Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Modrá je dobrá
zelená je lepší

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Distribuované výpočty [ŽP: neomezená] (kategorie Počítače) moderuje Šéf Lopuchu.
Archiv

Vítám Vás v klubu "Distribuované výpočty".

Tento klub by se měl zaměřit zejména na Distribuované výpočty doma, čili @home. Nejznámější iniciativou v téhle oblasti je nejspíše BOINC (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing) a mnoho z vás patrně již slyšelo o projektu SETI@home, který nám každý den pomáhá najít mimozemšťany ;). V poslední době se však na platformě BOINC začínají objevovat i "užitečné projekty" - například z medicíny. Princip je jednoduchý a každý může zdarma přispět na dobrou věc (Výzkum rakoviny, AIDS, globálního klimatu, ...).

Více informací lze získat na následujících odkazech:

flashové ukázky používání a instalace BOINC
článek o Rosetta@home a BOINC
oficiální stránky BOINC - včetně nabídky projektů
Rosetta@home (anglicky)
www.boinc.cz
www.boincteamcz.net
BOINC na wikipedii
článek na rootu o BOINC
www.czechnationalteam.cz


Pojďte se zeptat a nebo pochlubit jak si Váš tým stojí, či v kterých projektech participujete...
  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: hhqhkdo
[ 111 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
johny_g Johny_G - Relaxační terapie pro lopušáky ZDARMA! 23.8.2007 18:04  35
keosan [34]: Jenom ten měřák spotřeby by mě vyšel dráž než dvouletý provoz občas plně vytíženého procesoru :-)).
keosan 23.8.2007 08:12  34
To bolo myslene vseobecne, nie na konkretny projekt.
1/ i takto sa da na to divat - optimisticky.
2/ informacne systemy - kalkulacie, prognozy trhu, modelovanie, atd. Len by to muselo byt podstatne rozsirenejsie a s vacsou podporou aplikacii.
3/ ked zatazis pocitac, rastie spotreba. Zober si wattmeter a skus si to odmerat. Pri beznej kancel.praci system vytazujes minimalne. Skus si porovnat rozdiel v kludovom stave /pri kancel praci/ a so zatazenim CPU. Potom si mozes vypocitat rozdiel spotreby, kolko Ta to stoji. Vacsinou plati, ze nic nie je zadarmo. Existuju vzdy skryte naklady /na material, udrzbu, energie, atd.../
4/ Vyznas sa v molekularnej strukture /pripadne sifrovani dat/ tak, aby si bol schopny rozlisi - ci sa pocita liek proti rakovine, alebo biologicky modifikovany virus - zbran ? OK - mozes to brat optimisticky - ale niekto nie...

6/ to platilo vseobecne - ako sa volakedy snazili pocitace /a rozne viry, ci utoky/ podnikat, pouzivat pre vedecke ucely, pre poucenie - dnes je z toho spotrebna masova zalezitost a vyuzivaju sa komercne /pripadne sa zneuzivaju na nekale cinnosti, tak ako hocico ine v beznom zivote/. Prirovnam to k tomuto:

Cudzi ujo ide davat dietatu cukrik. Je to nejaky dobra ujo, samaritan ? Alebo nejake pochybne individum, pred ktorym sa treba mat na pozore a ma ktovieco zalubom... Vacsina ludi pomysli na tu druhu moznost /a preco, ved ten ujo moze byt dobry clovek.../. Ale u pocitacov niecomu obdobnemu budeme tomu verit bezvyhradne ? Tak kto chce, nech si zoberie cukricek od dobreho ujka...
kmet 22.8.2007 21:26  33
Keosan:
1) Chtěl bych se tě ještě zeptat na jednu věc. K tomu co jsi psal úplně na začátku. Je lepší, když nebude možné léčit rakovinu nebo když to možné bude i přes to že si na tom nějaká nadnárodní farmaceutická společnost nahrabe na úkor pár hodin mého procesorového času? Nehledě na to, že to tak není - většina BOINC oficiálních projektů jde do veřejných sdrojů a výsledky jsou dobře přístupné...

2) Na co presně bys chtěl grid computing ve firmách používat? Běžné firmy pro něj nemají prostor, neboť takový výkon prostě nepotřebují, a ty které ho potřebují tak ho vesele používají.

3) BOINC na mém počítačí běží jen pokud na nich já prácuji - jinak je normálně vypínám, můj procesor nemá žádný CPU throttling ani podobnou věc - jak by mě to tedy mohlo stát něco navíc?

4) Pro BOINC existuje obrovské množství modifikovaných utilit a podpůrných programů od autorů na celém světě, které nepochybně ke své implementaci potřebují hlubokou znalost celého BOINC systému. BOINC běží většinou na počítačích velmi pokročilých uživatelů a administrátorů například univerzit. Opravdu si myslíš, že je možné do takto "hlídaného" a otevřeného systému možné propašovat nějakou nekalost? Nehledě na to, že například na Rosettě existuje přímo návod jak se podívat a rozpakovat výsledky z balíků které jsi právě dopočetl.

6) Proč by se někdo snažil propašovat svůj vlastní výpočet čehokoliv do cizích sítí pod záminkou medicínského výzkumu, když existuje tolik ujetých programů, které lidi počítají jen tak ... každý výpočet má svého "kupce" ať už je to cokoliv...
keosan 20.8.2007 16:07  32
operator304Myslel som prakticky-BEZNE. V praxi bezne nevidno vypoctove - napr. informacne systemy vyuzivajuce grid. Ano su vynimky, ale nie je to bezna, dostupna technologia /pretoze treba na nu aj aplikacie/.

Napr. taky Google vraj pracuje na clusteroch obycajnych vykonnejsich pocitacov. Pozdavala by sa mi taka myslienka, mat vo firme napr. rozne vykonne stroje, nahral by sa klientsky softver a informacny system by pocital, robil statistiky atd - delegovanim vypoctov na ine systemy.
operator304 20.8.2007 15:18  31
keosanZdravim. Nechapu " Skoda, ze v praxi sa s grid computingom prakticky vo firemnom prostredi nestretavame :-(". Jestli myslis grid computing ve smyslu WCG nebo Seti@home, tak to asi ne, ale clustery pro renderovani filmu/animaci/janevimceho se pouzivaji celkem normalne. Je to levnejsi nez kupovat nejakej superpocitac.
keosan 18.8.2007 11:59  30
To je dobry argument. IBM to vsak podporuje, pretoze tato technologia ma slusny potencial, premenitelny v zisk. Tiez by sa mi pacilo mat vo firme napr. informacny system, alebo narocne modelovanie 3d objektov - ktore by neboli zavisle od serverov, ci vykonneho desktopu, ale od vypoctovej kapacity siete. Skoda, ze v praxi sa s grid computingom prakticky vo firemnom prostredi nestretavame :-(
raduz Raduz 5T - jako vzdy MODŘÍ 17.8.2007 16:10  29
zneužitelné je všechno, ale třeba podpora IBM na world community grid může být pro někoho už dostatečnou zárukou
keosan 17.8.2007 13:02  28
kmet 26To som nevedel. BOINC dokaze fungovat tak, ze by som mal vlastny BOINC server, vlastne data a nemuselo sa to niekde konektovat vonku na internet ?

kmet 27:
Nepocul som jediny argument, ktorym by sa dalo dokazat NAD VSETKU POCHYBNOST, ze by to nemohlo byt zneuzitelne.
kmet 17.8.2007 12:43  27
Jinak samozrejme vyvratit jdou docela snadno, ale ty se nedas.
kmet 17.8.2007 12:42  26
Napriklad BOINC?
keosan 17.8.2007 12:41  25
Mne by sa napr. pacila univerzalna aplikacia na distribuovane vypocty. Tym by si napr. firmy mohli zabezpecovat dost vysoku vypoctovu kapacitu.
keosan 17.8.2007 12:40  24
Nemusime tu diskutovat o faktoch, ze tie pochybnosti sa prakticky nedaju vyvratit. Je to len otazka viery :-)
kmet 17.8.2007 10:56  23
Premyslim, jestli ma cenu se vubec do teto diskuse poustet. Vsichni zrejme vidi, ze jsi to cele uchopil za spatny konec a tvoje uvahy se zakladaji na paranodinich domenkach, ktere bud nejsou relevantni a nebo se snadno vyvrati. Ovsem troufnu si od tebe ocekavat, ze kdyz ti nekdo tve domenky logicky, racionalne a fakticky vyvrati prijdes s dalsimi a dlasimi.
keosan 17.8.2007 10:41  22
Raduzzdrojaky su dobre, keby bolo podrozrenie na
D/ moznost trojskeho kona.

Ale pokial ma aplikacia vseobecne funkcie, alebo nejaku dieru /ci schvalnost/, mozu sa funkcie zadavat napr. v aktualizaciach, co si stahuju zo servera. V tom pripade to moze byt dialkovo ovladana obrovska vypoctova siet, ktora moze robit cokolvek. V zdrojaku sa daju najst len "okate" spojenia. Pri sikovnom naprogramovani - moze aplikacia sluzit len ako downloader pre inu, dalsiu aplikaciu, ktora moze robit inu cinnost. A obsah dat, zase nie je sucastou hodnotenie zdrojoveho kodu.

Naviac, kolko ludi je schopne prejst a analyzovat KOMPLET zdrojovy kod programu, tak aby v nom naslo vsetky mozne bezpecnostne slabiny ???
raduz Raduz 5T - jako vzdy MODŘÍ 17.8.2007 10:19  21
no třeba zdrojáky jsou otevřené a přístupné, že... jen se do nich podívat

[ 111 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt