Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Diskuze na Lopuchu,
pohlazení na duchu

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub 2. světová válka [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Politika) moderuje Hartmann.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 18:46
Nejrozsáhlejší konflikt v dějinách lidstva. Mohl proběhnout a dopadnout jinak? Jak k němu vlastně lidstvo došlo?

Bonus klubu od Alfiho - Seznam dokumentárních PDF(20.1.24) ZDE.
Seznam nikde nešířit!!! Je to pouze pro členy tohoto klubu!!! Pokud něco sháníte, pište mi do pošty.


CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWII CHRONOLOGY - v tomto klubu ve starších příspěvcích
CHRONOLOGIE PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWI CHRONOLOGY - právě probíhá

CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY (PACIFIK) - WWII CHRONOLOGY (PACIFIC) - právě probíhá včetně odborné a jazykové korektury za účasti členů tohoto klubu, prosíme o spolupráci všechny čtenáře a přispěvatele. Díky předem

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: kfrnthi
[ 8293 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 13.8.2017 06:01  10977
13.8.
13. srpna 1941: Čína - po týdnu Japonci zaznamenávají 40 náletů provedených na město Čchung-čching.

13. srpna 1943: Nad ostrovem Borneo - americká 5. letecká armáda útočí 380 letadly ze základen v Austrálii na ropná pole v Balikpapanu.

13. srpna 1945: Washington - japonské kapitulační dokumenty odsouhlasené prezidentem Trumanem jsou zaslány generálovi MacArthurovi.; Nad Japonskem - kolem 1 600 amerických letadel přelétá nad Tokiem a dalšími japonskými velkými městy a shazují milióny letáků vysvětlující situaci, které bylo dosaženo jednáními o kapitulaci, a poměry v Japonsku. Většina japonských "hawks" (příznivců agresivní válečné politiky) stále odmítají uznat porážku. Japonský podporučík Saburo Sakai, jednooký stíhač, stíhací eso (s 64 vítězstvími) sestřeluje během noci (13. - 14. srpna) nedaleko Tokia bombardér B-29.; Japonsko - tokijský rozhlas oznamuje, že Japonsko bude kapitulovat.; Ulánbátar - mongolská vláda vyhlašuje Japonsku válku.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 12.8.2017 06:01  10976
12.8.
12. srpna 1941: Washington - Po značné debatě Sněmovna reprezentantů schvaluje rozšíření periody branné povinnosti z jednoho roku na třicet měsíců (a obdobně je navýšena služba v Národní gardě). Zákon je schválen v poměru hlasů 203 ku 202, takže by bylo nesprávné předpokládat, že v této době silně převažuje americké politické mínění ve prospěch agresivnější mezinárodní politiky.; Newfoundland - Churchill a Roosevelt ukončují své setkání v zátoce Placentia. Je odsouhlaseno, že bude Japoncům posláno silné varování a je zřejmé, že Amerika téměř jistě vstoupí do války, pokud Japonsko napadne Brity nebo Holanďany ovládaná území na Dálném východě nebo v Malajsii. Zpráva je poslána rovněž Stalinovi, ve které je navrženo setkání v Moskvě. Setkání v Newfoundlandu je většinou spojováno s dohodou později nazývanou jako Atlantická charta. Jde o prohlášení principiálně určující politiku Británie a Spojených států a nesoucí poselství, že všechny země mají právo na uspořádání svobodných voleb a na nezávislost co se týče zahraničního tlaku. Tato konference rovněž dala britským a americkým štábům příležitost se navzájem poznat a spolupracovat.

12. srpna 1942: Nová Guinea - silný japonský sbor se vyloďuje ve vesnici Buna. V reakci na to postupují k této vesnici australské jednotky.; Nové Hebridy - velký počet amerických jednotek je vyloděn na ostrově Espiritu Santo (v překladu Svatý Duch), aby vybudovaly zásobovací základnu pro tažení na Guadalcanalu.

12. srpna 1945: Korea - Rudá armáda postupující z oblasti kolem Vladivostoku proniká ze severu na Korejský poloostrov. Vyloďující se části sovětské Tichomořské floty obsazují na severu přístavy Juki a Rašin.; Čína - sovětský 1. dálnovýchodní (nebo i dálněvýchodní) front pokračuje v ofenzivních operacích i v obtížném horském a lesnatém terénu. Dobyta jsou města Mučang a Kunčung.; Čchung-čching - čínsko-americký hlavní štáb odvolává operace proti městům Fort Bayard, Hong Kong a Canton, ve světle blízké kapitulace Japonska.; Nad Japonskem - bombardéry B-29 Superfortress pokračují v útocích na své cíle.; Ostrovy Rjúkjú (ostrovy Nansei) - u ostrova Okinawa je japonským torpédovým bombardérem poškozena americká bitevní loď USS Pennsylvania. Mezitím americký torpédoborec Thomas F. Nickel a vyloďovací plavidlo Oak Hill čelí bez úhony neúspěšnému útoku japonské ponorky.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 11.8.2017 06:01  10975
11.8.
11. srpna 1941: Newfoundland - Churchill a Roosevelt pokračují v jednáních v zátoce Placentia. Oba jsou doprovázeni svými vojenskými štáby. Diskuse se týkají situace v Evropě a na Dálném východě.

11. srpna 1942: Nová Guinea - Japonci obsazují z rukou Australanů Deniki na Kokodské stezce. Australské jednotky jsou donuceni k 8 km ústupu směrem k přechodu Templeton nedaleko vrcholu této stezky.

11. srpna 1945: Washington - americký ministr zahraničí, James Byrnes, reaguje na japonskou nabídku kapitulace s tím, že odmítá jakýkoli kompromis co se týče požadavku na bezpodmínečnou kapitulaci. Poznamenává, že spojenecká představa bezpodmínečné kapitulace je taková, že Císař bude "podléhat" nejvyššímu velení spojeneckých sil a forma příští vlády bude odrazem "vůle japonského lidu".; Filipíny - ostrov Mindanao, americké operace na "vyčištění" oblasti jsou dokončeny.; Manila - generál MacArthur prohlašuje, že použití atomové bomby bylo zbytečné, jelikož by Japonci kapitulovali i tak.; Japonsko - sovětský 2. dálněvýchodní (či také dálnovýchodní) front a Tichomořská flota zahajuje okupování jižní části ostrova Sachalin.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 10.8.2017 06:01  10974
10.8.
10. srpna 1941: Newfoundland - Churchill a Roosevelt pokračují v jednáních v zátoce Placentia. Oba jsou doprovázeni svými vojenskými štáby. Diskuse se týkají situace v Evropě a na Dálném východě.

10. srpna 1942: Šalomounovy ostrovy - americká ponorka potápí japonský těžký křižník Kako, který se vrací z bitvy u ostrova Savo do Rabaulu.

10. srpna 1944: Mariany - ostrov Guam, americké jednotky zajišťují ostrov. Nevýznamné skupiny Japonců pokračují v odporu. Americké ztráty činí 7 000 včetně 1 300 zabitých vojáků. Je zajato pouze 100 japonských vojáků z posádky, kterou odhadem tvořilo 10 000 mužů.

10. srpna 1945: Tokio - vláda Japonska oznamuje, že Spojencům zaslala zprávu kde přijímá podmínky Postupimské deklarace a kde uvádí, že "nepřichází v úvahu jakékoli požadavek, který by ohrožoval privilegia Císaře jako svrchovaného panovníka".; Japonsko - americké a britské bitevní lodě ostřelují město Kamaiši, soustředí se na ocelářské zpracovatelské závody.; Nad Japonskem - americké letectvo útočí na strategické cíle na Honšú. V úsilí zničit japonské letectvo se přesouvají americké a britské letadlové lodě k severní části Honšú a jejich letadla útočí v řadě po sobě následujících vlnách. Celkem Spojenci ztrácejí 34 letadla, zatímco je hlášena ztráta 397 a poškození 320 japonských letadel.; Čína - od vyhlášení války Japonsku postoupila Rudá armáda 192 km do nitra státu Mandžukuo (česky také Mančukuo).
stanny stanny - Wroc³awský démon - Pacific Panzer General creator 9.8.2017 07:20  10973
EisenwoIf [10972]: Hlídkující americké křižníky pod velením admirála Crutchleye
Hlídkující americké a australské (Canberra, Australia, Hobart) křižníky pod velením admirála Crutchleye
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 9.8.2017 06:01  10972
9.8.
9. srpna 1941: Newfoundland - Churchill a Roosevelt zahajují jednání v zátoce Placentia. Oba jsou doprovázeni svými vojenskými štáby. Diskuse se týkají situace v Evropě a na Dálném východě.

9. srpna 1942: Šalomounovy ostrovy - pod rouškou noční tmy vplouvá do průlivu Sealark, mezi ostrovy Savo a Guadalcanal, japonské uskupení křižníků pod velením admirála Mikawy. Hlídkující americké křižníky pod velením admirála Crutchleye mají však pro boj v noci jak malé zkušenosti, tak nedostatečné vybavení, proto ve střetu známém jako bitva u ostrova Savo utrpí největší pořážku v dějinách US Navy, kdy ztrácí čtyři křižníky a nepotápí žádnou japonskou loď. Průliv Sealark je později přejmenován na Průliv se železným dnem (Ironbottom Sound), pro množství potopených lodí spočívajících na jeho dně. Americké nákladní lodě vykládající zásoby jednotkám vyloděným na Guadalcanalu u Lunžského výběžku nejsou napadeny (Japonci se ještě v noci snaží dostat z dosahu letadel amerických letadlových lodí, o kterých netuší, že je Američané odveleli), nicméně je jim nařízeno stažení kvůli hrozbě napadení, a tak je americká 1. divize námořní pěchoty opuštěna s nedostatkem těžkého vybavení a pouze s polovinou vyložených zásob.

9. srpna 1945: Čína - na severu sovětské jednotky zahajují 10 minut po půlnoci ofenzívu proti japonské armádě okupující Mandžusko, s loutkovým státem Mandžukuo (česky také Mančukuo). Sověti pro tuto operaci shromáždili 1 500 000 vojáků ve třech armádních skupinách: 1. Dálněvýchodní front, 2. Dálněvýchodní front a Zabajkalský front. Tyto armádní skupiny jsou vybaveny 3 900 letadly, 5 500 tanky a 26 000 děly. O 1 000 000 mužů tak převyšují počtem špatně vybavenou japonskou Kuantungskou armádu (Jamada), která má nedostatek obrněnců, dělostřelectva a letectva. Japonská obrana je rychle přemožena. Mezitím jsou shozeni čínští parašutisté na železniční trať Kanton-Hankou.; Nad Japonskem - druhá atomová bomba (přezdívaná "Fat Man") je shozena na Nagasaki ze speciálně upraveného bombardéru B-29 pojmenovaném "Bock´s Car" a pilotovaném majorem Charlesem Sweeneyem. Jde o bombu s jednotkou plutoniového štěpení podobné té, která byla testována v Alamagordo, v Novém Mexiku. Bomba váží kolem 4,5 tuny a její exploze odpovídá výbuchu kolem 20 000 tun TNT. Při tomto útoku dohromady nakonec umírá kolem 40 000 Japonců a 60 000 je jich zraněno.; Tokio - japonský premiér Suzuki konstatuje, že vstupem SSSR do války "činí pokračování ve válce nemožným". K půlnoci svolává Císař Hirohito Nejvyšší radu a pokouší se přimět armádní čelní představitele, aby přijali navrhovanou kapitulaci. Kolem 03.00 hodin toto setkání končí, aniž by bylo cokoli rozhodnuto, krom toho, že zaznívaly opatrné návrhy na možnost vyjednávat mír prostřednictvím Švédska a Švýcarska.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 8.8.2017 06:01  10971
8.8.
8. srpna 1941: Čína - japonské letecké síly zahajují týden náletů na město Čchung-čching. Do 13. srpna je provedeno celkem 40 náletů.

8. srpna 1942: Šalomounovy ostrovy - vyloděním zbytku první vlny amerických jednotek pokračuje invaze na Guadalcanal. V rychlém postupu do vnitrozemí obsazují netknuté japonské letiště a přejmenovávají ho na Henderson Field. Mise na ostrovy Tulagi a Gavutu jsou dokončeny a tyto ostrovy obsazeny. Kvůli japonským leteckým a ponorkovým útokům se admirál Fletcher rozhoduje stáhnout své letadlové lodě, nechávajíc křižníky a transportní lodě nedaleko ostrova. Tato akce je pravděpodobně chybou.

8. srpna 1943: Šalomounovy ostrovy - boje na Nové Georgii pokračují. Americké jednotky se pokoušejí zabránit dalším japonským evakuacím z ostrova Kolombangara.

8. srpna 1944: Mariany - ostrov Guam, americké jednotky porážejí odpor na hoře Santa Rosa. Zbytek japonské posádky je donucen k ústupu na severní konec ostrova.

8. srpna 1945: Moskva - Sovětský svaz vyhlašuje od půlnoci (9. srpna) válku Japonsku, odvolávaje se na to, že Japonsko nedokázalo pozitivně reagovat na Postupimskou deklaraci. Komisař Molotov konstatuje, že SSSR vyhlásilo válku, protože Japonsko je jedinou velkou mocností bránící míru. Poukazuje na to, že to bylo v zájmu Sovětského svazu zkrátit dobu války a přinést světu mír a proto Sovětský svaz souhlasil se spojeneckým požadavkem vzneseným na Postupimské konferenci, aby se Sovětský svaz zapojil do války proti Japonsku. Mimoto Molotov konstatuje, že byli Sověti požádáni, aby dělali Japoncům prostředníka, ale tento návrh ztratil všechna opodstatnění, když Japonci odmítli podstoupit bezpodmínečnou kapitulaci.; Tokio - Japonská válečná rada souhlasí, pozdě v noci, že by měla přijat Postupimskou deklaraci, pokud bude zachována monarchie. Některé námitky z armády jsou zamítnuty samotným Císařem.; Washington - prezident Truman v rozhlasovém projevu hrozí Japonsku destrukcí atomovými bombami. Během dne Truman rovněž podepisuje Chartu Spojených národů, čímž se USA stává první zemí, která ratifikuje svůj původní podpis.; Filipínské moře - přeživší z těžkého křižníku USS Indianapolis jsou zachráněni. Z 1 196 naloděných mužů posádky této lodi jich přežívá pouze 316.
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 7.8.2017 20:29  10970
9. srpna 2003 zemřel Alois Vocásek, poslední žijící legionář z první světové války. A zanedlouho to bude dvacet let, stejné období, jako od sebe dělily oba světové konflikty. Takže brzy odejdou i ti druhováleční.
Jsme poslední generace, která s veterány ještě může mluvit...
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 7.8.2017 20:21  10969
Smutná zprávaPřed pár hodinami zemřel Jaroslav Klemeš, příslušník československého zahraničního odboje za druhé světové války a příslušník paradesantního výsadku Platinum-Pewter. Byl to poslední žijící výsadkář z Británie vysazený za války nad protektorátem.

Bylo mi ctí, že jsem se ním mohl před lety osobně setkat a připojit se k blahopřejnému dopisu k udělení nejvyššího státního ocenění, Řád Bílého lva vloni na podzim.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 7.8.2017 06:01  10968
7.8.
7. srpna 1941: Washington - po značné debatě senát schvaluje rozšíření periody branné povinnosti z jednoho roku na třicet měsíců (a obdobně je navýšena služba v Národní gardě).

7. srpna 1942: Šalomounovy ostrovy - první vylodění na Guadalcanalu. Taktický svaz tři letadlových lodí a podpůrných plavidel amerického námořnictva pod velením admirála Fletchera, výsadkový sbor pod velením admirála Turnera a 1. divize námořní pěchoty generála Vandergrifta, se vyloďují na Guadalcanalu. Menší jednotky se také vyloďují na ostrovech Tulagi a Gavutu. Zpočátku tato vylodění naráží na malý odpor.; Aleuty - americký taktický sbor ostřeluje Japonci držený ostrov Kiska.

7. srpna 1944: Mariany - ostrov Guam, útoky amerických jednotek na japonské pozice probíhají boje na celé frontě.

7. srpna 1945: Japonsko - japonský rozhlas odsuzuje atomové bombardování Hirošimy a kritizuje Spojené státy, první zemi, která použila tuto novou zbraň, jako "ničitele lidstva a co se týče sociální spravedlnosti jako veřejného nepřítele číslo jedna". Mezitím probíhá první let proudového bombardéru Nakadžima J9N Kikka (česky: Pomerančový květ). Provedení tohoto letadla vychází z německého proudového letadla Me 262.; Nad Japonskem - více než 200 bombardérů B-29 provádí nálet na města Jahata, Tokio, Kukujama.; Barma - britské jednotky narážejí na odhodlaný odpor japonských jednotek v zatopené oblasti mezi městem Myitkyo a starým kanálem řeky Sittang.; Filipíny - ostrov Luzon, v rámci příprav na nadcházející invazi do Japonska se setkávají důstojníci hlavního štábu americké 1. armády.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 6.8.2017 06:01  10967
6.8.
6. srpna 1941: Tokio - Konoeho vláda předkládá Spojeným státům návrhy obsahující ústupky v Číně a Indočíně a požaduje na oplátku ukončení zmrazení japonských aktiv. Tyto návrhy nejsou Spojenými státy akceptovány, a když jsou Japonci o tomto odmítnutí spraveni, navrhují jednání mezi Konoem a Rooseveltem ohledně záležitostí, které jsou v sázce.

6. srpna 1943: Šalamounovy ostrovy - v zálivu Vela dochází ke střetu mezi 6 americkými torpédoborci a 4 japonskými torpédoborci převážejícími vojáky a zásoby na ostrov Kolombangara. Tři z japonských plavidel jsou potopena.

6. srpna 1944: Mariany - ostrov Guam, během japonského protiútoku má pluk americké 77. divize těžké ztráty.

6. srpna 1945: Nad Japonskem - kolem 09.30 hodin je shozena první atomová bomba (přezdívaná "Litlle Boy"), je shozena na město Hirošima ze speciálně upraveného bombardéru B-29 (americké 12. armády konkrétně z uskupení: 509th Composite Group) pilotovaného plukovníkem Paulem Tibbetsem. Toto letadlo je pojmenováno po jeho matce Enola Gay. Tato bomba je zbraní uranového štěpení a odpovídá použití 20 000 tun TNT. Šedesát procent města je zničeno silným výbuchem a následným nekontrolovatelným požárem. Umírá kolem 80 000 Japonců. Mnoho dalších je vážně popáleno a další později onemocní v důsledku vystavení se radiaci. Nejde o nejvíce zničující nálet války, ale hospodárnost tkvící ve vyslání pouze jednoho letadla na zničení jednoho velkého města ukazuje jedinečně na úplnou změnu ve vojenském a politickém myšlení, která započala. Mezitím probíhají další americké nálety na města Tarmuizu, Kagošima a Miyakonoju.; Mariany - ostrov Guam, britský admirál Fraser, velící britské Tichomořské flotě, předává americkému admirálovi Nimitzovi Řád lázně (v češtině též Bathský řád).; Ostrov Wake - na japonské pozice útočí americká letadlová loď Intrepid.; Spojené státy - major Richard Ira Bong, nejúspěšnější letecké eso amerického letectva, který v průběhu druhé světové války sestřelil 40 japonských letadel ve svých 24 letech umírá při testovacím letu na zkušebním proudovém letadle.
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 5.8.2017 10:23  10966
5. srpna 1944:jednalo se o zajatecký tábor Cowra a o největší a nejkrvavější útěk POW za druhé světové války.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 5.8.2017 06:01  10965
5.8.
5. srpna 1944: Austrálie - během noci se japonští váleční zajatci pokoušejí o masový útěk ze zajateckého tábora v Novém Jižním Walesu (anglicky New South Wales). Celkem jsou zabiti 231 Japonec a 3 dozorci.

5. srpna 1945: Mariany - ostrov Tinian, kolem 02.10 hodin vzlétá k Japonsku sedm amerických letadel. Jedno z letadel je speciálně upravený bombardér B-29 Superfortress --mající přezdívku Enola Gay--, který převáží atomovou bombu "Little Boy" a směřuje k Hirošimě.; Nad Japonskem - letadla z americké 5. a 7. armády se základnou na Okinawě útočí na město Tarumizu na jihu. Na tomto náletu se podílí kolem 325 letadel. Na dalších 12 japonských velkých měst jsou z bombardérů B-29 shozeny letáky, varující před přicházejícími nálety. Během noci americké bombardéry provádí nálety na města Imabari, Ube, Majobaši, Sága, Nišinomija a Mikage, naplňují tak varování obsažená ve shozených letácích.; Čína - čínská 13. armáda obsazuje město Tančuk. Čínská 58. divize osvobozuje město Čchang-čchun.
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 4.8.2017 12:25  10964
czo³g polskiAle udělali mi radost. Kořistní tank z Varšavského povstání, mého oblíbeného tématu (doporučuji film Miasto 44, kdo ho ještě neviděl).
1.8. bylo výročí vypuknutí.
stanny stanny - Wroc³awský démon - Pacific Panzer General creator 4.8.2017 11:20  10963
H.G. [10962]: Jak už psal kdysi Adam v PacPG: "Munda není ku*da :o)"

[ 8293 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt