zkušenostech s působením v této jednotce knihu Galahad (podle kódové názvu pro Merrillovy záškodníky).

29. března 1944: Německo - čtyři ze sedmi australalských a novozélandských vojenských pilotů včetně Squadron Leadera 455. perutě RAAF Jimmieho Catanacha, kteří uprchli během tzv. "Velkého útěku" spojeneckých letců ze zajateckého tábora Stalag Luft III u města Sagan 24. března, jsou chyceni a na přímý rozkaz Adolfa Hitlera neprodleně zavražděni Gestapem.

29. března 1944: Karolíny - při svém ústupu z Palauských ostrovů je japonská bitevní loď Musaši zasažena a poškozena torpédem ponorky USS Tunny (SS-282).

29. března 1945: Ostrovy Rjúkjú (Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (Nansei-šotó) - americké námořní síly, zahrnující TF58 a TF52, pokračují v leteckých úderech na Okinawu, tento ostrov nadále ostřeluje TF54. Pokračují japonské útoky kamikaze a ponorek.

29. března 1945: Filipíny - probíhají americká vylodění na severozápadě ostrova Negros u města Bacolod. Vyloďující se síly, patřící pod americký 185. pěší pluk, narážejí na tomto ostrově na tuhý japonský odpor.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 28.3.2020 05:58  12273
28.03.
28. března 1945: Ostrovy Rjúkjú (Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (Nansei-šotó) - americké námořní síly, zahrnující TF58 a TF52, pokračují v leteckých úderech na Okinawu, tento ostrov nadále ostřeluje TF54. Pokračují japonské útoky kamikaze a ponorek.

28. března 1945: Barma - Japonci selhávají ve svém úsilí dobýt zpět město Meiktila a zatímco jsou zapojeni v této oblasti, britský 33. sbor výrazně postupuje na sever. Generál Kimura, velící japonským silám v Barmě, se rozhoduje s ohledem na to, že jeho hlavní komunikační linie je odříznuta, pokusit se stáhnout své jednotky na východ od města Meiktila.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 27.3.2020 05:58  12272
27.03.
27. března 1942: Austrálie - generál Blamey se vrací s vojáky ze Severní Afriky do Austrálie. Je jmenován velitelem spojeneckých pozemních sil v Austrálii.

27. března 1942: Barma - všechna letadla RAF a zbytek Chennaultovy americké dobrovolnické letecké armády jsou z Barmy staženy. Pokračují japonské útoky na Toungoo proti čínské 200. divizi.

27. března 1944: Barma - britský 33. sbor (generál Stopford) je přidělen ke 14. armádě (generál Slim). Je mu nařízeno soustředit se ve městě Dimapur a poté postoupit k městu Kóhima. Mezitím, 2. brigáda 5. divize doráží letecky do města Imphál, zatímco 3. brigáda je vyslána do Dimapuru, aby posílila 33. sbor.

27. března 1945: Ostrovy Rjúkjú (Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (Nansei-šotó) - americké námořní síly, sestávající se z taktických svazů TF58 a TF52, pokračují v leteckých úderech na Okinawu a TF54 nadále tento ostrov ostřeluje. Britská Tichomořská flotila (admirál Rawlings), rovněž označovaná jako taktický svaz TF57, opět útočí na letiště a další cíle na souostroví Sakašima Gunto. Japonský útok výbušnými čluny selhává. Neúspěšné útoky ponorek pokračují.

27. března 1945: Filipíny - město Cebu je obsazeno americkými vyloďovacími silami. Jako na ostatních ostrovech, se i zde Japonci stahují do opevněných pozic ve vnitrozemí, kde budou lokalizováni a oslabováni filipínskými silami. Přítomnost amerických sil bude nadále nezbytná pouze na ostrovech Luzon, Mindanao a Negros. Tuhý odpor kladou Japonci americkému vyloďovacímu sboru v Manilské zátoce na ostrově Caballo (Američanům více známým jako Fort Hughes).

27. března 1944: Japonsko - americké letectvo zahajuje operaci Starvation (hladovění), zaminování japonských pobřežních vod. Bombardéry B-29 shazují na padácích první den operace 1 000 akustických a magnetických min. Japonská pobřežní plavba bude vzápětí paralyzována a do konce války se na těchto minách potopí více japonské lodní tonáže (celkem 1 250 000) než kolik jí za stejné období zničí všechny složky ozbrojených sil Spojenců dohromady.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 26.3.2020 05:58  12271
26.03.
26. března 1942: Spojené státy - admirála Harolda R. Starka nahrazuje na postu Náčelníka námořních operací (Chief of Naval Operations) admirál Ernest J. King, který zároveň zůstává i v dosavadní funkci Vrchního velitele amerického loďstva (Commander-in-Chief of US Fleet).

26. března 1943: Beringovo moře - americká eskadra 2 křižníků a 4 torpédoborců (pod velením admirála McMorrise) naráží na japonskou eskadru 4 křižníků a 5 torpédoborců (pod velením admirála Hosogajy) eskortující konvoj u Komandorských ostrovů. V následném palebném střetnutí, jedním z posledních čistě dělostřeleckých duelů velkých hladinových plavidel v námořní historii, je těžce poškozen americký těžký křižník USS Salt Lake City a japonský křižník Nači. Hosogaja se rozhoduje v této chvíli ze strachu před leteckými útoky střetnutí zastavit, ačkoli se začíná projevovat jeho jasná převaha. Po návratu do Japonska bude obviněn ze zbabělosti a zbaven velení, nicméně Japonci po této bitvě rezignují na zásobování posádek Aleutských ostrovů hladinovými plavidly a dál už bude probíhat jen s využitím ponorek.

26. března 1944: Karolíny - japonské hlídky opět spatřují velké americké námořní síly směřující k ostrovu Palau. To vede k rozhodnutí rozptýlit válečné lodě.

26. března 1945: Ostrovy Rjúkjú (Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (Nansei-šotó) - americké námořní síly (TF58 a TF52) pokračují v náletech na Okinawu. Americký taktický svaz Task Force 54 (admirál Deyo), s 10 bitevními loděmi, 10 křižníky a 33 torpédoborci, zahajuje hlavní ostřelování Okinawy. Americká 77. pěší divize (generál Bruce) se vyloďuje na ostrově Kerama Retto a překonává malou japonskou posádku. Britská Tichomořská flotila (admirál Rawlings), rovněž označovaná jako Task Force 57, se 4 flotilovými letadlovými loděmi, 2 bitevními loděmi, 5 křižníky a 11 torpédoborci, útočí na letiště a další cíle na souostroví Sakašima Gunto. Na tyto spojenecké lodě útočí japonské ponorky neúspěšně.

26. března 1945: Filipíny - kolem 14 000 mužů, pod velením generála Arnolda a převelených z jednotek divize Americal (23. pěší divize), se vyloďují přímo na jihu města Cebu na ostrově Cebu. Admirál Berkey velí podpůrné ostřelovací (bombardovací) skupině.

26. března 1945: Vulkánové ostrovy - Iwodžima, několik stovek Japonských vojáků, kteří zůstali na ostrově, rozbíhá poslední sebevražedný útok. Jsou zcela zničeni jednotkami americké 5. divize námořní pěchoty, které byl uložen úkol "zredukovat" poslední ohniska odporu. Kolem 200 vojáků z původní japonské posádky o 20 700 mužích zůstává naživu jako váleční zajatci amerického V. obojživelného sboru. Americké ztráty činí téměř 6 000 mrtvých a 17 200 zraněných.

26. března 1945: Anglie - na rakovinu umírá David Lloyd George, bývalý britský premiér, který dovedl Británii k vítězství v první světové válce. Přestože napomohl tomu, aby se v květnu 1940 britským předsedou vlády stal Winston Churchill a přispěl tak k vítězství i ve druhé světové válce, jejího konce se nedožil.
hartmann Hartmann 5T Modráskové - Panzer General developer 25.3.2020 08:27  12270
25. března 1945probíhá bombardování ostrova Kerama Retto -> probíhá bombardování ostrovů Kerama Retto

Kerama Retto je souostroví

eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 25.3.2020 05:58  12269
25.3.
25. března 1942: Spojené státy - kontradmirál John Wilcox velicí taktickému svazu Task Force 39 se s bitevní lodí Washington, dvěma křižníky a šesti torpédoborci plaví do Scapa Flow, aby chránil britské domácí vody po dobu trvání Operace Ironclad, britské invaze na Madagaskar ovládaný Vichystickou Francií. Tato akce je odrazem spojeneckých ztrát těžkých lodí v bojích s Japonci v Pacifiku.

25. března 1943: Nový Zéland - v zajateckém táboře Featherston spouští japonští zajatci stávku poté, co byli nuceni pracovat. Protest přerůstá v násilí, když zástupce velitele tábora zastřelí jednoho z vůdců protestu. Váleční zajatci pak napadají ostatní stráže, kteří spouští palbu a zabíjejí 48 vězňů a dalších 74 zraňují. Podmínky v táboře se následně zlepší.

25. března 1943: Japonsko - po mnoha peripetiích s válečnou cenzurou je uveden režisérský debut 33-letého japonského režiséra Akira Kurosawy, film Sanshiro Sugata (Velká legenda Judo) a sklízí velký umělecký i komeční úspěch. Kurosawa během své 57 leté kariéry natočí 30 filmů a stane se jedním z nejvýznamnějších filmových režisérů a scenáristů světové kinematografie. V roce 1954 vytvoří své opus magnum, dílo ověnčené mnoha superlativy, legendární film Sedm samurajů.

25. března 1944: Karolíny - japonské hlídky spatřují velké americké námořní síly směřující na ostrov Palau.

25. března 1944: Admiralitní ostrovy - Manus, poslední tažení amerických sil likviduje většinu zbývajících japonských sil. Los Negros, japonský odpor je omezen na roztroušené skupiny a izolované jednotlivce.

25. března 1945: Nad Tchaj-wanem (též Formosa) - americké bombardéry typu Liberator americké 5. letecké armády likvidují na tomto ostrově vodní elektrárnu.

25. března 1945: Ostrovy Rjúkjú (Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (Nansei-šotó) - americký taktický svaz Task Force 58 (admirál Mitscher) provádí letecké údery na Okinawu. Americký taktický svaz TF52 (admirál Dungin), se 17 eskortními letadlovými loděmi zahajuje nálety na stejné cíle. Mezitím rovněž probíhá bombardování ostrova Kerama Retto, na západ od Okinawy. Japonské ponorky útočí na tyto americké lodě bez úspěchu. Japonci zahajují útoky kamikaze s 26 letadly pod velením admirála Ugakiho, daří se jim docílit 8 zásahů včetně 1 zásahu americké bitevní lodě Nevada.

25. března 1946: Írán - Sověti oznamují, že jejich okupační vojska budou do šesti týdnů stažena ze země.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 24.3.2020 05:58  12268
24.03.
24. března 1942: Barma - Japonci nadále postupují proti jednotkám čínské armády v oblasti kolem města Toungoo.

24. března 1942: Čína - generál Alexander a Čankajšek se setkávají, aby jednali o plánech ohledně vzájemné spolupráce čínských a britských jednotek.

24. března 1942: Filipíny - Japonci svými letadly a dělostřelectvem napadají americké pozice na ostrovech Bataan a Corregidor.

24. března 1942: Spojené státy - v San Diegu má premiéru film "To the Shores of Tripoli" z prostředí amerického námořnictva a námořní pěchoty. Natočen byl před vstupem USA do války, ale se změnou situace po napadení Pearl Harboru byl částečně přetočen. V tomto filmu debutující herec Harry Morgan se později stane slavným jako plukovník Sherman T. Potter v seriálu M*A*S*H.

24. března 1943: Barma - různorodé útvary Činditů se spojují mezi městy Baw a Pago, ale Wingate nařizuje ukončit operaci a stáhnout se do Indie. Čindité jsou rozděleni do malých skupin a nejúspěšnější doráží na svou základnu počátkem dubna. Jedna ze skupin se vrací později trasou přes Čínu. Během těchto přesunů je ztracena přibližně jedna třetina těchto sil.

24. března 1944: Šalomounovy ostrovy - Bougainville, silný japonský odpor končí. Americké síly se nepokoušejí zlikvidovat zbytky japonských sil na tomto ostrově. Japonské ztráty několika uplynulých týdnů jsou odhadovány na 8 000, zatímco americké ztráty činí kolem 300 obětí.

24. března 1944: Barma - při leteckém neštěstí umírá ve věku 41 let generál Orde Wingate, velitel jednotek Činditů. Nahrazuje jej vrchní velitel Činditů Lentaigne.

24. března 1944: Německo - v zajateckém táboře Stalag Luft III u města Sagan v Dolním Slezku (dnes Żagań, v Polsku) dochází k tzv. "Velkému útěku" spojeneckých letců. Tajně vykopaným tunelem se daří uprchnout 76 zajatcům, mezi nimi sedmi pilotům z Austrálie a Nového Zélandu včetně dvou velitelů perutí RAAF.

24. března 1945: Barma - spojenecká čínská Nová 1. armáda se spojuje s čínskou 50. divizí u města Hsipaw, tím končí tažení v severní Barmě.

24. března 1945: Rjúkjú-šotó (ostrovy Rjúkjú) - americký taktický svaz Task Force 58 (admirál Mitscher) provádí nálety na Okinawu. Ostrov také ostřeluje pod velením admirála Leeho 5 bitevních lodí a 11 torpédoborců. Japonské ponorky provádějí na tyto lodě neúspěšné útoky. Mezitím, americká průzkumná letadla spatřují japonský konvoj jižně od Kjúšú a v následném útoku je potopeno všech 8 lodí.
kstavk kstavk ať žijou Kapybary! 23.3.2020 07:46  12267
typu, ne třídy (to tam je ;-))
kstavk kstavk ať žijou Kapybary! 23.3.2020 07:44  12266
20. března 1945: Spojené státy - v loděnicích Newport News Shipbuilding ve Virginii je spuštěna na vodu vedoucí loď stejnojmenné nové třídy USS Midway (CV-41)..... tady bych upřesnil jaké třídy USS Midway byla.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 23.3.2020 05:58  12265
23.03.
23. března 1940: Jižní Pacifik - britské Royal Navy (Královské námořnictvo) formuje "Malajský sbor", aby stíhal 17 německých lodí uvízlých v přístavech Holandské východní Indie.

23. března 1942: Skotsko - ze zálivu Firth of Clyde vyplouvá svaz Force 121 s úkolem obsazadit ostrov Madagaskar, aby Britové zabránili jeho využití jako místa kontaktu mezi jednotkami Osy na Středním východě a Japonci. Churchill vyjádřil obavy, aby se Madagaskar nestal pro mocnosti Osy tzv. domem na půl cesty.

23. března 1944: Ostrovy St. Matthias (též Mussau)- americké torpédoborce ostřelují japonskou základnu hydroplánů na ostrově Elouae.

23. března 1944: Šalomounovy ostrovy - Bougainville, japonské jednotky útočí na americké pozice aniž by dosáhli nějakého pokroku. Jsou hlášeny velké japonské ztráty.

23. března 1945: Rjúkjú-šotó (ostrovy Rjúkjú) nebo Nansei-šotó (ostrovy Nansei) - americký taktický svaz Task Force 58 (admirál Mitscher) provádí nálety na Okinawu. Americké síly organizované ve třech skupinách jsou tvořeny 14 letadlovými loděmi. Japonské ponorky provádějí na tyto lodě neúspěšné útoky.

23. března 1945: Filipíny - Luzon, americký 1. sbor obsazuje za pomoci filipínských partyzánů město San Fernando.

23. března 1945: Barma - krom obsazení Mandalaje, útočí jednotky britského 33. sboru směrem na jih. Na jednom z křídel tohoto postupu je britskou 20. indickou divizí obsazeno město Wundwin.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 22.3.2020 05:58  12264
22.3.
22. března 1945: Japonsko - letadlové lodě amerického taktického svazu Task Force 58 (admirál Mitscher) jsou napadeny japonskými letadly kamikaze, tato letadla však nemají žádný větší úspěch. Nicméně je zaznamenáno mnoho útoků pilotovanými raketovými pumami. Těmto operacím je přítomen admirál Spruance, velitel americké 5. flotily.
alfi Alfi 21.3.2020 14:38  12263
Battle of France in 44 secondsDalší pěkná práce od našeho severního kolegy. :)
https://www.youtube.com/watch?v=PVbHBtmkdFA
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 21.3.2020 05:58  12262
21.3.
21. března 1944: Nová Guinea - americké jednotky přesouvající se na západ z plantáže Yalau se spojují s australskými silami postupujícími na sever, z vnitrozemí, na poloostrov Huon.

21. března 1944: Barma - britská 20. indická divize dokončuje svůj ústup. Divize nyní brání linii v pahorkatině Shenan a mezi městy Palel a Wangjing. Ve své snaze ustoupit pokračuje 17. indická divize v bojích přes silniční zátarasy, bráněnými japonskou 33. divizí.

21. března 1945: Pacifik - americký taktický svaz (admirál Mitscher) doplňuje zásoby v přípravách na operace v oblasti Okinawy. Japonská 5. letecká armáda nasazuje proti americké flotile první raketové pilotované pumy Jokosuka MXY-7 Óka (někdy nestandardně přepisováno i jako Ohka, česky Třešňový květ), zavěšenými pod bombardéry typu Micubiši. Let 18 letadel je zachycen letouny z letadlových lodí a všechny až na jedno jsou sestřeleny. Těmto operacím je přítomen admirál Spruance, velitel americké 5. flotily.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 20.3.2020 05:58  12261
20.03.
20. března 1944: Bismarckovo souostroví - americká 4. divize námořní pěchoty (generál Noble) se vyloďuje na ostrově Emirau, který je součástí ostrovů Mussau (neboli též ostrovů St Matthias). Japonci zde nekladou odpor. Námořní podporu tvoří 4 letadlové lodě a 7 křižníků. Admirál Griffin velí 4 bitevním lodím a 2 letadlovým lodím v útocích na město Kavieng, které probíhají jako krytí vyloďovacích operací.

20. března 1944: Barma - první brigáda britské 5. divize je letecky přepravena do města Imphal. Prapor je poslán do města Kohima.

20. března 1945: Japonsko - americký taktický svaz Task Force 58 (admirál Mitscher), v rámci přípravy na operace v prostoru Okinawy, doplňuje zásoby. Probíhají japonské útoky kamikaze, ale selhávají v dosažení nějakého významnějšího úspěchu. Admirál Spruance, velící americké 5. flotile, je přítomen těmto operacím.

20. března 1945: Barma - britská 19. indická divize dokončuje obsazení Mandalaje. Pevnost Dufferin patřila k pozicím, která byla japonskými jednotkami bráněna s největším odhodláním.

20. března 1945: Spojené státy - v loděnicích Newport News Shipbuilding ve Virginii je spuštěna na vodu vedoucí loď stejnojmenné nové třídy USS Midway (CV-41).

[ 6125 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt