Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Zelený je lopuch,
fotbal to je hra...

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Čajovna [ŽP: neomezená] (kategorie Koníčky) moderují tuvok07, Mefista.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 18:46

Vítej poutníče, jež ses rozhodl, po dlouhé cestě šálkem čaje se osvěžiti.



Pokud se nudíte, prosím nezahlcujte klub bezpředmětnými debatamami a jděte raději sem;)
  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu.

[ 1894 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
cent 13.2.2014 22:30  6076
Jaký máte u toho dlouhého louhování poměr čaje a vody?
lucky 13.2.2014 18:34  6075
Tak dneska jsem se podruhé pustila do přípravy toho zeleného čaje a říkám si, že na pokusy jsem si mohla koupit nějaký levnější :D nicméně má lepší chuť než minule - jednak jsem dala možná trochu víc, ale nedávala jsem čaj do sítka ale rovnou do konvičky. A chuť je po 5 minutách úplně jinde než minule. Ještě bych se zeptala, jak poznáte teplotu vody? Nechce se mi kupovat teploměr. A tenhle zelený se má zalít vodou, která má 60-70 stupňů.
cent 10.2.2014 23:15  6074
Z pytlíkových mi hrozně chutná tenhle Lipton.
mrcos mrcos Tma, zima a hlad. 10.2.2014 21:50  6073
Ono je to velkej hromadnej nákup, kterej jde k nám přes nevim kolik lidí, tak se to vleče. Ceny budou sedět, akorát posledně nějak Josef zvrtal objednávku nebo co a něco nedorazilo vůbec a něco naopak dorazilo navíc.
ndroo NDroo 'Ow,' and then, very quietly, it said - 'Fuck,' and then it said 'Ow' once more. 10.2.2014 20:51  6072
Kazdopadne! Uz jsem si rikal, ze jsi na to bud zapomnel, nebo nekdo zapomnel na tebe (coz je dost mozne, koukam :))...
Ted jen nechapu to s cenou, jako ze by tam nakonec nebyla sleva, co jsi "sliboval"?
A jinak, nejlepsi cernej (pytlikovej) caj je Yorkshire Gold. Myslim, ze normalne se z tech pytliku dela konvicka, takze kdyz si udelam, sic velky, hrnek, tak v nem pak skoro stoji lzicka!;)
mrcos mrcos Tma, zima a hlad. 10.2.2014 17:43  6071
Pytlíkovej Lipton s cukrem a citronem, na ten mi nikdo nešahejte :) A občas se slzou tuzemáku. Guilty pleasure.
S těma nálevama to dělám jako NDroo, občas mi zbyde listí do druhýho dne a zatím jsem se neotrávil :) Já teda načajováno moc nemám, ale zatím se mi osvědčilo prakticky všechny čaje zalívat vodou spíš studenější. Čiliže i černý dost často přelívám cca 80°C. Zelený klidně i 60°C. Chce to zkoušet. Jak teploty, tak časy.
Já jsem zvědav, kdy mi dorazí objednávka, kterou jsem předal kamarádovi někdy před Vánoci. Mám pocit, že jsem tam měl cihlu pu-erhu a pak něco dál... Pokud to dorazí jako posledně, tak to bude o 5 stovek dražší a půlka z toho budou čaje, který jsem si neobjednal. NDroo, těšíš se? :))
olias Olias 10.2.2014 11:11 - Klub Hudební klub (19:31) 6070
čtu to jen tak letem, ale rozhodně platí, že co člověk, to přístup..Jsou nějaký základní zásady, jak ten který čaj nezkazit, ale rozhodně se vyplatí experimentovat. Zásadní je si uvědomit, že pití čaje prostě stojí peníze. Některý čaj se člověk naučí dělat hned, jindy to třeba trvá 5 pokusů a dopadá to i tak, že výsledek je, že dojdeš k tomu, že čaj kterej stál dsost peněz prostě není dobrej..To se stává čím dál častěji - bohužel..

Ale pokud člověk nemá patřičný zkušenosti, chce to prostě čajovat, čajovat a čajovat, pak to začnej jít jako po másle a člověk získá i ten kritickej odstup..
trofozoit Trofozoit DNA, DNA - come out and play 9.2.2014 23:08  6069
Tak zelené čaje (a to je dost častá chyba kterou dost lidí nezná, protože v minulosti u nás nebyly) se obvykle nesmí zalívat tou příliš horkou vodou (doporučuje se 60-80 stupňů) protože pak se z nich vylouhují ty trpké látky. Stejně tak by se neměli louhovat dlouho, protože se stane to samé.
Já si pamatuju z mládí, jak měli naši sypanej Gunpowder a pamatuju si ho jako divně žlutý trpký čaj, po kterém jsem nikdy příliš netoužila. Dneska už dokážu poznat přelouhovanej zelenej čaj po prvním ochutnání.
Ovšem zelené čaje mají o dost jemnější chuť, pokud nejsou přelouhované, takovou na první ochutnání celkem vodovou (když to člověk srovná s černým čajem) ale delším louhováním dostává právě jen tu trpkou chuť. Někteří to bez ní ovšem nepovažují za "chuť" a stabilně to přelouhovávají. Samozřejmě je to jejich věc, jestli jim to chutná, ale jakmile se do čaje dostanou ty trpké příměsy, jakékoliv jemnější odstíny zeleného čaje pod tím zmizí, takže pak si tam můžou naházet třeba seno a bude to úplně jedno.


S japoncema je to celé ale takové složitější, ale genmaicha by měla co se japonských čajů týká zvládat teplejší vodu a delší časy než obvykle japonské čaje (ta rýže to tam trochu komplikuje). Nicméně všeobecně jsou doporučení je používat 75 stupňovou vodu a asi tak půl minuty.
Pokud nevíš, zkusila bych si odhadnout, aby voda nebyl moc horká a po té půlminutě můžeš trošku nalít do hrnku a ochutnat. Pokud ti to přijde málo, tak počkat zase půlminuty (nedopité jde klidně zase nalít zpátky do konvičky nebo kde to louhuješ) až do doby, kdy ti to přijde dost. Jakmile se dostaneš k trpké chuti, tak to bylo příliš :)
Takhle se dá otestovat vesmes jakýkoliv čaj tak, aby to člověku chutnalo.

Cukrem a citrónem dochucovat nedoporučuju nic (možná leda při nachlazení, ale to pak buď vynechat cukr nebo nahradit medem a nějaký hodně běžný černý čaj), anglické blendy (jako English breakfast) nebo Assam se dobře pijou s mlékem, ale tam bych se zas pokud možno na ten cukr taky vykašlala, angličani to tak obvykle taky dělají.
S mlékem a cukrem piju akorát nějakej Pigičaj, když jsem někde kde nic jiného nemají, protože jinak to nejde pozřít. Pokud není člověk schopný vypít čaj bez dochucení cukrem, obvykle to znamená, že je ten čaj hnusný.

(speciální situace je u indických silných výluhů, které se tradičně pijou i s mlékem a cukrem a kořením, ale tam je to proto, že ten čaj je fakt hodně silnej a mléko vychytává třísloviny a cukr zjemňuje koření a tím pádem do sebe člověk narve mnohem víc kofeinu a povzbuzujícího koření, takže může klidně celou noc nespat, na jiné účely to ale taky není moc vhodné ;)
lucky 9.2.2014 21:44  6068
Všem díky za odpověď :)

Trofozoid:
Ten čaj který jsem si teď koupila se jmenuje japan genmaicha musashi. Je to zelený čaj s praženou rýží a sehnala jsem si ho, protože jsem si ho nedávno dala v restauraci a hodně mi zachutnal. Navíc nebyl zrovna nejlevnější, tak o to víc si ho chci připravit tak jak se má, abych si ho nezkazila :)

Sypané čaje si sem tam kupuju už několik let, ale většinou jsem je nechávala louhovat jak mě napadlo a dochucovala cukrem a citronem. Jenomže teď mám takové blbé období, kdy nemám vůbec chuť na jídlo a přešla mě chuť i na černé nebo ovocné čaje, takže se víc přikláním k zelenému. Nechci si je ani moc dochucovat a napadlo mě, že můj způsob přípravy zeleného čaje asi není nejlepší. Myslela jsem si že čím dýl se louhuje a je trpčí, tím je lepší :D A potom jsem tu trpkost vyvažovala cukrem. Jenomže teď si říkám že takhle to asi fungovat nemá, navíc do sebe nechci cpát pořád tolik cukru. Někde jsem četla že tím dochucováním se chuť čaje úplně zničí, což třeba u toho zeleného i chápu, ale černý čaj bez cukru a citronu prostě nejde :)

JInak jsem si to přečetla celé a určitě mi to pomohlo :)
trofozoit Trofozoit DNA, DNA - come out and play 9.2.2014 00:40  6067
Sorry za délku.. jsem se nějak rozepsala, ale třeba to někomu k něčemu bude.
trofozoit Trofozoit DNA, DNA - come out and play 9.2.2014 00:39  6066
Skoro všechny moje čaje jsou sypané a vícenálevové. (protože jednonálevový sypaný čaj musí být nějaký speciální a nebo mizerný)

Vesměs je to tak.
Sypané čaje mají rády volný prostor, tohle ale dost záleží na celkové velikosti listů, čaje s vetšími kusy by měli mít víc prostoru se rozebrat než potřebují ty, které jsou nadrcené na menší kousky. Ovšem pozor původní vzhled může klamat, některé listy se např sbalují do ruliček, takže sušené vypadají jako malé kousky, ale pak se rozbalí ve vodě a je vidět, jak jsou skutečně velké.

Velké listy - ty vesměs musí být v konvici/hrnku (pro 1 osobu) zalité přímo a plavat.
Malé kousky - ty lze louhovat taky viz výše a nebo dát do do sítka pro jeden hrnek a zalít po vrch.

Druhá věc je, jakou dobu louhování čaj zvládne. Všeobecně černé čaje by měli mít těch 3-5 minut, i když jsou vícenálevové, protože jinak budou hnusné.
Naopak celolisté zelené čaje (např. ne japonské mleté, ty fungují trochu jinak) ty mohou zůstat zalité klidně i půlhodinu a na jejich chuti to není moc poznat.
Ono ostatně délka čaje patrně souvisí s vhodnou dobou louhování, látky z celých listů se louhují pomaleji než z nadrcených.
Na to říct něco bližšího co je vhodné pro tebe, ale je potřeba aspoň napsat zhruba název čaje.
Stejně tak je důležitá i teplota čaje, ale ta možná ještě víc záleží na druhu čaje.

Zalévání všeobecně nemá úplně jasně daná pravidla. Někdo si to dá do malé speciální konvičky pro 1 osobu a pokaždé si vylouhuje a slije. Poté může podle kvality mít nálevů třeba osm, někdo si to zalije a postupně z toho upíjí, následně zalije ještě jednou nebo dvakrát maximálně.
Jen asi platí, že celková doba čaje ve vodě je asi konstantní.

Jediné pravidlo, které platí univerzálně, je to, že pijeme čaj takovým způsobem a tak dlouho, dokud nám to chutná.

Tolik zhruba nudná teorie (s ručením omezeným).
A teď něco z nudné praxe, ale snad to bude tak srozumitelnější ;)

Příklad 1:
Doma mám černý sypaný čaj z obvyklé produkce, kupovaný normálně v supermarketu. Ze zkušenosti vím, že víc jak dva krátké nálavy nesnese, protože je pak už bez chuti (nebo minimálně bez té o kterou bych stála). Je to drobný čaj a fermentovaný (=černý) takže louhování delší než 5 minut dělá hnusně hořkej čaj. Louhuju ho (skoro)vařící vodou do hrnku přes sítko obvykle 3-4 minuty a pak sítko vyndám a položím bokem. Až čaj dopiju (což trvá delší dobu, protože je na začátku dost horký) vložím sítko znovu a znovu zaliju.
Pokud bych ho dělala do konvice, pak by bylo rozhodně potřeba ho z té konvice přelít do něčeho jiného (mí rodiče používají jinou konvici do které to přelívají přes sítko a nebo konvici co má velké vnitřní sítko, ale s tím je většinou dost opruz) protože ten čaj v tom zůstat nemůže, byl by hnusný.

Příklad 2:
Na nějaké lepší zelené čaje mám doma speciální čajovou malou skleněnou konvičku s velmi jednoduchým sítkem z kovové spirály (sítko je ale vhodné pouze pro velkolisté čaje, protože drobný čaj by skrz to prošel ven). Dávám si tak doma obvykle vysoce kvalitní čaje, které si chci vychutnat, takže je zalévám cca 80 stupňovou vodou (je to zelený čaj) a dobu slití nálevu řídím podle chuti, počkám pár minut a když mi přijde chuť už dostatečně zajímavá, ale ne už příliš silná, nálev celý sleju. Zalévám a popíjím takhle opakovaně než mi ten litr vody v konvici dojde. Čaj se postupně sice trochu "vyřeďuje", ale to neznamená jen že pozvolna mizí chuť, ale to, že se v průběhu doby se dostávají do popředí trochu jiné chuťové odstíny, proto se taky říkává, že každý nálev chutná jinak. Je to pravda, ale tyhle jemné rozdíly se IMHO člověk musí naučit nejdřív vnímat.

Příklad 3:
(který bude asi nejvíc smyluplný pro takové běžné použití a tento případ)
Protože v práci nemám čas se otravovat s nějakými nálevy ani si je moc vychutnávat, připravuju si tam svoje dva čaje (černý podobný Darjeelingu a zelený jasmínový) prostě jen tak, že nasypu čaj do hrnku a zaleju vodou (ten černý klidně rovnou z konvice, na jasmínový by opět měl být 80 stupňový, příliš horká voda dělá ze zelených čajů hořké, ale protože se mi na to fakt nechce čekat až zchladne, tak trošku prasácky naleju cca 1/3 studenou vodou a zbytek vařící, výsledek mám otestovaný někde kolem těch 80 ;). A nechám to v tom louhovat tak dlouho, dokud není voda dost studená abych to mohla rovnou pít. "Darjeelingový" čaj má tu výhodu, že přesto, že patří mezi černé čaje, je velmi jemný a skutečně zvládne klidně louhování i dvacet minut. Po delší době (například když musím odběhnout) už je sice cítit, že začíná být trochu přelouhovaný, ale pořád je to v mojí chuťové toleranci a hlavně se nemusím otravovat s dvěma hrnkama a přelíváním.

Ten černý tímto způsobem zvládá dva nálevy a jasmínový tři, víc moc ne, klidně mezi nimi mám občas i několikahodinovou pauzu, myslím, že čaji je to dost jedno, ale obvykle dopiju jeden nálev a dělám další.
Ono popravdě řečeno, popíjím nějaký čaj takhle vlastně celý den i když to obvykle jsou jen asi dvě porce čaje ;)

A na závěr (jestli to ještě někdo čte) bych jen řekla se vyvarovat některých věci co jsem potkala třeba v kavárnách (nečajovnách). Například se tam pyšnili sypaným čajem v konvici.. a skutečně přinesli velkou konvici.. ovšem v ní bylo zoufale málo čaje, že to byla spíš voda s čajovou příchutí (tento problém mám opakovaně i s těmi "paramidovými" čaji, to co prezentují jako množství pro 1/2l konvičku by odpovídalo tak akorát polovičnímu hrnku. Jinde mi ten čaj donesli v té velké frenchpress konvici na kávu, ale donesli k tomu jen malý hrnek. Takže mi nepomohlo že jsem si po pár minutách chtěla čas "zpressnout" a nalít.. protože se to nevešlo do hrnku celé a než jsem dopila, abych si mohla nalít další, byl ten zbytek už nechutně přelouhovaný.
Stejně tak se mi to stalo u hodně aromatických zelených/jasmínových čajů v konvičce, které automaticky nosí v některých vietnamských bistrech. Než stačíte konvicčku dopít, obvykle je spodek už přelouhovaný.
Z tohoto pohledu se mi zdá nevhodné nechávat čaj v konvičce delší dobu. Hrnek během té kritické doby vypijete, ale konvička trvá vypít dýl, pokud jste na ni sami. Ve více osobách to asi lze.

(jo a ten zbytek nechávám v hrnku v práci většinou do druhého dne, kdy uschne a dá se lehce vysypat, plíseň tam zatím nebyla ;)
g_r G_R Disclaimer: IMHO with a Chance of IMNSHO - occasionally STFU & GTFO 8.2.2014 23:57  6065
Lucky: Mokrý vylouhovaný čaj má tendence poměrně rychle chytat plíseň. Jedná se ale o časový rámec hodin. Tzn. radši ne to co dělá NDroo :)))
Je to ale jen o tý opatrnosti, jinak se z toho nějak svět ani člověk nezhroutí :)
cent 8.2.2014 20:01  6064
Děláme si často ke snídani vícenálevový zelený čaj, postup je asi takovýto:
1) Na necelý litr výsledného nápoje použiju dvě lžičky sypaného čaje.
2) čaj nasypu do konvičky, dám vařit vodu na 80°
3) zaliju čaj vodou, ale pouze třetinou objemu! tzn dvě až tři deci vody
4) trochu zamíchám a nechám louhovat asi 20-30 vteřin
5) čaj scedím, čaj zachycený v sítku hodím zpátky do konvičky
6) zaliju stejným množstvím vody, ale nechám louhovat trochu déle (o pár vteřin)
7) sliju a opakuju body 5 a 6 ještě jednou
ndroo NDroo 'Ow,' and then, very quietly, it said - 'Fuck,' and then it said 'Ow' once more. 8.2.2014 18:59  6063
Tak, asi je lepsi znovu zalivat v radu desitek minut (vypijes jeden nalev, zalijes druhej), ale i ja jsem nezridka zalival druhy den vylouhovany caj ze dne predchoziho ;) Taky zalezi na typu caje...
lucky 8.2.2014 18:41  6062
Ok, tak ještě doplňující otázka :) Někde jsem četla že by mezi jednotlivými nálevy neměla uplynout moc dlouhá doba. To mám mít dvě konvičky nebo jak? :D

[ 1894 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt