Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Hosting     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Komu se nelení,
tomu se zelení.

Lopuch.cz

Povinné ručení
Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub DOMÁCNOST [ŽP: 8 týdnů] (kategorie Svět kolem nás) moderuje Macca.
Archiv
Vítejte. Klub o vsem, co se tyka domacnosti, domu, bytu...

Užitečné odkazy:
- Podlahy - co a jak
- Porovnání nákladů na vytápění podle druhu paliva
- Jak vybrat správnou pračku... (idnes.cz)
- Podle čeho vybírat koupelnovou baterii? (idnes.cz)
- Vydrží baterie skutečně i 20 let? (idnes.cz)
- Jak vybrat to správné okno
- Dřez a baterie: jak vybrat ty správné? (idnes.cz)
- Moderní kuchyně: jednoduchá a praktická (idnes.cz)
- Kupujete lednici? Na co si dát pozor (idnes.cz)
-------------------------------------
  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu. Práva vám může přidělit moderátor klubu. Požádejte ho v soukromé poště.

[ 1933 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
anka Anka Když je někde něco dobrého k sežrání, - tak je rouhání to nesežrat. 4.12.2017 22:40  17683
zblunce [17682]: A jakou máš značku?
zblunce zblunce Já jsem geniální - i když jsem normální! 4.12.2017 22:21  17682
Anka [17681]: ja ji dost pouzivam... od napusteni kybliku po myti drezu i nadobi atd :-)
anka Anka Když je někde něco dobrého k sežrání, - tak je rouhání to nesežrat. 4.12.2017 21:48  17681
Dotaz - kuchyňská baterieBudu muset vyměnit baterii u dřezu. Máte někdo a osvědčila se vám baterie s vytahovací hadicí? Ideálně ta, co se tahá jakoby zevnitř z ramínka (nebo jak se ta trubka, kudy teče voda, jmenuje). Mám trochu strach, jestli to není zbytečná, příp. hodně poruchová záležitost. Aby si člověk nepřiplatil za něco, kvůli čemu bude muset kupovat další baterii mnohem dřív, než kdyby to tam nebylo.
wronski Wronski Jsou to zrůdy. - Sofistikované. 18.11.2017 18:07  17680
Jasny, dyztak se pochlub vysledkem :-)
pegas Pegas Welcome back my friends - to the show that never ends 18.11.2017 17:08  17679
Nechci to vyleštit, aby to bylo jako nové, to stejně nepůjde. U dveří jsem tmelil také jenom největší nerovnosti a při bližším pohledu jsou přiznané menší kazy. Ale bez podrobného zkoumání to vypadá hezky, tak myslím, že podobné by to mohlo být i u toho kování. Uvidím, až to pořádně vyčistím. Hlavně že nemusím řešit nové zámky, protože rozměrově stejné už se nedělají.
wronski Wronski Jsou to zrůdy. - Sofistikované. 18.11.2017 16:34  17678
Prinejhorsim, pokud jsi z Prahy, jsem 15 minut z Cernaku, ti to prelestim.
wronski Wronski Jsou to zrůdy. - Sofistikované. 18.11.2017 16:27  17677
Skrabance - velmi jemne se daji zalestit, mene jemne se nedaji zalestit, ale muzes je zkusit vybrousit (a cele misto nasledne prelestit). Hlubsi vrypy bych nechal byt; kdyz se je pokusis vybrousit, muzes si tam vyrobit prohlubne viditelne diky odleskum.
Pokud bys se do toho chtel poustet, je lepsi to delat nekde venku, trochu to svini.
Ty zlate krizove jsou ocelove s upravou "zluty pozink" a taky je k mosazi nepouzivam, je to hnusne :-) . Mosazne umim taky koupit jen pres internet.
pegas Pegas Welcome back my friends - to the show that never ends 18.11.2017 14:04  17676
Tak to vypadá, že ta barva snad půjde snadněji, než jsem si myslel. Nějaké drobné kousky šly i nehtem, větší plochy drží víc, ale zkusím to šetrně mechanicky, teď jsem neměl nic po ruce. Naštěstí je to hlavně na okrajích, kdyby byl celý štítek přebarvený, tak by to bylo horší. Zkusil jsem to i lehce vyčistit, vyzkoušel jsem Toro na nádobí a z tmavého kování se celkem snadno vyloupnul zlatavý povrch. Lakované to asi není. Ale i když to asi půjde vyčistit, na povrchu zůstávají hodně drobné škrábance (ne od toho čištění, ale už z minulosti, kdy se to možná někdo pokoušel čistit nějakým kartáčem nebo drátěnkou). Tohle by mohlo jít vyleštit tou brusnou pastou? Nic takového doma nemám, tak nejdřív zkouším dostupné prostředky.
Nicméně zatím to vypadá, že největší problém bude sehnat nové vruty pro uchycení štítků a zámku. U nás v obchodech nacházím jenom křížové, převážně ty "zlaté" nebo . Obyčejná zápustná hlava s dřážkou je problém, na zámek budu potřebovat ocelové, na štítky mosazné. Na internetu jsem je našel, tak aspoň vím, že pořád existují existují.
pegas Pegas Welcome back my friends - to the show that never ends 18.11.2017 11:56  17675
To kování, na které jsem odkazoval, je současná napodobenina. Já tam mám staré, kliky jsou podobné těm dvěma vlevo, co jsou na obrázku ve tvém odkazu. Dům je někdy z počátku 20. století, dveře jsou původní, zámky také, kování nevím, ale určitě ne nic novodobého.
wronski Wronski Jsou to zrůdy. - Sofistikované. 18.11.2017 00:24  17674
Já ten ocet používal proto, abych navolnil rez na trnech (a na litinových klikách). Že to rozmočí i barvu, to jsem zjistil náhodou. Líbí se mi, že (relativně) nesmrdí.
3uz4kg4b.jpg

Pokud jde výhradně o barvu a není potřeba jiná údržba, zkusil bych asi nejdřív aceton, popř. různé druhy odstraňovačů, jestli to teda není lakované. Pokud tam lak je, tak se IMHO musí sundat.

Každopádně když přijdeš na nějaké další způsoby, dej vědět, mám po baráku milion mosazných klik, které by potřebovaly vyčistit od barvy.
wronski Wronski Jsou to zrůdy. - Sofistikované. 18.11.2017 00:08  17673
(Zrovna ten odstraňovač, co nalinkoval El_Diablo, jsem nezkoušel.)
wronski Wronski Jsou to zrůdy. - Sofistikované. 18.11.2017 00:06  17672
Aha, nějak jsem předpokládal staré klasické kliky (jako třeba toto). Pokud jde kování snadno sundat, kouknul bych se na kování zezadu, popř. udělal pár vrypů. Taky bych prověřil, jestli nejsou náhodou lakované - pak samozřejmě nic z napsaného neplatí.
Mosaz může octem chytit jiný odstín, ale to je jen tenká vrstvička, která se snadno odleští. Taky se to dá naložit do acetonu, nebo použít nějaký odstraňovač nátěrů, ovšem ty mi občas nefungují.
Ano, měď je měkčí než mosaz, takže tím mosaz teoreticky nejde poškrábat. Taky se dá použít nějaký plast, třeba úlomky polykarbonátu bývají hezky ostré a někdy to stačí.
S přípravkem neporadím, já to vždycky leštil.
el_diablo El_Diablo Veškerá nepodstatná elektronická zařízen - mimo provoz, včetně kontroly pravopisu. 17.11.2017 23:53  17671
Pegas [17670]: Použij odstraňovač barev
pegas Pegas Welcome back my friends - to the show that never ends 17.11.2017 23:36  17670
Wronski: Sundat kliku a kování není problém, jde mi o tu barvu kterou dveře kdysi někdo natíral bez demontáže kování. Ta barva je léty řádně vytvrdlá. Kování je tvarem i barvou nejvíce podobné tomuto http://www.kovani-kliky.cz/kovani-cobra-alt-wien--staromosaz/ Co je to přesně za materiál, to nevím. Z octu mám trochu obavu, protože jsem tím jednou zkoušel vyčistit mince a chytly takový jiný odstín. Ale dík za radu. Ta měď je z důvodu menší tvrdosti než má mosaz? A na vyčištění by pomohl nějaký přípravek nebo jenom vyleštit?
wronski Wronski Jsou to zrůdy. - Sofistikované. 17.11.2017 21:41  17669
Pegas [17668]: Pokud je kování mosazné a je toho typu, co myslím, tak tip mám, ale trochu pochybuju, že se ti bude chtít ho použít.
Odvrtat roznýtování trnů, pomocí vyrážeče rozebrat kliky a kování, naložit na několik dnů do octa - to může barvu rozměknout tak, že na odrbání stačí třeba jenom kus dřeva, pokud nestačí, tak použít nějaký měděný nástroj, třeba kus zmáčklé měděné trubky (zbytek od topenáře), barvu seškrábat, v případě potřeby nástroj dobrušovat, aby měl ostrou hranu. Až když by to nešlo, použil bych ocelový nástroj. Klidně lze použít i šmirgl, třeba na zahlazení drobných vrypů, ale je potřeba dojít postupně na grit 2000. Pak leštička a zelená lešticí pasta. (Dá se použít hadrový kotouč na vrtačce.) Po dokončení nátěrů připevnit kování. Do hran trnu kliky udělat jemné záseky, kliky sesadit a doklepat kladivem, ideálně spodní kliku umístit na kus hliníku, aby se nerozmlátila, a kladivo použít třeba plastové. Někdy se podaří zbytek trnu rozklepnout, takže zafunguje jako nýt. Pokud se nedaří vytvořit pevný spoj, použiju Bison epoxy metal, ale ne po celé délce - aby šla klika případně zase rozebrat. Odvrtaný materiál nahrazuju epoxidovým tmelem na ocel, zabrousím a zaleštím.

[ 1933 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
Povinné ručení porovnání

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt