Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Hosting     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Zelený je lopuch,
fotbal to je hra...

Lopuch.cz

Povinné ručení
Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Politika a dění ve světě [ŽP: 4 týdny] (kategorie Politika) moderují taipan, Krycek.
Archiv


Vítejte v klubu Politika a dění ve světě.

Jak již název napovídá, tento klub je určen k diskusi o politice, a to jak té domácí, tak světové. Není třeba se strachovat, nejde o klub určený pouze pro odbornou diskusi, nýbrž o klub, který má sloužit jako místo pro otevřenou, svobodnou a civilizovanou diskusi o tématech, které hýbou současným světem. Tématické vymezení je, jak jste si jistě všimli, velmi široké a nehrozí tedy časté off-topic debaty, do kterých sklouzávají specializovanější kluby.Pravidla tohoto klubu jsou jednoduchá:

1) Snažte se o co nejslušnější diskusi. Není třeba mluvit jako akademik, stačí nepoužívat vulgarismy a urážky oponentů.
2) Veškeré názory, jakkoliv mohou být v rozporu s morálkou, zákony či názory moderátora, budou tolerovány, pokud budou formulovány slušně a civilizovaně.
3) Klub je primárně zaměřen na aktuální dění, nebojte se tedy poukazovat na zajímavé články. Články nepastujte, nýbrž uvádějte odkazy.
4) Dohled nad dodržováním pravidel je práce moderátora, stejně tak jako určení postihu za jejich porušení.
5) Akce moderátora jsou konečné a jejich veřejné zpochybňování v klubu bude považováno za porušení pravidel klubu. S případnými námitkami se proto obracejte do pošty na moderátora.

Aktuální anketa: ---
Starší neuzavřené ankety: ---

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu. Práva vám může přidělit moderátor klubu. Požádejte ho v soukromé poště.

[ 15196 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
bundaboy bundaboy - ženatý se závazky 29.4.2017 23:08  37370
Turecko utahuje šrouby, zablokovalo přístup k Wikipedii  – Novinky.cz
dzin01 Dzin01 29.4.2017 16:05  37369
rainman22K útoku na civilisty, musíme ale brát v potaz, že Damašek zabijí civilisty programově. Je to vedeno jednak snahou o co největší lidské ztráty a tím zmenšení lidského potenciálu povstalců. To vychází z klasického teroru obyvatelstva, což je prvek mající v syrské doktríně odvozené od sovětské vliv. Jednalo se o běžný operační postup Sovětské armády v rámci vedení podobného konfliktu a syrská doktrína ho jen přebrala. Kromě ničení potenciálu nepřítele se počítá i se zastrašení a jednodušší pacifikací obyvatelstva po následném obsazení.

Případným chemický útok ze strany Damašku tak jednak zapadá do celkové strategie nasazení vojsk a jednak tím Damašek nic neriskoval. Sice píšeš, že tím nic nezíská, ale nikde jsme nečetl, jaká negativa by to mělo mít? A že by opozice získala podporu západu? Ona už ji přeci má a fotek mrtvých dětí, které zabilo syrské/ruské letectvo v obydlených oblastech je také dost.

Z hlediska pravděpodobnosti je zmíněný útok pravděpodobnější ze strany Damašku než opozice.

Právě ono využívání Hizbaláhu je jedním z průvodních jevů závislosti na Íránu, protože toto hnutí resp. jeho vojenská složka, je v podstatě jen prodlouženou rukou Íránských revolučních gard.

Co se týká lidských zdrojů, Asad kontrolu zhruba 1/3 území Sýrie na kterém před válkou žilo asi 2/3 populace. Problém ale je migrace. Zhruba polovina předválečné populace je tzv. v pohybu buď jako zahraniční nebo vnitřní uprchlíci. Díky vývoji bojů, kdy postupně provládní vojska zpětně dobývala území obsazené po prvotním úspěchu povstalci se toto území částečně vylidňovalo a tak většina vnitřních uprchlíků tvoří právě ti, co opouštěli území, které ovládá nyní Damašek. Ale máš pravdu, když jsem si to nově zase probral, pouze na počty "hlav" na tom Asad nebude hůře, než opozice. Otázka potom je jeho schopnost zmobilizovat obyvatelstvo pro vedení války.

Ohledně Syrské armády, ta se de facto rozpadla. Jediné dva svazky, které si udržely bojeschopnost byla Republikánská garda (ty myslím těmi gardami) a 4. tanková divize. Rozklad byl postupný a poměrně velkou roli v něm hrála i obava Damašku provést úplnou mobilizaci, kdy nebylo jasné, zda by odstoupivší branci zachovali vládě loajalitu. Celkem tedy měla Syrská armáda před občanskou válkou celkem asi 500 000 voják (z toho cca 200 000 aktivních a asi 300 000 záloh), v roce 2013 byla velikost prorežimních vojsk uváděna kolem cca 110 000 vojáků, tedy asi 1/5 její předválečné síly. Ztráty v průběhu bojů do té doby byly na straně Damašku kolem 50 000 vojáků na straně povstalců asi 30 000.
Většina syrské armády opravdu Damašku loajalitu nezachovala resp. u části se Damašek nepokusil to otestovat.

Neříkám, že by Asad neměl žádné vojáky, ale jeho hlavní úderná síla je odvozena právě od jeho dvou hlavních partnerů. Bez jejich intervence by nebyl schopen postupovat.

Ohledně branců z Alepa, na to jsme nepřišel já, ale bylo to prohlášení Damašku, který si velmi dal záležet na prezentaci náboru dalších branců právě z tohoto města resp. na daném znovu obsazeném území.
rainman22 rainman22 28.4.2017 13:12  37368
Ono to bylo jedno i tenkrat - vinik byl znam predem
selit selit Jedno pivo - bude to poslední. 28.4.2017 13:01  37367
No zrovna dnes už je úplně jedno,kdo to udělal.Pravdu se nikdy nedozvíme.Dnes jsou podstatné jen důsledky.
rainman22 rainman22 28.4.2017 12:48  37366
Dzin01Vezmu to take ze siroka, protoze nektera tva vyjadreni jsou ponekud problematicka.
Asadovu pozici bych rozhodne nepovazoval za slabou. Jeho hlavni ofensivni silou jsou porad syrske jednotky (Tiger forces a 4.mech brigada), se zahranicnich vyuziva hlavne Hizballah (ktery je ze sousedniho Libanonu). SAR je sice do jiste miry zavisla na dodavkach zbrani z Iranu a Ruska, ale ty dodavky jsou pravidelne a plne dostacujici. Povstalci jsou plne zavisli na dodavkach zbrani z Turecka a zemi zalivu, ovsem na rozdil od SAR se na ne nemohou spolehnout, vzhledem k tomu, ze Turecko se toci jako koruhvicka a navic ma dost problemu s Kurdy.
Lidske zdroje Assada rozhodne nejsou mensi nez zdroje opozice - ovlada temer 80% obydlene Syrie. Na druhou stranu se, na rozdil od opozice, tolik neuchyluje k nasilnym odvodum a vyuzivanim deti.
Na zacatku boju mu neodrekla poslusnost vetsina armady, ale cca ctvrtina, dalsi spousta vojaku padla, takze dnes je velikost SAR cca polovicni nez pred revoluci. (btw. co myslis temi 'gardami'?)
Znovudobyti Palmyry neumoznila nejaka Iranska intervence. Na obranu Palmyry byli vycleneni hlavne novi branci a palestinci, kteri se po utoku IS stahli(nebo chces-li zdrhli) k nedaleke letecke zakladne T4(coz je na rozdil od Palmiry doopravdy strategicky dulezity objekt). Nasledne byla Palmyra dobyta zpet veterany SAR po presunu z Aleppa - ano, ofenzivne vyuzitelnych veteranu ma SAR po peti letech valky malo, ale povstalci jeste min. Ofenzivy povstalcu totiz v soucasne dobe lezi hlavne na SVBIED rizenych detmi a jinym zbytnym kanonenfuttrem.
Docela by me zajimalo, jak si prisel na to, ze znovudobyti Aleppa bude znamenat priliv dalsich brancu, kdyz zapadni Aleppo bylo assadovske od zacatku revoluce a vychodni bylo po jeho dobyti prakticky vylidnene...
Co se tyce toho chemickeho utoku, je treba si nejdriv rici, co bylo jeho cilem - mesto nejakych 20km za frontou, ktere neni cilem ofenzivy ani se v nem neshromazduji nepratelske jednotky, ale ktere je naopak plne civilistu. Pokud tam vypustim plyn, tak tim frontu neposunu ani o cm a ani nezpusobim nepriteli zadne ztraty. Tak v cem presne ziskam tu vojenskou prevahu? Proc bych to nehodil na mesto, ktery je na fronte a plny nepratelskych vojaku?
Ne, Assad by tim doopravdy neziskal vubec nic. Naopak islamisti ziskaji na svoji stranu podporu zapadu, ktery se bude desne dojimat nad fotkami mrtvych deticek...coz se i presne stalo.
Pokud pises o predchozich pouziti, tak je treba si jednak rict, ze vinik utoku z roku 2013 nebyl doted jednoznacne urcen a cele vysetrovani uvazlo na mrtvem bode pro nedostatek dukazu. Problem je v tom, ze na zacatku revoluce tehdejsi FSA vyplenila nemale mnozstvi skladu SAR, vcetne tech, kde byly ulozene chemicke zbrane a i pote, kdy Assad sve chem.zbrane odevdal ke zlikvidovani, tak se ve zprave OPCW nasledne doctem o dvou skladistich chem.zbrani, ktere jsou na uzemi rebelu a nebylo je mozne proverit...
dzin01 Dzin01 28.4.2017 10:12  37365
Dám se druhou část článku, co jsme postoval dříve, o vojenské angažovanosti Ruska na Ukrajině.

http://www.vojenskerozhledy.cz/kategorie/zapojeni-ruske-federace-2
dzin01 Dzin01 28.4.2017 10:10  37364
Jinak vidím, po útoku na autobus Dortmundu se tu zanadával ona to, jaký jsou islamisti mizerové a jak už se musí Němci probrat, ale když se později ukázalo, že to byl finančně motivovaný útok, tak se už moc nenapsalo, jak to nadávání bylo bezpředmětné.

Možná že to nejsou Němci, kdo by se měl probrat.
dzin01 Dzin01 28.4.2017 10:08  37363
selit- co by Asad plynovým útokem získal.

Vezmu to ze široka, problém je, že většina hodnocení toho, že by nic nezískal, se zakládá na hodnocení současné situace jako pro Asada příznivé. Dobyl Alepo, Palmýrů a prostě zatlačuje opozici všude. Jenže ono to tak růžové není.

Předně celkově je Asadova pozice velmi slabá. Jeho ozbrojené síly jsou plně závislé na pozemních silách Íránu a leteckých silách Ruska. Bez těchto dvou faktorů by byl už dávno poražen. Jeho lidské zdroje jsou celkově menší, než zdroje opozice. Bylo to dáno hlavně tím, že na počátku bojů mu poslušnost odřekla většina Syrské armády a de facto jedinou loajální silou zůstaly gardy. Materiální zdroje jsou na tom ještě hůře a zde je jeho závislost na dodávkách ze dvou zmíněných zemí ještě větší.

Projevilo se to výrazně při dobývání Alepa, kdy sem byly přesměrovány hlavní síly jeho ruských a Íránských spojenců a výsledek byl ten, že IS znovuobsadil Palmýru a teprve opětovná intervence Ruska a Íránu na tomto směru umožnila její znovudobytí. Proto je také obsazení Alepa tak zdůrazňováno, protože by to mohlo znamenat další příliv branců do syrské armády. Otázka je ovšem jejich morálka.

Zde máš potom základ k hodnocení potenciální možnost nasazení chemických zbraní Asadem. Tam kde Asad nemá dostatečnou podporu svých spojenců není schopen se prosadit a musí přijít s něčím, co mu umožní nabýt převahy. To představují potom už jen chemické zbraně, kterými jeho protivník disponuje jednak ve velmi omezeném množství a účinnosti a dále i ochranu proti nim nemá dostatečně pokročilou.

Jejich nasazením tedy Asad může v dané chvíli získat vojenskou převahu což mu umožní opět postoupit další krůček k vítězství. Je potom něco, čeho by se měl obávat? Zatím to tak nevypadá (nevypadalo, rozeberu následně). Předchozí nasazení mu prošla beztrestně, EU a NATO (USA) se k úderu na něj neodhodlalo a případné sankce mu nic neudělají, protože mu hlavně záleží na podpoře Ruska a Íránu a tyto dva státy jsou vůči nasazení chemických zbraní Asaden velmi benevolentní resp. vůbec jim to nevadí (Rusové si maximálně zařeční, že se vše musí vyšetřit a viník potrestat).

Nověji zde máme Trumpův útok. Ale ten byl naprosto překvapující, do jeho provedení nikdo nemohl reálně předpokládat, že USA něco takového udělají. Navíc se dá i relevantně spekulovat o jeho účinnosti, protože to bylo jednorázové gesto, které Sýrii nějak zásadněji neublížilo.

Celkově tedy chemických útokem mohl z tehdejšího pohledu Asad jen získat.
maca MACA 28.4.2017 09:56  37362
selitBejt Babisem, tak to postavim na tom, ze

1. Jaký byl ekonomický důvod pro vydání státních dluhopisů s úrokem x procent, když se stát těšil roustoucimu HDP?
( teda netusim s jakym urokem si pujcoval za Sobotky stat a jaky byl urok u bank)

...

8. Nebyl prodej xxx ks akcií firmy OKD v polovině roku 20xx pouze účelovou transakcí, neboť tato firma ještě ...?

...

atd.
selit selit Jedno pivo - bude to poslední. 28.4.2017 09:32  37361
http://www.info.cz/cesko/22-duvodu-pro-odvolani-babise-toto-jsou-otazky-kterymi-jde-sobotka-sefovi-ano-po-krku-8602.html

No,to je tedy pro Andreje smrtelně nebezpečný materiál.Já to teda ani nedočetl...
maca MACA 28.4.2017 08:53  37360
selitSi myslim, ze ted bude Babis tahat ven to, ze ani nestacil zalatat co Sobotka vytuneloval a bude mu to furt dokola pocitat a lidem pripominat. Urcite se k tomu pridaji okrajove dalsi strany, v tom duchu, ze uz bylo dost CSSD a je otázkou, ktere stany to posili a ktere sejme.

Mozna, ze od CSSD lidi prejdou ke KDU-STAN, mozna od ANO odejdou k SPD a cele to spektrum se rozmelni tak, ze budou mit mezi 10-15%, jen KSCM se svou volicskou zakladnou a par prebehliky z CSSD bude mit treba druhe misto, ceho bych se obaval vic, nezli kdyz ANO vyhraje a bude muset s nekym sestavovat vladu. Kdyz to Babis ustojia obhaji, tak by mel byt jednicka a ze zbytku si bude moc vybirat, pokud to nebude rozdane dokonce tak, ze do toho pujde dokonce sam.
maca MACA 28.4.2017 08:43  37359
selitMozna ze pres Bohousovi drivejsi aktivity ma dnes strana nejake jiste prachy a bez nej by jim je Bohous stopnul. Kdyz by to nemel pod kontrolou v CSSD, tak by si treba zalozil svou stranu, ktera by dal mohla byt z tech zdroju financovana a stavajici CSSD by mela smulu. Nebo to muze zabalit jako ostatni a v klidu si s tim co ma vyzit.

Do voleb se toho jeste semele a asi se budeme ptat, kdo z nich je "kristalove cistejsi" a "kdo z nich to ma"
selit selit Jedno pivo - bude to poslední. 28.4.2017 08:39  37358
I kdyby ČSSD vytáhla něco,co by Babiše zcela zdevastovalo,kardinální otázka je:Proč soudruzi v ČSSD předpokládají,že pak by Babišovi voliči volili ČSSD? (Když tam sedí Bohouš...)
selit selit Jedno pivo - bude to poslední. 28.4.2017 08:36  37357
Mimochodem,nechápu snahu ČSSD metat hnůj na Babiše.I kdyby přišli s nějakým skandálním odhalením,jak Babiš k majetku přišel,pak:
*Se lidi budou ptát jaktože to nevěděli,když s ním dělali vládu.Babiš tehdy byl známá figura 10 let dozadu...
*I kdyby,jak je možné,že na to 4 roky nepřišli....až těsně před volbama?To jako fakt?

Babiše by mohl poškodit jedině,kdyby se našel nějaký skandál,který udělal jako ministr.Jenže,jak Bohouš mluví,tohle na něj zřejmě nemají.
maca MACA 28.4.2017 08:31  37356
Nebo onTime for Hungary to join the Brexit Club, Mr Orban! - Nigel Farage MEP

[ 15196 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
Povinné ručení porovnání REKLAMA

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt