Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Hosting     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Něco navíc v zeleném?
A proč ne...

Lopuch.cz

Povinné ručení
Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub 2. světová válka [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Politika) moderuje Hartmann.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 25.4.2012 09:11
Nejrozsáhlejší konflikt v dějinách lidstva. Mohl proběhnout a dopadnout jinak? Jak k němu vlastně lidstvo došlo?

Bonus klubu od Alfiho - Seznam dokumentárních PDF(2.1.18) ZDE.
Seznam nikde nešířit!!! Je to pouze pro členy tohoto klubu!!! Pokud něco sháníte, pište mi do pošty.


CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWII CHRONOLOGY - v tomto klubu ve starších příspěvcích
CHRONOLOGIE PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWI CHRONOLOGY - právě probíhá

CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY (PACIFIK) - WWII CHRONOLOGY (PACIFIC) - právě probíhá včetně odborné a jazykové korektury za účasti členů tohoto klubu, prosíme o spolupráci všechny čtenáře a přispěvatele. Díky předem

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: cnonmqd
[ 5346 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 18.8.2018 05:58 - Klub 2. světová válka (05:58) 11468
18.08.
18. srpna 1942: Šalomounovy ostrovy - Guadalcanal, v Taivu se vyloďují japonské posily a oddíl 1 000 vojáků pod velením plukovníka Ičikiho začíná postupovat k americkým pozicím. Japonci jsou přesvědčeni, že je na tomto ostrově pouze 3 000 Američanů. Ve skutečnosti jich tam je 10 000 a na jejich letišti mohou nyní přistávat letadla.

18. srpna 1945: Čína - Rudou armádou je obsazena většina území Mandžuska. Obsadila město Harbin a přibližuje se na dosah městu Mukden a Čchang-čchun. V postupu z oblasti u Vladivostoku proniká do Severní Koreje. Japonské jednotky pokračují v odporu navzdory císařskému nařízení kapitulovat.

18. srpna 1945: Nad Japonskem - v jednom ze dvou amerických letadel, které byly napadeny nad Tokiem 14 japonskými stíhačkami, je zabit fotograf a zraněni dva členové posádky.

18. srpna 1945: Pacifik - Subhas Chandra Bose, indický nacionalistický vůdce je smrtelně zraněn ve věku 48 let. Jeho japonské letadlo havarovalo na ostrově Formosa (dnešní Tchaj-wan) na své cestě do Tokia.

18. srpna 1945: Filipíny - mise britského admirála lorda Louise Mountbattena a maršála Čankajška doráží do Manily na jednání s japonskými emisary ohledně kapitulace.

18. srpna 1945: Sovětský svaz - moskevský rozhlas vysílá zprávu Čankajška Stalinovi, ve které se konstatuje: „Blízké přátelství mezi našimi národy neposlouží pouze jako trvalý základ míru ve východní Asii, ale bude důležitým faktorem ve vytváření nových poměrů na celém světě.“
hartmann Hartmann 5T Modráskové - Panzer General developer 17.8.2018 21:02  11467
Alfi - Coral Sea videoViděl jsem to už několikrát - bezva animace !!!
alfi Alfi 17.8.2018 18:38  11466
The Battle of the Coral Sea 1942: The First Aircraft Carrier Battle in Historyhttps://www.youtube.com/watch?v=NB5hH3ksvKE
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 17.8.2018 05:58 - Klub 2. světová válka (05:58) 11465
17.08.
17. srpna 1941: Tokio - vláda Spojených států předkládá Japoncům oficiální varování v souladu s postoji dohodnutými v zátoce Placentia. Tón textu tohoto varování byl zmírněn v porovnání s vypracovaným původním textem odsouhlaseným Brity a Holanďany, ti svůj postoj nyní neprezentují, aby nebudili zdání, že nesouhlasí s americkým postojem. V této době není sděleno rozhodnutí ohledně navrhovaného setkání mezi Rooseveltem a Konojem.

17. srpna 1942: Gilbertovy ostrovy - příslušníci americké námořní pěchoty útočí na základnu hydroplánů na ostrově Makin.

17. srpna 1943: Šalomounovy ostrovy - nepočetné japonské posily doráží na ostrov Vella Lavella. Probíhá nerozhodný boj mezi americkými torpédoborci a japonským transportním svazem.

17. srpna 1944: Nová Guinea - nedaleko městečka Aitape, americké jednotky roztahují svoji linii ve všeobecném postupu proti nevelkému japonskému odporu. Ostrov Numfoor, poslední velký japonský sbor je americkými jednotkami vtažen do boje a zničen.

17. srpna 1945: Londýn - vláda oznamuje program sociálních reforem s důrazem na státní zdravotnictví. Ministerstvo války uvádí, že 38 000 vojáků a odhadem 112 000 britských civilistů je Japonci drženo jako zajatci.; Holandská východní Indie (okupovaná) - za částečné japonské podpory vyhlašují nacionalisté, vedení Sukarnem, nezávislost na Holandsku a koloniální vládě a rovněž vyhlašují zformování "prozatímní vlády Indonéské republiky". Po šest týdnů nedorazí žádné britské jednotky, aby Japonce vytlačily.; Čína - v Mandžusku boje pokračují, ale Sovětské vrchní velitelství oznamuje, že japonské jednotky se na několika místech začínají vzdávat.

17. srpna 1945: Londýn - prvně vychází alegorický satirizující román George Orwella Farma zvířat se svým zjevným podobenstvím se stalinskou degenerací Sovětského svazu.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 16.8.2018 06:01 - Klub 2. světová válka (05:58) 11440
16.8.
16. srpna 1942: Nová Guinea - Japoncům dorážejí další posily do bojů proti Australanům na Kokodské stezce u vesnice Buna.

16. srpna 1943: Nová Guinea - japonská letiště kolem Wewaku jsou napadena letadly americké 5. letecké armády ze základen v Austrálii.

16. srpna 1945: Tokio - císař vydává v 16.00 hodin (místního času) císařský dekret nařizující všem japonským jednotkám zastavit palbu. Vláda podává demisi. Generál princ Higashikuni se stává novým premiérem Japonska a sestavuje nový kabinet. Nařizuje Císařské armádě, aby se řídila výzvou císaře a složila své zbraně.; Čína - sovětský velitel, maršál Vasilevskij, vyzývá japonskou Kuantungskou armádu v Mandžusku, aby k 20. srpnu kapitulovala. Z japonského hlavního štábu nepřichází žádná odpověď, ale od 19.00 hodin se mnoho japonských jednotek začíná vzdávat.
alfi Alfi 16.8.2018 00:05  11439
Bitva na Bajkalu (16. srpen 1918)https://www.stream.cz/vylety-do-minulosti/10026963-bitva-na-bajkalu-16-srpen-1918
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 15.8.2018 06:01 - Klub 2. světová válka (05:58) 11438
15.8.
15. srpna 1942: Šalomounovy ostrovy - ostrov Guadalcanal, příslušníci námořní pěchoty připravují letiště a opevňují jeho obvod. Po moři jim doráží menší množství zásob.

15. srpna 1943: Nová Guinea - japonská letadla napadají spojeneckou leteckou základnu ve Tsili Tsili.; Aleuty - začíná invaze na ostrov Kiska. Tří americké bitevní lodě poskytují podporu vylodění 34 000 amerických a kanadských vojáků. Japonci evakuovali ostrov na konci července, ale Američanům se tato skutečnost nepodařila zjistit.; Šalomounovy ostrovy - jednotky americké 25. divize (General McLure) obsazují Vella Lavella. Vyloďuje se kolem 4 500 vojáků. Admirál Wilkinson, velící taktickému svazu Task Force 31, poskytuje námořní podporu.

15. srpna 1945: Japonsko - nahraná zpráva císaře Hirohita je japonskému lidu odvysílána v rozhlase. Mnoho z nich zpočátku není schopno přijmout co se stalo. Striktní japonská vládní kontrola zabránila civilistům, aby byli seznámení s plným rozsahem bezmocnosti japonské situace. Tento den je označován jako „VJ Day“, Den vítězství nad Japonskem.; Nad Japonskem - americký taktický svaz Task Force 38 zahajuje masivní vzdušné údery na Tokijskou oblast, střetávajíc se s velkým počtem japonských stíhaček, ale tato letadla jsou po oznámení obdržení kapitulace odvolána. Mezitím viceadmirál Ugaki, velící operacím kamikaze, vede poslední misi, ale 7 střemhlavých bombardérů je u Tokia sestřeleno dříve, než se jim podaří dosáhnout Okinawy.; Čína - Čankajšek označuje japonskou kapitulaci v rozhlasovém vysílání těmito slovy: „Naše víra ve spravedlnost po dobu těch temných a zoufalých dnů osmi dlouhých let úsilí byla odměněna“. Pro Číňany začala válka proti Japonsku 7. července 1937. Mezitím Ču Te, vrchní velitel čínské komunistické armády upozorňuje Spojence, že komunisté očekávají podíl z japonské kapitulace a poválečného vypořádání.; Austrálie - obyvatelé se dozvídají o japonské kapitulaci v zaměstnáních. Oslavy pokračují po celou noc.; Moskva - nacionalistická vláda Číny a SSSR podepisují dohodu o přátelství. Mandžusko, které Japonci nazývali Mandžukuo (česky také Mančukuo) je navráceno pod čínskou správu během tří měsíců od ukončení ozbrojených střetů. Tato dohoda vylučuje čínské komunisty a je vnímána jako taktické vítězství nacionalistů nad jejich komunistickým rivalem. Na oplátku za znovunabytí Mandžuska uznává čínská vláda sovětskou svrchovanost nad přístavním městem Port Arthur, které se má stát společnou námořní základnou a svobodným přístavem Dairen.; Británie - tento den - Den vítězství nad Japonskem (VJ Day) - je vyhlášen státním svátkem. Zpráva o kapitulaci je odvysílána kolem půlnoci a většina lidí se o této události dozvídá až v době kdy vstávají nebo se objevují v práci. Král zahajuje činnost prvního nového parlamentu od počátku války a v 9 hodin večer v rozhlasovém vysílání promlouvá k národu.; Spojené státy - oslavy znamenají ukončení 2. světové války - VJ Day. Dva dny volna jsou vyhlášeny pro všechny federální zaměstnance. V New Yorku vzdává primátor La Guardia v rozhlasovém vysílání hold Franklinu Delanu Rooseveltovi, zesnulému prezidentovi. Ze systému na příděl je vyřazen benzín a konzervované zboží.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 14.8.2018 06:01 - Klub 2. světová válka (05:58) 11437
14.8.
14. srpna 1940: Spojené státy - Sir Henry Tizard vede britskou vědeckou misi do Spojených států, která s sebou převáží podrobnosti všech britských nejmodernějších objevů v několika životně důležitých oblastech. Jsou to poznatky týkající se proudových motorů, výbušnin, dělostřeleckých otočných věží a především o malém zařízení nazývaném magnetron. Tato součástka je nezbytná pro vývoj modernějších typů radarů, včetně verzí později používaných v blízkosti rozbušek a typů pracujících na centimetrových vlnových délkách, které budou nepostradatelné na moři v ponorkové válce. Američané budou později z historického hlediska posuzovat dodání tohoto souboru poznatků jako "nejcennější zásilku, která kdy dorazila k našim břehům".

14. srpna 1945: Tokio - vláda se setkává s císařem Hirohitem, císař prohlašuje, že válka by měla být ukončena. Nahrává rozhlasové poselství japonskému lidu kde hovoří o tom, že japonský lid musí "strpět nestrpitelné". Během noci, počínaje v době kolem 23. hodiny, se skupina armádních důstojníků velící více jak 1 000 vojáků pokouší ukradnout tuto nahrávku a zabránit tak jejímu odvysílání, to se jim však nepodaří, protože jsou přemoženi ochranou císařského paláce. Vůdce tohoto puče, který zabil velitele císařské gardy, páchá po tomto neúspěchu sebevraždu. Japonské rozhodnutí kapitulovat je sděleno Spojencům.; Nad Japonskem - v posledním náletu války, během noci (14. - 15. srpna), provádějí americké bombardéry B-29 Superfortress úder na města Kumagaja a Isezaki, severozápadně od Tokia a ropnou rafinerii Akita-Aradi.; Japonsko - sovětské jednotky pokračují v obsazování jižní poloviny ostrova Sachalin a Kurilských ostrovů.; Čína - sovětské jednotky rozdrtily japonskou Kuantungskou armádu a pronikají od 160 do 400 kilometrů do nitra Mandžuska, kde obsazují řadu měst.; Washington - americký úřad pro válečnou produkci (The American War Production Board) ruší všechny restrikce týkající se výroby automobilů v USA. Mezitím je generál Douglas MacArthur jmenován nejvyšším spojeneckým velitelem, aby přijal japonskou kapitulaci. Je nařízeno neprodlené přerušení nepřátelských aktivit a Japonsku je nařízeno okamžitě ukončit boje všech svých jednotek na všech frontách.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 13.8.2018 06:01 - Klub 2. světová válka (05:58) 11436
13.8.
13. srpna 1941: Čína - po týdnu Japonci zaznamenávají 40 náletů provedených na město Čchung-čching.

13. srpna 1943: Nad ostrovem Borneo - americká 5. letecká armáda útočí 380 letadly ze základen v Austrálii na ropná pole v Balikpapanu.

13. srpna 1945: Washington - japonské kapitulační dokumenty odsouhlasené prezidentem Trumanem jsou zaslány generálovi MacArthurovi.; Nad Japonskem - kolem 1 600 amerických letadel přelétá nad Tokiem a dalšími japonskými velkými městy a shazují milióny letáků vysvětlující situaci, které bylo dosaženo jednáními o kapitulaci, a poměry v Japonsku. Většina japonských "hawks" (příznivců agresivní válečné politiky) stále odmítají uznat porážku. Japonský podporučík Saburo Sakai, jednooký stíhač, stíhací eso (s 64 vítězstvími) sestřeluje během noci (13. - 14. srpna) nedaleko Tokia bombardér B-29.; Japonsko - tokijský rozhlas oznamuje, že Japonsko bude kapitulovat.; Ulánbátar - mongolská vláda vyhlašuje Japonsku válku.
alfi Alfi 13.8.2018 00:18  11435
Nádherně udělanéhttps://www.youtube.com/watch?v=8-_YBFfnPls
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 12.8.2018 06:01 - Klub 2. světová válka (05:58) 11434
12.8.
12. srpna 1941: Washington - Po značné debatě Sněmovna reprezentantů schvaluje rozšíření periody branné povinnosti z jednoho roku na třicet měsíců (a obdobně je navýšena služba v Národní gardě). Zákon je schválen v poměru hlasů 203 ku 202, takže by bylo nesprávné předpokládat, že v této době silně převažuje americké politické mínění ve prospěch agresivnější mezinárodní politiky.; Newfoundland - Churchill a Roosevelt ukončují své setkání v zátoce Placentia. Je odsouhlaseno, že bude Japoncům posláno silné varování a je zřejmé, že Amerika téměř jistě vstoupí do války, pokud Japonsko napadne Brity nebo Holanďany ovládaná území na Dálném východě nebo v Malajsii. Zpráva je poslána rovněž Stalinovi, ve které je navrženo setkání v Moskvě. Setkání v Newfoundlandu je většinou spojováno s dohodou později nazývanou jako Atlantická charta. Jde o prohlášení principiálně určující politiku Británie a Spojených států a nesoucí poselství, že všechny země mají právo na uspořádání svobodných voleb a na nezávislost co se týče zahraničního tlaku. Tato konference rovněž dala britským a americkým štábům příležitost se navzájem poznat a spolupracovat.

12. srpna 1942: Nová Guinea - silný japonský sbor se vyloďuje ve vesnici Buna. V reakci na to postupují k této vesnici australské jednotky.; Nové Hebridy - velký počet amerických jednotek je vyloděn na ostrově Espiritu Santo (v překladu Svatý Duch), aby vybudovaly zásobovací základnu pro tažení na Guadalcanalu.

12. srpna 1945: Korea - Rudá armáda postupující z oblasti kolem Vladivostoku proniká ze severu na Korejský poloostrov. Vyloďující se části sovětské Tichomořské floty obsazují na severu přístavy Juki a Rašin.; Čína - sovětský 1. dálnovýchodní (nebo i dálněvýchodní) front pokračuje v ofenzivních operacích i v obtížném horském a lesnatém terénu. Dobyta jsou města Mučang a Kunčung.; Čchung-čching - čínsko-americký hlavní štáb odvolává operace proti městům Fort Bayard, Hong Kong a Canton, ve světle blízké kapitulace Japonska.; Nad Japonskem - bombardéry B-29 Superfortress pokračují v útocích na své cíle.; Ostrovy Rjúkjú (ostrovy Nansei) - u ostrova Okinawa je japonským torpédovým bombardérem poškozena americká bitevní loď USS Pennsylvania. Mezitím americký torpédoborec Thomas F. Nickel a vyloďovací plavidlo Oak Hill čelí bez úhony neúspěšnému útoku japonské ponorky.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 11.8.2018 06:01 - Klub 2. světová válka (05:58) 11433
11.8.
11. srpna 1941: Newfoundland - Churchill a Roosevelt pokračují v jednáních v zátoce Placentia. Oba jsou doprovázeni svými vojenskými štáby. Diskuse se týkají situace v Evropě a na Dálném východě.

11. srpna 1942: Nová Guinea - Japonci obsazují z rukou Australanů Deniki na Kokodské stezce. Australské jednotky jsou donuceni k 8 km ústupu směrem k přechodu Templeton nedaleko vrcholu této stezky.

11. srpna 1945: Washington - americký ministr zahraničí, James Byrnes, reaguje na japonskou nabídku kapitulace s tím, že odmítá jakýkoli kompromis co se týče požadavku na bezpodmínečnou kapitulaci. Poznamenává, že spojenecká představa bezpodmínečné kapitulace je taková, že Císař bude "podléhat" nejvyššímu velení spojeneckých sil a forma příští vlády bude odrazem "vůle japonského lidu".; Filipíny - ostrov Mindanao, americké operace na "vyčištění" oblasti jsou dokončeny.; Manila - generál MacArthur prohlašuje, že použití atomové bomby bylo zbytečné, jelikož by Japonci kapitulovali i tak.; Japonsko - sovětský 2. dálněvýchodní (či také dálnovýchodní) front a Tichomořská flota zahajuje okupování jižní části ostrova Sachalin.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 10.8.2018 06:01 - Klub 2. světová válka (05:58) 11432
10.8.
10. srpna 1941: Newfoundland - Churchill a Roosevelt pokračují v jednáních v zátoce Placentia. Oba jsou doprovázeni svými vojenskými štáby. Diskuse se týkají situace v Evropě a na Dálném východě.

10. srpna 1942: Šalomounovy ostrovy - americká ponorka potápí japonský těžký křižník Kako, který se vrací z bitvy u ostrova Savo do Rabaulu.

10. srpna 1944: Mariany - ostrov Guam, americké jednotky zajišťují ostrov. Nevýznamné skupiny Japonců pokračují v odporu. Americké ztráty činí 7 000 včetně 1 300 zabitých vojáků. Je zajato pouze 100 japonských vojáků z posádky, kterou odhadem tvořilo 10 000 mužů.

10. srpna 1945: Tokio - vláda Japonska oznamuje, že Spojencům zaslala zprávu kde přijímá podmínky Postupimské deklarace a kde uvádí, že "nepřichází v úvahu jakékoli požadavek, který by ohrožoval privilegia Císaře jako svrchovaného panovníka".; Japonsko - americké a britské bitevní lodě ostřelují město Kamaiši, soustředí se na ocelářské zpracovatelské závody.; Nad Japonskem - americké letectvo útočí na strategické cíle na Honšú. V úsilí zničit japonské letectvo se přesouvají americké a britské letadlové lodě k severní části Honšú a jejich letadla útočí v řadě po sobě následujících vlnách. Celkem Spojenci ztrácejí 34 letadla, zatímco je hlášena ztráta 397 a poškození 320 japonských letadel.; Čína - od vyhlášení války Japonsku postoupila Rudá armáda 192 km do nitra státu Mandžukuo (česky také Mančukuo).
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 9.8.2018 06:01 - Klub 2. světová válka (05:58) 11431
9.8.
9. srpna 1941: Newfoundland - Churchill a Roosevelt zahajují jednání v zátoce Placentia. Oba jsou doprovázeni svými vojenskými štáby. Diskuse se týkají situace v Evropě a na Dálném východě.

9. srpna 1942: Šalomounovy ostrovy - pod rouškou noční tmy vplouvá do průlivu Sealark, mezi ostrovy Savo a Guadalcanal, japonské uskupení křižníků pod velením admirála Mikawy. Hlídkující americké křižníky pod velením admirála Crutchleye mají však pro boj v noci jak malé zkušenosti, tak nedostatečné vybavení, proto ve střetu známém jako bitva u ostrova Savo utrpí největší pořážku v dějinách US Navy, kdy ztrácí čtyři křižníky a nepotápí žádnou japonskou loď. Průliv Sealark je později přejmenován na Průliv se železným dnem (Ironbottom Sound), pro množství potopených lodí spočívajících na jeho dně. Americké nákladní lodě vykládající zásoby jednotkám vyloděným na Guadalcanalu u Lunžského výběžku nejsou napadeny (Japonci se ještě v noci snaží dostat z dosahu letadel amerických letadlových lodí, o kterých netuší, že je Američané odveleli), nicméně je jim nařízeno stažení kvůli hrozbě napadení, a tak je americká 1. divize námořní pěchoty opuštěna s nedostatkem těžkého vybavení a pouze s polovinou vyložených zásob.

9. srpna 1945: Čína - na severu sovětské jednotky zahajují 10 minut po půlnoci ofenzívu proti japonské armádě okupující Mandžusko, s loutkovým státem Mandžukuo (česky také Mančukuo). Sověti pro tuto operaci shromáždili 1 500 000 vojáků ve třech armádních skupinách: 1. Dálněvýchodní front, 2. Dálněvýchodní front a Zabajkalský front. Tyto armádní skupiny jsou vybaveny 3 900 letadly, 5 500 tanky a 26 000 děly. O 1 000 000 mužů tak převyšují počtem špatně vybavenou japonskou Kuantungskou armádu (Jamada), která má nedostatek obrněnců, dělostřelectva a letectva. Japonská obrana je rychle přemožena. Mezitím jsou shozeni čínští parašutisté na železniční trať Kanton-Hankou.; Nad Japonskem - druhá atomová bomba (přezdívaná "Fat Man") je shozena na Nagasaki ze speciálně upraveného bombardéru B-29 pojmenovaném "Bock´s Car" a pilotovaném majorem Charlesem Sweeneyem. Jde o bombu s jednotkou plutoniového štěpení podobné té, která byla testována v Alamagordo, v Novém Mexiku. Bomba váží kolem 4,5 tuny a její exploze odpovídá výbuchu kolem 20 000 tun TNT. Při tomto útoku dohromady nakonec umírá kolem 40 000 Japonců a 60 000 je jich zraněno.; Tokio - japonský premiér Suzuki konstatuje, že vstupem SSSR do války "činí pokračování ve válce nemožným". K půlnoci svolává Císař Hirohito Nejvyšší radu a pokouší se přimět armádní čelní představitele, aby přijali navrhovanou kapitulaci. Kolem 03.00 hodin toto setkání končí, aniž by bylo cokoli rozhodnuto, krom toho, že zaznívaly opatrné návrhy na možnost vyjednávat mír prostřednictvím Švédska a Švýcarska.
eisenwoif EisenwoIf 4T Červený tedy Dhoul 8.8.2018 06:01 - Klub 2. světová válka (05:58) 11430
8.8.
8. srpna 1941: Čína - japonské letecké síly zahajují týden náletů na město Čchung-čching. Do 13. srpna je provedeno celkem 40 náletů.

8. srpna 1942: Šalomounovy ostrovy - vyloděním zbytku první vlny amerických jednotek pokračuje invaze na Guadalcanal. V rychlém postupu do vnitrozemí obsazují netknuté japonské letiště a přejmenovávají ho na Henderson Field. Mise na ostrovy Tulagi a Gavutu jsou dokončeny a tyto ostrovy obsazeny. Kvůli japonským leteckým a ponorkovým útokům se admirál Fletcher rozhoduje stáhnout své letadlové lodě, nechávajíc křižníky a transportní lodě nedaleko ostrova. Tato akce je pravděpodobně chybou.

8. srpna 1943: Šalomounovy ostrovy - boje na Nové Georgii pokračují. Americké jednotky se pokoušejí zabránit dalším japonským evakuacím z ostrova Kolombangara.

8. srpna 1944: Mariany - ostrov Guam, americké jednotky porážejí odpor na hoře Santa Rosa. Zbytek japonské posádky je donucen k ústupu na severní konec ostrova.

8. srpna 1945: Moskva - Sovětský svaz vyhlašuje od půlnoci (9. srpna) válku Japonsku, odvolávaje se na to, že Japonsko nedokázalo pozitivně reagovat na Postupimskou deklaraci. Komisař Molotov konstatuje, že SSSR vyhlásilo válku, protože Japonsko je jedinou velkou mocností bránící míru. Poukazuje na to, že to bylo v zájmu Sovětského svazu zkrátit dobu války a přinést světu mír a proto Sovětský svaz souhlasil se spojeneckým požadavkem vzneseným na Postupimské konferenci, aby se Sovětský svaz zapojil do války proti Japonsku. Mimoto Molotov konstatuje, že byli Sověti požádáni, aby dělali Japoncům prostředníka, ale tento návrh ztratil všechna opodstatnění, když Japonci odmítli podstoupit bezpodmínečnou kapitulaci.; Tokio - Japonská válečná rada souhlasí, pozdě v noci, že by měla přijat Postupimskou deklaraci, pokud bude zachována monarchie. Některé námitky z armády jsou zamítnuty samotným Císařem.; Washington - prezident Truman v rozhlasovém projevu hrozí Japonsku destrukcí atomovými bombami. Během dne Truman rovněž podepisuje Chartu Spojených národů, čímž se USA stává první zemí, která ratifikuje svůj původní podpis.; Filipínské moře - přeživší z těžkého křižníku USS Indianapolis jsou zachráněni. Z 1 196 naloděných mužů posádky této lodi jich přežívá pouze 316.

[ 5346 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
Povinné ručení porovnání REKLAMA

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt