Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Komu se nelení,
tomu se zelení.

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Ikarie [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Sci-fi a fantasy) moderuje Rooz.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46
Zcela volná diskuze o povídkách vyšlých v Ikarii, o časopisu samotném, o zákulisí fandomu, soutežích, popřípadě o amatérském psaní povídek.

Web XB-1, Web Pevnosti, Web Fantasy & ScienceFiction magazínu

Obálky k anketám najdete na Homepage.

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu.

[ 1154 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
polinius 21.3.2014 00:10  3479
No pokud vyšel Mlok 2013 v únoru 2014, tak předpokládám, že ještě nikde na papíře recenze nevyšla. Myslím v rámci časopisů s měsíční periodicitou. ;-)
drvenkman 11.3.2014 18:37  3478
Přátelé, nevíte někdo, ve které Pevnosti (pakliže už v nějaké) vyšla recenze na MLOKa 2013?
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 1.3.2014 13:51  3477
Za kopcem je fantasy bez fantastického prvku, ale příběh nečekaně akčních babek za přečtení stojí.
V očích božích je pro mne vrcholem čísla. Současnou prevenci teroristických útoků posouvá o něco dál a v netriviálním příběhu pokládá filozofické otázky, nad kterými už se musí zamyslet každý sám.
Dobývání vzduchu vypadá spíš jako několik prvních kapitol románu, který se autorovi nechtělo dál psát. Setkání dvou rozdílných inteligentních civilizací spěje od úvodního nechápání k prakticky paralelním vzpourám na obou stranách.
Studna života je sci-fi o nečekaném bezpečnostním problému na těžařské planetě, kde se neznámo jak objevil nový druh mimozemšťanů. Až na občas trochu prkennější dialogy a trochu moc patosu dobré.
Bouřka má také detektivní podzápletku, ale ta autora moc nezajímala. Také je tu špionážní pasáž a pak vojensky taktické finále. Snad jen ten název mi přijde poněkud nevhodný.
Univerzální uklízečka je taková delší sci-fi anekdota. Proč ne?
Bunkr jsem hodnotil, když vyšel poprvé (před deseti měsíci). Čím si opětovné vydání zasloužil, toť otázka.
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 22.1.2014 15:27  3476
Svázaní jsou dalším dílkem z wergenského povídkového cyklu. Tentokrát z pohledu lidské dívky, která se spřátelila s wergenskou dívkou. Opět velmi dobrá povídka.
Liščí kouzlo je romantická fantasy zasazená do středověkého Japonska. Láska lišky k lidskému pánovi není dvakrát obvyklým motivem a naděje na happyend je v takovém příběhu malá. Ale to je ta správná romantika, ne?
Cestou hříšníka líčí dvoukilometrovou cestu domů jako akční výpravu z pohledu kořisti. Lidstvo ani v budoucnu zřejmě nebude oplývat fantazií (cesta od sledování hnízda hnízdilů se stává úprkem před smečkou smečkounů) ani tolerancí (kdyby hlavním hrdinou nebyl z pohledu fanatiků zastupujících většinu „hříšník“, k této situaci by vůbec nedošlo). Až v závěru jsem pochopil, že autor ač v nezvyklém loveckém akčním hávu vyprávěl právě o nerovném manželském svazku hlavního hrdiny. Bod k dobru za originalitu, ale akční scény jsou líčeny méně přehledně.
Spirit a Opportunity v romantickém duchu pokračuje, i když se jedná o příběh dvou modulů určených k průzkumu Marsu. Výborná fabulace na základě ověřitelných dat!
Welsanská záležitost je sci-fi detektivka. Většina povídky je výborně vyprávěná, v závěru to začíná na více úrovních drhnout. Po stránce příběhu je závěr překombinovaný, po stránce vyprávění zmatený. Škoda, rozjeté to bylo slušně.
Sen o motýlici je drobná poetická povídka od vystudovaného biologa. Ten pro svůj svět vymyslel slušnou řádku nových termínů, o několik úrovní lepších než jsou hnízdilové a smečkouni. ;-)
polinius 5.1.2014 18:43  3475
To by mě zajímalo, kolik lidí má iPad. Nebo kolik lidí si to předplatilo.
knedle knedle online - Krabice živých 25.12.2013 22:10  3474
jezis - no noc, nainstalovano, jdu jej konecne koupit
idle idle jsou-li tam tvorové jako my - jsou-li tam žáby taky 25.12.2013 21:55  3473
knedle [3472]: Asi rok.
knedle knedle online - Krabice živých 25.12.2013 21:44  3472
btw - jak dlouho je možné si koupit xb do ipadu?

na což jsem narazil snad před týdnem na palmknihách...
mayak1 Mayak1 I live in a progg bubble ... 24.12.2013 12:01  3471
Slarque : díky za postrehy a "vodítko" ... a hezké Svátky všem fandům Ikarie XB-1 & SF ...
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 23.12.2013 23:06  3470
Vlny jsou rozhodně nejlepší povídkou čísla. Autor nahodí námět, který by jinému spisovateli stačil na román, ale nezastaví se u něj, stále pokračuje a rozehranou situaci promýšlí za hranice běžné žánrové konkurence. I to prokládání příběhu legendami o vzniku člověka dává smysl.
Komín je vánoční horor o té bytosti, co na Vánoce leze do domů komínem. Čte se to dobře, ale přiznávám, že pointa mě poněkud zklamala. (Asi jsem holt čtenář odkojený Kingem a Barkerem, což je trochu modernější hrůza.)
Postavil zeď, aby ji zbořil je v autorově medailonku označena za steampunkový kung-fu western, a já bych stěží vymyslel trefnější označení. Můžete ho číst jako fantasy nebo western zasazený na planetu v nějakém paralelním vesmíru, pořád zbyde dobrý příběh a výborně vymyšlené hlavní postavy. Oba palce nahoru.
Pečeť v toku času je povídka Vladimíra Zábrodského. Hantýrka z období prusko-rakouské války mi nic neříká, hlavní postava mne nezaujala, její příběh mne nebavil a konec jsem nepochopil, ale přemýšlet o něm nehodlám. Doufám, že spisovatel V. Z. nemá doma sklep. Jako předčasné novoroční předsevzetí si dávám, že s jeho dalšími výplody už v budoucnu nebudu ztrácet čas.
Samuelův krok do neznáma je vyprávění s jedinou hlavní postavou, ovšem průběžně líčené ve dvou časových rovinách. Kupodivu začínáme v té pozdější a skončíme v té starší. Takže pointa se vlastně odehraje zhruba 25 hodin před začátkem povídky. Je to opravdu zvláštní přístup, jehož nevýhodou ovšem je snížená napínavost starší linie, jelikož je čtenáři jasné, že se v ní nemohlo nic nějak fatálně nepovést. Jméno z titulu povídky se poprvé objeví až na předposledním řádku, takže to vypadá jako nějaký špatný vtip. Povídka na mne působí dojmem, jakoby šlo o začátek něčeho většího, který autorka utnula pro vydání v časopise. Takových nakousnutých možností a najednou je tu konec, a my jen víme, jak se náš hlavní hrdina jmenuje křestním jménem (takže je to možná spoiler).

Celkově dvě výborné povídky, dvě dobré s výhradami a jedna výplň.
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 18.12.2013 14:36  3469
Tradiční předvánoční nestíhačka...
mayak1 Mayak1 I live in a progg bubble ... 18.12.2013 11:55  3468
Slarque :

...poprosím Tvoju tradičnú "mikrorecenziu" na číslo 12/2013...
nečítam nové číslo, pokia¾ nevidím Tvoj názor :-) (a už ho mám doma) ...
drvenkman 22.11.2013 18:44  3467
Však já to ve vlaku četl. A žádný oddech se u mě nekonal, protože když se musím do čtení nutit, neoddychnu si.

(A to nemám v principu vůbec nic proti oddechovému čtení, takového Neala Ashera nebo detektivky s Maigretem čtu vysloveně na relax a moc si to užívám...)
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 22.11.2013 16:29  3466
Já beru Římany v New Yorku jako oddechové „čtení do vlaku“, neboť jsem neměl dojem, že měl autor nějaké vyšší ambice. A jako takové fungují na jedničku.

Jestli mi něco z tohoto čísla uvízne v hlavě, tak to budou Embéčka a možná některé obrazy z Tryzny nad Dnem, na zbytek si za měsíc nevzpomenu. Domácí autoři nechť mi to prominou.
drvenkman 22.11.2013 10:27  3465
Slarque [3460] No vidíš a já si zrovna říkal, že takovou jalovost*) jako Římany v New Yorku už jsem dlouho nečetl. (Ale možná můj negativní dojem umocnily i ty příšerně explicitní ilustrace... oblibě Karla Zemana rozumím čím dál tím méně – srovnejte se skvělými Husákem, Štěpánkem a Cettlem v tomto čísle).

Pro mě tentokrát domácí sekci zachraňuje prvních pár odstavců Sankt Augustinu, kde se autorka lehce a citlivě dotkne (bohužel jen dotkne) problematiky turecké menšiny v Německu. Jo, o tom bych si chtěl přečíst fantastickou povídku, a takhle dobře napsanou k tomu, to by mě bavilo, sexy robotku házející nábytkem bych pak už ani nepotřeboval. Ostatní domácí autoři jako kdyby měli panický strach z toho, že by se snad jejich povídka mohla k něčemu vyjádřit nebo se nad něčím zamyslet. Antropomorfní déšť to alespoň maskuje působivým vizuálem (na tenhle trik lze občas narazit třeba v TDK antologiích Martina Šusta), zbytek darmo mluvit.

*) jalovost = povídka o ničem; a nezáleží na tom, jak je řemeslně dobře napsaná, což tahle je.

[ 1154 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt