Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Zelený je lopuch,
fotbal to je hra...

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub 2. světová válka [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Politika) moderuje Hartmann.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 18:46
Nejrozsáhlejší konflikt v dějinách lidstva. Mohl proběhnout a dopadnout jinak? Jak k němu vlastně lidstvo došlo?

Bonus klubu od Alfiho - Seznam dokumentárních PDF(20.1.24) ZDE.
Seznam nikde nešířit!!! Je to pouze pro členy tohoto klubu!!! Pokud něco sháníte, pište mi do pošty.


CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWII CHRONOLOGY - v tomto klubu ve starších příspěvcích
CHRONOLOGIE PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWI CHRONOLOGY - právě probíhá

CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY (PACIFIK) - WWII CHRONOLOGY (PACIFIC) - právě probíhá včetně odborné a jazykové korektury za účasti členů tohoto klubu, prosíme o spolupráci všechny čtenáře a přispěvatele. Díky předem

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: avtehzb
[ 8295 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 14.11.2020 06:58  12605
14.11.
14. listopadu 1940: Singapur - doráží nastávající (od 18. listopadu) britský vrchní velitel pro Dálný východ, letecký maršál Brooke-Popham.

14. listopadu 1942: Šalomounovy ostrovy - u pobřeží Guadalcanalu, admirál Tanaka se se svými torpédoborci a transportními loděmi stáčí na jih a dostává se pod intenzivní letecké útoky letadel z Henderson Field a letadel z USS Enterprise. Ztrácí sedm nákladních lodí a dvě válečné lodě. Během noci pokračuje v postupu a daří se mu se zbývajícími nákladními loděmi doplout do Tassafarongy. Nicméně více japonských vojáků je zabito leteckým útokem při samotném vyloďování. Mezitím se krátce před půlnocí rozbíhá druhá bitva u Guadalcanalu. Japonská eskortní flotila podporující konvoj vedená admirálem Kondó (s bitevní lodí Kirišima, čtyřmi křižníky a devíti torpédoborci) se střetává s americkou Task Force 64, pod velením admirála Lee(ho) (s bitevními loděmi Washington a South Dakota a čtyřmi torpédoborci). Bitva začíná poškozením lodě South Dakota. Je tak z bitvy vytěsněna. Sedm minut dělostřelecké palby z lodě USS Washington potápí Kirišimu. Američané získávají kontrolu nad oceánskými vodami u Guadalcanalu. Japoncům narůstají potíže se zásobováním, jsou nyní nuceni značnou část zásobování provádět ponorkami. Již nyní je mnoho japonských vojáků nemocných a hladových.

14. listopadu 1943: Šalomounovy ostrovy - Bougainville, Američané tlačí Japonce podél stezek v džungli zpět. Několik amerických tanků je k dispozici jako podpora.
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 14.11.2020 00:26  12604
Vychází nová kniha Jiřího Kovaříka.
No, trochu jsem ji ovlivnil :))



o pár týdnů později:



Co si budem povídat, bál jsem se, že by mě mohl poslat do háje, ale opět se ukázalo, že je to správnej řízek :)
alfi Alfi 13.11.2020 23:49  12603
Já přidám něco do klubu HPS her :) Novinku...
alfi Alfi 13.11.2020 23:44  12602
hartmannDíky Harte, o tom jsem vůbec netušil!
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 13.11.2020 10:31  12601



Začátkem roku 1942 došlo v několika kanadských městech k simulovanému obsazení nacistickou armádou. Se zřejmě nejpozoruhodnější akcí svého druhu přišli ve Winnipegu a nazvali ji "If Day" (Den kdyby).
Kanada vyhlásila válku Německu 10. září 1939 a první dluhopisy byly vydány v únoru 1940. Cíle vybrat 20 milionů dolarů bylo dosaženo během pouhých dvou dnů. Město Winnipeg v provincii Manitoba obývalo v roce 1942 asi čtvrt milionu obyvatel a plánu na získání 24,5 mil dolarů mělo pomoci představení války a života v okupované Evropě. Akce se účastnilo 3 500 vojáků kanadských ozbrojených sil a na tři stovky veteránů z první světové války, které doplnili záložníci a dobrovolníci z řad civilistů. Německé jednotky byly tvořeny mladými dobrovolníky v kostýmech, které byly za tím účelem vypůjčeny v Hollywoodu. Rozpočet akce dosahoval výše 3 000 dolarů.
Invaze byla zahájena v 5 hodin 30 minut ráno 19. února 1942, kdy byl obsazen městský rozhlas. O hodinu a půl později se rozezněly sirény ohlašující letecký poplach a byla přerušena dodávka elektrického proudu. Město bylo napadeno několika letouny a zazněly výbuchy připravené pyrotechniky. Pozemní útok začal krátce na to. Postupně prolomil za intenzívní palby vnější perimetr obrany ležící asi 5 km od centra města. Bylo "zničeno" několik mostů. Boje se účastnily také lehké tanky a protiletadlové dělostřelectvo. Provizorní obvaziště kromě různým hereckým nadáním obdařeným "zraněným" poskytlo pomoc také dvěma skutečně raněným: jeden z vojáků si vymkl kotník. A jedna žena se během ranního přerušení dodávky proudu ve tmě řízla do palce, když připravovala toast.
Obránci se němcům pod velením plukovníka Ericha von Neurenberga vzdali v bezvýchodné situaci po statečném odporu v 9 hodin 30 minut, jak předpokládal scénář. Pro město začaly krušné okamžiky. Někteří občané byli internováni, premiér provincie John Bracken, několik členů vlády, představitelé města včetně starosty Johna Queena a norského a amerického velvyslance byli zatčeni. Radnímu McCleanovi se podařilo uniknout, ale byl dopaden a popraven. Na území města byla zavedena německá správa a stanné právo. Zákaz vycházení od 21:30 do rozednění. Shromažďovací právo bylo omezeno na osm osob. Dobyvatelé neponechali nic náhodě. Konfiskovali automobily, zabavovali kanadské vlajky, farmáři budou registrovat svou produkci u úřadů. Každý majitel domu ubytuje pět vojáků. Držení zbraní bylo trestáno smrtí. Před veřejnou knihovnou byly páleny knihy (šlo o předem vybrané poškozené svazky určené k vyřazení). Objevily se Říšské marky, které nahradily Kanadský dolar. Britská vlajka v Lower Fort Garry byla nahrazena vlajkou nacistickou a Winnipeg byl přejmenován na Himmlerstadt a Hlavní ulice se stala Hitlerstrasse. Kromě dalšího byl vydán zákaz bohoslužeb a kněží, kteří neuposlechli, byli zatčeni. Winnipeg Tribune vyšel jako Das Winnipeger Lügenblatt, celé vydání bylo cenzurováno a titulní strana byla německy. Noviny informovaly, že "Nacisté, jako Der Führer, jsou trpěliví a tolerantní, ale JEJICH TRPĚLIVOST RYCHLE VYČERPÁVAT SE." Rádio vysílalo program "Svastika nad Kanadou" s vojenskými pochody a výňatky z Hitlerových projevů.
Program končil v půl šesté odpoledne propuštěním vězňů, přehlídkou a projevy. Za jediný den bylo vybráno 3,2 milionu dolarů a cíle bylo dosaženo o pět dní později. V celé Manitobě bylo vybráno 60 milionů, tedy o 15 víc než bylo plánováno. Podobná, ale rozsahem menší akce pak proběhla ještě ve Vancouveru.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 13.11.2020 06:58  12600
13.11.
13. listopadu 1941: Washington - kongres schvaluje změny Zákona o neutralitě. Americké obchodní lodě mohou být vyzbrojeny a mohou vplouvat do válečných oblastí. Změny byly schváleny jen těsnou většinou.

13. listopadu 1942: Nová Guinea - japonským jednotkám u Gorari se daří ustoupit přes řeku Kumusi. Generál Horii během ústupu utonul. Při zabezpečování oblasti nacházejí australské jednotky 600 mrtvých. Tento ústup znamená konec organizovaného japonského odporu vně jejich předmostí u Gony a Buny.

13. listopadu 1942: Šalomounovy ostrovy - u pobřeží Guadalcanalu, japonský konvoj 11 nákladních lodích vezoucích 11 000 mužů a vybavení, který je chráněn "Tokijským expresem" admirála Tanaky, se přibližuje k ostrovu. Admirál Abe velí dvěma bitevním lodím, dvěma křižníkům a 14 torpédoborcům, aby poskytl krytí a aby předešel americkým útokům, ostřeluje letiště Henderson Field. Na severu, se další japonské lodě - dvě letadlové - nacházejí v operačním dosahu. Americký admirál Callaghan velící flotile pěti křižníků a osmi torpédoborců usiluje o zadržení nepřátelských sil. V brzkých ranních hodinách flotila admirála Callaghana napadá japonské lodě, kterým velí admirál Abe. Během akce trvající půl hodiny jsou dva japonské křižníky potopeny a většina japonských plavidel je poškozena. Američané ztrácejí dva křižníky a čtyři torpédoborce. Japonský konvoj nákladních lodí se obrací zpět. Ke konci dne je bitevní loď Hiei, již vážně poškozená, torpédována americkým letadly a potopena. Po bitvě vzrůstá kritika týkající se efektivního využití americké radiolokace. Problémy se připisují nesourodému vybavení a špatné komunikaci mezi loděmi. Navíc byl během ústupu z bojiště potopen japonskou ponorkou I-26 lehký křižník Juneau, přižemž na jeho palubě zahynulo všech pět bratrů Sullivanů, kteří na něm sloužili. Tato tragédie povede ke změnám pravidel ve způsobu dislokace rodinných příslušníků v ozbrojených silách Spojených států.

13. listopadu 1942: Centrální Tichý oceán - hlídkový plovákový letoun US Navy OS2U-3 Kingfisher nalézá a zachraňuje tři přeživší, kteří se plaví v záchranném člunu na moři, u pobřeží Nukufetau na Ellicových ostrovech (Tuvalu). Všichni trpí hypertermií, úpalem, dehydratací a téměř vyhladovění. Tito muži strávili 24 dní na záchranném plavidle po havárii dopravního letadla B-17D a jedním z nich je Eddie Rickenbacker, nejúspěšnější stíhací eso z 1. světové války, který letěl na inspeckci amerických leteckých základen v Tichomoří.

13. listopadu 1943: Šalomounovy ostrovy - Bougainville, třetí vlna amerických vyloďujících se jednotek doráží na břeh. S nimi se vyloďují zbytek americké 37. pěší divize a 21. divize námořní pěchoty. Task Force 39 (admirál Merrill) zajišťuje krytí. Během vyloďovací operace je leteckým torpédem zasažen křižník Denver. Dochází k poměrně nevelkým bojům na stezce Numa-Numa.

13. listopadu 1943: Gilbertovy ostrovy - americké B-17 Flying Fortresses (létající pevnosti) bombardují atol Tarawa, v rámci příprav nadcházejícího vylodění.

13. listopadu 1944: Filipíny - letadla amerického Task Force 38 (McCain) útočí na loďstvo a pozemní cíle na Luzonu. Americká letadla hlásí potopení japonského křižníku (Kiso) a 4 torpédoborců.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 12.11.2020 06:58  12599
12.11.
12. listopadu 1940: Batavia (dnešní Jakarta) - během tohoto a následujícího dne jsou uzavřeny dohody mezi Japonci a významnými ropnými společnostmi, jejichž prostřednictvím Japonci obdrží ročně 1.800.000 tun ropy z Holandské východní Indie.

12. listopadu 1942: Washington - věk pro nábor do armády se snižuje z 20 na 18 let. Prezident Roosevelt odhaduje, že ke konci roku 1943 dosáhnou americké ozbrojené síly počtu 10.000.000 mužů.

12. listopadu 1942: Nová Guinea - Australané se pokouší zabránit Japoncům v ústupu přes řeku Kumusi, intenzivní boje tak pokračují.

12. listopadu 1942: Šalomounovy ostrovy - u Guadalcanalu, velký americký konvoj přepravující zásoby a posily se stahuje kvůli přibližujícímu se velkému japonskému námořnímu uskupení. Japonci uskutečňují letecké útoky jak na americké pozemní postavení tak na jejich loďstvo.

12. listopadu 1942: Spojené státy - v loděnicích Richmond Kaiser Shipyards v Kalifornii je v rekorním čase 4 dnů, 15 hodin a 29 minut od založení kýlu dostavěna a na vodu spuštěna nákladní loď typu Liberty SS Robert E. Peary. Do konce války postaví loděnice lodě za 1.8 miliardy dolarů, přičemž velkou část pracovních sil tvoří ženy.

12. listopadu 1943: Bismarckovo souostroví - japonská palubní letadla, která dočasně operovala z pozemní základny v Rabaulu na ostrově Nová Británie, jsou stažena. Z vyčleněných 173 letadel jich bylo 121 ztraceno, včetně mnoha pilotů.
anonym 11.11.2020 22:59  12598
Nelze pominout, že husitské války rozhodně neměly podporu celého národa a to dokonce ani toho českého - viz i taková Plzeň. U nás, na Moravě, to bylo zcela jinak, husiti byli převážně okupanti a nájezdníci, národ moravský byl ve své většině nehusitský. Není bez zajímavosti, že hodně dětí z řad protestantské české šlechty umělo česky prabídně, což bylo dáno i tím, že zhusta studovali v Němcích. Bible Kralická a další tisky byly vydány díky podpoře moravské šlechty (především Žerotínů) a Morava a Moravané se k české rebelii stavěli rezervovaně a Čechy před těmi unáhlenými kroky varovali. Poněmčování luterány lze dokladovat na slovanském obyvatelstvu mimo Země Koruny české. Udrželi se, z posledních sil, jen Lužičtí Srbové a to jen díky tradičním silným vazbám na Čechy (kteréhož království byli součástí). Katolíci (a v jejich čele jezuité) učili prakticky bez výhrad v jazyce obyvatelstva, případně latinsky, kdežto luteráni uznávali jen němčinu. Pokud se učilo například lužickosrbsky, bylo to jen a jen proto, že učil Lužický Srb. Jakmile tam přišel Němec, učil německy a punktum. Náboženská byla jen záminka. Reálně šlo především o mocenské dělení a zájmy. Že emigrací mnohých elit národy a státy utrpěly je jasné, ale netýkalo se to jen Čech a Moravy a netýkalo se to jen Třicetileté války. A nakonec, ona ta bělohorská válka je celkem pěkným příkladem jak by to asi vypadalo, kdyby protestanté vyhráli. Bojovat za ně měli žoldáci bez vlasteneckého nadšení, kterým ani nedali pořádně nažrat, natož aby jim zaplatili. A nakonec, ono to rozdělení na "Češi, Moravané, Němci, Rakušané etc." v době Třicetileté války nebylo tak vyhraněné jak se dnes tvrdí, což by to poněmčování luteránům jen usnadnilo. Skončilo by to nejspíš tak, že Češi by zkrátka byli Čechy, ale mluvili by německy. Jen na okrajové, neustálými tureckými nájezdy sužované Moravě by se mluvilo ještě trochu moravsky, pokud by ovšem Osmanská říše nekončila někde u Prahy, jestli ne v Krušnohoří, protože krajně nejednotná luteránská šlechta by nebyla schopna se domluvit na obraně a po kapitulaci Vídně by se Turci zarazili až o Alpy.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 11.11.2020 06:58  12597
11.11.
11. listopadu 1940: Indický oceán - německý pomocný křižník Atlantis objevuje severozápadně od Sumatry britskou nákladní loď Automedon. Britové začínají okamžitě vysílat nouzový signál, na což Němci odpovídají přesnou palbou na můstek, která vzápětí zabíjí kapitána a všechny důstojníky. Na britské lodi tedy záhy není nikdo, kdo by věděl, jak cenný náklad loď veze a že se musí zničit. Němci proto v rámci prohlídky lodě nacházejí v lodním trezoru 15 balíků Top Secret pošty pro velitelství na Dálném východě, novou kódovací tabulku, zprávu od britského válečného kabinetu pro jednotky bránící Singapur, informace pro Austrálii a Nový Zéland, odhad dalších vojenských cílů Japonska a další. Pošta bude zaslána do Německa přes Tokio a následně pracovníkem německého velvyslanectví transsibiřskou magistrálou až do Berlína. Kopie předaná Japoncům velmi usnadní jejich plánování a postup v prvních měsících války v Pacifiku.

11. listopadu 1941: Austrálie - na Den válečných veteránů je v hlavním městě Canberra otevřen Australian War Memorial, národní památník bojujícím členům ozbrojených sil Australského svazu zahrnující i válečné muzeum. Připravován byl již od konce první světové války, ale díky různým potížím a velké hospodářské krizi byl dostavěn až během nového světového konfliktu. Dodnes jde o jeden z největších památníků svého druhu na světě.

11. listopadu 1942: Nová Guinea - Australané čelí v tuhých bojích kolem Gorari.

11. listopadu 1942: Indický oceán - k nevyrovnané námořní bitvě stojící za pozornost dochází, když dva japonské pomocné křižníky útočí na indickou minolovku Bengal a tanker Ondina. Bengal vyzbrojený pouze jedním 3-palcovým dělem, potápí Hokoku Maru a druhou loď Aikoku Maru zahání pryč. Obě japonské lodě jsou vyzbrojeny šesti 6-palcovými děly.

11. listopadu 1942: Šalomounovy ostrovy - Guadalcanal, americké útoky na západ jsou zastaveny ve chvíli, kdy doráží nové japonské zásobovací konvoje.

11. listopadu 1943: Bismarckovo souostroví - americký admirál Sherman a admirál Montgomery vedou dvě samostatná taktická uskupení letadlových lodí do útoku na japonskou základnu v Rabaulu na ostrově Nová Británie. Zapojeno je pět letadlových lodí a 185 letadel. Japonci ztrácejí během tohoto útoku téměř 70 jejich bránících stíhaček a torpédoborec Suzunami. Japonský letecký úder na útočící letadlové lodě selhává.

11. listopadu 1943: Šalomounovy ostrovy - Bougainville, japonský 23. pluk je zatlačen zpět americkou 3. divizí námořní pěchoty.

11. listopadu 1944: Čína - japonské síly obsazují spojenecké letecké základny v Kuej-lin a Liou-čou. Americké jednotky učinily před ústupem základnu Liou-čou nepoužitelnou.

11. listopadu 1944: Filipíny - letadla z 8 letadlových lodí americké Task Force 38 útočí na japonský konvoj u Leyte, nedaleko Ormocu. 4 torpédoborce, 1 minolovka a 5 nákladních lodí (přepravujících téměř 10 000 vojáků) jsou potopeny.

11. listopadu 1944: Boninské ostrovy - během noci (11. - 12. listopadu) křižníky a torpédoborce amerického taktického uskupení, pod velením admirála Smithe, ostřelují ostrov Iwodžima.

11. listopadu 1944: Japonsko - ve městě Macuširo (dnes součástí Nagana) je zahájena výstavba podzemního komplexu pro centrální orgány státu a armády, které mají získat řídící stanoviště zabezpečené proti bombardování. Na stavbu je nuceně nasazeno 10 000 korejských dělníků.
vlk Vlk 4T Modrý tým; Rozhlédnu se a pak kousnu! 10.11.2020 21:17  12596
kstavk, HartmannAno Němci tenkrát u nás žili, města povětšinou byla německá, ale český živel, který mě zajímá, protože jsem Čech, velmi utrpěl onou emigrací české protestantské šlechty, nehledě na to jestli je Čech katolík nebo protestant. Byl to náboženský spor, který však výsledkem poškodil český národ, proto národní a kulturní tragédie. Pro Němce to tragédie taková nebyla, protestanští Němci se mohli odebrat do protestanských zemí německých.
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 10.11.2020 09:16  12595
kstavkAno, přesně tak. Celá třicetiletá válka nebyla národnostním, ale náboženským konfliktem.
kstavk kstavk ať žijou Kapybary! 10.11.2020 09:04  12594
vlkčeská šlechta byla přece na obou stranách - jak na katolické, tak na protestantské... stejně tak jako šlechta co česky neuměla. po porážce zemi opustila poražená šlechta jak česká tak ta německá.....
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 10.11.2020 06:58  12593
10.11.
10. listopadu 1938: Aljaška - důlní městečko Kennecott opouští poslední vlak a stává se z něj město duchů. Do ztráty rentability probíhala těžba v jeho pěti měděných dolech Bonanza, Jumbo, Mother Lode, Erie a Glacier od roku 1909 a bylo z nich vytěženo přes 4,6 milionů tun rudy, což vykázalo hrubý výnos přes 200 milionů dolarů a čistý zisk vyšší než 100 milionů.

10. listopadu 1941: Londýn - britský premiér Winston Churchill oznamuje, že "pokud Spojené státy vstoupí do války s Japonskem, britské vyhlášení války bude následovat do jedné hodiny".

10. listopadu 1942: Šalomounovy ostrovy - Guadalcanal, americkými útoky jsou rozehnány japonské síly u mysu Koli, jsou obnoveny americké útoky na západ.

10. listopadu 1944: Filipíny - Leyte, intenzivní boje jsou hlášeny u města Carigara. Jednotky americké 24. divize (součást amerického 10. sboru) jsou obojživelně přepraveny západně, podél severního pobřeží, z Carigara směrem k Belenu.
vlk Vlk 4T Modrý tým; Rozhlédnu se a pak kousnu! 9.11.2020 21:43  12592
HartmannŽoldáci to byli, kteří nedostali od stavů čtyři měsíce žold. Je zázrak, že vůbec většina nastoupila k bitvě.
Byla to panská válka, ale i tak to byla ztráta. Za husitů jsme ztratili prestiž (nemyslím vojenskou!) a možnost svého silného panovníka s mezinárodním respektem. Za Bíle hory jsme ztratili šlechtu. Český národ, selský lid. Je to velmi zjednodušeně řečeno, ale národ to formovalo ať záporně či kladně. S (j)elitami máme problémy dodnes. To jsou jen můj názor.
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 9.11.2020 15:10  12591
VlkNelze pominout, že tebou zmíněné hustiské války měly podporu celého národa, stavovské povstání nikoliv, ale týkalo se jen úzké vrstvy, která nedisponovala národní odhodlanou armádou, ale najatými žoldáky odevšad.

[ 8295 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt