Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Nudou jsi opuch?
Navštiv Lopuch!

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Archiv klubu Web [ŽP: neomezená] (kategorie Programování) moderuje Kdokoliv.
  
  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
   
[ 2261 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
al3x 5.11.2004 11:55  1523
Eyeliner: Stranky mas psat tak, aby vyhovovaly w3c standardum. Prohlizece se maji psat tak, aby umely spravne interpretovat w3c strndardni stranky. Od toho tu ty standardy jsou - kdyby se mely stranky psat pro vsechny ty mozny browsery, ktery na svete jsou, tak se asi vsichni zblaznime.
al3x 5.11.2004 11:48  1522
Eyeliner: Ale z toho, cos napsal ty, vyplyva, ze navstevnici _pouzivaji_ jen P1 nebo P2.
Navic nemam dojem, ze by byl muj browser na siemensu kompatiblini s mozillou ani ze by na nem testovali lopuch, presto se se mi lopuch.cz zobrazi spravne..
eyeliner 5.11.2004 11:43  1521
Bouchi [1518] - opět stručně :-)
Tak jeste jednou - stranky se nepisou pro prohlizece
Pro koho/co se tedy podle tebe píší? Pro validátor?

Pokud nekdo udela stranky vyuzivajici nestandardni funkce, kterym rozumi jen IE, a ja na ne vlezu v Opere, tak jsem bud smiren s tim, ze mi neco nebude fungovat
Ani nemusíš vědět, že Ti tam něco nefunguje... jsou-li dobře napsané. Nedávno jsem viděl i jednu low-level verzi webu (pro starší prohlížeče), ze které ani velká tlupa webdesignerů nepoznala, že je low-level :-)
Můžu-li použít nadstandard (třeba i přítomný jen v Opeře), použiji ho - a neshledávám na tom nic závadného. Stejně tak můžu napsat stránku stoprocentně vyhovující HTML 3.2, kterou ti Opera nezobrazí.


AL3X [1519]
Tahle veta je fakt blbost.
Já bych řekl, že není. Webdesigner používá prohlížeč P1 - navrhne pro něj stránky. Případně je odladí i pro prohlížeč P2. Návštěvníkovi se pak zobrazí správně pouze tehdy, pokud je jeho prohlížeč P3 kompatibilní s P1 nebo P2... co je na tom "blbost"?
al3x 5.11.2004 11:29  1520
EyelinerJinak jsi v ty odpovedi pro Kdokoliva vlastne nic nevyvratil.
Ruzne implemetace ruznych prohlizeni jsou logicke a neni na tom nic spatnyho. Ach jo..
Zase tyhle zbytecny debaty...
al3x 5.11.2004 11:25  1519
Eyeliner"Návštěvníci používají prohlížeč kompatibilní s tím, pro který byla stránka webdesignerem napsána."
Tahle veta je fakt blbost. Znam spousta stranek, ktere "nejsou kompatiblini s mozillou", a i dost tech, ktere "nejsou kompatibilni s msie". A na druhe strane je dost uzivatelu, kteri pouzivaj vyhradne mozillu, nebo vyhradne msie. A tito uzivatele lezou po netu vsude. Tedy i na ruzne s jejich problizecem nekompatibilni stranky..
bouchi Bouchi Dračí doupě II - Legenda je zpět 5.11.2004 11:21  1518
EyelinerTak jeste jednou - stranky se (nejde-li o intranet) nepisou pro prohlizece. Pokud nekdo udela stranky vyuzivajici nestandardni funkce, kterym rozumi jen IE, a ja na ne vlezu v Opere, tak jsem bud smiren s tim, ze mi neco nebude fungovat, nebo na ne nelezu vubec. Rozhodne kvuli tomu nepoustim IE, za to mi ty stranky a jejich autor nestoji.
eyeliner 5.11.2004 11:02  1517
Bouchi [1513] - taky stručně
Coz je samozrejme nesmyslny pristup
Ty snad nepoužíváš prohlížeč kompatibilní s tím, pro který byly stránky webdesignery napsány? Pochybuji. Stránky se píší především pro prohlížeče. Doufá se, že jich je kompatibilních co nejvíce... a taky, že se v tom roboti vyhledávačů nějak vyznají.

tak stranka pristupna komukoliv ma byt predevsim napsana tak, aby na ni mohli bez ztraty podstatnych informaci pristupovat navstevnici s libovolnym prohlizecem
To stále nevylučuje moji větu.
bouchi Bouchi Dračí doupě II - Legenda je zpět 5.11.2004 10:46  1516
Probohy...
No ale - meta name="Generator" content="Microsoft Publisher 2000", tak co cekat.
puschpull puschpull být nad věcí, pohoda a klid ... - AV-Com (Homepage) 5.11.2004 10:40 - Oblíbené kluby (10:37) 1515
no to je nářez!!!
proč psát web, když stačí obrázky, že ?!?
:-))))
harcuba 5.11.2004 10:33  1514
nevim jestli to je k placi ci k smichu ale ja se musel smat
podevejete na tyto strank to snad ani neni mozny
bouchi Bouchi Dračí doupě II - Legenda je zpět 5.11.2004 06:44  1513
EyelinerTak zatim jen strucna reakce na neco, co me obzvlast zaujalo.
Návštěvníci používají prohlížeč kompatibilní s tím, pro který byla stránka webdesignerem napsána. Coz je samozrejme nesmyslny pristup. Odhledneme-li od intranetu (protoze ve firmach leckdy vsichni povinne pouzivaji tyz prohlizec, tudiz pro nej mohou byt stranky "optimalizovany"), tak stranka pristupna komukoliv ma byt predevsim napsana tak, aby na ni mohli bez ztraty podstatnych informaci pristupovat navstevnici s libovolnym prohlizecem, nekterym z browseru na windows desktopech pocinaje a handheldy 9ci jak se tomu rika) nenbo hlasovymi cteckami konce. A neni to pritom zadna prace navic.
mach 5.11.2004 04:59  1512
Eyeliner:Anglická zkratka I.B.M. je vyspelována anglicky, neboť obsahuje samá velká písmena a za každým je tečka
A kdyz tam nebudou tecky tak to precte jak? Treba ve vete: Poslanci ODS maji disky IBM naformatovane na FAT32. Kazdou tu zkratku ma cist jinak, tu treti navic podle toho jak to stanovi reklamni agentura delajici pro Microsoft (ta sama, ktera rika v jakem pomeru maji byt na jejich website nadpisy vzhledem k normalnimu textu a v jake maji byt barve - a to se podobne jako informace o zpusobu cteni nastavuje v CSS).

Stejně tak čtečce nemůžeš v HTML semanticky nijak říct, v jakém jazyku
<span lang="en">12</span>

Mezi ABBR a ACRONYM je rozdil, nevim jaky, ale kdyz bych nekde na webu pouzival zkratky, tak bych rozhodne nepouzival nespravne ACRONYM jenom proto, ze MSIE neni schopny ABBR teckovane podtrhnout a dat mu title. Mozna to poskodi jednu ctecku, ale to snad bude odstraneno evolucne.

Ja nemam k nevidomym odmereny vztah. Jen rikam, ze je pravdepodobne, ze budou shanet casto informace z webu zamerenych pro ne. Podobne jako obyvatele Kladna zavitaji na web mestokladno.cz.

čtečky založené na IE jsou ve většině případů vzájemně kompatibilní.
Tak to neni nic uzasneho, kdyz jsou postavene na tom samem. Dulezita je kompatibilita s ostatnimi cteckami.
eyeliner 5.11.2004 03:14  1511
Navrhuji, abyste v následujícím příspěvku na věci nesouvisející s webem nereagovali. Délka mých příspěvků se nepříjemně zvyšuje (ačkoliv do mého rekordu 150kB to má daleko :-))


Kdokoliv [1507]
Psal jsi doslova, ze cim mene navzajem ruznych prohlizecu budou nevidomi pouzivat, tim lepe
Navzájem různé prohlížeče mají i navzájem různé implementace.

nebo taky nula pripadne minus nekonecno, ale to bych vynechal
Nejsi ty matfyzák? :-)

„Možnost volby má i vývojář.“ Vsak o tom hovorim, nastesti to tak je.
Myslel jsem to tak, že vývojář má volbu, které platformy/prohlížeče podpoří.

Jiste, proto jsou potreba standardy W3C, kterym se tak rad vysmivas.
Ale... radši mlčím :-) ... výsledný flame by stejně byl "bez omluv smazán".

Autor dotycnych stranek ma predevsim pocitat se standardnim chovanim hlasovych ctecek
Standardním myslíš de jure standardním nebo de facto standardním? Zrovna v případě hlasových čteček je ten rozdíl nepřehlédnutelný.

Z hlediska jakeho vyvojare? Take jsem vyvojar a nesouhlasim s tim.
Když budeš mít na trhu nekonečno subjektů, z nichž každé dva budou vzájemně nekompatibilních, pro který budeš vyvíjet? Pro všechny? To nebude efektivní práce :-)

Navic pocitace tu nejsou jen pro vyvojare, dokonce by se asi dalo rict, ze tu jsou predevsim spis pro jine nez vyvojare.
Jistě. Ale uživatelé užívají to, co vyvine vývojář. Vývojář vyvíjí pro uživatele. Ti používají systém kompatibilní s tím, pro který jim napsal program. Stejně tak web tu není jen pro webdesignery. Návštěvníci používají prohlížeč kompatibilní s tím, pro který byla stránka webdesignerem napsána.


Bouchi [1508]
A uz jsi slysel o tom, ze kdyz je na trhu jen jeden subjekt...
V případě čteček šlo především o jednu implementaci, ne přímo o jeden prohlížeč (omlouvám se za zavádějící vyjádření).
Slyšel. Snaha subjektu stát se monopolem je motorem pokroku. Snaha udržet monopol naopak. Nemusí to ale platit vždy.

Jakožto vývojáře (odběhnu-li od webu k aplikacím) mě zajímá, co používají uživatelé. Čím více lidí má např. Windows, tím více si jich může koupit můj program. Mým cílem je mít z činnosti užitek (např. finanční zisk), ne prosazování pokroku. Mohl bych se s nimi hádat, ať si nainstalují nějakou ultranovou alternativu a nebo bych jim mohl nechat volnost a aplikaci portovat speciálně pro jejich systém... ale to je práce navíc. Pro mě je opravdu nejjednodušší a nejvýhodnější počítat s jednotnou platformou.
Stejně tak na webu bych rád počítal s jednotnou implementací, jenže to nešlo, nejde a ani nikdy nepůjde. Takže počítám s trojicí nejrozšířenějších.


mach [1509]
Kdyz rikas, ze ostylovany zvuk posluchace zmate, tak je to jako kdyby jsi rikal, ze navstevnika zmate design stranky
Design stránky může zmást, ale ten je... informačně bohatší. I když podtrhneš nadpisy, tak z toho většina lidí pochopí, že to není odkaz. S čtečkou ale postačí, když změníš např. mužský hlas používaný ke čtení textů na ženský používaný ke čtení odkazů, a nevidomý je mimo. Ta rozmanitost podání informace je v hlasové podobě výrazně nižší, než v té vizuální.

Myslim si, ze pro toho slepeho cloveka bude prinosne, pokud mu napr. "rezijni" texty bude cist zensky hlas a "hlavni" text bude cist hlas muzsky
Jenže na stránce bez aural stylesheetu může znamenat ženský hlas odkazy a mužský to ostatní. Hlubokým mužským hlasem může čtečka implicitně číst třeba nadpisy - jakmile dáš hluboký hlas stylopisem na odkazy, vznikne zmatek. Je to ekvivalentní tomu podtrhávání. Vidící vidí: je to podtržené, reaguje to nějak na přejetí myší => je to asi odkaz. Pokud bude stejným způsobem vypadat a reagovat jiný tag (třeba acronym), bude si taky myslet, že je to odkaz. Nevidomý má jen jeden zdroj informací - a ten vnímá uchem (či dvěma). Jakmile mu ho výrazněji zkreslíš (prohození mužských/ženských), může být stejně dezorientovaný, jako vidící uživatel klikající na acronym. Ani nemůžeš příliš odvozovat od toho výchozího nastavení, protože to se může lišit - slepé dámy mohou implicitně raději naslouchat mužskému hlasu pro odkazy a naopak.

Takhle by jsi nemohl ani prohlizeci rict, ze slovo IBM nema cist plynule, ale ma ho anglicky vyspelovat a ODS ze ma vyspelovat cesky
Mně taky nemusíš říkat, jak mám IBM číst a přečtu ho dobře. Nejsem si tím jist (asi si budu ten IBM HPR znovu seženu), ale tohle čtečky normálně zvládají. Anglická zkratka I.B.M. je vyspelována anglicky, neboť obsahuje samá velká písmena a za každým je tečka ... a poznat českou zkratku je taky jednoduché. Stejně tak čtečce nemůžeš v HTML semanticky nijak říct, v jakém jazyku (a jak) má přečíst číslo - a přesto s tím nejsou problémy. Čtečky myslím zvládají i rozlišit normální číslo (sto dvacet tři) od telefonního čísla (jedna dva tři) - ale to půjde jen v angličtině.

Spojeno s tim, ze MSIE nezna tag ABBR je to velmi zajimavy problem.
Oč je větší problém použít acronym? Cílem snad není semantická dokonalost, ale funkčnost, ne?

To je jedno, nevidomi samozrejme stravi hodne casu i na beznych strankach
Proč má odborná veřejnost k nevidomým na webu takový zvláštní... mírně odměřený vztah? Samozřejmě, že stráví hodně času na běžných stránkách - asi tak stejně, jako všichni ostatní. Mluvíme o nevidomých - mluvíme "o nich", jenže "oni" nejsou jiný živočišný druh, který teprve začínáme pouštět na web. Oni jsou tady pořád, jsou třeba i tady mezi námi. Napadlo někoho z vás, kdo toto čtete, že bych třeba já mohl být nevidomý? Vsadím se, že nikoliv - co by dělal nevidomý na Lopuchu, že? (Vidím naštěstí velmi dobře.) Podvědomě předpokládáme, že na webu jednáme pouze s lidmi bez postižení. Ale hlasové čtečky jsou mocné nástroje - takže nevidomé mezi námi nepoznáme.
To jsem ale odbočil. Jen jsem chtěl říct, že předpoklad, že slepec bude chodit především na stránky pro slepce (a tam si zvykne na aural styly), může být zavádějící. Nemusí na ně chodit vůbec.

U takovych webu se da predpokladat, ze budou pro sve navstevniky optimalizovany - cili, ze u nich ten aural stylesheet bude
Já si pořád myslím, že nejlepší optimalizace je - žádný aural stylesheet. Viz stylopisy BlindFriendly.cz, SONS.cz, BilaPastelka.cz a další.


mach [1510]
Tohle by prece precist mely, ne?
Hups... :-)
Jo, přečtou to, to byl ošklivý překlep :-). Kdybyste mě nemotivovali k psaní tak dlouhých příspěvků, tak bych si to po sobě stihnul třikrát přečíst :-)

jestli neco ta ctecka precte je otazkou specifikace
Myslíš-li tou specifikací CSS2, tak ta o tom, zda má být text s display:none přečten, nic neříká. Ona dokonce říká, že user agent může display ignorovat úplně :-)

A existence dodrzovane specifikace je IMHO radove pravdepodobnejsi nez to, ze budou vsichni pouzivat jeden program
Nemusí používat jeden program, stačí, když budou ty programy kompatibilní a to jde i bez specifikace. Koneckonců - to teď je - čtečky založené na IE jsou ve většině případů vzájemně kompatibilní.


Mimochodem - ten IBM Home Page Reader jde (pokud si pamatuji) stáhnout po bezplatné registraci jako třicetidenní trial.
mach 5.11.2004 02:04  1510
Eyeliner: position:absolute;left:-1000; ti čtečky založené na IE nepřečtou.

Tohle by prece precist mely, ne? Jinak to, jestli neco ta ctecka precte je otazkou specifikace - ta tvori to na co se muzeme spolehnout. A existence dodrzovane specifikace je IMHO radove pravdepodobnejsi nez to, ze budou vsichni pouzivat jeden program.
mach 5.11.2004 01:07  1509
Eyeliner: Kdyz rikas, ze ostylovany zvuk posluchace zmate, tak je to jako kdyby jsi rikal, ze navstevnika zmate design stranky - nejlepsi by snad bylo, kdyby bylo vse jednotne a kazda stranka vypadala stejne?

Samozrejme se to stat muze, ale ne u profesionalne napsaneho designu a ne u profesionalne napsaneho aural stylesheetu.

Myslim si, ze pro toho slepeho cloveka bude prinosne, pokud mu napr. "rezijni" texty (menu, novinky, zapati) bude cist zensky hlas a "hlavni" text (treba clanek na zpravodajskem serveru) bude cist hlas muzsky.

Takhle by jsi nemohl ani prohlizeci rict, ze slovo IBM nema cist plynule, ale ma ho anglicky vyspelovat a ODS ze ma vyspelovat cesky. Spojeno s tim, ze MSIE nezna tag ABBR je to velmi zajimavy problem.

>> drtivá většina webů (je) psána bez využití voice-family

To je jedno, nevidomi samozrejme stravi hodne casu i na beznych strankach, nicmene se ale budou hodne pohybovat i na webech pro zrakove postizene nebo na svych konkretnich webech statni spravy. U takovych webu se da predpokladat, ze budou pro sve navstevniky optimalizovany - cili, ze u nich ten aural stylesheet bude.

[ 2261 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt