Kozisek: Hlavne v tom, ze je domyslenej do dusledku. Pri beznych cinnostech ten rozdil pravdepodobne ani nezaregistrujes, protoze pro bezny ulohy je i TC dostatecne schopnej (pro beznou cinnost je dokonce beznejsi, protoze jeho graficky prostredi je vuci obycejnymu uzivateli privetivejsi nez strohej textovej vzhled FARu).
Rozdil je hlavne v okamziku, kdy chces neco ne zcela beznyho, pripadne kdyz potrebujes neco bezny, ale ve velkych objemech. Takovej jednoduchej priklad je treba zjistovani velikosti adresaru. V TC ti staci na adresari zmacknout mezernik a mas to spocitany a oznaceny najednou. V pohode. Prusvih nastane, pokud potrebujes spocitat velikost treba tri adresaru, pricemz kazdej z nich obsahuje hodne (radove tisice az desetitisice) souboru - pak postupujes tak, ze zmacknes mezeru, X sekund pockas, najedes kurzorem na dalsi adresar, zmacknes mezeru, zase X sekund pockas, atd. Ve FARu si napred oznacis vsechny adresare, co te zajimaj, pak zmacknes F3 a pockas na celkovej vysledek (behem ty pauzy si treba muzes dojit na kafe, pokud je tech souboru 400.000 jako na mym emulatorovym disku).
Dalsi dobrej prikaz je treba to, jak je FAR unifikovanej. V TC se v zasade pohybujes v nekolika samostatnych aplikacich (samotny souborovy okno, Lister, seznam FTP, vlastni FTP...), pricemz kazda ma v zasade vlastni ovladani a je v zasade nezavisla na zbytku TC. Kdyz se treba chces v TC pripojit k nejakymu FTP, musis zmacknout Ctrl+F pro vstup do seznamu FTP (opomijim ten Ctrl+N, mimo jine proto, ze v tom nejde nastavit napriklad pasivni rezim prenosu), tlacitkem si otevrit Novy pripojeni, vyplnit udaje, ulozit to, dalsim tlacitkem otevrit vybrany FTP, pracovat a nakonec dalsim tlacitkem FTP odpojit.
Ve FARu je to vsechno integrovany do jednoho celku. Seznam FTP je zvlastni disk (dostupnej ze seznamu disku) se svou vlastni strukturou adresaru (kategorie) a souboru (pripojeni). Novy spojeni se vytvori pomoci Shift+F4 (protoze stejnou kombinaci se vytvori novej soubor na kazdym jinym disku), smazalo by se pomoci F8 (protoze F8 maze soubory). Pripojeni k TP provedes enterem (protoze tim se spoustej soubory), odpojeni prepnutim na jinej disk. Po spusteni ulohy klidne muzes odejit a delat neco jinyho, protoze FTP klient ve FARu narozdil od TC umi pracovat bez zasahu uzivatele (pokud se rozpadne spojeni, tak ho automaticky sam navaze, pokud narazi na soubor se stejnym jmenem, tak se uz predem zeptal, co ma v takovym pripade delat...). No a kdyz zjistis, ze ti pres to vsechno FTP klient ve FARu nevyhovuje, tak bud pouzijes jinej (vynikajici FAR Navigator, mimo jine i s podporou FXP) nebo si pomerne snadno napises vlastni specialni (a klidne muzes mit treba 10 ruznych FTP klientu najednou).
Ta integrace navic znamena, ze treba v kterymkoliv dialogu ti fungujou standardni tlacitka. Jsi treba v editoru, ale zmacknuti Shift+Enter ti vlozi do textu jmeno souboru, na kterym je kurzor (protoze to tak funguje vsude, tak proc ne i v editoru?).
Jednoznacne navrch ma FAR v podpore commandlinovych aplikaci. V TC muzes akorat aplikaci spustit a tim koncis, pritom jsi omezenej tim, jak spoustej CL okna samotny Windows - bud je po skonceni automaticky zavrou (takze se nedozvis vysledek), nebo je nechaj otevreny a cekaj na rucni zaverni (takze se ti zacnou hromadit spousty oken, ktery musis odklikavat). Ve FARu vsechno bezi primo v okne FARu, na vysledek se kdykoliv muzes podivat (ale nemusis, pokud nechces). Muzes treba delat i takovy psi kusy, jako presmerovat vystup aplikace primo do prohlizece FARu (far:view < rar /?).
Dalsi jednoznacnou prevahu ma FAR v internim editoru - TC zadnej nema, vsechno posila asociovanym editorum (resp. Notepadu). FAR ma velmi dobrej interni editor (mimo jine s podporou ruznych kodovych stranek vcetne Unicode) se vsema beznyma uzitecnyma funkcema (skok na danej radek, bookmarky, vyhledavani a nahrazovani...) a radou min beznych (treba sloupcovy bloky).
No a cely je to uplne modularni, takze pokud zjistis, ze ti nevyhovuje treba standardni vyhledavani souboru (pres Alt+F7), tak si proste stahnes jinej vyhledavaci plugin, priradis mu klavesy Alt+F7 a bingo - muzes treba pri hledani vyuzivat regularni vyrazy (ve jmenech souboru i v jejich obsahu). |