Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Hosting     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Komu se nelení,
tomu se zelení.

Lopuch.cz

Povinné ručení
Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Dotazy [ŽP: 10 týdnů] (kategorie Život (nejen) Lopušáků) moderují Shelle, Kdokoliv, Scalex, Tessien.
Archiv

Účelem klubu je využít vědomostního a zkušenostního potenciálu několika tisíc registrovaných identit při řešení našich problémů a zodpovídání otázek.
Čím víc lidí sem bude chodit, tím rychleji a spolehlivěji dostane každý odpověď na svůj dotaz. Otázky je možné pokládat naprosto jakékoli, prosím však o jistou soudnost při jejich výběru - zejména prosím, abyste před položením dotazu zde věnovali alespoň několik minut pokusu o vymyšlení a následně použití vhodného dotazu na Google nebo jiný podobný vyhledávač.
Klub není určen k exhibování a demonstracím vašeho ostrovtipu.

Dříve než se zeptáte - seznam užitečných linků:
Kategorie Počítače
Kategorie Programování
Klub Hardware
Klub Software
Hledání klubů
Klub Windows XP
Klub MS Office
Klub Web
Klub Bankovnictví
Klub Daně a účetnictví
Klub Domácnost
Klub Informace
Klub Čeština
Download.com
Jyxo.cz
Google.com

Žádost moderátora:
Pro snadnější orientaci v desítkách příspěvků dávejte do titulku svých dotazů psali klíčové slovo Dotaz, bude se pak lépe vyhledávat a odpovídat.
Taktéž dotazy na ruzne systémové věci a kluby směřujte do pošty moderátorům nebo do specializovaných klubu, zde nebudou trpěny. Plati i pro dotazy na server Lapiduch .
Všem návštěvníkům děkuji.

Tento klub má oblíbený právě 247 lidí.

Upozornění: V tomto klubu byla zahájena politika nulové tolerance. Kdo místo rozumně míněné odpovědi napíše nějakou strašně třeskutě vtipnou blbost, dostane zákaz psaní. Vtipy pište do klubu o Vtipech.
  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu. Práva vám může přidělit moderátor klubu. Požádejte ho v soukromé poště.

[ 14562 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
pegas Pegas Welcome back my friends - to the show that never ends 26.4.2017 19:28  47523
DotazNení tu někdo z Kolína? Potřeboval bych trochu poradit s cestou z vlakového nádraží na stadion.
blackhornet BlackHornet 24.4.2017 23:00  47522
DotazNevíte, kde by se v Praze daly nasbírat nebo za rozumné peníze i koupit nějaké pěkné velké dekorativní kameny (takové valouny 1-5 kg)? Rád bych pár větších kusů do akvária, takže vápenci nebo jiným kamenům, které by ovlivňovaly složení vody, bych se raději vyhnul...
el_diablo El_Diablo Veškerá nepodstatná elektronická zařízen - mimo provoz, včetně kontroly pravopisu. 14.4.2017 10:43  47521
BlackHornet [47520]: Nikdy je nepovoluj! Jsou to přežitky z dob minulých!
blackhornet BlackHornet 14.4.2017 09:27  47520
DotazMám bezúdržbovou autobaterii Banner Bull, ale přestože má být bezúdržbová, má pod samolepkou takové ty odšroubovávací otvory pro dolévání vody. U klasických "hloupých" nabíječek a klasických údržbových autobaterií se ty otvory měli při nabíjení odšroubovat, aby mohl unikat vznikající plyn... 
Mám nějakou automatickou nabíječku od CTEKu, zatím jsem vždycky nabíjel bez toho, abych ty ventily povoloval, protože by měla nabíjet šetrně aniž by docházelo k nějakému většímu zaplynování... Ale tuhle se mi povedlo tu baterii úplně vybít, naštěstí se úplně nezničila... Docela ale přemýšlím, že bych pro jistotu tu baterii nabil s "recondition" módem, u kterého - pokud jsem správně pochopil - k tomu zaplynování dojde. Měl bych ty ventily povolit, nebo se do toho radši vůbec nehrabat?
johny_g Johny_G - Relaxační terapie pro lopušáky ZDARMA! 10.4.2017 14:40  47519
Optika nemá nic společnýho s trubkama. Tohle je běžná praxe, že ty zaplatíš přípojku a opravu asfaltu, a s uvedením do provozu ji daruješ obci. Nevím, nakolik je to podloženo zákonem, nakolik vyhláškami a nakolik prostou praxí, a zda se tomu tudíž dá vyhnout, ale prostě to tak je. Je to ostatně dvousečná zbraň; v momentě, kdy ta roura praskne, tak rozhodně nechceš být vlastníkem.
pegas Pegas Welcome back my friends - to the show that never ends 8.4.2017 10:26  47518
BlackHornet: Kanalizace a vodovod se nedá srovnávat s jinými sítěmi. Elektřina, plyn, kanalizace/voda, vše se řídí jinými předpisy a na budování/předávání jsou jiné postupy.

Jinak v těch diskuzích může být problém i v pojmech, protože pro většinu lidí je přípojka cosi od baráku k hlavnímu vedení, ale podle zákonů to tak být nemusí.
blackhornet BlackHornet 7.4.2017 21:33  47517
Johny_G [47514]: To se mi moc nezdá... proč bys musel darovat něco, co sis na své náklady postavil? Nevím, jak to funguje zrovna u kanalizací... ale třeba v telcu, když někdo chce připojit třeba optickým kabelem (na velké vzdálenosti by se tedy spíše postavila anténa), se běžně dělá, že:
1) buďto si přípojku postaví na svoje náklady  žadatel o připojení - tj, prokope se k nejbližšímu napojovacímu bodu poskytovatele. Nechá si zpracovat projekt, najme si realizační fitmu, aby provedla výkop a položila mu HDPE (případně i zafoukla kabel), zacáluje městu za věcné břemeno. A nechá se připojit od poskytovatele a platí mu standartní cenu. Přípojka je čistě jeho, zodpovídá si za ni sám, o údržbu se stará sám, ale je to jeho a nikdo jiný to nemá co používat.
2) K zájemci se na své náklady "dokope" poskytovatel. V podstatě to samé co nahoře, ale přípojka bude majetkem poskytovatele... Jenže to ho bude stát takové prachy, že se mu to kvůli jedné přípojce dělat nevyplatí (vykopem přípojku za 300k, aby nám klient platil 2k měsíčně? no rentabilita jak svině). Takže typicky se uzavře smlouva se závazkem, přičemž cena bude zájemce nebude platit standartních třeba 2k, ale třeba 6k... ale jak říkám, takhle je to v telku, kanalizace asi budou dost specifické.

Pegas [47515]: Tak oni se vedou debaty spíše u "historických" přípojek. Samozřejmě údržba té infrastruktury něco stojí a vodárenským společnostem se nechce cálovat údržbu každé přípojky, naopak ty by se chtěly starat jen o páteří řady (typicky uložené v obecním pozemku).  U těch nově budovaných sítí/přípojek typicky vodárenská společnost zodpovídá za vodovod k vodoměrné šachtě, ale přípojka z vodoměrné šachty k baráku už je ve správě majitele domu. (podobně jako v telku provider zodpovídá za přenos signálu do zákazníkova CPEčka - třeba routeru - ale za přenos signálu do koncového zařízení za routerem si už zodpovídá uživatel). Problém je to s těmi historickými přípojkami, kde tohle nebylo nikde definované. Obzvlášť problematické je to tehdy tehdy, když ta přípojka nejde pozemkem majitele domu, ale  obecním pozemkem až k patě domu. A teď kdo za co zodpovídá...
bighead BIGHead Pořádáte akci, vyzkoušejte - naše moderátory 7.4.2017 18:50  47516
I když je ta přípojka na vlastním pozemku?
pegas Pegas Welcome back my friends - to the show that never ends 7.4.2017 18:38  47515
Johny_G: To je právě věc, o které se vedou neustálé debaty, hlavně v případech, kdy dojde k nějaké poruše.
johny_g Johny_G - Relaxační terapie pro lopušáky ZDARMA! 7.4.2017 15:53  47514
No opravte mě, jestli se pletu, ale ta debata mi připadá úplně mimo. Po zprovoznění přípojky, byť si ji zřizujete na vlastní náklady, ji stejně musíte darovat obci, ne? Ale nějaké kompenzační mechanizmy se vymyslet dají - tuším, že kolega prakticky totožnou situaci úspěšně vyřešil. Zeptám se ho.
pegas Pegas Welcome back my friends - to the show that never ends 6.4.2017 21:12  47513
BlackHornet: Ono získání dotací v praxi není tak jednoduché, jak se prezentuje.

A neznám o jakou lokalitu se jedná, ale mnohé obce netahají sítě do rekreačních či zahrádkářských oblastí, které nejsou určené k bydlení. Přesto se často stává, že si tam lidi postaví dům a zíkají trvalé bydliště, protože to bývá mnohem levnější pozemek než stavební parcela. Jdou tam do toho s vědomím, že to je nějaká odloučená lokalita a jen se tam zabydlí, tak by chtěli veřejné osvětlení, asfaltovou silnici, kanalizaci, odvoz popelnic atd.
blackhornet BlackHornet 5.4.2017 23:28  47512
Sakra, tys měl na mysli kanalizaci, ne vodovod... to by byl ještě větší voser, jak vodovod. Navíc, pokud je to do kopce, tak by nestačila gravitační, ale ale musela by být tlaková.blackhornet BlackHornet 5.4.2017 23:22  47511
Souhlasím s Pegasem... ale někdy může být docela problém určit, co je
přípojka a co je "páteřní řad". Osobně chápu jako páteřní řad to, co
vede ulicí (nějaká trubka DN 200 vedená ulicí v pozemku obce) a jako
přípojku to, co se napojuje z páteřního řadu a vede k jednotlivému domu
(třeba trubka DN 50 vedená už v soukromém pozemku). Páteřní řad by pak
měl patřit správci vodovodu, přípojka už jen vlastníkovi domu.

Rozhodně
je volovina, abys to financoval celé ze svého a celé to připadlo to
správci vodovodu (bylo by něco jiného zapltit si posledních 20 m k
baráku... ale 300m půlkou obce?) . Až se jednou obec obec rozhodne ten
vodovod protáhnout, určitě nebudou souběžně s tvojí přípojkou pokládat
další páteřní trubku - ale prostě se tam od samého začátku bude muset
položit dostatečně silná páteřní trubka, ze které se budou dělat
přípojky. Dělat to jen jako přípojku pro tebe by byla ekonomická
píčovina (ten výkop a obnova povrchu je zpravidla tou nejdražší částí
stavby -  jestli se tam tam dá trubka DN50 nebo DN 200 už cenu stavby
nijak závratně neovlivní). Navíc obec určitě nepotřebuje rozkopávat
ulice vícekrát, než je nezbytně nutné, naopak je v jejím zájmu stavět
inženýrské sítě pokud možno koordinovaně naráz v rámci jedné akce... A
pokud by to opravdu mělo být čistě tvoje, tak to bys pak asi také měl
zacálovat obci věcné břemeno za uložení tvého řadu v pozemku obce... 

Takže
asi dost záleží na tom, jestli se obci chce nebo nechce (nebo spíš
jestli na to obec má nebo nemá prachy, vůle obvykle je). Pokud tam
technická infrastruktura chybí nebo je v dezolátním stavu, možná by se
obci mohlo povést sehnat nějakou dotaci na rekonstrukci celé ulice, kdy
by se v rámci jedné akce postavil vodovod, kanalizace, možná natahal
plyn,  natahali se vedení veřejného osvětlení, položili se nějaké
chráničky pro datové kabely apod. a zakončilo se to opravou povrchu
silnice.
pegas Pegas Welcome back my friends - to the show that never ends 5.4.2017 20:06  47510
Podle mě bude záležet na tom, jestli si zaplatíš vybudování přípojky pro sebe, nebo to bude prodloužení hlavního kanalizačního řadu, který pak připadne vodárenské společnosti nebo obci. Pokud to bude přípojka, asi by měli mít v budoucnu ostatní tvůj souhlas s napojením do tvého vedení. Ale zase se věčně vedou spory, ohledně vlastnictví/provozu/údržby částí přípojek na veřejných prostranstvích, což by to mohlo ovlivnit. Přesnou legislativu neznám. Možná bude rozdíl i v technickém řešení, tedy průměru potrubí pro jeden dům a pro čtyři, takže pokud to bude nadimenzované pro jeden, další by se ani napojit nemohli, když by to potrubí kapacitně nezvládlo.
bighead BIGHead Pořádáte akci, vyzkoušejte - naše moderátory 5.4.2017 14:37  47509
selit: Se starostkou jsem to již řešil. Kdyby obec (o 120 lidech) měla prostředky, tak nás zakanalizovali taky. Problém je, že bydlíme na "chalupě" v rekreační oblasti a projekt počítal jen s obytnými domy. Vzdálenost k tomu přípojnému bodu je u nás cca 300 m do kopce. :)
"Do pár let se to stane." = Pěknej voser na dalších pár let.

[ 14562 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
Povinné ručení porovnání

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt