Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Modrá je dobrá
zelená je lepší

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub World Music [ŽP: 8 týdnů] (kategorie Hudba - V ODPADU) moderuje Šéf Lopuchu.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 18:46


klub pre priaznivcov ¾udovej hudby (world music) a žánrov pri¾ahlým (fusion, ethno jazz, rai, latin, lounge, ethereal, nu-jazz, cabaret...)

mal by hlavne slúžiť ako skladisko tipov a hodnotení jednotlivých albumov a muzikantov


world music blogy:

evrensellmuzik

greekmusicbest

worldmusicshare

WeLoveMusic

bluesmen


Súčasná téma:

DEAD CAN DANCE

DOWNLOAD - (asi?) DISKOGRAFIA

LAST.FM

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: ydbkdih
[ 170 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
john john 24.11.2008 11:23  74
Jinak nejake hrdelni zpevy z Tuvy jsem slysel, ale neoslovilo mne to, spis jsem se trochu zasmal :-).
john john 24.11.2008 11:21  73
"je lepší používat termíny jako tradiční WM, či moderní WM"
souhlas.

DCD osobne povazuju za ethno-gothic-elektroniku-pop-ambient :-). Cili za dost velky misung. WM bych to nenazyval.
olias Olias 24.11.2008 11:14  72
JohnNo, když si každej bude říkat, čemu jak chce, tak se budeme, těžko domlouvat..

Ale v dnešním světě, je těch škatulek tolik, že se v tom těžko vyznat.

Myslím tedy, že je lepší používat termíny jako tradiční WM, či moderní WM. Tak to dělá i Dorůžka. Je to mnohem přesnější, protože díky těm přívlastkům si to každý jasně spojí spíš, než když to budeme rozdělovat třeba jako ETHNO a WM, protože lidi na světě to míchají dohromady a říkají ethno třeba zmíněným DCD.

Tady je kousek z toho rozhovoru s Artěmijem Troickým, ze kterého jasně vyplývá, že oni nemají problém zahrnout do WM i tradiční hudbu, či pojem ethno.

Málokdo na Západě si uvědomuje, že Rusko a zvláště Sibiř disponuje vedle surovin i širokým a dosud nezmapovaným spektrem hudebních kultur. Vy jste se větší část života pohyboval v alternativě a undergroundu. Kdy jste vlastně objevil world music?

Můj příběh je podobný vývoji mnoha rockových muzikantů, kteří v určitém bodě zjistili - mě se to stalo počátkem 90. let - že v rocku už nepřichází nic nového. Já byl od 8 let rockovým fanouškem, vždy jsem surfoval na vrcholu vlny, od psychedelie přes progresivní rock, punk rock, new wave i electro pop, vždycky mě zajímalo to poslední a vždycky to na mě udělalo dojem. První trend, který mě zklamal, byl grunge, nikdy mě nebavila Nirvana ani Kurt Cobain. Začal jsem se tedy rozhlížet jinde. Alternativ bylo několik. Tak třeba, jazz mě zajímal už v 70. letech, poslouchal jsem Milese Davise, ale pozdější fusion mě nebavila. Vážnou hudbu respektuji, ale emocionálně mě neosloví. Tou nejzajímavější alternativou se pro mě stala etnická hudba ze Sibiře. Objevil jsem nahrávky absolutně fenomenální jakutské skupiny Čolbon. Na festivalu v Alma Atě jsem se setkal s Albertem Kuvezinem, hrdelním zpěvákem z Tuvy. To byl závan svěžího vzduchu.

To je pole, které do té doby sledovali jen sběratelé, etnografové.

Ta etnografická stránka world music mě naopak nikdy nezajímala. Konflikt mezi oběma tábory probíhá dodnes. Mezi tím tradicionalistickým a konzervativním křídlem, jehož nejvýraznějším mluvčím je můj dobrý přítel Joe Boyd, a pólem fusion, který zastupuje David Byrne. Mě ty muzeální nahrávky nezajímají, většina foklorní hudby je předvídatelná. Nepředvídatelné je to, co se stane, když se do těch cizích kultur dostane elektrická kytara. A zvláště do kultur, které nikdy žádné technologicky pokročilé nástroje neměly. Tak třeba, v Jakutii se tradičně používá jen brumle a buben. Když tamní hráči vzali do rukou klávesy a kytary, začali je používat po svém, a to zní hodně zvláštně. Pouštěl jsem Čolbon svým anglickým přátelům, a ti mi říkali: No, oni nejspíš hodně poslouchali Residents. Omyl. Oni neznali ani Pink Floyd, natož Residents.
john john 24.11.2008 06:10  70
Aspon tak jsem pochopil Doruzku, ze jde o lokalni zivou hudbu, hranou v onech zemich DNES.
john john 24.11.2008 06:00  69
Jako docela rad bych videl sibirskeho samana v r. 1800 s elektrickou kytarou :-)
john john 24.11.2008 05:57  68
Olias: tak jasne, at si kazdej rika cemu chce jak chce :-).
Ale pro mne je celkem klicove, kdy se tenhle etnickejm vecem zacinalo rikat WM (jak pise Laura, zahrnovat pod to vylozene tradicni "folklor" je spis marketingova zalezitost). Jeste v 60. letech tenhle pojem ani pristup neexistoval. Proto bych zpetne pod nej starsi veci nezahrnoval, zejmena proto, ze k vetsim kulturnim mixum (bez kterych si dnesni vyvoj na tomto poli nelze predstavit, i kdyz to tam neni, je to citit v pozadi, dnesni clovek v jedne oblasti sveta vi mnohem vic o tom, co se hraje v jinych oblastech sveta nez driv) dochazelo az cca od 80. let.
Doruzkovy vyroky hledat nebudu, tak jsem pochopil to, co nekdy nekde rikal...

Jinak http://world.freemusic.cz/
a
http://www.kkvysociny.cz/akce/besedy/worldmusic.htm
"Jde o hudbu, která se v té zemi doopravdy hraje, ne folklor, předváděný turistům, muziku, již se hrála před sto lety. World music dnes provozují hudebníci, kteří mají zažitou určitou tradici, ale hrají třeba na elektrickou kytaru."

Cili IMHO je to tradicni hudba, hrana moderne.
olias Olias 23.11.2008 23:33  67
Respektive tedy jsem se dočetl, že tradiční etnická hudba spadá pod World Music..Což je mi tak nějak jedno...heh..
olias Olias 23.11.2008 23:31  66
JohnTak ti člověče hledám u toho Dorůžky a nic takového o čem ty mluvíš nenacházím..Naopak všude vidím, že to prostě neřeší a pro to samé používá jak výraz World Music, tak tradiční etnická hudba..

viz třeba tento rozhovor:

http://world.freemusic.cz/index.php/guru-ruske-hudebni-zurnalistiky-o-ideologicke-diverzi-i-world-music-ze-sibire/

ve kterém se mimo jiné i hovoří o jistém sporu mezi dvěma etnomuzikologickými tábory..Jeden bych nazval tradičním, druhý jakýmsi fúzivním..

Jasné je, že tenhle spor je žabomyší..tradicionalisté odmítají fusion, avšak sami z nejlepších tradičních interpretů se velmi rádi pouštějí do fůzí...

A sama hudba MÁ KAM JÍT...

olias Olias 23.11.2008 21:05  65
Johny ..stejně jako nikdo necekl, když jsem sem psal, že bude v Praze Rabih Abou Khalil a to je kurňa osobnost--

Jinak ale s tebou souhlasím, navzdory JOhnovi a jeho wikipedii, nebo avízu na pana Dorůžku, který má jinak můj respekt..I on to zdá se myslí trochu jinak, jak jsem jen letmo nahlédl do nějakých jeho rozhovorů, ale ještě se do toho musím podívat víc..

Není to o tom, že by se mi nelíbilo, že se to tu probírá, spíše o tom, že se tu probírá jenom to, resp. hudba pro mne docela nezajímavá..Jinak jsou všechny příspěvky ať tvé, nebo Johnovi, nebo číkoliv podnětem k diskutování a myslím, že jsme tu od toho, ne jen se tu plácat po zádech..Ale to je problém mnoha klubů na Lopuchu..
laura Laura 100% sure! 23.11.2008 19:59  64
JohnnyD [63]: Neřekla bych, že world music je modernizovaný folklór. To je zavádějící. Inspirace folklórem tam je, ale není to folklór sám o sobě. A pokud někdo hraje lidové písně v původní podobě a nazývá se world music, pak se imho jen chce líp "prodat". Protože hodně lidí slovo folklór odrazuje.
johnnyd 23.11.2008 10:59  63
1. diesbies: máš nejaký osobnostný komplex, že musíš ža každú cenu prúdiť? A áno, tak Dead Can Dance i Robert Plant patria do world music. To že neprespievavajú tradičné skladby dookola tak isto ako sa to robí stovky rokov a ako to robia mnohé iné súbory, to ešte neznamená, že nie sú world music. Ich hudba čerpe motívy z ¾udovej hudby a je nimi preplnená. K Plantovi, to azda nemyslíš vážne, počul si jeho sóla? Počul si Mighty Rearranger? Čítal si nejaké rozhovory s Plantom v poslednej dobe? Sám tvrdí, že rocková hudba je pre neho màtva a budúcnosť vidí vo world music.

2. Olias: nepáči sa ti, čo sa preberá v klube, tak sem môžeš niečo hodiť ako tému. Dal som Dead Can Dance, lebo som v pošte našiel správu a nastavenej životnosti klubu a chcel som hodiť nejakú notoricky známu kapelu. Tak napíš, čo je pod¾a teba world music. Nepáči sa ti, že sa preberajú Čechomor a Dead Can Dance, ale keď som sem hodil neznámych Armenian Navy Band tak skoro nikto ani necekol.

3. world music = folklór, či tradičný alebo modernizovaný
olias Olias 23.11.2008 09:37  62
JohnOk..

Mě se jen velice nezamlouvá ten pojem, že je to umělé..

Naopak mi to přijde velice přirozené. Jinak díky za osvětlení, pokusím se si ty rozbory odborníků lépe nastudovat..
john john 23.11.2008 03:11  61
http://en.wikipedia.org/wiki/World_music#Terminology
john john 23.11.2008 03:09  60
Proste hudba 21. stoleti nemuze byt totez, co hudba stoleti 19. a starsich...i kdyz se ji inspiruje nebo se snazi hrat v temze duchu.
john john 23.11.2008 03:06  59
Olias: zrejme jsi nepochopil, co jsem rikal. World music je skutecne nova, artificialni cili umela muzika, to najdes i u Petra Doruzky. Z tradicni a etnicke muziky si bere, co se ji libi, leckdy i z ruznych koncu sveta. Je treba se oprostit od sentimentu a videt to takove, jake to je. A neni to nic proti nicemu.

[ 170 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt