Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Když diskuse,
tak s Lopuchem

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub 2. světová válka [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Politika) moderuje Hartmann.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46
Nejrozsáhlejší konflikt v dějinách lidstva. Mohl proběhnout a dopadnout jinak? Jak k němu vlastně lidstvo došlo?

Bonus klubu od Alfiho - Seznam dokumentárních PDF(20.1.24) ZDE.
Seznam nikde nešířit!!! Je to pouze pro členy tohoto klubu!!! Pokud něco sháníte, pište mi do pošty.


CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWII CHRONOLOGY - v tomto klubu ve starších příspěvcích
CHRONOLOGIE PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWI CHRONOLOGY - právě probíhá

CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY (PACIFIK) - WWII CHRONOLOGY (PACIFIC) - právě probíhá včetně odborné a jazykové korektury za účasti členů tohoto klubu, prosíme o spolupráci všechny čtenáře a přispěvatele. Díky předem

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: cooswwi
[ 8544 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 5.7.2022 04:58  13608
05.07.
5. července 1943: Šalomounovy ostrovy - Nová Georgie, americký sbor o velikosti pluku se vyloďuje v kotvišti Rice (Rýže). Pokračují boje na trase Zanana-Munda. Japonské torpédoborce během noci (5.- 6. července) dovážejí do oblasti řeky Vila téměř 3 000 dalších vojáků. Admirál Ainsworth se se 3 křižníky a 4 torpédoborci dostává do střetu s jednotkami tohoto japonského uskupení a potápí torpédoborce Niizuki a Nagacuki, zatímco sám ztrácí lehký křižník Helena.

5. července 1944: Nová Guinea - ostrov Numfoor (Numfor, Noemfoor, Noemfoer), japonská posádka provádí na spojenecké předmostí protiútoky, ale nedaří se jí postoupit. Americké jednotky se připravují k útoku na třetí letiště na ostrově v obci Namber.

5. července 1945: Velké Sundy - ostrov Borneo, posily pro australskou 7. divizi se vyloďují v zátoce Balikpapan na pozici Penadjim. Australské jednotky zbavily nepřátel většinu oblasti produkující ropu v bezprostředním sousedství.

5. července 1945: Washington - je oznámeno, že americkou Strategickou leteckou armádu v tažení proti Japonsku povede generál Spaatz.

5. července 1945: Austrálie - válečný vůdce a předseda vlády Austrálie John Curtin umírá v Canberře. Během několika dní je jako jeho nástupce v úřadu zvolen Ben Chifley.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 4.7.2022 07:15  13607
4.7.
4. července 1934: Francie - ve městě Passy umírá Marie Curie-Skłodowská, světoznámá polská vědkyně, která se zapsala do dějin výzkumem přírodní radioaktivity a objevem dvou nových chemických prvků, radia a polonia. Byla dvakrát oceněna Nobelovou cenou, poprvé v roce 1903 ji získala spolu se svým manželem Pierrem Curie za fyziku, podruhé jí byla udělena v roce 1911 cena za chemii. Dcera manželů Curieových, Irène Joliot-Curie, o rok později rovněž získá Nobelovou cenu, a to za objev umělé radioaktivity a její práce z roku 1938 na výzkumu aktivity neutronů těžkých kovů bude znamenat důležitý krok k objevu jaderné fúze.

4. července 1941: Spojené státy - ve svém rozhlasovém projevu ke Dni nezávislosti Roosevelt konstatuje, že Spojené státy "nikdy nebudou přežívat jako bezstarostná a úrodná oáza svobody obklopená krutou pouští diktátorství".

4. července 1942: Jižní Čína - Američané uskutečňují první nálet v obasti Hong Kongu, cílem je letiště Tien Ho v Kantonu. Čtyři bombardéry B-25 11. bombardovací perutě eskortují čtyři stíhačky P-40 z American Volunteer Group (AVG). Beze ztrát jsou poškozena zařízení letiště a zaparkovaná japonská letadla. Jedná se o poslední misi AVG, která se stala známou jako “Flying Tigers” (Létající tygři) pod vedením plk. Claire Chennaulta. Mimořádně skvěle fungující dobrovolnickou jednotku prakticky likviduje rozhodnutí vyšších míst reorganizovat skupinu pod armádní velení 10. letecké armády USAAF. Na to reaguje většina civilních pilotů a mechaniků odchodem do USA a úplnému rozkladu jednotky zabrání pouze nucené doplnění běžným armádním personálem, které ovšem vede ztrátě původního týmového ducha.

4. července 1943: Šalomounovy ostrovy - Nová Georgie, americké jednotky postupující ze Zanany do Mundy narážejí na intenzivní japonský odpor. Japonci vyloďují 1 200 vojáků ze tří torpédoborců v oblasti řeky Vila na ostrově Kolombangara.

4. července 1943: Gibraltar - Spojenci přicházejí o jednoho z nejlepších vůdců. Při letecké havárii transportního Liberatoru RAF umírá předseda polské exilové vlády generál Władysław Sikorski. Ze sedmnácti osob na palubě přežívá pouze československý pilot Eduard Prchal.

4. července 1944: Mariany - jednotky americké taktického svazu Task Force 58 napadají ostrov Guam letadly z letadlových lodí.

4. července 1944: Boninské ostrovy, Vulkánové ostrovy - americký taktický svaz letadlových lodí Task Force 58 napadá palubními letouny ostrovy Čičidžima a Iwodžima.

4. července 1944: Nová Guinea - ostrov Numfoor (Numfor, Noemfoor, Noemfoer), spojenecké jednotky obsazují letiště Kornasoren. Je shozen další parašutistický prapor a má těžké ztráty.

4. července 1945: Filipíny - ostrov Mindanao, americká 24. divize vede výsadkový expediční sbor k osvobození zátoky Sarangani na jihu tohoto ostrova, jižně od města Davao. Filipínští partyzáni se podílejí na eliminování japonského ohniska odporu.

4. července 1945: Manila - generál MacArthur oznamuje úplné osvobození Filipín.

4. července 1946: Filipíny - Filipíny jsou oficiálně uznány Spojenými státy jako nezávislý národ dle Manilské smlouvy. Prezidentem třetí filipínské republiky se stává Manuel Roxas.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 3.7.2022 04:58  13605
03.07.
3. července 1937: Tichý oceán - prezident Roosevelt spouští doposud největší pátrací akci v historii námořnictva, do které je zapojena i letadlová loď Lexington a bitevní loď Colorado. Přestože během následujících dvou týdnů lodě propátrají 650 000 čtverečních kilometrů ocánu v okolí Howlandova a Gardnerova ostrova (Atol Nikumaroro), zachránit ani najít stopy po ztracené slavné letkyni Amelii Earhartové či jejím letounu se jim nepodaří. První ženské pokořitelce Atlantiku v sólo letu se tak stává osudným pokus o oblet Zeměkoule a 5. ledna 1939 bude úředně prohlášena za mrtvou.

3. července 1939: Mongolsko, oblast řeky Chalchyn-Gol - v noční bitvě se japonskému 4. tankovému pluku složenému z tanků Type 95 Ha-Go, Type 89 I-Go a tančíků Type 94 daří proniknout sovětskými liniemi a téměř beze ztrát zničit 4 dělostřelecké baterie (122mm houfnice, 107mm děla a 76,2mm polní děla), 7 protitankových děl, 5 minometů, 12 obrněných vozidel a 20 nákladních vozidel. Brilantní akci velí plukovník Jošio Tamada.

3. července 1941: Vichystická Sýrie - Deir el Zor podléhá jednotkám 10. indické divize. Pevnost v Palmýře se po dlouhé obraně vzdává britské jednotce Habforce.

3. července 1943: Šalomounovy ostrovy - Nová Georgie, americké jednotky se vyloďují v Zananě, přibližně 13 kilometrů od Mundy. Není zde žádný odpor a předmostí je rychle konsolidováno.

3. července 1943: Nová Guinea - australské jednotky postupující z Wau se utkávají v těžkém střetu s japonskými jednotkami u vesnice Mubo. Během dne se tyto australské jednotky spojují v oblasti řeky Bitoi s americkými jednotkami vyloděnými v zálivu Nassau.

3. července 1944: Nová Guinea - ostrov Numfoor (Numfor, Noemfoor, Noemfoer), spojenecké jednotky rozšiřují své předmostí. Parašutistický prapor je shozen na letišti Kamiriz, které je posléze za těžkých ztrát dobyto.

3. července 1945: Velké Sundy - ostrov Borneo, na jihovýchodě, jednotky posílené australské divize, která se vylodila u Balikpapanu obsazují letiště v Sepinggangu a posléze celé toto město. Tyto Australské jednotky podnikly na východ od Balikpapanu, který je téměř celý obklíčen, postup 10 kilometrů do vnitrozemí.

3. července 1945: Nad Japonskem - americké bombardéry B-29 napadají Himedži na ostrově Honšú, a města Takamacu, Tokušima a Kóči na ostrově Šikoku, na jih od ostrova Honšú.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 2.7.2022 04:58  13604
02.07.
2. července 1937: Nová Guinea - z Lae startuje s letounem Lockheed L-10E Electra slavná americká letkyně Amelia Earhartová k překonání posledního úseku obletu Zeměkoule. Na cestě k Howlandovu ostrovu uprostřed Pacifiku, kde má doplnit palivo, však ztrácí orientaci a mizí beze stopy v oceánu.

2. července 1941: Tokio - císařská konference (setkání japonské vlády, vojenských nejvyšších představitelů a císaře, na kterém má být vysvětlena politika císařovi a formálně dojít k důležitému rozhodnutí - které již bylo prakticky učiněno na konferencích jsoucích výsledkem úzké spolupráce mezi politiky a vojenskými vůdci) vede k přijetí rozhodnutí pokusit se o obsazení základen v Indočíně i v případě, že by to mělo znamenat vypuknutí války.

2. července 1941: Spojené státy - americké úřady velmi brzy vědí o japonském rozhodnutí přes riziko války obsadit základny v Indočíně díky jejich šifrantům, kteří dokázali přijít na klíč směřující k dešifrování hlavního diplomatického kódu a několika dalších méně významných operačních kódů. Tato informace získaná z diplomatické šifry koluje pod kódovým označením Magic.

2. červance 1942: Spojené státy - americký Kongres ukončuje činnost CCC (Civilian Conservation Corps), organizace pro mladé nezaměstnané muže, kteří v ní v rámci plánu New Deal od roku 1933 pracovali na veřejných infrastrukturních projektech po celých Spojených státech za jídlo, ubytování a ošacení a malý plat povinně odesílaný jejich rodinám. Statisíce mužů z této organizace bylo již od roku 1940 vítanou kádrovou rezervou pro armádu a válečné hospodářství. Mnoho jejich pracovních základen se postupně přeměňuje na internační a zajatecké tábory.

2. července 1943: Šalomounovy ostrovy - pokračuje navyšování počtu amerických jednotek na ostrově Rendova, ale japonská posádka nadále klade odpor. Jen s malým efektem ostřelují japonské námořní síly během noci americké pozice na tomto ostrově.

2. července 1944: Nová Guinea - na ostrově Numfoor probíhá spojenecké vylodění. Kolem 7 100 vojáků zahrnující jednotky americké 168. pěší divize a australské jednotky, pod velením amerického generála Patricka, zřizují na severním pobřeží u letiště Kamiri předmostí. Japonci zde nekladou odpor. Admirál Fletcher velí námořní podpoře s americkými taktickými svazy Task Force 74 a Task Force 75 provádějící eskortu a přípravné bombardování. Ostrov Biak, zbytky japonských jednotek nadále kladou odpor.

2. července 1944: Mariany - ostrov Saipan, americké jednotky provádějí všeobecný postup. Přemožena je vesnice Garapan.

2. července 1944: Nad Mandžuskem - japonský experimentální dálkový letoun Tačikawa Ki-77 podniká rekordní 16.500 km dlouhý nonstop let na trojúhelníkové trase, kterou absolvuje celkem devatenáctkrát. Přestože akce nijak přímo nepřispívá k válečnému úsilí, je využita propagandisticky.

2. července 1945: Japonsko - ponorka USS Barb odpaluje rakety na Tulení ostrov u východního pobřeží ostrova Sachalin. Jde o první americké podvodní plavidlo vybavené k odpalování raket pro pobřežní ostřelování. Mezitím japonské zdroje hlásí, že v Tokiu zůstává pouze 200 000 obyvatel. Všichni ostatní obyvatelé byli evakuováni na bezpečnější místa. Japonci prohlašují, že americkým bombardováním zápalnými pumami bylo zabito nebo zraněno kolem pěti miliónů civilistů.

2. července 1945: Velké Sundy - australské jednotky obsazují ropná zařízení v Balikpapanu.

2. července 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - oficiálně končí americké vojenské operace.

2. července 1945: Londýn - britskému námořnímu veliteli Mountbattenovi je nařízeno spustit v srpnu Operaci Zipper, osvobození Malajska.

2. července 1946: Okupované Německo - admirál Chester W. Nimitz poskytuje norimberskému tribunálu v procesu s válečnými zločinci písemné svědectví týkající se útoků ponorek na obchodní lodě bez varování a připouští, že Německo nebylo v těchto útocích samo, protože USA dělaly totéž. Tento důkaz je široce připisován jako důvod, proč bude německý velkoadmirál Karl Dönitz odsouzen pouze k 10 letům vězení. Nimitz, válečný vrchní velitel amerického pacifického loďstva, uvádí, že americké námořnictvo vedlo v Pacifiku neomezenou ponorkovou válku od prvního okamžiku, kdy USA oficiálně vstoupily do války a zastává se tak bývalého nepřítele.

2. července 1946: Spojené státy - v Los Angleles má premiéru film slavného režiséra Orsona Wellese Cizinec (The Stranger), drama o vyšetřování válečných zločinů, ve kterém jsou poprvé použity i dokumentární záběry z koncentračních táborů.
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 1.7.2022 19:23 - Oblíbené kluby (20:51) 13603
Tak to je smutná zpráva. Myslím, že byl ale šťastný, že se mohl ještě zúčastnit prvních pocovidových oslav osvobození v Plzni.
stanny stanny - Wroc³awský démon - Pacific Panzer General creator 1.7.2022 18:41  13602
Zemřel belgický veterán, který přišel s generálem Pattonem do Holýšova
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 1.7.2022 07:04  13601
1.7.
1. července 1940: Panama - rozsáhlými zemními pracemi začíná stavba nových plavebních komor Panamského průplavu ve snaze odstranit zásadní překážku v konstrukci nových velkých plavidel amerického válečného námořnictva, kterou je šířka překonávající rozměry stávajích zdymadel. V polovině války však bude projekt po přehodnocení priorit a zrušení stavby bitevních lodí třídy Montana opuštěn a dokončen až v letech 2007-2016, kdy si jeho dostavbu vynutí nárůst námořní dopravy a velikost nových obřích kontejnerových lodí.

1. července 1942: Vnitřní Mongolsko (území v Číně pod kontrolou Japonců) - na letišti Pao-tchou úspěšně přistává po náročném a odvážném letu dálkový italský letoun Savoia-Marchetti SM.75, který předchozího dne odpoledne startoval z Němci drženého ukrajinského Záporoží a navzdory všem obtížím přeletěl přes evropské a asijské území nepřátelského SSSR. Později doletí do Tokia a vrátí se následně zpět do Itálie. Nesporný a ojedinělý úspěch v dopravním spojení mocností Osy bude v Itálii náležitě propagandisticky využit navzdory přání Japonců let utajit, neboť Japonsko udržuje vůči SSSR přísnou neutralitu.

1. července 1942: Filipíny - severně od Luzonu torpéduje americká ponorka USS Sturgeon (SS-187) japonskou osobní loď SS Montevideo Maru. Úspěšný zásah vede k největší námořní tragédii v dějinách Austrálie. Plavidlo se potápí během 11 minut a bere s sebou ke dnu přes tisíc australských vojáků a civilistů zajatých Japonci v bitvě o Rabaul.

1. července 1943: Šalomounovy ostrovy - příslušníci americké námořní pěchoty vyslaní z výběžku Segi obsazují přístav Viru.

1. července 1945: Nad Japonskem - 550 bombardérů typu B-29 Superpevnost (doposud nejvyšší nasazený počet těchto bombardérů) shazuje 4 000 tun zápalných bomb na námořní základnu Kure, Šimonoseki, Ube a Kumanoto na západě ostrova Kjúšú.

1. července 1945: Čína - čínské jednotky osvobozují městskou prefekturu Liou-čou.

1. července 1945: Velké Sundy - ostrov Borneo, posílená australská 7. divize (generál Milford) se vyloďuje se 33 000 vojáky v Balikpapanu v poslední obojživelné operaci druhé světové války. První tři dny vyloďování na břehu poskytují námořní podporu tři eskortní letadlové lodě. Balikpapan je co se týče ropné produkce jednou z nejbohatších asijských oblastí.

1. července 1946: Atol Bikini - první ze dvou atomových testů, Able, je realizován. Atomová bomba je pojmenována Gilda podle postavy Rity Hayworthové ve filmu Gilda z roku 1946 a je shozena z B-29 Superfortress "Dave´s Dream" z 509. bombardovací skupiny. Vybuchuje 158 m nad cílovou flotilou kořistních a vyřazených lodí z druhé světové války a působí menší než předpokládané poškození těchto lodí, protože míjí cílové místo o 649 m. Operace Crossroads je dvojicí zkoušek jaderných zbraní prováděných Spojenými státy na atolu Bikini v polovině roku 1946. Jedná se o první testy jaderných zbraní od operace Trinity v červenci 1945 a první detonace jaderných zařízení od atomového bombardování Nagasaki 9. srpna 1945. Účelem těchto testů je zkoumat vliv jaderných zbraní na válečné lodě.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 30.6.2022 04:58  13600
30.06.
30. června 1943: Nová Guinea - smíšená australsko-americká jednotka z předsunuté základny Morobe známá jako McKechnie Force se vyloďuje v zátoce Nassau nedaleko městečka Salamaua. Japonci kladou vylodění tuhý odpor.

30. června 1943: Šalomounovy ostrovy - americké jednotky se vyloďují na několika ostrovech souostroví Nová Georgie. Cílem je zejména ostrov Rendova. Všechna vylodění jsou úspěšná. Japonci kladou tuhý odpor na ostrově Vangunu. Americké jednotky podílející se na těchto vyloděních pocházejí zejména ze 43. divize (generál Hester) za námořní podpory taktického svazu Task Force 31 (admirál Turner) a podpory letectva se základnami na pevnině, kterému velí admirál Fitch.

30. června 1943: Šalomounovo moře - probíhá hlavní spojenecké vylodění na ostrovech Woodlark a Kiriwina. Japonci na akci nereagují, jsou zaměstnáni dalšími spojeneckými operacemi zahájenými ve stejný den na Nové Guineji a Nové Georgii. Začíná budování letišť a základen torpédových člunů PT.

30. června 1944: Mariany - americký V. obojživelný sbor již obsadil více než polovinu ostrova Saipan. Boje na jih od hory Tipo Pale a hory Tapočau pokračují. Vyčištěny jsou oblasti Death Valley (Údolí smrti) a Purple Heart Ridge (hřeben Purpurové srdce).

30. června 1945: Washington - prezident Truman jmenuje Jamese F. Byrnese, aby nahradil ve funkci ministra zahraničí Edwarda Stettinia.

30. června 1945: Čína - čínské jednotky obsazují město Liou-čou na hranici s Francouzskou Indočínou (rovněž Japonci okupovanou). Číňané pokračují ve svém postupu dále do Indočíny.

30. června 1945: Velké Sundy - ostrov Borneo, pokračuje přípravné námořní ostřelování Balikpapanu.

30. června 1945: Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - Okinawa, americké jednotky dokončují vyčišťovací operace (23.-30. června), v rámci kterých je hlášeno zabití 8 975 Japonců a zajetí 2 902.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 29.6.2022 04:58  13599
29.06.
29. června 1942: Čína - Čankajšek (též Ťiang Ťie-š´) představuje generálovi Stilwellovi své Tři požadavky: do září 3 americké divize, 500 vojenských letadel a garantované měsíční letecké zásobování o hmotnosti 5 000 tun. Čankajšek Stilwellovi spílá a naznačuje, že může s válkou skončit. Stilwell jako Čankajškův náčelník štábu není zodpovědný za obstarávání zásob. Napětí mezi těmito dvěma narůstá.

29. června 1943: Šalomounovy ostrovy - americký svaz křižníků a torpédoborců ostřeluje japonskou základnu na ostrově Shortland, zatímco jiná plavidla pokládají v této oblasti miny. Americký konvoj směřující k ostrovu Nová Georgie je zpozorován Japonci, ale ti mají omylem za to, že veze zásoby na ostrov Guadalcanal.

29. června 1944: Nová Guinea - australské jednotky postupující z města Wewak doráží přibližně 110 kilometrů na západ k řece Sepik. Ostrov Biak, Američané likvidují přetrvávající japonský odpor.

29. června 1944: Malajsko - v japonském vězení v Batu Gajah umírá Lim Bo Seng, válečný hrdina Singapuru čínského původu, který byl zatčen o dva měsíce dříve vojenskou policií Kampeitai při pokusu v okupovaném Malajsku vytvořit zpravodajskou síť. Mezi úspěchy jeho jednotky patřilo navázání kontaktu s britským majorem Freddiem Chapmanem, který se bez spojení v týlu nepřítele přes rok a půl od japonské invaze skrýval v džungli s komunistickými partyzány.

29. června 1945: Velké Sundy - ostrov Borneo, pokračuje přípravné námořní ostřelování Balikpapanu.

29. června 1945: Washington - prezident Truman schvaluje plán týkající se invaze do Japonska, vypracovaný spojenými náčelníky štábů. Tento plán vyžaduje účast 5 miliónů vojáků, většinou Američanů. Kjúšú má být napadeno 1. listopadu 13 divizemi (Operace Olympic) a Honšú má být napadeno 1. března 1946 23 divizemi (Operace Coronet), zahrnující jednotky americké 1. armády z Evropy. Britové mají na podporu této invaze nasadit strategické bombardéry s velkým doletem.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 28.6.2022 04:58  13598
28.06.
28. června 1944: Nová Guinea - ostrov Biak, americké síly o velikosti divize, které jsou nyní pod velením generála Doeho, "čistí" oblast Japonci bráněných podzemních prostor v západní části ostrova.

28. června 1945: Nad Japonskem - americká letadla shazují zápalné bomby na města Modži, Nobeoka a Okajama.

28. června 1945: Velké Sundy - ostrov Borneo, přípravné námořní ostřelování Balikpapanu pokračuje. Australské jednotky obsazují Kuala Belait.

28. června 1945: Filipíny - generál MacArthur oznamuje dokončení operací na Luzonu. Je to 5 měsíců a 19 dní od doby, kdy začala tato americká invaze. Odhadovaných 11 000 japonských vojáků zůstalo izolováno v horách Sierra Madre a dalších 12 000 obklíčených v oblasti Kiangan-Bontoc (nebo Ifugao-Bontoc). Americké 8. armádě je přidělen úkol "vyčistit" Luzon, zatímco americká 6. armáda je reorganizována k invazi do Japonska (Operace Olympic). Většina "čištění" je nechána na filipínských jednotkách. Ostrov Mindanao, "čistící" operace nadále pokračují.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 27.6.2022 04:58  13597
27.06.
27. června 1939: Mongolsko, oblast řeky Chalchyn-Gol - po měsíci úspěšných bojů kulminuje v letecké bitvě nad Tamsak-Bulak série vítězství japonského stíhacího pilota Hiromičiho Šinohary. V britantním vystoupení nad hlavami stovek svědků dosahuje rekordu Japonského císařského armádního letectva, jedenácti sestřelů během jediného dne. Pouze čtyři experti Luftwaffe tento později překonají: eso všech dob Erich Hartmann (12), dále Emil Lang (18), Hans-Joachim Marseille (17) a Erich Rudorffer (13 v 17 minutách).

27. června 1940: Washington - dochází k tajnému jednání mezi britskými a australskými představiteli a americkým ministrem zahraničí Cordellem Hullem. Britové a Australané žádají o pomoc proti Japoncům. Požadují od USA přijetí ekonomických opatření nebo přesunutí více flotilových jednotek do malajských a filipínských vod nebo nabídnutí sebe jako prostředníka mezi Čínou a Japonskem. Hull není schopen souhlasit ani s jedním z těchto kroků, neboť vyžadují aktivnější zahraniční politiku, než jakou je americká veřejnost v této době připravena i jen zvažovat.

27. června 1943: Šalomounovy ostrovy - Nová Georgie, příslušníci americké námořní pěchoty jsou od výběžku Segi převezeni po vodě dál podél pobřeží k Regi, aby mohli zahájit pozemní postup na přístav Viru.

27. června 1945: Velké Sundy - ostrov Borneo, přípravné ostřelování Balikpapanu pokračuje.

27. června 1945: Filipíny - ostrov Luzon, jednotky americké 37. divize, součást amerického I. sboru, doráží k Aparri na severním pobřeží. Obsazením celého údolí Cagajan je nyní tažení na znovudobytí tohoto ostrova prakticky dokončeno. Zbývající japonské jednotky jsou nyní izolovány v odlehlých částech ostrova Luzon a mají nedostatek zásob a zdravotní pomoci.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 26.6.2022 04:58  13596
26.6.
26. června 1943: Nová Guinea - spojenecký sbor v Morobe se připravuje na vylodění na severním pobřeží.

26. června 1944: Kurilské ostrovy - admirál Small vede skupinu křižníků a torpédoborců k ostřelování japonských pozic na ostrově Matua.

26. června 1944: Itálie - v Toskánsku je poprvé do boje nasazen americký 442. pěší pluk, složený téměř výhradně z tzv. Nisei, druhé generace Američanů japonského původu. Úspěšně bojovat bude postupně v Itálii, jižní Francii a Německu a válku ukončí jako nejvíce vyznamenávaný pluk v americké historii.

26. června 1944: Mariany - americký V. obojživelný sbor pokračuje v útoku na ostrov Saipan. Malý japonský konvoj vezoucí posily směřující k tomuto ostrovu se dostává do kontaktu s americkými silami a je zahnán pryč.

26. června 1945: Nad Japonskem - americké bombardéry typu B-29 Superpevnost zahajují první ze série nočních útoků proti japonským ropným rafineriím.

26. června 1945: Čína - čínské jednotky obsazují letiště městské prefektury Liou-čou.

26. června 1945: Filipíny - ostrov Luzon, američtí parašutisté dopadnuvší nedaleko Aparri se spojují s americkou 37. divizí. Divizní štáb nyní přebírá velení nad tímto parašutistickým praporem a nad taktickým sborem o velikosti pluku vyslaným na sever dříve. V této oblasti rovněž operují filipínští partyzáni.

26. června 1945: Ostrovy Rjúkjú - příslušníci americké námořní pěchoty se vyloďují na ostrově Kume, kde instalují novou radarovou stanici.

26. června 1945: Velké Sundy - ostrov Borneo, pokračuje přípravné námořní ostřelování města Balikpapan.

26. června 1946: Japonsko - předtím, než může být souzen za válečné zločiny, umírá ve vězení Sugamo v Tokiu bývalý japonský diplomat a ministr zahraničí Josuke Macuoka. Stal se známým svou vzdornou řečí ve Společnosti národů v březnu 1933, která vedla ke konci Japonska v této organizaci a byl také jedním z architektů Paktu tří a Sovětsko-japonského paktu o neútočení.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 25.6.2022 04:58  13595
25.06.
25. června 1940: Francouzská Indočína - Japonci vyvíjejí tlak na francouzské představitele v Indočíně, aby blokovali přesun zásob čínským nacionalistům. Přejí si uzavření železniční tratě do Číny a povolení k provedení inspekce japonskou misí.

25. června 1941: Spojené státy - prezident Roosevelt podepisuje Prezidentské nařízení č. 8802 (Executive Order 8802), kterým zakazuje diskriminaci při zaměstnávání v obranném průmyslu. Na federální úrovni tak potlačuje diskriminaci na etnickém a rasovém základě, především k ochraně občanů s německými a italskými kořeny a občanů tmavé pleti. Tímto skutkem oddaluje o 22 let připravované shromáždění známé jako Pochod na Washington za práci a svobodu, které si v roce 1963 vynutí všeobecný zákaz diskriminace v podobě zákonů.

25. června 1943: Spojené státy - při projevu na tiskové konferenci ve Washington DC se kongersmen Andrew J. May dopouští tragického vyzrazení citlivé vojenské informace, když oznamuje, že za nízkými ztrátami amerických ponorek stojí špatné nastavení Japonci používaných hlubinných náloží. Publikovanou informaci Japonci zachycují, provádějí vzápětí u těchto zbraní úpravu a začínají potápět jednu ponorku za druhou. Celkově bude v přímé souvislosti s tímto incidentem potopeno 10 amerických ponorek a zahyne 800 členů jejich posádek.

25. června 1944: Mariany - americký V. obojživelný sbor pokračuje v bitvě o ostrov Saipan. Hora Tapočau je dobyta. Intenzivní boje jsou zaznamenány na poloostrově Kagman a nedaleko jihozápadního cípu ostrova.

25. června 1945: Barma - jižně od města Prome (Pyay) je "vyčištěno" od japonských jednotek sedm vesnic. Společným útokem čínských jednotek a Činditů je dobyt Mogaung. Je tak přerušeno železniční spojení zásobující Japonci obsazenou Myitkyinu, což způsobuje obrat v patové situaci při jejím obléhání.

25. června 1945: Filipíny - ostrov Luzon, v údolí Cagajan americké jednotky americké 37. divize obsazují město Tuguegarao. V postupu na jih je americkými parašutisty shozenými v Appari dobyto zpět město Gattaran poté, co z něho Japonci vytlačili filipínské partyzány. Město Penablanca je rovněž dobyto. Přeživší japonské jednotky na tomto ostrově mající kolem 50 000 vojáků jsou nyní soustředěny v oblasti Sierra Madre na východ od údolí Cagajan.

25. června 1945: Velké Sundy - ostrov Borneo, Sarawak, australské jednotky dokončují obsazení oblasti ropných polí Miri. 9 křižníků a 13 torpédoborců pod velením admirála Barbeye zahajuje přípravné ostřelování přístavního města Balikpapan.
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 24.6.2022 08:05 - Oblíbené kluby (20:51) 13594
Could Paulus have abandoned Stalingrad before encirclement? BATTLESTORM STALINGRAD E37

Hezky vysvětleno, že v bitvě u Stalingradu si vedli Němci dobře, ale byli prostě deklasováni Rudou armádou. Za prohru nemůžou chyby Hitlera nebo Pauluse, ale zkrátka, že na začátku bitvy byly rozdány karty tak, že to ani jinak dopadnout nemohlo, naopak byl úspěch, že se Němci udrželi tak dlouho.
Dobře zmiňuje, za jakých okolností mohli Němci provést úspěšný ústup ze Stalingradu - kdyby ho naplánovali a začali s ním ještě před útokem Rudé armády. Od začátku bitvy Němci neměli ve směru možného ústupu jednotky ani na zajištění obrany, natož pro útok.
Jednoznačně to bylo vítězství ruské maskirovky a neschopnost Němců zajistit si zpravodajské infomace.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 24.6.2022 04:58  13593
24.6.
24. června 1943: Spojené státy - je uvedena premiéra válečného propagandistického snímku Pilot č. 5 (Pilot #5), pojednávajícího o leteckých bojích při spojenecké obraně Jávy v roce 1942. K vidění je ve filmu v roli spojenecké stíhačky méně známý americký druhoválečný stíhací letoun Republic P-43 Lancer, který ve Státech sloužil jen k výcviku a bojově byl nasazen pouze Číně.

24. června 1943: Šalomounovo moře - na ostrově Kiriwina východně od Nové Guineje se bez odporu vyloďuje předvoj amerických jednotek.

24. června 1944: Boninské ostrovy a jejich nejjižnější část známá jako Vulkánové ostrovy - japonské základny na ostrovech Iwodžima a Čičidžima jsou napadeny americkými letadlovými loděmi. Letadla vzlétají z letadlových lodí USS Hornet (CV-12), USS Yorktown (CV-10), USS Bataan (CVL-29) a USS Belleau Wood (CVL-24), jde o svaz pod velením admirála Clarka. Japonské ztráty činí 66 letadel.

24. června 1944: Mariany - s postupem amerického V. obojživelného sboru pokračuje bitva o ostrov Saipan. 27. divize „čistí“ jižní část tohoto ostrova a většina této divize se přesouvá na sever. 2. divize námořní pěchoty pokračuje v bitvě o horu Tapočau.

24. června 1945: Velké Sundy - nad ostrovem Borneo, britská a americká letadla shazují na japonské pozice 1 000 tun bomb.

[ 8544 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt